Jump to content

Filtru de particule-E90


ullises

Recommended Posts

Salutare am si eu cateva intrebari cu privire la filtrul de particule, daca stie cineva cat costa, la ce interval de km se schimba si daca se poate schimba doar in cadrul reprezentantelor BMW.

Eu am ceva date despre aceste lucruri dar poate voi afla si ceva nou de la voi, as vrea informatia sa imi fie confirmata din mai multe surse:

1. filtru de particule -1200 de euro inclusiv manopera

2. se schimba la 180.000 km

3. presupun ca se poate schimba doar la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Scrie pe calculatorul de bord la cat tb schimbat. Parca in timp ce merge motorul se acceseaza functia....nu mai stiu care si iti arata cat mai mergi cu placutele, diverse filtre etc...Mai este posibil ca in cartea tehnica a masinii sa scrie la a cata revizie se schimba dar nu sunt sigur.
Link to comment
Share on other sites

parca am citit undeva in program ca trebuie programat computerul sa nu mai arate ca trebuie schimbat filtrul de particule.nu cred ca mai trebuie schimbat la 200.000 de km.am sa caut sa vad daca mai gasesc instiintarea aia cu filtrul de particule

 

Adica sa nu mai trebuiasca schimbat niciodata.

greu de crezut dar daca gasesti vreo info te rog anunta-ma

Link to comment
Share on other sites

am cautat un pic pe net si, cica, unele filtre sunt de unica folosinta [/i, iar altele, ard particulele de carbon fie prin catalizator, fie prin alte procedee mai greu de tradus din engleza in romana. pentru cunoscatori, http://en.wikipedia.org/wiki/Dpf

inclin sa cred ca un filtru de particule de e90 se incadreaza in categoria celor de unica folosinta (200.000km) si trebuie schimbat fiindk masina nu o sa mai aibe aceleasi performante cu un filtru Îmbâcsit pe evacuare. nu este o parere avizata...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am cautat un pic pe net si, cica, unele filtre sunt de unica folosinta [/i, iar altele, ard particulele de carbon fie prin catalizator, fie prin alte procedee mai greu de tradus din engleza in romana. pentru cunoscatori, http://en.wikipedia.org/wiki/Dpf

inclin sa cred ca un filtru de particule de e90 se incadreaza in categoria celor de unica folosinta (200.000km) si trebuie schimbat fiindk masina nu o sa mai aibe aceleasi performante cu un filtru Îmbâcsit pe evacuare. nu este o parere avizata...

Da intr-adevar filtrul trebuie schimbat am fost ieri la reprezentanta in Hamburg si mi-au spus ca trebuie sa il schimb si costa 1150 de euro iar cu tot cu manopera 1320 de euro dar as vrea sa stiu cu ce influienteaza neschimbarea lui. Destul de ciudat cum cei de la renault, opel, citroen au filtre care se regenereaza singure iar BMW-ul pune de astea care trebuiesc schimbate, interesant de stiut

Link to comment
Share on other sites

Da intr-adevar filtrul trebuie schimbat am fost ieri la reprezentanta in Hamburg si mi-au spus ca trebuie sa il schimb si costa 1150 de euro iar cu tot cu manopera 1320 de euro dar as vrea sa stiu cu ce influienteaza neschimbarea lui. Destul de ciudat cum cei de la renault, opel, citroen au filtre care se regenereaza singure iar BMW-ul pune de astea care trebuiesc schimbate, interesant de stiut

nu inteleg de ce nu i-ai intrebat pe cei de la reprezentanta. :)

Link to comment
Share on other sites

Da intr-adevar filtrul trebuie schimbat am fost ieri la reprezentanta in Hamburg si mi-au spus ca trebuie sa il schimb si costa 1150 de euro iar cu tot cu manopera 1320 de euro dar as vrea sa stiu cu ce influienteaza neschimbarea lui. Destul de ciudat cum cei de la renault, opel, citroen au filtre care se regenereaza singure iar BMW-ul pune de astea care trebuiesc schimbate, interesant de stiut

nu inteleg de ce nu i-ai intrebat pe cei de la reprezentanta. :)

nu prea vb ei engleza si asa m-am chinuit destul cu ei, da sa mai intru si in termeni mai tehnici, iar eu germana ..ioc :)

dar tind sa cred ca sunt 2 tipuri unele se regenereaza si altele se schimba, si totusi tind sa cred ca si alea care se regenereaza, termen folosit de cei de pe forumul opel :), cred ca se schimba. am sa mai intreb cand ma duc sa il schimb si am sa vin cu noutati......sau nu, cine stie.

Link to comment
Share on other sites

pe CB la mine apare o pictograma cu un tub plin de puncte si zice ca mai am 30.000 km sau 02/2009 si ar trebui schimbat, nu cred ca este acest filtru particule. o alta pictograma cu ce trebuie schimbat si sa semene cu un filtru nu am.

in schimb am cumparat un filtru de gaze carter original cu 200 lei, nu cred ca este acelasi lucru. sau poate gresesc.

Link to comment
Share on other sites

pe CB la mine apare o pictograma cu un tub plin de puncte si zice ca mai am 30.000 km sau 02/2009 si ar trebui schimbat, nu cred ca este acest filtru particule. o alta pictograma cu ce trebuie schimbat si sa semene cu un filtru nu am.

in schimb am cumparat un filtru de gaze carter original cu 200 lei, nu cred ca este acelasi lucru. sau poate gresesc.

 

filtru carter se mai numeste epurator sau filtru de la turbina, este cu totul altceva...separa gazele arse din uleiul care trece pe la turbina...este de schimbat in general pe la 60-80.000 km sau atunci cand iti da ulei pe afara in zona admisiei sau spre intercooler

Link to comment
Share on other sites

pe CB la mine apare o pictograma cu un tub plin de puncte si zice ca mai am 30.000 km sau 02/2009 si ar trebui schimbat, nu cred ca este acest filtru particule. o alta pictograma cu ce trebuie schimbat si sa semene cu un filtru nu am.

in schimb am cumparat un filtru de gaze carter original cu 200 lei, nu cred ca este acelasi lucru. sau poate gresesc.

 

filtru carter se mai numeste epurator sau filtru de la turbina, este cu totul altceva...separa gazele arse din uleiul care trece pe la turbina...este de schimbat in general pe la 60-80.000 km sau atunci cand iti da ulei pe afara in zona admisiei sau spre intercooler

la revizia de 3 ani schimb si acest filtru, pe langa celelalte.

merci de informatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.