Jump to content

cutie automata vibratie


Recommended Posts

daca ma poate ajuta cineva ...cateodata la viteze mici de 30-40km masina are o trepidatie ca si cum as calca pe linia continua (sper ca stiti despre ce e vorba-alea vibrante de pe autostrazi care te fac atent) sau as intra pe piatra cubica....daca nu accelerez vibreaza incontinuu ...daca apas acceleratia dispare vibratia ...nu stiu ce indicativ sau cod are cutia ,dar are drive,sport drive si 3 trepte de tractiune m1,m2,m3 ...de la ce ar putea fi ?!(masina are 175.000km si nu a fost schimbat uleiul sau filtrul din cutie pana acum)
Link to comment
Share on other sites

Se repara.

Intai schimba uleiul si filtrul chiar daca este lifetime si vezi daca se intampla ceva.

Cand o mai prinzi ca tremura schimba manual intr-o treapta inferioara si vezi daca face la fel.

Mai incearca sa o scoti in N in timp ce se deplaseaza si vezi daca dispare.

Incearca la viteza mai mare dar la aceeiasi turatie a motorului

Vezi ca uneori se poate sa faca motorul probleme si tu sa zici ca este de la cutie.

Poa sa mai fie de la cardan daca ai umblat la el.

Link to comment
Share on other sites

Se repara.

Intai schimba uleiul si filtrul chiar daca este lifetime si vezi daca se intampla ceva.

Cand o mai prinzi ca tremura schimba manual intr-o treapta inferioara si vezi daca face la fel.

Mai incearca sa o scoti in N in timp ce se deplaseaza si vezi daca dispare.

Incearca la viteza mai mare dar la aceeiasi turatie a motorului

Vezi ca uneori se poate sa faca motorul probleme si tu sa zici ca este de la cutie.

Poa sa mai fie de la cardan daca ai umblat la el.

relantiul sta corect ?

Link to comment
Share on other sites

relantiul impecabil,acul sta nemiscat la vreo 750rot....problema este ca nu face tot timpul si nici nu am cum sa schimb in treapta inferioara ca nu am steptronic,am doar D si S-D ....mai am M1,M2,M3 in caz ca tractez ceva si am de urcat vreo panta abrupta.....cert este ca indiferent daca merg pe sport sau pe drive din cand in cand se manifesta problema...daca iau piciorul de pe acceleratie sau accelerez dispare instantaneu...
Link to comment
Share on other sites

relantiul impecabil,acul sta nemiscat la vreo 750rot....problema este ca nu face tot timpul si nici nu am cum sa schimb in treapta inferioara ca nu am steptronic,am doar D si S-D ....mai am M1,M2,M3 in caz ca tractez ceva si am de urcat vreo panta abrupta.....cert este ca indiferent daca merg pe sport sau pe drive din cand in cand se manifesta problema...daca iau piciorul de pe acceleratie sau accelerez dispare instantaneu...

 

in bord nu s-a aprins nici un martor?

Link to comment
Share on other sites

nu sa aprins nimic in bord....si am fost ieri la un baiat de pe forum cu testerul si nu apare nici o problema legata de cutie sau motor....azi dimineata mi sa dezactivat dsc-ul la vreo 100 metri dupa ce am plecat dupa loc...dar la prima apasare sa cuplat la loc...
Link to comment
Share on other sites

Se repara.

Intai schimba uleiul si filtrul chiar daca este lifetime si vezi daca se intampla ceva.

Cand o mai prinzi ca tremura schimba manual intr-o treapta inferioara si vezi daca face la fel.

Mai incearca sa o scoti in N in timp ce se deplaseaza si vezi daca dispare.

Incearca la viteza mai mare dar la aceeiasi turatie a motorului

Vezi ca uneori se poate sa faca motorul probleme si tu sa zici ca este de la cutie.

Poa sa mai fie de la cardan daca ai umblat la el.

 

Nu cred că rezolvă ceva cu schimbarea uleiului.

 

Schimbarea uleiului poate avea influenţe pozitive ca măsură de ĂŽntreţinere, când cutia dă deja semne de uzură nu prea mai rezolvi ceva cu schimbarea uleiului.

 

@B78KRS: Mergi la o diagnoză la reprezentanţa ZF: http://www.expopetrogas.ro/catalogcd/firme/firma_96.htm

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sau poti sa o lasi in pace pana o sa inceapa sa faca mai rau ptr ca daca ie ceva deja pe duca nu mai ai cum sa previi acuma.

Cand o sa faca probleme intr-adevar grave mergi cu ea la service.

Nu stiu cum arata cutia ta la schimbator dar sa stii ca daca o dai in M1, M2 sau M3 nu se intampla nimic.

Banuiesc ca daca o selectezi pe M2 schimba superioare numai pana la a 2a - asta in cazul in care functioneaza ca cele mai vechi.

Teoretic daca ie in 4 trepte M1 inseamna 1, M2 tr 1+2 si M3 tr 1+2+3.

Tr 3 la a mea scrie direct gang ce inseamna ca este oarecum cuplu direct nu ca D care este un fel de overdirve.

Tot de asta banuiesc ca in mod iarna merge numai cu tr 3-a.

Link to comment
Share on other sites

Sau poti sa o lasi in pace pana o sa inceapa sa faca mai rau ptr ca daca ie ceva deja pe duca nu mai ai cum sa previi acuma.

Cand o sa faca probleme intr-adevar grave mergi cu ea la service.

Nu stiu cum arata cutia ta la schimbator dar sa stii ca daca o dai in M1, M2 sau M3 nu se intampla nimic.

Banuiesc ca daca o selectezi pe M2 schimba superioare numai pana la a 2a - asta in cazul in care functioneaza ca cele mai vechi.

Teoretic daca ie in 4 trepte M1 inseamna 1, M2 tr 1+2 si M3 tr 1+2+3.

Tr 3 la a mea scrie direct gang ce inseamna ca este oarecum cuplu direct nu ca D care este un fel de overdirve.

Tot de asta banuiesc ca in mod iarna merge numai cu tr 3-a.

stiu ca e un fel de mod semi-automat +/- pentru tractiune(cand ai ceva legat de carlig si iti trebuie forta mai mare ) ...oricum nu pot merge in m-uri ...ar fi si incomod avand doar 3 trepte(oricum rar ai nevoie de mai multe in bucuresti) si nu stiu daca ar fi tocmai indicat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
de la ce ar putea fi ?!(

 

 

De la motor.

CUM DE LA MOTOR?....CE ARE MOTORUL?....am observat ca face mai mult parca pana se incalzeste un pic...cam in primele 10 min de functionare si undeva pe la 2000 ture(viteza cred ca 50-60km/h)...si cutia are 5 trepte

Link to comment
Share on other sites

de la ce ar putea fi ?!(

 

 

De la motor.

CUM DE LA MOTOR?....CE ARE MOTORUL?....am observat ca face mai mult parca pana se incalzeste un pic...cam in primele 10 min de functionare si undeva pe la 2000 ture(viteza cred ca 50-60km/h)...si cutia are 5 trepte

 

NU AM MAI AUZIT SA VIBREZE CUTIA.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca ai probleme cu flansa cardanului... de acolo se transmit in mers niste vibratii urate, de zici ca esti o masina de spalat la centrifuga...

 

verifica si spune-ne si noua sa vedem care a fost raportul simptom/diagnostic ...

Link to comment
Share on other sites

NU AM AVUT TIMP CA AM FOST PLECAT CU EA PRIN TARA....ceea ce am mai observat este ca se manifesta problema doar in primele 10 minute(si doar cateodata...si nu atunci cand sunt in crestere a vitezei...doar cand rulez cu viteza constanta(intre 40-60 km/h)....parca dupa ce se incalzeste ceva nu mai da semne...si nu pare ca ar fi de la motor pt ca nu conteaza daca il incalzesc inainte de a pleca

volanta a fost schimbata ,tampoanele motor si cutie de asemenea.

Link to comment
Share on other sites

NU AM AVUT TIMP CA AM FOST PLECAT CU EA PRIN TARA....ceea ce am mai observat este ca se manifesta problema doar in primele 10 minute(si doar cateodata...si nu atunci cand sunt in crestere a vitezei...doar cand rulez cu viteza constanta(intre 40-60 km/h)....parca dupa ce se incalzeste ceva nu mai da semne...si nu pare ca ar fi de la motor pt ca nu conteaza daca il incalzesc inainte de a pleca

volanta a fost schimbata ,tampoanele motor si cutie de asemenea.

 

dai si tu un semn daca rezolvi ceva ca si a mea cred ca incepe. nu mi-a facut decat de 3 sau 4 ori la interval de cateva saptamani, dar vreau sa o iau din "fasa", ca sa zic asa.

Link to comment
Share on other sites

NU AM AVUT TIMP CA AM FOST PLECAT CU EA PRIN TARA....ceea ce am mai observat este ca se manifesta problema doar in primele 10 minute(si doar cateodata...si nu atunci cand sunt in crestere a vitezei...doar cand rulez cu viteza constanta(intre 40-60 km/h)....parca dupa ce se incalzeste ceva nu mai da semne...si nu pare ca ar fi de la motor pt ca nu conteaza daca il incalzesc inainte de a pleca

volanta a fost schimbata ,tampoanele motor si cutie de asemenea.

 

dai si tu un semn daca rezolvi ceva ca si a mea cred ca incepe. nu mi-a facut decat de 3 sau 4 ori la interval de cateva saptamani, dar vreau sa o iau din "fasa", ca sa zic asa.

ok...pb e ca deocamdata am ceva de alergat cu niste pb si nu prea am timp sa rezolv ..oricum daca e sa gasesc buba postez...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.