Jump to content

Noile permise auto


Mishoo

Recommended Posts

  • 2 months later...

Am auzit azi din 3 surse diferite ca incepand cu 01.01.2009 se vor elibera permise de conducere (internationale) in format UE.

 

Cica cu astea vechi nu se mai poate iesi din tara desi in Romania le poti folosi in continuare, dar la vama nu te lasa sa iesi cu ele.

 

Mie personal mi se pare o aberatie, daca se schimba formatul, astea vechi (curente) ar trebui schimbate doar la expirare.

 

Pe de alta parte, nu am auzit nimic la stiri, dar la ce "profesionisti" avem in media nu m-ar mira. Azi am vazut de mii de ori la televizor cum au aruncat unii cu monede in Iliescu, dar o stire care ar afecta milioane de romani nu apare niciunde :)

 

Stie cineva ceva mai concret ? Chiar e adevarat ? Exista vreo hotarare, etc ?

 

Eu doar atat am gasit >>> http://www.hotnews.ro/stiri-esential-46350...berate-luni.htm

Link to comment
Share on other sites

cand au dat la stiri au zis ca poti iesi si cu cele vechi. eu asa tin minte

 

Varianta mea, auzita de la un tip care a sunat un politist si care a spus la randul lui ca cica (si subliniez "cica", pt ca din pacate sunt doar informatii de mana a treia) pentru soferii cu permis de amator (:) nu e problema sa iesi din tara ci doar pt soferii profesionisti s-ar putea sa fie problema.

 

De aia nu mi-e clar: ori e problema, ori nu e (vorba lui Caragiale) :)

 

 

@MuadDib: In fine, ele se elibereaza din octombrie 2008 parca, dar a fost experimental si eram obligati cel tarziu pana la 1 ianuarie 2009 sa fie eliberate in noile formate. Hai sa spunem atunci "incepand cu 2.01.2009 nu iese nimeni din tara :)

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

E relativ aberant, clar. Dar pe de alta parte, si eu cand mi-a zis unu ca s-a triplat taxa auto, nu l-am crezut. Nici nu stii ce sa mai crezi cu aberatiile din Romania.

 

 

Si eu am auzit acelasi lucru doar ca eu am auzit de 60 eur si ca trebuie sa faci si test psihologic. Nu am mentionat asta in postul initial ca sa nu incing spiritele.

 

Vorba ta, aberatii de acest gen nu sunt excluse in tarisoara noastra :))

 

Off-topic:

Apropo de aberatii romanesti, as vrea sa deschid un topic sa aflu cine a mers sa voteze si ce a fost in capul lui cand a pus stampila :) Si sa nu ma ia nimeni cu exercitarea unui drept pe care parintii nostri nu l-au avut, ca nu pun botul :), am trecut deja de nivelul asta de gandire. Doar ca la cat sunt de incinse spiritele pe forum, exact un topic politic ar mai lipsi :)

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Pe parintii mei i-am auzit ca "hai sa ne schimbam permisele anu' asta, ca de la anu' o sa fie 1000 lei, cica..."

Asa sa fie oare ? Cand o sa ajung sa iau si eu carnetu', cat o sa fie pretul ? De doua ori cat costa scoala de soferi, pt toate categoriile ?

Ce tara... :)

Link to comment
Share on other sites

1. Permise in "format" euruopean se elibereaza de ceva timp. Inclusiv linkul tau duce catre o stire din 3 octombrie, deci numai HOT nu este :)

2. Orice act oficial de identitate recunoscut de Romania este recunoscut si de UE.

 

Bai, ce al dracu' esti. Tipic pentru unii de pe forum. :)

 

Daca ai fi citit atent, stirea era de fapt ca nu mai se poate iesi din tara cu cele vechi si ca vor costa 60 eur (sau 200 eur, zice WLF) si ca trebuie test psihologic. Deci e HOT (in conditiile in care e adevarata) si de aceea am pus un link din octombrie pt ca e singurul pe care l-am gasit.

 

Daca as fi gasit clar ceva nu as mai fi intrebat.

 

Update:

Acum am sunat la permise auto la Cluj si mi-a confirmat o doamna cum ca e adevarat ca nu mai se poate iesi din tara dar nu va costa mai mult din 2009 (doar ca sunt obligatorii analizele medicale si testul psihologic).

 

Dar zicea si ea ca sunt asaltati de intrebari si mai mult nu stie nici ea ca prefectura (de care tine directia de permise) nu a dat mai multe informatii.

 

 

 

Sa moara bibi ce tara :)

Link to comment
Share on other sites

Da, andrei, sunt al dreaq. Te oftici? Cat despre modelele tipice de useri de pe forum, nu ma starni la polemici, ca nu iti faci bine. :)

 

Repet:

Cat timp poti merge in Romania cu permisul vechi, cat timp el este oficial act de identitate si de atestare a dreptului de a conduce autoturisme, poti merge cu el oriunde in UE.

Chiar daca citesc atent o stire a hotnews din octombrie nu inseamna ca trebuie sa o iau ca axioma superioara legilor tarii si acordurilor europene.

Link to comment
Share on other sites

Doar remarcam, nu ma oftic si nu te mai lega de link-ul ala, nu e esenta topicului :)

 

Ai citit atent postul meu anterior ? Am sunat la politie si mi-au confirmat ca nu poti iesi cu permisul vechi din tara din 2009. Or fi prosti ei, dar asta mi-au spus.

 

Mai bine daca ai si tu o sursa de informatii verifica si hai si tu cu o info utila. Principii in drept stiu si eu dar te-ai mira la cate se intampla in tara ?

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi/a cerut nimeni permisul de conducere la iesirea din tara, nici pana sa fim in UE si nici dupa aderare. In rest, sunt de acord cu MuadDib.

 

Pai poti sa treci de vama dar daca te opreste politia in Ungaria iei amenda, deci tot aia e :) Nici pana acum nu iti cerea permisul in vama.

 

Cu ce esti de acord cu MuadDib ? Nu a inteles rostul topicului dupa parerea mea. Nu este un topic de informare ci unul in care cei care au info utile sa contribuie sa se lamureasca asta, eu puneam intrebari in postul initial.

 

Daca cuiva ii se pare superflu topicul, sa nu intre. Pe mine ma afecteaza in mod direct pt ca in 10 ianuarie trebuia sa plec in Austria la ski si daca sunt adevarate zvonurile (si tocmai am confirmat-o la politie) atunci ma cam complica situatia.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca incepi sa sari calul. In primul rand sunt moderator, si trebuie sa intru mai peste tot.

In al 2-lea, nu am facut decat sa incerc sa te lamuresc ca NU VEI AVEA NICI O PROBLEMA in a pleca din tara pe 10 ianuarie 2009 cu permisul vechi.

 

Dar se pare ca tu nu vrei sa te lamuresti, vrei doar inca un motiv sa te lamentezi ca "vai, in ce tara de kkt m-a nascut mama, nu ma lasa astia sa imi fac vacanta in Austria!"

Baga actele pt schimbat permisul si gata, ai scapat de probleme. Si de lamentari.

Link to comment
Share on other sites

Mai slabeste-ma te rog cu stilul asta.

 

Ai intrat pe topic cu post-uri ca user, ca moderator ar fi fost cazul daca as fi incalcat regulamentul forumului, ceea ce nu s-a intamplat. Asa ca nu intra cu post-uri ca user si apoi sa intorci foaia cum ca esti moderator.

 

Si ce argument ai tu ca nu e adevarat ? Ca asa e normal. Si asta e contributia ta ? Sa imi bag actele sa imi schimb permisul. Ai 4-5 posturi pe topic care nu spun nimic nou.

 

Stii ce, iti dau eu report tie pentru flame:

 

"vrei doar inca un motiv sa te lamentezi ca "vai, in ce tara de kkt m-a nascut mama, nu ma lasa astia sa imi fac vacanta in Austria!"

 

Eu am vorbit frumos pe acest topic, nu am facut presupuneri jignitoare despre tine.

 

P.S. Si daca se va adeveri chestiunea discutata in topic, cat de utile ti se par post-urile tale ?

Link to comment
Share on other sites

Andrei27:

 

ca sa fie lucrurile si mai CLARE:

 

permisul de conducere romanesc (modelul "vechi") este recunoscut in 63 de tari, printre care si tarile UE...

 

asa ca daca mergi la ski sau oriunde in Europa (nu doar in UE) vei putea sa circuli fara probleme...

 

amenzi vei lua doar daca incalci regulile de circulatie, nu doar pentru ca esti roman... fii sigur de asta !

Link to comment
Share on other sites

@CC23298: Ai dreptate dar a intrecut masura si parca discutam in paralel si doar eu imi dau seama de asta.

 

@XXL: Asta stiu si eu, ca in mod normal asa e, dar de unde stii ca nu se intampla peste noapte ca si cu taxa auto ? Adica serios, te-ai informat concret si stii sigur ?

 

 

Eu am sunat la politia rutiera si mi-au confirmat. La permise nu raspunde nimeni si am sunat la prefectura Cluj. Cei de la prefectura au spus ca e un zvon si ca vechile permise mai sunt bune o "perioada" :) Cand l-am intrebat pe tipul de la prefectura (de la biroul in subordinea caruia se afla directia permise) ce inseamna asta o "perioada" si s-a fastacit rau de tot.

 

Nu vreau sa fiu agitator dar eu tare banuiesc ca e adevarat zvonul si ca vor da un anunt dupa sarbatori ca sa nu fie lumea buluc la permise la coada in perioada asta.

 

L.E. Din punctul meu de vedere se poate inchide topicul.

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.