Jump to content

Jante tabla


cable guy

Recommended Posts

eu am gasit anul trecut pt seria 3 pe okazii cu 200 ron toate 4 si erau aproape noi.

 

Mersi, o sa caut si eu acuma.

 

Ce nu is perfect lamurit (am impresia ca nimeni nu stie 100%) exista jante speciale pt runflat? Daca da, cele normale se pot folosi

 

100% nu stiu nici eu sa iti zic dar sigur merg si pe jante normale. vrei sa iti pui runflat de iarna??? ca banuiesc ca pt aia vrei jante de tabla

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

eu am gasit anul trecut pt seria 3 pe okazii cu 200 ron toate 4 si erau aproape noi.

 

Mersi, o sa caut si eu acuma.

 

Ce nu is perfect lamurit (am impresia ca nimeni nu stie 100%) exista jante speciale pt runflat? Daca da, cele normale se pot folosi

 

100% nu stiu nici eu sa iti zic dar sigur merg si pe jante normale. vrei sa iti pui runflat de iarna??? ca banuiesc ca pt aia vrei jante de tabla

 

 

pai ii asa:

 

cand am cumparat masina am primit pe ea cauciucuri de iarna runflat pirelli sottozero pe jantele de aliaj originale. M-am dus si mi-am luat de vara pirelli pzero si le-am montat pe jantele alea. Acuma nu as mai vrea sa le tot schimb ci sa imi iau jante de tabla pentru cele de iarna :)

oricum, cand l-am vazut pe unu pe o ploaie torentiala cum schimba o roata in baltile si mizeria din romania... simti o caldura interioara ca ai cauciucuri RFT ;)

Link to comment
Share on other sites

pai ii asa:

 

cand am cumparat masina am primit pe ea cauciucuri de iarna runflat pirelli sottozero pe jantele de aliaj originale. M-am dus si mi-am luat de vara pirelli pzero si le-am montat pe jantele alea. Acuma nu as mai vrea sa le tot schimb ci sa imi iau jante de tabla pentru cele de iarna :)

oricum, cand l-am vazut pe unu pe o ploaie torentiala cum schimba o roata in baltile si mizeria din romania... simti o caldura interioara ca ai cauciucuri RFT :)

 

 

 

 

exact in aceeasi situatie sunt si eu. am luat-o cu cauciucuri de iarna pe jante de aliaj originale. am pus gume de vara si acum pe cele de iarna vreau sa le pun jante de tabla. tot runflat.

eu as vrea sa stiu daca pentru runflat trebuie puse anumite jante de tabla sau nu...in mod normal nu cred, dar daca are cineva mai multe informatii, sa le dea...

Edited by mark_atmail
Link to comment
Share on other sites

Nu se pot pune anvelope runflat pe jante normale, doar invers e OK (adica anvelope normale pe jante pentru runflat).

 

 

stie cineva cum se verifica daca jantele se potrivesc la roata masinii?

 

ce indici trebuie sa caut...ma refer aici la nr prezoane distante dintre ele...lungimea suruburi etc?

 

ps:caut jante tabla seria 1...stiu ca se potrivesc de fapt si cele de seria 3 pentru ca cele de aluminiu sunt de pe seria 3

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot pune anvelope runflat pe jante normale, doar invers e OK (adica anvelope normale pe jante pentru runflat).

 

 

stie cineva cum se verifica daca jantele se potrivesc la roata masinii?

 

ce indici trebuie sa caut...ma refer aici la nr prezoane distante dintre ele...lungimea suruburi etc?

 

ps:caut jante tabla seria 1...stiu ca se potrivesc de fapt si cele de seria 3 pentru ca cele de aluminiu sunt de pe seria 3

 

cel mai sigur te uiti pe jantele cu care a venit masina. altfel, cred ca poti sa bagi vin-ul masinii pe realoem si vezi acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot pune anvelope runflat pe jante normale, doar invers e OK (adica anvelope normale pe jante pentru runflat).

 

Nu cred ca ii asa... Adica daca iau jante normale nu o sa pot pune pe ele cauciucurile? Cineva a incercat pana acuma?

 

C'mon ppl.... un forum cu atatia useri, si nimeni nu poate lamurii problema cu ranflat VS jante ? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot pune anvelope runflat pe jante normale, doar invers e OK (adica anvelope normale pe jante pentru runflat).

 

 

stie cineva cum se verifica daca jantele se potrivesc la roata masinii?

 

ce indici trebuie sa caut...ma refer aici la nr prezoane distante dintre ele...lungimea suruburi etc?

 

ps:caut jante tabla seria 1...stiu ca se potrivesc de fapt si cele de seria 3 pentru ca cele de aluminiu sunt de pe seria 3

ce ar trebui sa te intereseze in primul rand este ET-ul care este de 42 la Seria 1.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=10

nr de prezoane nu ar trebui sa te intereseze pt ca 5 prezoane au toate jentile de bmw la o distanta intre ele de 120 mm.

ce mai vad la jantele de otel de la seria 1 este latimea de 6.5J dar cred ca merg si putin mai late, dar sa respecti ET-ul cu precadere pt ca altfel iti vor iesi jantele in afara si se vor vedea urat sau nu o sa intre pe butuc(o sa atinga in suspensii)

ET-ul din ce am citit eu este distanta de la centrul jantei la zona in care se prinde ea pe butuc.

ai aici o explicatie mai detaliata

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu se pot pune anvelope runflat pe jante normale, doar invers e OK (adica anvelope normale pe jante pentru runflat).

nu are nici o legatura janta cu cauziucul. janta nu are nici un fel de senzor sau margine mai speciala, senzorul pentru cauciuc este asezat pe aripa interioara, nu pe janta sau butuc.

trebuie doar sa nimeresti janta pentru cauziuc, atata tot.

daca nu ai senzor de run-flat atunci nu poti fi avertizat de pana.

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot pune anvelope runflat pe jante normale, doar invers e OK (adica anvelope normale pe jante pentru runflat).

nu are nici o legatura janta cu cauziucul. janta nu are nici un fel de senzor sau margine mai speciala, senzorul pentru cauciuc este asezat pe aripa interioara, nu pe janta sau butuc.

trebuie doar sa nimeresti janta pentru cauziuc, atata tot.

daca nu ai senzor de run-flat atunci nu poti fi avertizat de pana.

am senzori, dar ii ok daca zici ca nu are legatura. Deci jantele is la fel pana la urma? Eu auzisem ca ar avea ceva bordura intarita pt cauciuc cele de RFT.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit eu pe net, nu pentru cauciucuri run flat nu trebuiesc jante speciale, deci se pot monta pe orice jeanta.

De unde stiu daca am senzori de presiune ? Fara senzori degeaba iti pui run flat ca nai cum sa-ti dai seama daca ai pana.

 

pai daca masina avea din fabrica rft sigur are si senzor de presiune. Eu am o optiune in meniu sa verific presiunea... scrie INIT parca. Mai poti verifica daca cand deschizi usa soferului scrie RESET pe margine.... Sau.. dezumflati un cauciuc si vezi de bipaie ceva :))

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit eu pe net, nu pentru cauciucuri run flat nu trebuiesc jante speciale, deci se pot monta pe orice jeanta.

De unde stiu daca am senzori de presiune ? Fara senzori degeaba iti pui run flat ca nai cum sa-ti dai seama daca ai pana.

 

pai daca masina avea din fabrica rft sigur are si senzor de presiune. Eu am o optiune in meniu sa verific presiunea... scrie INIT parca. Mai poti verifica daca cand deschizi usa soferului scrie RESET pe margine.... Sau.. dezumflati un cauciuc si vezi de bipaie ceva :))

am sa verific , mersi

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit eu pe net, nu pentru cauciucuri run flat nu trebuiesc jante speciale, deci se pot monta pe orice jeanta.

De unde stiu daca am senzori de presiune ? Fara senzori degeaba iti pui run flat ca nai cum sa-ti dai seama daca ai pana.

 

pai daca masina avea din fabrica rft sigur are si senzor de presiune. Eu am o optiune in meniu sa verific presiunea... scrie INIT parca. Mai poti verifica daca cand deschizi usa soferului scrie RESET pe margine.... Sau.. dezumflati un cauciuc si vezi de bipaie ceva :))

am sa verific , mersi

 

 

np... dar sa stii ca daca ai seria 1 cred ca toate au senzor de presiune

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

deci

1.poti sa pui runflat pe jante normale 100%

2.senzorul de presiune ca sa ii zic asa...esteintegrat in abs si in general in sistemele de tractiune..nu intru in detalii ca pot gresi...si practic se face un calcul al vitezei de rotatie(si nu al presiunii!!!)...daca se dezumfla..roata e mai mica in diametru se roteste mai repede decat celelalte si decat ar trebui deci a pierdut aer;se aprinde senzorul;si doar daca pierde un procent de aprox 30% aer...sau ceva de genu.si doar daca se constata asta in mai multe verificari..timp de cateva secunde minute..de catre calculator...

 

concluzie:puenti orice jante vreti cu runflat si dati init la sistemul de avertizare al pierderii de presiune.va functiona!

si va functiona si fara runflat!doar ca atunci sesizati oricum si singur...la runflat f putin probabil din ce am auzit!

 

multa bafta!

 

ps:o janta de aia f mica si subtire de rezerva are cineva?

Link to comment
Share on other sites

deci

1.poti sa pui runflat pe jante normale 100%

2.senzorul de presiune ca sa ii zic asa...esteintegrat in abs si in general in sistemele de tractiune..nu intru in detalii ca pot gresi...si practic se face un calcul al vitezei de rotatie(si nu al presiunii!!!)...daca se dezumfla..roata e mai mica in diametru se roteste mai repede decat celelalte si decat ar trebui deci a pierdut aer;se aprinde senzorul;si doar daca pierde un procent de aprox 30% aer...sau ceva de genu.si doar daca se constata asta in mai multe verificari..timp de cateva secunde minute..de catre calculator...

 

concluzie:puenti orice jante vreti cu runflat si dati init la sistemul de avertizare al pierderii de presiune.va functiona!

si va functiona si fara runflat!doar ca atunci sesizati oricum si singur...la runflat f putin probabil din ce am auzit!

 

multa bafta!

raspuns corect si detaliat. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.