Jump to content

Lumina bord


Dexter

Recommended Posts

O sa demontez bordul sa vad cum sta treaba si o sa iau o hotarare dupa accea in privinta becurilor... mai am niste probleme... daca nu se supara adminii o sa le prezint tot in topicul asta ca sa nu creez unul nou...

-prima dintre ele ar fi faptul ca masina are proiectoare de ceata... are intrerupatorul pe bord... dar nu functioneaza...

-a doua este ca nu am un manual de utilizare... eventual o lista cu sigurantele fuzibile... etc...

-a treia e un geam care coboara si urca tot cate 1 cm... nu vrea sa mearga mai mult... decat in reprize.

 

Daca aveti sugestii despre posibilele cauze... astept cu nerabdare...

Link to comment
Share on other sites

la proiectoare poate fi arsa siguranta. Ar fi o supozitie.

O lista cu functiile si valorile sigurantelor o gasesti lipita pe spatele capacului de sigurante. In compartimentul motor stinga aproape de parbriz.

La geam poate fi pur si simplu o gripare a macaralei sau un obstacol pe caile de rulare ale geamului. Un cheder iesit din ele sau ceva de genu. Tre sa-ti desfaci fata de usa si sa inspectezi. Iti trebuie un torx acolo. Geamurile de la E36 functioneaza cu o protectie de obstacol data de cuplul motorului. Daca motorasul intimpina rezistenta la rotatie sesizeaza chestia asta si face stop & back. Mai nasol ar fi sa ai o piesa mica de plastic de la macara rupta. Se schimba dar cu bani. Nu ai cum s-o pacalesti. La e46 se poate mesteri ceva dar la e36 ma tem k nu.

Link to comment
Share on other sites

Salut... sunt noul proprietar al unui BMW E36 si ma intreb daca pot sa schimb culoarea becurilor de la bord... a desfacut cineva bordul... sau a schimbat careva becurile sa ma poata indruma si pe mine? Ma gandesc la un albastru inchis gen VW... astept pareri...

60686[/snapback]

 

 

daca reusesti sa le faci sa se vada albastru sa-mi zici si mie

Link to comment
Share on other sites

cat priveste lumina bordului nu are rost sa desfaci ca nu poti schimba plasticul ,caci el este cel care da culoarea luminii din bord,geamul desfa-l frate ca e atat de simplu,da jos fata de usa si vezi ce si cum si unde blocheaza geamul,ca si sfat pune ceva vaselina pe acolo si tu si totul va merge ca si uns,totul e sa vrei :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu am un prieten cu e46 si bordul e luminat albastru,deci se poate

61717[/snapback]

nu a zis nimeni ca nu se poate, intrebarea era cum se face? dupa aia, cine face? iar apoi, la ce modele se poate face asta?

am vazut pana acum si eu bord luminat albastru si la e46 si la e36

 

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

posibilitatea de a schimba lumina bordului consta in a desface totul si sa iei un marker culoarea preferata si sa colorezi plasticul respectiv,caci lumina bordului e data de plasticul respectiv.lumina trece prin el si deci culoarea plasticului e culoarea luminilor din bord,deci ia frate u nmarker si da pe plasticurile respective
Link to comment
Share on other sites

la e36 ceasurile sunt de fapt o folie imprimata. pe spatele foliei aceea , este colorat cu portocaliu, ceea ce da culoarea cifrelor si liniilor, si mai ales culoarea acelor indicatoare. deci nu este nici un plastic colorat separat, asa ca nu poti sa il colorezi cu markerul. am incercat ceva de genu asta , adica am racait cu un cutter culoarea din dreptul unde scrie KM/H , si a ramas folia transparenta, dupa care am dat cu markerul albastru. dezastru total! se vede ca o porcarie,si nici nu are intensitate deloc, adica de abia se cunoaste...

Se poate schimba culoarea luminii, dar este mai complicat. Am un bord separat pe care fac teste,si cat de curand cred ca o sa iasa ceva misto :blink: o sa pun poze cand o sa fie gata.. bafta

Link to comment
Share on other sites

la e36 ceasurile sunt de fapt o folie imprimata. pe spatele foliei aceea , este colorat cu portocaliu, ceea ce da culoarea cifrelor si liniilor, si mai ales culoarea acelor indicatoare. deci nu este nici un plastic colorat separat, asa ca nu poti sa il colorezi cu markerul. am incercat ceva de genu asta , adica am racait cu un cutter culoarea din dreptul unde scrie KM/H , si a ramas folia transparenta, dupa care am dat cu markerul albastru. dezastru total! se vede ca o porcarie,si nici nu are intensitate deloc, adica de abia se cunoaste...

Se poate schimba  culoarea luminii, dar este mai complicat. Am un bord separat pe care fac teste,si cat de curand cred ca o sa iasa ceva misto :) o sa pun poze cand o sa fie gata.. bafta

61819[/snapback]

mai repede cu pozele ca sunt curios ce o sa iti iasa :)

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

cat priveste lumina bordului nu are rost sa desfaci ca nu poti schimba plasticul ,caci el este cel care da culoarea luminii din bord...

60850[/snapback]

 

...hmmm. Discutatzi cu baiatul de la Spider Tuning si vezti afla ca se pot schimba plasticele, se pot face in ce culoare shi model vrei tu. Schimba chiar shi culoarea acelor.

 

Pana acum eu am facut la 2 Vectre si sapatamana viitorare trimit shi Ceasult de bord de la E34-ul meu la modificat.

 

Nici macar nu il cunosc pe om. Am vorbit cu el doar pe mail. Ii pun la posta pachet cu ceasul de bord, el il primeste, il modifica shi mi-l returneaza cu plata taxelor postale + tariful lui ramburs. Simplu.

 

La Vectra din ceasuri cu fundal negru si lumina galbuie mi lea facut cu fundal ALU- LOOK shi lumini roshii. M-a costat 1,5 mil prin decembrie 2004. Caut o poza shi o atashez.

Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu il cunosc pe om. Am vorbit cu el doar pe mail. Ii pun la posta pachet cu ceasul de bord, el il primeste, il modifica shi mi-l returneaza cu plata taxelor postale + tariful lui ramburs. Simplu.

61886[/snapback]

 

 

Nu cred ca se mai ocupa de asa ceva. E vorba de un tip din Cluj, Horia, si-a inchis pravalia de multa vreme, acum e ceva magazin de calculatoare in locul ei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.