Jump to content

Nelamurire


Jee

Recommended Posts

Remus Ratiu : Export preis = fast preis, adica masina manarita care se vinde numai la persoane care o scot din tara, nu se adauga TVA-ul... pretul este cat scrie :)

 

Corect din nou... de obicei samsari bulgari sau turci. :)

 

Asa frate scurt si la obiect :)

Edited by Jee
Link to comment
Share on other sites

Remus Ratiu : Export preis = fast preis, adica masina manarita care se vinde numai la persoane care o scot din tara, nu se adauga TVA-ul... pretul este cat scrie :)

 

 

ai 100% dreptate dar automat e valabil si faptul ca e fara tva :)

 

LE: si @jee ca si sfat, cand dai un search rezultatele vor fi asa :

 

18700

18900

19500

19900

21500

22000

22490

22490

22490

22490

22490

22490

22500

22500

.......

22750

 

Eu mi-as pregati 23 000 pt o masina ca lumea, primele ... eu nu le iau in considerare :)

Edited by Remus Ratiu
Link to comment
Share on other sites

Remus Ratiu : Export preis = fast preis, adica masina manarita care se vinde numai la persoane care o scot din tara, nu se adauga TVA-ul... pretul este cat scrie :)

 

 

ai 100% dreptate dar automat e valabil si faptul ca e fara tva :)

 

LE: si @jee ca si sfat, cand dai un search rezultatele vor fi asa :

 

18700

18900

19500

19900

21500

22000

22490

22490

22490

22490

22490

22490

22500

22500

.......

22750

 

Eu mi-as pregati 23 000 pt o masina ca lumea, primele ... eu nu le iau in considerare :)

 

Ai mare dreptate nici eu nu prea bag in seama prima pagina.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Daca vreau sa cumpar o masina din Germania pe persoana fizica ( mondenii Vanghelie :) ) si sub pret am urmatorul text "VAT reclaimable, 19%" inseamna ca trebuie sa adaug si tva la acel pret?

Multumesc

 

Eu mi-am luat masina din Germania si lucrurile stau cam asa: daca scrie VAT reclaimable, inseamna ca pretul afisat e cu tot cu TVA; gaselnita e ca daca o iei pe firma, nu platesti TVA-ul, deci se scade din suma respectiva. Nu pe toate site-urile apare mentiunea export sau netto price (eu am gasit masina pe autoscout24, si acolo e mentionat doar VAT reclaimable; daca nu e mentionat nimic, inseamna ca trebuie sa adaugi si TVA-ul la pretul afisat).

Oricum cel mai bine e sa contactezi dealerul pe mail si sa intrebi (iti raspund instantaneu)...

Sper ca am reusit sa te lamuresc

Daca mai ai si alte intrebari despre cum e cu achizitia din germania, cu placere...

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg ca nu e batut in cuie pretul cu VAT reclaimable, e posibil ca si aici sa se adauge tva.

 

ce ti-am scris eu in mesaj este regula; dar stii cum e... oricand pot aparea si exceptii... vreun dealer incepator si necunoscator sau neatent... de asta cel mai sigur e sa intrebi dealerul cand gasesti o masina care-ti place. toti vorbesc engleza, deci limba nu e o problema

in plus, o sa constati ca majoritatea dealerilor fac reduceri, fie cand intri in legatura cu ei, fie cand ajungi la fata locului

In cazul meu reducerea a fost 1000 EUR la pretul fara TVA, negociata la fata locului de baietii care mi-au adus-o... e drept ca vorbeau germana si cu asta se ocupau, deci au stiut cum sa puna problema

 

in orice caz, dc ti-o aduce cineva, alege pe cineva de incredere si care se pricepe

si un ultim sfat (din ce mi s-a mai spus si mie la momentul respectiv), ar fi bine sa o iei de la un dealer bmw (pe autoscout scrie undeva in stanga paginii, dupa datele de contact daca este dealer BMW)

cam atat... bafta!

si sa ne anunti si pe noi ce ti-ai luat :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.