Jump to content

BMW 325i


alex230ro

Recommended Posts

dracu stie cap de bara nestrans bine sau altceva,scartaitul s-a rezolvat prin ungerea articulatiilor cu vaselina sau ulei <_< parca mai mic un zgomot la trecerea peste denivelari(mai ales daca sunt una dupa alta) dar e ok,cel care s-a uitat la ea a zis ca momentan nu e nici o problema cu caseta :).Vedem ce se mai intampla
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
multumesc,a fost chinul destul de mare sa ajung acolo (am atins cu bara si cu aparatorile de noroi de la roti ) dar pana la urma am intrat,poza e facuta undeva pe drumul Brasov-Cheia nu prea aveam unde sa las masina pe marginea soselei <_<.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

nimeni?eu am dat ceva mailuri ,H&R nu are bari stabilizatoare pentru compact,Eibach ofera dar doar in combinatie cu suspensia lor sport,am gasit Hotchkis in US dar e cam departe asa ca momentan mai verific Weitec

ma rog am facut revizia de 10.000 km ulei+filtre ,mai as vrea sa verific instalatia de aer conditionat,mi se pare un pic cam zgomotos compresorul ,in afara de freon mai trebuie verificat ceva?(role+curele le-am schimbat la 60.000 km asa ca acolo nu am ce sa vad)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
sambata am bagat masina in service aveam ceva de facut pe CASCO sa vedem cum iese,am mai luat un switch pentru cruise control,mai trebuie sa ajung la cei de la Falcon deoarece alarma face figuri (are momente in care nu inchide usile si trebuie sa le inchid eu din cheie),sa vedem posibil sa o scot la vanzare pana la urma anul asta .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cazanul primeste niste bunataturi sapt aviatoare

-volan M(nu imi dau seama ce s-a intamplat cu al meu dar e ros un pic si nu stau sa il reconditionez,m-a pus pe ganduri treaba asta rau )

-schimbator M iluminat - e de fabrica nu dati cu parul

-un switch pentru cruise control(sper sa rezolv si eu cruise control in sfarsit)

-6 bujii(am 70k si bujiile originale nu stiu daca e bine sau rau)

-4 jante 16 tabla

-2 gume fata+geometrie

-verificare AC

cam atat...

 

PS:in weekend incec sa bag si niste poze-a iesit ok vopseaua mai putin faptul ca mi-au vopsit senzorii de parcare (pana la urma i-am curatat un pic si merg ok)

PPS:si angel ais i-am mai luat :) aia vechi au decedat (nu se mai vad mai deloc)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

volan+schimbator M montate,la switch se pare ca cine a instalat alarma a deconectat mufa de pe acolo,azi pun iar diagnoza pe ea sa spuna tot :)

intre timp a picat si senzorul de la axa cu came,l-am schimbat si pe ala

da stiu poze,o sa pun azi maine...

PS:luat si jante de tabla multumiri lui DanielLNC

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

volan+schimbator M montate,la switch se pare ca cine a instalat alarma a deconectat mufa de pe acolo,azi pun iar diagnoza pe ea sa spuna tot :lol:

intre timp a picat si senzorul de la axa cu came,l-am schimbat si pe ala

da stiu poze,o sa pun azi maine...

PS:luat si jante de tabla multumiri lui DanielLNC

 

nu ai ptr ce,doar ti-am luat banii :lol:

 

baga pozeee :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
cazanul primeste niste bunataturi sapt aviatoare

-volan M(nu imi dau seama ce s-a intamplat cu al meu dar e ros un pic si nu stau sa il reconditionez,m-a pus pe ganduri treaba asta rau )

-schimbator M iluminat - e de fabrica nu dati cu parul

-un switch pentru cruise control(sper sa rezolv si eu cruise control in sfarsit)

-6 bujii(am 70k si bujiile originale nu stiu daca e bine sau rau)

-4 jante 16 tabla

-2 gume fata+geometrie

-verificare AC

cam atat...

 

PS:in weekend incec sa bag si niste poze-a iesit ok vopseaua mai putin faptul ca mi-au vopsit senzorii de parcare (pana la urma i-am curatat un pic si merg ok)

PPS:si angel ais i-am mai luat :) aia vechi au decedat (nu se mai vad mai deloc)

pus tot ce e mai sus,acum caut sa schimb jantele cu altele pe 17 sau 18,incerc sa fac si o resoftare+ dyno inainte si dupa :twoup:

schimb jantele deoarece sunt penalizat in viraje destul de mult de talonul inalt(practic cam degeaba am suspensie sport)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
pana la resoftare am pus pe masina pentru teste(si probabil ca o voi cumpara) asta http://www.sprintboostersales.com/detail.c...&engine=Gas or Diesel momentan pot spune ca face ceea ce scrie acolo,o sa mai scriu detalii pe parcurs (o sa incerc sa iau si niste date cu INPA) altfel probleme clasice E46 geamul sofer troncane basculele incep sa faca ceva zgomot...dar le dau eu de cap pana la urma .A sa nu uit caut jante pe 17 style 68 :twoup: Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ieri am montat o bara de rigidizare pe spate,azi o sa merg cu masina sa vad cum se comporta,ca planuri de viitor jante 17 sau bari stabilizatoare,mai vedem.Posibil ca saptamana asta sa ajung la un dyno + resoftare.Edit:intre timp am luat si sprintboosterul,cam scump dar in final merita Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

83.5XX km am mai luat o prostie la cazan si am vizionat ceva jante pe 17 lista de facut pe anul asta:

-sper sa probez un cablu auxiliar si sa montez un foot rest

-desfacut fata de usa si inlocuit niste cleme de la macara rupte pe acolo

-detailing interior si exterior

-jante 17 sa vedem daca ma inteleg la pret

-kit aerodinamic-practic sunt niste prelungiri care se pun la spoilerele normale+alte praguri+un eleron -inca studiez problema nu de alta dar nu stiu daca mai merg dupa aia cu masina

-reglat capota + portbagaj

-dat jos amortizoare fata pentru schimbare protectii praf,verificat starea barilor de rigidizare

-montat prostie pe cazan

am facut itp si test amortizoare amortizoarele au iesit 79% cu 80& ceva de genul asta,la geutate totala cam 1600 kg,pe fata mai grea cu vreo 100 kg fata de spate

 

o mare parte din ce am zis sunt programate pentru vara ,mai putin prostia care va ajunge in aproximativ o luna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am scos marti cdv(clutch delay valve) de pe masina si am schimbat lichid servo,lichid frana+antigelul.Fara cdv ambreiajul e mult mai usor de "controlat" 1-a si 2-a sunt o placere acum o sa mai fac ceva teste dar oricum se simte diferenta(parca s-a imbunatatit un pic si demarajul)

pt cine nu stie de cdv - http://www.zeckhausen.com/CDV.htm

 

ÂŞi eu l-am schimbat acum doi ani dar n-am simĂžit nimic.

Ăn timp va trebuie sĂŁ schimbi chitul de ambreiaj pt. cĂŁ din câte am ĂŽnĂželes CDV-ul era un tip de protecĂžie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

updateuri:

-kitul ambreiaj schimbat nu stiu daca CDV-ul a avut vreo treaba aici,ambreiajul facea figuri de cand am luat masina

-admisia noua montata

-am un soft facut pentru ea trebuie doar sa gasesc niste timp pt dyno ca sa facem si ultimele ajustari .

-inca cateva zgarieturi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.