Jump to content

Sfat achizitie Bmw


Cronos

Recommended Posts

Masina cu 130.000 de km gasesti si mai ieftina, dar daca e sa o vinzi vreodata, cat mai iei pe ea cand are 200.000Km ? Si eu am si dubii la ce se intampla cu o masina dupa 120-130.000Km...bine, Dacia mea cred ca are 245.000, si e Dacia si tot merge...:blink: Eu prefer totusi una de 50.000 chiar daca e mai scumpa. Eu ce am vazut pe mobile.de nu mi s-a parut mai ieftin decat un BMW Premium la acelasi nr. de km si aceleasi dotari. Poate de la particulari...dar eu nu imi permit asa ceva...

 

Intreb si eu o alta chestie, pentru cine mai are experienta: Cum e cu rezervarile pentru o masina ? Ce trebuie sa fac daca imi place o masina si vreau sa obtin o "rezervare" ? Platesc un avans sau ceva ? Sau doar vorbesc la telefon cu respectivii de la autohaus ? E o procedura standard pentru asta ?

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Masina cu 130.000 de km gasesti si mai ieftina, dar daca e sa o vinzi vreodata, cat mai iei pe ea cand are 200.000Km ? Si eu am si dubii la ce se intampla cu o masina dupa 120-130.000Km...bine, Dacia mea cred ca are 245.000, si e Dacia si tot merge...:blink: Eu prefer totusi una de 50.000 chiar daca e mai scumpa. Eu ce am vazut pe mobile.de nu mi s-a parut mai ieftin decat un BMW Premium la acelasi nr. de km si aceleasi dotari. Poate de la particulari...dar eu nu imi permit asa ceva...

 

Intreb si eu o alta chestie, pentru cine mai are experienta: Cum e cu rezervarile pentru o masina ? Ce trebuie sa fac daca imi place o masina si vreau sa obtin o "rezervare" ? Platesc un avans sau ceva ? Sau doar vorbesc la telefon cu respectivii de la autohaus ? E o procedura standard pentru asta ?

60419[/snapback]

 

 

 

tocmai cineva zicea pe aici ca la masini premium nu le scade valoarea asa de mult. eu am vandut dupa un an un passat si am pierdut 960 de euro in ea. eu zic ca ii bine dupa un an. la un bmw cred ca pierzi mai putin. sau tot pe acolo. daca tot vrei una sub 100 de mii cele mai multe le gasesti pe o strada in Munchen, in Koln si mai ales la Autohus langa Hannover. Acolo gasesti toate modelele mai noi de Audi, Merc si BMW superbine intretinute, da dupa cum ti-am spus sunt mai scumpe cu 2-3 mii de euro. intra pe autohus.de, au cateva mii de masiini.

 

 

cu rezervarea iti recomand sa nu platesti nici un avans, in caz ca nu iti place masina. Vb cu omu sau heandleru de masina daca ii ok, care ii ultimu pret. Daca scade din start vreo 500 de euro, la el mai poti rupe vreo 200. daca nu, nu. listezi pagina cu masina de pe mobile si io trimiti prin fax (scrii pe ea in germana, romana sau engleza, cel mai bine in germana, numele tau masina si data rezervarii) si ii ceri sa ti-o trimita inapoi stanpilata. Dealeri neseriosi se intampla sa vanda masina cu tot cu rezervarea ta daca vine altu, da astea sunt cazuri rare. te duci cu rezervarea la el si gata. Daca ti-o vandut masina nu ii da lui in nici un fel rezerarea, amenintal ca chemi politia sau avocatii, sa-ti aduca inapoi masina sau sa iti aduca alta. Un prieten acum o luna o iesit cu 600 de euro mai putin la acelasi model dupa ce io vandut-o.

Link to comment
Share on other sites

My Webpage

Super pret ai dat pe masina ! Din pacate, mie mi-e teama sa incerc altceva, dar poate gasesc pe cineva care stie mai multe.

 

Apropos, cum se simte motorul de 170 de cai ? Ai motive sa te gandesti la mai mult sau ti se pare suficient ?

60379[/snapback]

Chiar super bine , nu , nu ma gandesc sa iau o cilindree mai mare , pentru mine e suficient , e o diferenta imensa fatza de ce am avut inainte ( 318i), si sunt chiar mutumit si impresionat , cert e faptul ca , in romania nu prea ai unde sa ii folosesti pe toti 170 :blink: iar afara pe autostrada sunt chiar citiva care merg cu peste 180 de km/h, deci parerea mea e ca 170 de hp satisface atat necesitatile de demar5aj cat si viteza , si in plus de asta ce sa ma vb e totusi BMW care inseamna nu numai demaraj si viteza , ci multe altele .

In legatura cu actele pe care le-am facut acolo sa nu credeti ca e stiinta rachetelor , oricine poate sa le faca ,si nu costa enorm ( auzeam tot felul de povesti) , certificatul eur nu costa defat nimic , la vama lor de interior nu trebuie sa platesti nimic , singurul lucru care costa in jur de 200-250 de eur sunt numerele si asigurarea , nici macar verificarea kilometrilor parcursi ( daca sunt reali sau nu) la service-ul bmw nu m-a costat nimic . Iar acum parerea mea , cred ca fiecare care dispune de un min 12000 eur ar putea sa mearga sa isi cumpere masina, sunt pe mobile si masini bune cu pret chi8ar bun , pretul se poate negocia ( pretul la a mea a fost afisat la 12200 si in final am luat-o cu 11500 din care am mai scazut tva-ul lor ) si in plus de asta a fos ca minivacantza pt mine .

Sper ca nu am fost plictisitor ca am scris atat si apropo imi pare rau ca nu am fost la Paltinis, dar poate data viitoare cine stie , aaaa si inca ceva cu asta ma ocup eu :

www.erinspub.ro

:)

Link to comment
Share on other sites

My Webpage

Chiar super bine , nu , nu ma gandesc sa iau o cilindree mai mare , pentru mine e suficient , e o diferenta imensa fatza de ce am avut inainte ( 318i), si sunt chiar mutumit si impresionat , cert e faptul ca , in romania nu prea ai unde sa ii folosesti pe toti 170 :blink:  iar afara pe autostrada sunt chiar citiva care merg cu peste 180 de km/h, deci parerea mea e ca 170 de hp satisface atat necesitatile de demar5aj cat si viteza , si in plus de asta ce sa ma vb e totusi BMW  care inseamna nu numai demaraj si viteza , ci multe altele .

  In legatura cu actele pe care le-am facut acolo sa nu credeti ca e stiinta rachetelor , oricine poate sa le faca ,si nu costa enorm ( auzeam tot felul de povesti) , certificatul eur nu costa defat nimic , la vama lor de interior nu trebuie sa platesti nimic , singurul lucru care costa in jur de 200-250 de eur sunt numerele si asigurarea , nici macar verificarea kilometrilor parcursi ( daca sunt reali sau nu) la service-ul bmw nu m-a costat nimic . Iar acum parerea mea , cred ca fiecare care dispune de un min 12000 eur ar putea sa mearga sa isi cumpere masina, sunt pe mobile si masini bune cu pret chi8ar bun , pretul se poate negocia ( pretul la a mea a fost afisat la 12200 si in final am luat-o cu 11500 din care am mai scazut tva-ul lor ) si in plus de asta a fos ca minivacantza pt mine .

Sper ca nu am fost plictisitor ca am scris atat si apropo imi pare rau ca nu am fost la Paltinis, dar poate data viitoare cine stie , aaaa si inca ceva cu asta ma ocup eu :

  www.erinspub.ro 

  :)

60480[/snapback]

 

Multumim pentru informatii :) Nu esti deloc plictisitor, oricine cauta sa-si cumpere o masina buna are nevoie de cat mai multe informatii.

 

Si eu am trimis asa intr-o doara un email la unii care vindeau un 318ci din 2003 si imediat au scazut 800 de euro din pret (pretul era totusi destul de mare, cam 18.500).

 

Apropos, fara germana (dar cu o engleza perfecta :) ) te descurci pe acolo daca mergi la un dealer dintr-un oras mare ? Oare dealerii se ocupa ei de toate formalitatile sau trebuie sa alerg eu pe acolo (ceea ce pentru mine ar fi imposibil)...?

Link to comment
Share on other sites

Multumim pentru informatii :blink: Nu esti deloc plictisitor, oricine cauta sa-si cumpere o masina buna are nevoie de cat mai multe informatii.

 

Si eu am trimis asa intr-o doara un email la unii care vindeau un 318ci din 2003 si imediat au scazut 800 de euro din pret (pretul era totusi destul de mare, cam 18.500).

 

Apropos, fara germana (dar cu o engleza perfecta :) ) te descurci pe acolo daca mergi la un dealer dintr-un oras mare ? Oare dealerii se ocupa ei de toate formalitatile sau trebuie sa alerg eu pe acolo (ceea ce pentru mine ar fi imposibil)...?

60483[/snapback]

 

 

dealeri se ocupa ei de tot.

partea de acte te costa undeva intre 150 si 200 de euro, cu numere, asigurare, tot

eu am dat 150, sunt multe smecherii da mai bine dai banii astia si stii ca nu ai treaba pana in vama la noi.

 

cu engleza te descurci foarte bine, si ai fi surprins, si cu romana.:)

Link to comment
Share on other sites

dealeri se ocupa ei de tot.

partea de acte te costa undeva intre 150 si 200 de euro, cu numere, asigurare, tot

eu am dat 150, sunt multe smecherii da mai bine dai banii astia si stii ca nu ai treaba pana in vama la noi.

 

cu engleza te descurci foarte bine, si ai fi surprins, si cu romana.:blink:

60499[/snapback]

 

Ok, eu mi-am facut o idee...o ultima intrebare (sper :) ): cat dureaza totul de cand ma duc la un dealer pana toate actele sunt gata si pot sa plec cu masina ? Ma gandeam ca poate am sanse sa ma duc acolo cu avionul, ajung la dealer pe la ora 10, totul e gata pana la 15-16 si o tai inapoi spre casa...sunt prea optimist ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, eu mi-am facut o idee...o ultima intrebare (sper :blink: ): cat dureaza totul de cand ma duc la un dealer pana toate actele sunt gata si pot sa plec cu masina ? Ma gandeam ca poate am sanse sa ma duc acolo cu avionul, ajung la dealer pe la ora 10, totul e gata pana la 15-16 si o tai inapoi spre casa...sunt prea optimist ? :)

60502[/snapback]

 

 

dureaza undeva la 2-3 ore daca is seriosi. da ce mai conteaza?

cel mai important ii sa termin intr-o zi, si termini. da tre sa fii acolo de dimineata. pe acolo oficiile si primariile is deschise pana la 1 sau 2 la amiaz, pana la ora aia ii bine sa ai deja actele. dute dimineata, da-i bani si stai in masina pana te rezolva el cu tot. poate tre sa te duca la Toll (vama) sa iti verifice masina si seriile da vine el cu tine. multe parcuri au astfel de oficii in apropiere.

sa ceri sa iti dea: factura, actele masinii. Eur 1 (certificat ca ii facuta in europa) ala vine de la fabrica in 30 de minute si tre sal completeze el, actele de vama si numerele. vii la noi in vama si acolo te descurci cu romanii cu ce ai de facut (declaratia vamala, etc) ai de umblat pe la vreo 3 birouri in vama, undeva in vama este xerox, fa-ti copii dupa acte inainte sa te duci la comisionar, sau roaga-l pe el(ea) sa iti faca.

 

 

sfatt: la intoarcere daca esti obosit dormi undeva prin austria si de acolo atza Romania, nu te opri in Ungaria, vezi ca pe satele dinainte de granita xu noi (60 de kilometri) stau politisti la agatat. in sate mergi cu 50 sa nai probleme

 

aaa, in prima benzinarie din austria ia-ti Vignnete (rovinieta), la fel si in ungaria, ii in jur de 8 euro si o lipesti pe parbriz (inainte de a o lipi de parpriz lipeste-o de blugi de cateva ori) altfel no mai dai jos :)

Link to comment
Share on other sites

dureaza undeva la 2-3 ore daca is seriosi. da ce mai conteaza?

cel mai important ii sa termin intr-o zi, si termini. da tre sa fii acolo de dimineata. pe acolo oficiile si primariile is deschise pana la 1 sau 2 la amiaz, pana la ora aia ii bine sa ai deja actele. dute dimineata, da-i bani si stai in masina pana te rezolva el cu tot. poate tre sa te duca la Toll (vama) sa iti verifice masina si seriile da vine el cu tine. multe parcuri au astfel de oficii in apropiere.

sa ceri sa iti dea: factura, actele masinii. Eur 1 (certificat ca ii facuta in europa) ala vine de la fabrica in 30 de minute si tre sal completeze el, actele de vama si numerele. vii la noi in vama si acolo te descurci cu romanii cu ce ai de facut (declaratia vamala, etc) ai de umblat pe la vreo 3 birouri in vama, undeva in vama este xerox, fa-ti copii dupa acte inainte sa te duci la comisionar, sau roaga-l pe el(ea) sa iti faca.

sfatt: la intoarcere daca esti obosit dormi undeva prin austria si de acolo atza Romania, nu te opri in Ungaria, vezi ca pe satele dinainte de granita xu noi (60 de kilometri) stau politisti la agatat. in sate mergi cu 50 sa nai probleme

 

aaa, in prima benzinarie din austria ia-ti Vignnete (rovinieta), la fel si in ungaria, ii in jur de 8 euro si o lipesti pe parbriz (inainte de a o lipi de parpriz lipeste-o de blugi de cateva ori) altfel no mai dai jos :blink:

60521[/snapback]

 

Multumim de informatii !

 

Eu as mai avea o chestie in legatura cu TVA-ul german...cum se recupereaza ? Exista mai multe modalitati ?

 

Iar TVA-ul romanesc si accizele se platesc la vama cand intri in tara ? Am inteles ceva cum ca poti face un act de tranzit pana la alta vama ( de exemplu cea din Bucuresti ) si platesti acolo ? Eu as vrea sa platesc cand intru in tara ca sa nu mai stau la alte cozi prin alt oras, se poate ?

 

Tu cred ca te-ai descurcat usor cu sistemul de navigatie sa te intorci in .ro, presupun ca daca am harti pe hartie ale tarilor prin care trec ar trebui sa ma descurc si eu teoretic, nu ? :)

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Multumim de informatii !

 

Eu as mai avea o chestie in legatura cu TVA-ul german...cum se recupereaza ? Exista mai multe modalitati ?

 

Iar TVA-ul romanesc si accizele se platesc la vama cand intri in tara ? Am inteles ceva cum ca poti face un act de tranzit pana la alta vama ( de exemplu cea din Bucuresti ) si platesti acolo ? Eu as vrea sa platesc cand intru in tara ca sa nu mai stau la alte cozi prin alt oras, se poate ?

 

Tu cred ca te-ai descurcat usor cu sistemul de navigatie sa te intorci in .ro, presupun ca daca am harti pe hartie ale tarilor prin care trec ar trebui sa ma descurc si eu teoretic, nu ? :blink:

60528[/snapback]

 

 

dupa ce ai terminat cu acctele aici tre sa ii trimiti inapoi formularu verde (declaratia vamala) si iti da cash TVa din germania, da pt asta tre sa mergi tu sau altcineva sa til ea, nui trimite actu prin posta. eu nu i-am dat TVA, am platit fara 12700 de euro si i-am lasat o cautiune (garantie de 500 de euro) cum ca ii duc actu. dupa o saptamana o mers un prieten in germania din nou si mi lo scos de la el.

 

la mava Bors faci numa tranzitu vamal, de acolo iti da niste acte si apoi mergi la vama din orasu tau si platesti vama (include si acciza si TVA-ul nostru) eu la motor de 2500 diesel din 2002 am platit 105 milioane (2950 euro)

 

ce sa zic, daca cunosti ceva politai cu relatii sau pe altcineva zii sa te ajute, tre legalizate si traduse aici si actele de acolo (cca 800 de mii). eu sambata am ajuns cu masina in cluj si marti la amiaz am avut numerele si nu am stat la nici o coada. cel putin la cluj is aranjate lucrurile ( nu sunt cozi) la RAR stai mai mult daca nu cunosti

 

ai grija sa platesti vama la 8 zile dupa ce ai intrat in tara. de la a 9 zi se platesc amenzi si is foarte mari (de la 25 de mil in sus)

Link to comment
Share on other sites

Multumim de informatii !

 

Eu as mai avea o chestie in legatura cu TVA-ul german...cum se recupereaza ? Exista mai multe modalitati ?

 

Iar TVA-ul romanesc si accizele se platesc la vama cand intri in tara ? Am inteles ceva cum ca poti face un act de tranzit pana la alta vama ( de exemplu cea din Bucuresti ) si platesti acolo ? Eu as vrea sa platesc cand intru in tara ca sa nu mai stau la alte cozi prin alt oras, se poate ?

 

Tu cred ca te-ai descurcat usor cu sistemul de navigatie sa te intorci in .ro, presupun ca daca am harti pe hartie ale tarilor prin care trec ar trebui sa ma descurc si eu teoretic, nu ? :blink:

60528[/snapback]

 

Esti un pic superficial. Sfatul meu este sa tratezi cu maxima seriozitate drumul, modalitatea de recuperare a TVA-ului si plata taxelor vamale la noi. In eventualitatea in care nu ai cd cu navigatie, cumpara o harta neaparat si mergi pe ruta Passau-Linz-Viena-Pandorf-Budapesta-Szeget (nu stiu daca se scriu chiar asa si mai e o varianta in afara de cea prin Szeget pe care nu o stiu). La unguri dai foaia de tranzit si ii motivezi cu 5 euro pt ca altfel o stampileaza cand vor ei, la noi faci vama si te repartizezi la "Targuri si expozitii" pt Bucuresti (Bd Timisoara), iti traduci actele (factura/contract si brief) si mergi cat de repede la RAR pentru constatarea vamala. Apoi platesti vama in max 8 zile. Ziua in care ai intrat cu masina nu se pune. Pentru TVA, daca e cazul, trebuie sa mergi inapoi sau sa trimiti pe cineva de incredere dupa bani. De preferat e sa te intelegi cu handlerul la o cautiune drept garantie ca iesi cu masina din Germania. Neaparat sa ai certificat EUR 1 pentru ca te rupe la vama altfel.

Link to comment
Share on other sites

Am citit cu interes informatiile furnizate de voi pana acuma. Bun deci caz concret am gasit pe site-ul bmwgroup.... o masina cu premium selection cu urmatoarele date:

318i, an:07.2004, are 13,827 km la bord, se poate deduce tva-ul.

dotari: dsc III, xenon, climatronic, senzori de parcare, sistem hi-fi de boxe, volan multifunctional, jante, pachetul de confort, trapa, scaune incalzite, piele alba(asta chiar nu ma incanta preferam scaune sport, stiu ca sunt carcotas :)).

culoare:Black sapphire metallic.

pret:19,777 mii

Masina a fost masina de demonstratie(aspectul care ma deranjeaza cel mai tare), totusi tocmai de aia are si asa multe pe ea si sper ca nu au chiar rupto aia.

La ce pret ajunge vama la masina asta? Defapt, la ce pret ajung eu sa mi-o aduc in tara cu toate maruntisurile? :)

Ar trebui sa ma ingrijorez daca a fost masina de demo?

In ce consta pachetul de oglinzi exterioare :blink: ca are si de aia?

Oricum mie mi se pare super masina.

Edited by Cronos
Link to comment
Share on other sites

Am citit cu interes informatiile furnizate de voi pana acuma. Bun deci caz concret am gasit pe site-ul bmwgroup.... o masina cu premium selection cu urmatoarele date:

318i, an:07.2004, are 13,827 km la bord, se poate deduce tva-ul,

dotari: dsc III, xenon, climatronic, senzori de parcare, sistem hi-fi de boxe, volan multifunctional, jante, pachetul de confort, trapa, scaune incalzite, piele alba(asta chiar nu ma incanta preferam scaune sport, stiu ca sunt carcotas :))

pret:19,777 mii

Masina a fost masina de demonstratie(aspectul care ma deranjeaza cel mai tare), totusi tocmai de aia are si asa multe pe ea si sper ca nu au chiar rupto aia.

La ce pret ajunge vama la masina asta? Defapt, la ce pret ajung eu sa mi-o aduc in tara cu toate maruntisurile? :)

Ar trebui sa ma ingrijorez daca a fost masina de demo?

In ce consta pachetul de oglinzi exterioare  :blink:  ca are si de aia?

60573[/snapback]

 

Din tabelul pe care-l am eu, valoarea in vama e 17.394 daca e fabricata in 2004 si 8697 daca e fabricata in 2003, 7805 daca e fabricata in 2002, ceea ce ar duce la preturile de 21.780, 19.156, respectiv 18.931. Eu am impresia ca tabelul asta e din 2004, avand in vedere ca diferenta de pret dintre 2004 si 2003 e imensa (dublu). Deci daca actualizam tabelul si masina o cumperi in 2006 rezulta ca ai plati 18.931 de euro ( am scazut TVA-ul german din suma platita, am aplicat acciza de 9% la valoarea in vama, apoi am aplicat TVA romanesc de 19% la suma cu acciza inclusa). La astea mai adaugi cheltuielile de drum si acte in Germania (eu cred ca sunt in jur de 1000 de euro daca mergi cu avionul pana acolo, daca mergi cu masina sau cu trenul probabil costa mai putin). Cheltuielile de inmatriculare si asigurare le platesti pentru orice masina, asa ca ramane la latitudinea ta daca le adaugi si pe astea la calcule sau nu.

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Am citit cu interes informatiile furnizate de voi pana acuma. Bun deci caz concret am gasit pe site-ul bmwgroup.... o masina cu premium selection cu urmatoarele date:

318i, an:07.2004, are 13,827 km la bord, se poate deduce tva-ul.

dotari: dsc III, xenon, climatronic, senzori de parcare, sistem hi-fi de boxe, volan multifunctional, jante, pachetul de confort, trapa, scaune incalzite, piele alba(asta chiar nu ma incanta preferam scaune sport, stiu ca sunt carcotas :)).

culoare:Black sapphire metallic.

pret:19,777 mii

Masina a fost masina de demonstratie(aspectul care ma deranjeaza cel mai tare), totusi tocmai de aia are si asa multe pe ea si sper ca nu au chiar rupto aia.

La ce pret ajunge vama la masina asta? Defapt, la ce pret ajung eu sa mi-o aduc in tara cu toate maruntisurile? :)

Ar trebui sa ma ingrijorez daca a fost masina de demo?

In ce consta pachetul de oglinzi exterioare  :blink:  ca are si de aia?

Oricum mie mi se pare super masina.

60573[/snapback]

 

 

ai aici valorile in vama http://www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=18

 

la motoare pana in 1800 cmc din 2004 ii 7671 euro valoarea

 

la asta calculezi acciza http://www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=19

 

la 1800 ii 5,5%

 

ai euro 1 nu platesti alte taxe vamala, taxe vamale zero/

 

7671 * 0.055 =422 euro

 

la valoare in vama adaugi acciza si calculezi TVA

 

7671 + 422 = 8093 * 0.19 = 1537 euro (asta ii practic TVA)

 

 

total plata: 422+1537 = 1959 euro

 

 

asta-i ce platesti la vama din orasu tau

mai ai vreo 120-150 euro motorina inapoi, drumu pana acolo, 150-200 de euro numerele si actelee, 8 euro rovinieta, pana in 20 de euro spagile, 800 de mii iti ia comisionaru vamala pe acte, si vreo 4-5 milioane in tara pentru inmatricular, asigurari, etc

Link to comment
Share on other sites

ai aici valorile in vama http://www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=18

 

la motoare pana in 1800 cmc din 2004 ii 7671 euro valoarea

 

la asta calculezi acciza http://www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=19

 

la 1800 ii 5,5%

 

ai euro 1 nu platesti alte taxe vamala, taxe vamale zero/

 

7671 * 0.055 =422 euro

 

la valoare in vama adaugi acciza si calculezi TVA

 

7671 + 422 = 8093 * 0.19 =  1537 euro (asta ii practic TVA)

total plata: 422+1537 = 1959 euro

asta-i ce platesti la vama din orasu tau

mai ai vreo 120-150 euro motorina inapoi, drumu pana acolo, 150-200 de euro numerele si actelee, 8 euro rovinieta, pana in 20 de euro spagile, 800 de mii iti ia comisionaru vamala pe acte, si vreo 4-5 milioane in tara pentru inmatricular, asigurari, etc

60606[/snapback]

 

E putin gresit calculul in sensul ca BMW 318i din 2004 nu are 1800 cmc ci 1995cmc deci se aplica acciza de 9%, si valoarea in vama e de 7805 euro.

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

E putin gresit calculul in sensul ca BMW 318i din 2004 nu are 1800 cmc ci 1995cmc deci se aplica acciza de 9%, si valoarea in vama e de 7805 euro.

60624[/snapback]

 

 

credeam ca de atat ii motoru, fa tu calculele pt motor pana in 2000 cmc cu datele de pe siturile alea doua.

 

in oriceza valoarea in vama nui de 17 mii de euro din 2004.

 

alecsutzu sicea de 3000 de euro, nai cum sa ajungi acolo eu am platit aproape 3000 pe motor de 2500 din 2002. diferenta mare de pret o face motoru, daca te uiti in tabele diferenta la acelasi motor intre ani nu e prea mare.

Link to comment
Share on other sites

Care este consumul la 316i, 318i, 318d? M-am uitat prin prospecte dar ma intereseaza pareri de la posesori, daca se poate oras-exterior.  :)

61094[/snapback]

 

318i 2002 n42b201995 cmc 105kw 143cp (mama ce de pleonasme aici)

 

calcule facute de la plin la plin:

 

12-13 oras. nu o forjez prea tare, dar o mai accelerez din cand in cand. 13 cu lasat motorul la incalzit 10 min dimineata. 12 sincer nu mai stiu in ce imprejurari am scos. ideea e ca am incercat o data sa nu o calc deloc si n-am ajuns la un consum f mic. sub 12 is povesti.

 

cluj-paltinis-cluj 7.5. aici vine o mentiune: cluj sibiu am mers in spatele alinei. deci forja dupa fiecare curba :blink:

inapoi am venit super calm. tocmai digeram o ciorba de burta :)

Link to comment
Share on other sites

La comisionar am platit 1,5 mil, iar la vama 1517 euro pentru 316i din 99. La an 2004, dupa parerea mea, o sa platesti peste 3000 euro.

60610[/snapback]

 

 

no sa plateasca niciodata 3000 de euro din 2004. ia si tu un tabel cu valorile ion vama si fa un calcul. singurul lucru ce se modifica ii valoarea in vama, acciza si TVA raman la aceleasi valori, si nui o diferenta mare intre 2004 si 2002 de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Aoleu...pai daca 318i-ul consuma 12-13 in oras si are si Valvetronic, ne putem astepta la 20 din partea 325-ului care nu are Valvetronic ? :blink:

61150[/snapback]

eu sunt foarte multumit de consumul ursului meu 316i,M40 - 9 litrii/100km urban

(recunosc dupa schimbarea debitmetrului) :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un 318i 2001 ( am fost f.multumit , mai ales ca i-am pus si un cip la parametri optimali ) ...si dupa un audi a4 ( mare greseala ).

oricum sunt fan bmw 100% insa am avut o ocazie buna si am vreu sa incerc...ce sa zic , nu pot compara coordonarea / ambreaj / cutie de viteze /acceleratie la bmw cu audi...audi sucs....f/nesportiva( model 2.0 benzina) .

acum ce am vrut sa-ti spun ca uite eu am gasit un 318ci ( coupe') din 2002 la sfarsit full de full fara jante k lumea atat, negru cu 80mii km la 16mii sic eva cu totul ( vama taxe , etc etc ) - dar prin cineva de acolo - trebuie sa-mi vina pana la sf/lunii ..

eu cred ca poti sa-ti gasesti un bmw cum vrei in 15-18 mii cu totul lejer din germania .. insa ai nevoie de cineva de acolo sau sa stai zilnic cu ochii pe www.mobile.de , www.scout24.de , ori , www.autohus.de .

bafta multa si bine ai venit !

Link to comment
Share on other sites

Salut, apropo de masini cumparate de pe mobile.de , am cumparat in august 320i 2001 170hp 106000 ,din koln , masina am gasit-o pe mpbile .de  si am luat-o chiar de la proprietar din fata casei (unii spun ca am avut noroc) ei bine neamtul a venit cu mine la un service bmw unde  aia or verificat inclusiv serviceul la care au fost facute inspectiile din timpul perioadei de garantie , au fost foarte binevoitori ,in final neamtul m-a invitat la el acasa in aceeasi zi si mi-a dat in plus inca patru roti cu jante de al si cauciucuri de iarna , in plus de asta mi-a aratat un album foto cu toate bmw-urile pe care le-a avut ( primul bmw l-a cumparat in 1969) era un adevarat fan, in fine ideea e ca pretul a fost mult mai mic decit pretul pe care4 l-am vazut la un dealer de bmw, 9900 eur dupa ce am recuperat tva-ul de la ei , foarte important este insa sa ai un prieten sau cel putin o cunostinta din partea locului, in cazul meu , daca nu avem un  prieten care sa ma poarte pe la adrese si prin suburbiile koln-ului eram terminat

60378[/snapback]

 

 

:blink: :) :) nu stiu cum si de unde ti-ai recuperat TVA-ul pentru ca spui chiar tu ca ai cumparat masina de la un particular....... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.