Jump to content

Martor airbag pasager dreapta BMW E90


Recommended Posts

Nu este avizatĂŁ pĂŁrerea unui inginer de la Filaret?

 

Ba da, cum sa nu fie: am si eu un 535 din 98, mi s-a aprins becul la airbag, ce credeti ca este, se poate pune o rezistenta pe undeva sa se stinga? Da, domne cum sa nu. Hai sa vedem ce e cu masina. A, e de la spira din volan, trebuie inlocuita.

 

 

Inginerul ala cu siguranta stie cum sta treaba. Tu stii? Ca vad ca in loc sa raspunzi la ce te intreb, imi pui tot mie intrebari. La orice chestie, domne asa mi-au spus mie in service, precum copiii aia mici care se ascund dupa mama, si apoi spamezi forumul cu "pareri".

Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ te-ai enervat Âşi n-ai mai citit tot ce am scris.

 

Eu am Întrebat cum se poate rezolva problema ºi mi-a zis cã este posibil sã fie stricat senzorul de prezenÞã pasager.

I-am spus cã am auzit de faza cu rezistenÞa ºÎ l-am Întrebat dacã se poate rezolva aºa.

Mi-a rĂŁspuns cĂŁ nu este o idee bunĂŁ pentru cĂŁ ĂŽn caz de accident sare airbag-ul chiar dacĂŁ nu este nimeni pe scaunul pasagerului din dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Alo, ma repet, lasa povestile astea cu "mi-a zis mie un inginer in service". Asta o spui de fiecare data cand vorbesti prostii. Vorba lui Romulus: "asa ti-a zis tie un om".

 

Daca nu stii sa raspunzi la intrebarile care le-am pus legat de cum functioneaza senzorul de prezenta, de ce iti dai cu parerea?

Link to comment
Share on other sites

Păi ce alte explicaţii să-ţi dau?

 

Aşa am ĂŽnvăţat eu la Academia de Samsari?

 

Cred că uiţi că forumul acesta este pentru pasionaţi de BMW nu pentru mecanici sau diferiţi minitehnicus care au impresia că le ştiu pe toate.

 

Dacă vrei să mă contrazici, scrie un post ĂŽn care să dai argumente pentru afirmaţiile pe care le faci, atacurile tale la persoană sunt inutile, nu mă deranjează.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

diferiĂži minitehnicus care au impresia cĂŁ le Âştiu pe toate.

 

Marfa, asta era si ideea, ma bucur ca tocmai tu ai spus-o, daca ti-o ziceam eu te considerai jignit. Numai ca nu sunt mai multi, e unul singur. :)

 

 

Eu nu am facut nici o afirmatie, nici macar nu mi-am dat cu parerea. Tu ai facut-o si eu doar te-am intrebat de ce. Pana la urma am ajuns sa fiu eu intrebat de ce. :)

 

 

Asta cu academia de samsari ai spus-o intentionat? Are vreo legatura cu ceva din topicul asta? :)

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi eu vĂŁd cĂŁ sunt mai mulĂži.

Cei care pretind cĂŁ Âştiu totul Âşi care nu oferĂŁ argumente, doar pun ĂŽntrebĂŁri ironice de parcĂŁ sunt cei mai mari cunoscĂŁtori, adevĂŁraĂži ingineri auto.

Eu accept sĂŁ fiu contrazis, tu nu.

 

Ba nene ce legatura are cu subiectul topicului? Eu te intreb ceva, tu ma iei cu "mari cunoscatori", contraziceri? Cine se contrazice? Eu te-am intrebat ceva, atata tot, simplu ca buna ziua. Stii sa raspunzi sau nu? Daca nu stii, e foarte simplu, taci din gura.

 

N-am mai vazut asa ceva pana acum, daca n-ai ce zice, o dai cu ingineru lui peste de la Filaret, tocmai tu care ii faci varza peste tot ca sunt incompetenti, acum se pricep.

Link to comment
Share on other sites

te anunt ca problema ta e din software + senzor airbag.

s-a descoperit acest bug la bmw-uri in softul ECU facut de Siemens VDO + senzorii de airbag facuti tot de ei, la inceputul lui 2007 si cele in garantie au avut recall in service pentru resoftare.

Dute la reprezentanta si vezi daca este vorba de acest bug in cazul tau si fa o resoftare. Te anunt cu parere de rau ca daca stai cu aceasta eroare nu iti va sari airbagul pasager in caz de nevoie.

 

Citat :

"The sensor in question has been used in model 3 vehicles built in 2006, in model 5 vehicles built from 2004 through 2006 and in the X3 SUV built during the same time period. Supplier of the sensor mat was Siemens VDO which in the meantime has been taken over by Continental AG. "

 

Detalii : http://www.eetimes.eu/germany/210003993

http://www.vdo.com/press/releases/interior...00309_009_e.htm

bafta

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

te anunt ca problema ta e din software + senzor airbag.

s-a descoperit acest bug la bmw-uri in softul ECU facut de Siemens VDO + senzorii de airbag facuti tot de ei, la inceputul lui 2007 si cele in garantie au avut recall in service pentru resoftare.

Dute la reprezentanta si vezi daca este vorba de acest bug in cazul tau si fa o resoftare. Te anunt cu parere de rau ca daca stai cu aceasta eroare nu iti va sari airbagul pasager in caz de nevoie.

 

 

Nu ai citit cu atentie articolele.Eroarea se refera numai la senzorii de tip OC3, care nu sunt folositi in Europa.Daca masina este fabricata pentru Europa, nu are nici o treaba recall-ul.

Link to comment
Share on other sites

La mine, cel care a deschis acest topic, sunt , sa spun asa, ca doua butonase sau nu stiu cum sa le zic in salteaua din scaunul din dreapta pe care daca le tin apasata timp de 20 se secunde dispare mesajul de pe computerul de bord...la tester mi-a dat "Saltea dreapta pasager stricata" !!!asa ca am cumparat senzorul ( 100 Eur din Germania) si ma duc sa-l montez....
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.