Jump to content

jante M3 / 18'' pe 318ci /2002 model ?


noxboom

Recommended Posts

Salut si bine v-am gasit ! sunt nou pe forum si tocmai astep sa-mi vina o masina din germania ... un bmw 318ci din 2002 ( 145cp ) . As vrea sa stiu daca pot pune pe coupeul asta jante de M3 pe 18'' ... pt. ca am o oferta de un set si nu stiu daca sa le cumpar sau nu ...

 

multumesc anticipat! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut si bine v-am gasit ! sunt nou pe forum si tocmai astep sa-mi vina o masina din germania  ... un bmw 318ci din 2002 ( 145cp ) . As vrea sa stiu daca pot pune pe coupeul asta jante de M3 pe 18'' ... pt. ca am o oferta de un set si nu stiu daca sa le cumpar sau nu ...

 

      multumesc anticipat!  :blink:

61267[/snapback]

 

Intra, cum sa nu intre. Au intrat si pe 19''.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe 19 cu talon 35 pe spate si n-am nici o problema. Bine... sunt cauciucuri Runflat dar asta e alta poveste. Cu atentie mergi si cu jante pe 21" fara mari probleme (evitand ferentari, giulesti si alte zone in constructie).

61289[/snapback]

 

Salutare si bine ai venit pe forum. Ca sa revin ontopic, te-ai gandit totusi cum va fii sa ai jante de 18 la drumurile noastre ?

 

salut! pai am prieteni care au masini cu jante pe 18 chiar 19 ... ideea e ca trebuie sa fi mai atent pe unde mergi ... si cum, dar eu zic ca se merita . oricum nu imi iau pe 19 ca deja cred ca ar fi si mai ridicat riscul de prob. cu jantele ( la indreptat o dat pe sapt. sau schimbat des cauciucurile) ... insa pe 18' ma risc fie ce-o fi mai ales ca e vb. de jante de M3 originale ( modelul spitza dubla monobloc ) . un prieten o sa aduca intr-o sap. si ceva asa 2-3 masini si printre ele un bmw 318ci ( ala de 145cp ) model 2002 negru , piele crem, insertii interior lemn , volan de M3 multifunctional , cotiera etc. , etc. + xenon si parktronik ... si inca doua care nu stiu inca ce modele sunt dar tot bmw ... si vreau sa iau coupe'ul , de aici dilema mea... ca nu are jante k lumea pe ea iar eu tocmai gasisem jantele de M ... ma ''bat'' cu un prieten pe ele :blink: care are un Z4 ...apropo pe Z4 or intra astea de M3 ..? hmmm . multumesc de raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

adica pe CI  nu intra model 2002 ... hmmm dubios . 

 

ce sa  mai cred ? :blink:

61357[/snapback]

 

Probabil m3-ul are alta punte spate fata de coupe-ul obisnuit, astfel et-ul jantelor de pe m3 nu se potriveste pe coupe. Sfatu meu: cere o copie dupa brief, acolo scrie toate tipurile de rotzi care se pot monta pe masina si intreaba-l pe urma pe tipu cu jantele, ce et-u au, fatza/spate. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Probabil m3-ul are alta punte spate fata de coupe-ul obisnuit, astfel et-ul jantelor de pe m3 nu se potriveste pe coupe. Sfatu meu: cere o copie dupa brief, acolo scrie toate tipurile de rotzi care se pot monta pe masina si intreaba-l pe urma pe tipu cu jantele, ce et-u au, fatza/spate. Bafta

 

e buna solutia cu brieful recunosc insa e complicat ...trebuie scanat acolo si trimisa copie atasata etc...omu nu are timp aoclo ca are alte acte de facut.

 

chiar nu este nimeni sa-mi spuna sigur daca intra jantele de M3 >8.5J-225/45ZR18 pe fata si 9J-255/40ZR18 pe spate pe 318CI ( model 2002 / 145 cp ) ???? mentionez ca acum are jante pe 17'' in 7 spite normale de bmw aliaj.

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

  chiar nu este nimeni sa-mi spuna sigur daca intra jantele de M3 >8.5J-225/45ZR18  pe fata si 9J-255/40ZR18 pe spate  pe 318CI ( model 2002 / 145 cp ) ???? mentionez ca acum are jante pe 17'' in 7 spite normale de bmw aliaj.

 

    :blink:

61371[/snapback]

 

 

Daca erau 8J pe fatza si 8.5J pe spate se potriveau sigur...vezi linku':

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=1902&hl=

...dar daca sunt 8.5J pe fatza si 9J pe spate...janta pe spate e cam lata...poate stie ceva dibax...

Link to comment
Share on other sites

Daca erau 8J pe fatza si 8.5J pe spate se potriveau sigur...vezi linku':

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=1902&hl=

...dar daca sunt 8.5J pe fatza si 9J pe spate...janta pe spate e cam lata...poate stie ceva dibax...

61373[/snapback]

 

interesant , multzam' ... pai daca le-as pune distantiere pe spate ? ideea e ca mi-e sa nu pierd ocazia ca jentile sunt la super pret cu tot cu cauciucuri ... si se gasesc destul de rar jante de m3 originale..

Link to comment
Share on other sites

adica la 145 cp tu crezi ca nu merg 18'' ... fi serios eu am avut tot pe bmw seria 3 118 cp si aveam pe 17' fara probleme la  performante .

 

    oricum topicul acetui post e jegat de daca intra sau nu jantele nu ca s emerita sau nu, asta ramane la latitudinea mea...

61393[/snapback]

 

ok... ai dreptate... eu cred ca merg... cel putin asa zice producatoru... a scris si pe stalpul de la usa soferului :)

 

dar noi oricum stiam ca sti... ai vrut doar sa te dai ciumeg ca iti iei jante M... :blink:

 

 

post-984-1135228905_thumb.jpg

 

 

sper ca nu esti suparacios...

Link to comment
Share on other sites

ok... ai dreptate... eu cred ca merg... cel putin asa zice producatoru... a scris si pe stalpul de la usa soferului :)

 

dar noi oricum stiam ca sti... ai vrut doar sa te dai ciumeg ca iti iei jante M...  :)

post-984-1135228905_thumb.jpg

sper ca nu esti suparacios...

61427[/snapback]

 

multumesc de informatie bro' , acum fara misto nu eram sigur daca intra pe coupe' . oricum masina trebe' sa ajunga in batatura lol , pana de revelion ... asa ca maine am duc sa cumpar bebelushele ' pe 18''. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Noxboom, stai in banca ta, GARANTEZ 100 % ca nu intra jantele originale M3 pe spate. Daca gasesti unele cu ET potrivit intra si pe 19, dar nu alea de M. Aripile sunt evident mai evazate ca la un coupe. Acum 2 saptamani am vrut sa cumpar aceleasi jante si am incercat la o vulcanizare chiar si cu caucicuri 235.... tot freaca.
Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce distantiere sa pui, sunt prea iesite deja.

Wlf, ignori ET in ceea ce spui, la ET de la M3 nu poti sa pui nici un caucicuc ca sa-ti intre, sunt prea iesite jantele si freaca cauciucul in caroserie. Dar nu ma mai bag , va las in pace - spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce distantiere sa pui, sunt prea iesite deja.

Wlf, ignori ET in ceea ce spui, la ET de la M3 nu poti sa pui nici un caucicuc ca sa-ti intre, sunt prea iesite jantele si freaca cauciucul in caroserie. Dar nu ma mai bag , va las in pace - spor la treaba.

61439[/snapback]

 

Pai iti dau un exemplu. Jante de E39 pe E46. Sunt foarte iesite in afara, dar totusi nu freaca. Depinde de suspensie pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

oameni buni m-ati bagat in ceata de tot ...oricum pt. dibax , ia fratelo de aici E46 in patru usi cu jante de M3 pe 19 '' . tocmai mi-a trimis cineva pozele astea ... nu contest ca tie nu ti-au intrat pe 18 '' , insa atunci ce se pertece in pozele astea ?

oricum multumesc celor care si-au dat interesul sa ma ajute .

post-1040-1135250006_thumb.jpg

post-1040-1135250020_thumb.jpg

post-1040-1135250032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.