BMWClub: Chip tuning, anulare dpf BMWclub , OFERTA ! - BMWClub

Jump to content

• 148 Pages +
  • « First
  • 146
  • 147
  • 148
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Chip tuning, anulare dpf BMWclub , OFERTA ! BMW-urile diesel seria F modificate direct pe mufa de diagnoza.

#2941 User is offline   PaulC 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 25 June 2019 - 12:06

Salut George, as vrea sa obtin putere/cuplu mai mare pentru masina din semnatura (518dA, 110kW, fabricatie 10.2014, tip motor B47, cuplu 360Nm) dar si sa fiu totodata convins ca e safe si pentru asta as avea nevoie de niste detalii din partea ta:
- resoftarea se face tinand cont de parametrii actuali la care ruleaza, tinand cont de felul in care a fost exploatata sau se face standard pentru aceasta motorizare?
- avand in vedere ca in urma resoftarii puterea va creste, ce recomandari ai avea pentru ca motorul/cutia de viteze sa isi mentina buna functionare in timp (schimb ulei cutie viteze, ulei motor, etc)?
- piesele ansambului motor ale 518 sunt la fel ca pe 520? Stiu ca e off topic, dar intreb asta ca sa pot evalua si mai bine recomandarea ta :)
- bineinteles, care ar fi recomandarea ta, avand in vedere faptul ca nu imi doresc sa scot maximul de putere din ea
Multumesc frumos

This post has been edited by PaulC: 25 June 2019 - 12:08

0

#2942 User is offline   320i e36 

• Senior
  • Group: Vanzatori Autorizati
  • Interests:Chip tuning BMW
    0727854471.

Posted Yesterday, 06:18

Salut,
- inainte sa resoftam masina vom face o diagnoza amanuntita sa ne asiguram ca totul e ok, in functie de rezultat luam hotararea daca putem face cresterea de putere.
- revizia se va face normal ( daca masina are cutie automata e recomandata schimbarea uleiului periodic atat cu soft modificat cat si cu cel original ).
- ca sa fi sigur ca piesele ansambului motor sunt identice cu cele de pe 520d ar trebuii sa vezi part number-ul de pe ele, daca ne luam dupa realoem am spune ca sunt la fel dar din propia expierenta am intalnit cazuri cand 518d avea turbina mai mica...
- recomandarea mea ar fi un surplus de +35cai, +70-80nm.
Pret: 300 euro ( resoftarea se face prin mufa de diagnoza obd2, nu e necesara desigilarea ECU-lui ).

Numai bine !

Nou !! -Majoritatea BMW-urile diesel seria E si F ( intre anii 2007- 2017 cu protectie antituning ) se pot resofta direct pe mufa de diagnoza OBD2, nu mai e necesara desigilarea ECU-lui.
Chip Tuning Profesional!
Anulare filtru particule!
Anulare EGR.
Oferta membrii BMWClub!

Cu respect,
George,
0727854471.

This post has been edited by 320i e36: Yesterday, 06:19

Share this topic:

• 148 Pages +
  • « First
  • 146