Jump to content

Masina Mea


eumdrro

Recommended Posts

eu zic ca toata comparatia e irelevanta... in loc sa discutam constructiv, cu un zambet pe buze, ca de-aia mai intram pe forum sa ne destindem, discutam tot in contradictoriu.

loganul are un public tinta, e36 altul. n-o sa vezi niciodata un om peste 45 de ani sa isi ia un e36 din proprie initiativa, omul impreuna cu nevasta isi ia o dacie noua, si cred ca nea nicu' si cei ca el, sunt niste oameni f fericiti.

in schimb, e plin de tineri cu e36, care mai de care mai altfel, muzica, woofere inauntru, folii pe geam, jante.. si eventual fete :)

aceeasi poveste si pt e46.

asta e punctul meu de vedere, dar mai sunt si altele.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu zic ca toata comparatia e irelevanta... in loc sa discutam constructiv, cu un zambet pe buze, ca de-aia mai intram pe forum sa ne destindem, discutam tot in contradictoriu.

loganul are un public tinta, e36 altul. n-o sa vezi niciodata un om peste 45 de ani sa isi ia un e36 din proprie initiativa, omul impreuna cu nevasta isi ia o dacie noua, si cred ca nea nicu' si cei ca el, sunt niste oameni f fericiti.

in schimb, e plin de tineri cu e36, care mai de care mai altfel, muzica, woofere inauntru, folii pe geam, jante.. si eventual fete :)

aceeasi poveste si pt e46.

asta e punctul meu de vedere, dar mai sunt si altele.

 

si oricum nea nicu' a avut dacia 1300 sau 1310 pe care a folosit-o in programul rabla pentru un logan nou.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca toata comparatia e irelevanta... in loc sa discutam constructiv, cu un zambet pe buze, ca de-aia mai intram pe forum sa ne destindem, discutam tot in contradictoriu.

loganul are un public tinta, e36 altul. n-o sa vezi niciodata un om peste 45 de ani sa isi ia un e36 din proprie initiativa, omul impreuna cu nevasta isi ia o dacie noua, si cred ca nea nicu' si cei ca el, sunt niste oameni f fericiti.

in schimb, e plin de tineri cu e36, care mai de care mai altfel, muzica, woofere inauntru, folii pe geam, jante.. si eventual fete :)

aceeasi poveste si pt e46.

asta e punctul meu de vedere, dar mai sunt si altele.

 

pai tocmai, ca unii poate se simt jigniti de o chestie ca:

"gandeste-te ca un logan nou e mult mai performant decat 316-le tau la foarte multe capitole,ca sa nu mai vorbim de 1.6 16V-105cp 0-100=10,2s.care da mari batai de cap chiar si unui 320i E36..."

poate ca am si eu ceva contra logan... ceva personal... mai bine as conduce o masina chiar si de 20 de ani decat sa conduc logan... imi e antipatica din toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca toata comparatia e irelevanta... in loc sa discutam constructiv, cu un zambet pe buze, ca de-aia mai intram pe forum sa ne destindem, discutam tot in contradictoriu.

loganul are un public tinta, e36 altul. n-o sa vezi niciodata un om peste 45 de ani sa isi ia un e36 din proprie initiativa, omul impreuna cu nevasta isi ia o dacie noua, si cred ca nea nicu' si cei ca el, sunt niste oameni f fericiti.

in schimb, e plin de tineri cu e36, care mai de care mai altfel, muzica, woofere inauntru, folii pe geam, jante.. si eventual fete :)

aceeasi poveste si pt e46.

asta e punctul meu de vedere, dar mai sunt si altele.

 

pai tocmai, ca unii poate se simt jigniti de o chestie ca:

"gandeste-te ca un logan nou e mult mai performant decat 316-le tau la foarte multe capitole,ca sa nu mai vorbim de 1.6 16V-105cp 0-100=10,2s.care da mari batai de cap chiar si unui 320i E36..."

poate ca am si eu ceva contra logan... ceva personal... mai bine as conduce o masina chiar si de 20 de ani decat sa conduc logan... imi e antipatica din toate punctele de vedere.

 

 

recunosc!

eu unul ma simt jignit ca oricum cele 10,2 secunde sunt de vis. eu vreau sa ma opresc aici , si sa nu mai intru in polemica si anume cu logan vs e36.

Link to comment
Share on other sites

La ce am gandit si la ce s-a ajuns!

Nu am intentionat nicicum sa jignesc marca logan.

Are calitatile si defectele ei, ca orice masina.

Personal nu agreez marca Dacia sub nici o forma(este cunoscuta zicala, ce inseamna cuvantul DACIA), fie ea facuta de francezi, nemti sau alte popoare.

Am incercat sa dau si eu o replica la variata cuiva, care zicea ca s-a dus lumea la cules de capsuni si a venit in romania cu masini de fite.

Imi mentin afirmatia si pe mai departe, nu am fost si nici nu o sa ma duc vreodata sa lucrez ptr straini(fie painea cat de rea...., am si eu mandria mea).

Cine crede ca un Bmw sau alte masini straine, fie ele si mai "batrane ca varsta",din anii 90 nu se pot compara sau clasa impreuna cu masinile noi romanesti, dupa parerea mea se inseala!

Ganditiva ca pe atunci se fabricau masinile vechi, de azi ,cu dotari, performante mult superioare si fiabilitate foarte buna.

Dacia ce acum se fabrica in romania, parca se chinuie sa ajunga acum ceea ce alte masini au uitat de mult ce inseamna normal.

Nu am intentia sa jignesc pe cineva sau sa ma dau cunoscator.

Dar comparativ, am condus logan Diesel de 1,5 doar 1 luna, din 2008.

Daca asta se poate numi masina noua si foarte buna!?....fata de o masina nemteasca....nu am cuvinte.

Atunci inseamna ca sunt prost si nu am simturi sau sunt nascut anti Dacia.

Inca odata scuze daca jignesc pe cineva!

Este doar parerea mea.

Salutare!

Link to comment
Share on other sites

Si acum sa fim cinstiti fiecare!

Ce preferati?

O masina buna, fie ea si veche sau o masina noua ce incearca sa ne-o bage pe gat altii, scotandu-ne ochi cu firma si renumele altor masini facute de ei candva foarte bune. Si la un pret(comparativ : performanta , calitate , pret) exagerat, dupa opinia mea.

Haideti sa deschidem ochi si sa vedem in ani , care masina rezista mai bine, care masina trece proba anilor si care va deveni cea castigatoare.

Sper ca nu mai are rost sa facem comparatii.

Sa vb numai despre ceea ce reprezinta in sine acest forum, BMW.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad rostul comparatiei cu Loganul, este o masina noua deci acoperita de garantie insa foarte scumpa pentru ce ofera. Oricand merg pe mana unui Golf 4 bun in detrimentul Loganului, fie el nou si "plin de dotari" :) . Ideea e ca intretinerea unui BMW vechi va cere mai multi bani decat una noua, fie ea si proasta ca in cazul Daciei.
Link to comment
Share on other sites

te rog frumos , nu ne mai face sa radem cu asa o pofta!ca nu mai avem nevoie nici de filme de comedie si nici de becali live la vreun post tv!!

 

Si ma rog ce este asa de amuzant?!

 

spune-ne si noua care sunt alea multe capitole la care este Loganul mai performant decat 316-le ca optiuni motor fiabilitate si forma eu sunt sigur ca nu, iar fraza "ca sa nu mai vorbim de 1.6 16V-105cp 0-100=10,2s.care da mari batai de cap chiar si unui 320i E36...." ii las pe alti colegi de forum sa o cantareasca .

tu cu care din aceste 3 masini ai mers? ( logan benzina , 320i si 316)

oricum comparatia nu are rost fiecare avand alt pret.

Link to comment
Share on other sites

te rog frumos , nu ne mai face sa radem cu asa o pofta!ca nu mai avem nevoie nici de filme de comedie si nici de becali live la vreun post tv!!

 

Si ma rog ce este asa de amuzant?!

 

spune-ne si noua care sunt alea multe capitole la care este Loganul mai performant decat 316-le ca optiuni motor fiabilitate si forma eu sunt sigur ca nu, iar fraza "ca sa nu mai vorbim de 1.6 16V-105cp 0-100=10,2s.care da mari batai de cap chiar si unui 320i E36...." ii las pe alti colegi de forum sa o cantareasca .

tu cu care din aceste 3 masini ai mers? ( logan benzina , 320i si 316)

oricum comparatia nu are rost fiecare avand alt pret.

 

Tu nu prea ai inteles ce-am vrut sa spun,sau poate am fost eu prea acid dar dc. ar fi sa comparam un E36 acum scos pe poarta uzinei,l-as alege cu ochii inchisi in detrimentul Loganului,insa cand vine vorba de o masina de 13 ani si..sa zicem peste 200 de mii de km(si SH si fara sa-i stii istoricul),atunci chiar incepi sa-ti faci griji cand ai de parcurs o distanta destul de mare,deci unde este probabilitatea mai mare sa se strice ceva? la un logan nou sau o pisicuta de 13 ani?....si cu asta ma opresc pt. ca nu-i frumos sa stricam bucuria omului :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am mers cu toate 3 si tind sa-i dau dreptate colegului...mai putin cu 320! Dar cu 316 si chiar 318 are dreptate (doar daca e vb de modelul 1.6 16v)

 

pai trebuie sa gasim pe cineva cu un logan 1.6 16v cai si cu un 318i dispusi sa faca o liniuta, sa vedem care se duce mai bine :)

eu ma indoiesc "," ca loganul va face un 318i in stare buna.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca sunt O GRAMADA de filmulete pe youtube cu 1.6 16v vs E46 318i (NU E36) in care Logan iese primul!

ai un link? daca nu poti aici pune, da un pm... sunt tare curios :)

 

si eu vreau link-ul , dar sa fie logan stock, nu unul care are pretul ridicat de la 11 la 13-14 mii cu modificarile facute , comparativ cu o masina de 2500 euro

Link to comment
Share on other sites

OffTopic-De curiozitate timpii 0-100 la E36 :

 

316i-102cp --> 12,7s

318i-113cp-->11,5s

318i-115cp-->11,3s

318is-140cp-->10,2s

320i-150cp-->9,9s

-----------------------0-100 la Logan:

1.4mpi-75cp-->13s

1.6mpi-90cp-->11,5s

1.6.16v-105cp-->10,2s

 

+slabe sanse sa mai atinga un E36 performantele din tinerete :)

Link to comment
Share on other sites

Ptr ca m-a rugat Lari ,pun si niste poze cu masina.

Este din 95 si am dat 2000 euro.

Acum astept sa o duc in RAR pr 17 octombrie.

Intai sa vad ce probleme gasesc la ea in service sa vad ce pot schimba.

Si apropo de capsunari, nu toata lumea a fost pe dincolo sa faca bani ptr masina.

Eu am luat bani din banca ptr masina.

Cand ai nevoie de masina nu ai ce face!

Si decat sa iau un logan cu 7000-11000 de euro mai bine o masina la mana a doua.

Nu se poate compara o Dacie cu un Bmw, nici de acum in 300 ani.

Salutare la toti

 

 

sa traiesti sa te bucuri de ea...ai facut bine ca ai pus poze chiar daca nu te ruga Lari...Lari ? Leonida Lari ? :)

Link to comment
Share on other sites

OffTopic-De curiozitate timpii 0-100 la E36 :

 

316i-102cp --> 12,7s

318i-113cp-->11,5s

318i-115cp-->11,3s

318is-140cp-->10,2s

320i-150cp-->9,9s

-----------------------0-100 la Logan:

1.4mpi-75cp-->13s

1.6mpi-90cp-->11,5s

1.6.16v-105cp-->10,2s

 

+slabe sanse sa mai atinga un E36 performantele din tinerete :)

 

datele astea tehnice pe hartie!

motoarele au cp: la unele atat au motoarele , la unele sunt ponei , martoage, la unele cp sunt la volanta la altele la roata

asa ca sa nu comparam ca la matematica .

ce tot o dai tu cu datele alea ,ca nu se pot compara .

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te trezesti la realitate...

Astea cu "caii de BMW" sunt povesti si legende urbane! Daca chiar esti posesor de BMW, ma mir ca mai crezi asemenea povesti!

 

eu zic sa ne dai liunkurile alea de pe youtube cu logan vs E36...

eu unul am dat un search si nu am gasit... poate nu am noroc, ori nu stiu eu sa caut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.