Jump to content

Nu stiu sa scot bancheta spate


Recommended Posts

Cine imi spune si mie repede cum se scoate bancheta spate la un e46 facelift?

Am scos partea de jos dar nu stiu cum se scoate partea cealalta... spatarul... am tras eu asha dar... nu vreau sa raman cu jumatate in mana.

Bancheta nu e rabatabila... e fixa.... probabil de asta e mai greu sau... o fi usor dar nu imi dau eu seama.

Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca nu e bancheta rabatabila? verifica in portbagaj daca ai 2 cleme in colturile sus care se trag spre tine. la E90 poate fi la fel.

in privinta rabatatului banchetei la E90 confirm prezenta celor 2 cleme in portbagaj. sunt prezente in colturi inspre exterior, nu inspre banchete.

Link to comment
Share on other sites

La mine sigur nu e rabatabila... am reusit, cu ajutorul indicatiilor lui ovy, sa scot si spatarul. in spatele spatarului eu am metal... de asta nu e pentru scaune rabatabile... :-) asa presupun ca as putea sa pun o bancheta rabatabila dar cand o rabatezi ramane metalul ala deci nu rezolvi mare lucru :-)
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca nu se rabateaza la berline,numai la touring-uri

se rabateaza si la sedan.

Comfirm :)

 

eu am un 318d sedan si nu se rabateaza bancheta din spate. un prieten are un 320d tot sedan (acelasi an) si se rabateaza bancheta. (nu stiu daca are vreo legatura cu rabatatul, eu am full piele si el are piele partial, adica pe laterale la scaun).

deci nu se rabateaza la TOATE sedanurile, ci doar la unele...

Link to comment
Share on other sites

Dap , se rabateaza si la Sedan si este o mare prostie , ca la gropile noastre se aud tot felul de zgomote de la clemele in care se prind banchetele :)(

 

Nu stiu cum e la tine, dar la mine sta foarte fixa si nu se aude nimic, nici daca sar cu masina de pe un pod.

 

Ce se aude la mine (si nu cred ca sunt singurul) este trosnetul ala de la geamuri, cand mergi incet prin denivelari. Este enervand, dar asta e. Am analizat eu si mi-am dat seama ca vine de la sina aceea de plstic din exterior care pleaca de la parbriz si se termina la luneta.

Link to comment
Share on other sites

Dap , se rabateaza si la Sedan si este o mare prostie , ca la gropile noastre se aud tot felul de zgomote de la clemele in care se prind banchetele :)(

 

Nu stiu cum e la tine, dar la mine sta foarte fixa si nu se aude nimic, nici daca sar cu masina de pe un pod.

 

Ce se aude la mine (si nu cred ca sunt singurul) este trosnetul ala de la geamuri, cand mergi incet prin denivelari. Este enervand, dar asta e. Am analizat eu si mi-am dat seama ca vine de la sina aceea de plstic din exterior care pleaca de la parbriz si se termina la luneta.

 

m-a disperat zgomotul ala!

daca l-a rezolvat cineva fac cinste!

Link to comment
Share on other sites

La mine se aude ceva ca sub boxa din spate , cand merg peste denivelari si pana acum am zis ca se aude de la bancheta dar daca voi spuneti ca este de la geamuri , am crezut ca este capacul de la boxa prima data ... nu este zgomot de amortizor , de brat sau altceva...este ca un trosnet asa ... nu stiu cum sa explic in cuvinte :) M-am mai obisnuit cu el dar la inceput ma inebunea !!!
Link to comment
Share on other sites

Da, exact. Este un trosnet asa. Cu usile si geamurile inchise, stai langa masina si trage de bandourile alea de plastic sa vezi ca obtii exact acelasi sunet.

Eu am observat ca daca mergi cu geamurile deschise nu prea se mai aude. Probabil din cauza ca nu mai sunt foarte presate.

Link to comment
Share on other sites

Da, exact. Este un trosnet asa. Cu usile si geamurile inchise, stai langa masina si trage de bandourile alea de plastic sa vezi ca obtii exact acelasi sunet.

Eu am observat ca daca mergi cu geamurile deschise nu prea se mai aude. Probabil din cauza ca nu mai sunt foarte presate.

 

zgomotul vine de la chederele pe care calca geamul. daca mergi cu geamurile deschise nu se mai aude. corect?

pentru masinile in care zgomotul nu se afla in stadiul avansat (adica se aude destul de incet) se rezolva cu spray Gummi Fledge. il gasesti in REAL , Pic , ..... sau original de la reprezentanta BMW.

pentru masinile in care zgomotul este insuportabil si nu se rezolva cu spray.. trebuie schimbate chederele si macaralele.

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

Imi permit sa te contrazic. Si eu am crezut ca este de la alea, dar acum sunt sigur ca nu este de la alea. Fa ce am zis eu mai sus si ai sa vezi ca este acelasi sunet. Este trosnet de plastic. Nu este sunet scos de geam frecat pe cheder.

 

nu stiu la ce bandouri te referi. dar la mine asa este: cand dau cu spray din ala pe chederele pe care calca geamul nu se mai aude vreo 2 -3 luni de zile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.