Jump to content

TREPIDATII LA PLECARE


Recommended Posts

Baieti...

 

Si eu am aceeasi problema...

Am un 520d din 2001.

De ceva timp face la fel cum spuneti voi... Dimineata cand e rece, la plecarea de pe loc trepideaza putin...pana se incalzeste putin si nu mai face.

Eu am trait cu impresia ca e volanta sau kitul...dar vad ca mai sunt si alte optiuni :)

 

Ati rezolvat ceva? Care sa fie problema?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si la mine exista un comportament ciudat al motorului la rece, mai exact un tremurat si o oscilatie a relantiului pentru 10 secunde..parca este "gatuit".

Tind sa cred ca este de la motorina proasta, in general alimentez de la OMV sau PetromV si nu am avut niciodata probleme, insa saptamana trecuta nu am avut ce face si am alimentat la o benzinarie din zona Bicaz-Poiana Largului, din ce imi amintesc scria Partner cu un font portocaliu, de atunci am "tremuriciu".

 

De ceva timp la plecarea de pe loc se aude in partea din spate un sunet destul de ciudat, parca am o sticla cu apa in portbagaj care se loveste de spatele masinii, nu stiu cat de clara este descrierea mea dar asta e senzatia. De la ce poate fi?

 

Credeti ca se rezolva ceva daca schimb filtrul epurator?...scoate si ceva fum in sarcina

Toate cele 4 filtre si uleiul au 4000 Km, deci nu pot da vina pe filtrul de aer sau pe cel de motorina.

 

Aveti vreo idee pentru sunetul la plecarea de pe loc?

Link to comment
Share on other sites

Baieti...

 

Si eu am aceeasi problema...

Am un 520d din 2001.

De ceva timp face la fel cum spuneti voi... Dimineata cand e rece, la plecarea de pe loc trepideaza putin...pana se incalzeste putin si nu mai face.

Eu am trait cu impresia ca e volanta sau kitul...dar vad ca mai sunt si alte optiuni :)

 

Ati rezolvat ceva? Care sa fie problema?

ma repet ca vad ca unii colegi o tin lamt cu volanta....FRATILOR LA MINE CEL PITIN VOLANTA AM SCHIMBATO ACUM 4 5 LUNI DE ZILE,PE LANGA ASTA TAMPOANELE LA MOTOR SUNT SCHIMBATE SI ELE TOT NOI SI TOT CAM 4 LUNI AU SI IN PLUS CAND AM SCHIMBAT VOLANTA AM SCHIMBAT SI RULMENTU DE PRESIUNE DIN CUTIE ASA CA TERMINATI CU VOLANTA ASTA CA NE DISPERATI SI CITITI MAI ATENT....ma gandesc ca poate sa fie din cauza discului de presiune sau sau placa care nu leam schimbat ca nu era necesar erau ok iar masina nu face decat sa trepideze nu foarte rau la plecare atat nu alte zgomote si de tras trage bine nu da semne ca patineaza

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema, fara zgomote si de obicei (nu mereu) face acel tremurat cand stau mult in trafic, plecari de pe loc multe...nici eu nu am de gand sa ma apuc sa schimb la ea pana nu pica de tot. mi s-a spus ca ar fi de la ambreiaj...dar dupa cum vad de pe forum nu e musai sa fie de la el..so...mai astept...

 

PS: am observat ca uneori atunci cand tremura, parca nici nu mai trage asa de bine, in orice viteza. e posibil chiar sa fie de la ambreiaj?

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

Baieti...

 

Si eu am aceeasi problema...

Am un 520d din 2001.

De ceva timp face la fel cum spuneti voi... Dimineata cand e rece, la plecarea de pe loc trepideaza putin...pana se incalzeste putin si nu mai face.

Eu am trait cu impresia ca e volanta sau kitul...dar vad ca mai sunt si alte optiuni :)

 

Ati rezolvat ceva? Care sa fie problema?

ma repet ca vad ca unii colegi o tin lamt cu volanta....FRATILOR LA MINE CEL PITIN VOLANTA AM SCHIMBATO ACUM 4 5 LUNI DE ZILE,PE LANGA ASTA TAMPOANELE LA MOTOR SUNT SCHIMBATE SI ELE TOT NOI SI TOT CAM 4 LUNI AU SI IN PLUS CAND AM SCHIMBAT VOLANTA AM SCHIMBAT SI RULMENTU DE PRESIUNE DIN CUTIE ASA CA TERMINATI CU VOLANTA ASTA CA NE DISPERATI SI CITITI MAI ATENT....ma gandesc ca poate sa fie din cauza discului de presiune sau sau placa care nu leam schimbat ca nu era necesar erau ok iar masina nu face decat sa trepideze nu foarte rau la plecare atat nu alte zgomote si de tras trage bine nu da semne ca patineaza

fratele meu...am inteles ca la tine sunt noi...eu spuneam la mine ce poate fi...pentru ca de ex cand bag in marsharier si dau drumul mai violent la ambreiaj se aud un clinket destul de tare...

La tine e 70% discul (parerea mea) > daca nu mergi la un service cu timpul iti vei da seama cu siguranta de disc.

la mine deja nu mai face...s-ar putea sa fi picat ceva pe disc.

Edited by icsulescu
Link to comment
Share on other sites

Baieti...

 

Si eu am aceeasi problema...

Am un 520d din 2001.

De ceva timp face la fel cum spuneti voi... Dimineata cand e rece, la plecarea de pe loc trepideaza putin...pana se incalzeste putin si nu mai face.

Eu am trait cu impresia ca e volanta sau kitul...dar vad ca mai sunt si alte optiuni :)

 

Ati rezolvat ceva? Care sa fie problema?

ma repet ca vad ca unii colegi o tin lamt cu volanta....FRATILOR LA MINE CEL PITIN VOLANTA AM SCHIMBATO ACUM 4 5 LUNI DE ZILE,PE LANGA ASTA TAMPOANELE LA MOTOR SUNT SCHIMBATE SI ELE TOT NOI SI TOT CAM 4 LUNI AU SI IN PLUS CAND AM SCHIMBAT VOLANTA AM SCHIMBAT SI RULMENTU DE PRESIUNE DIN CUTIE ASA CA TERMINATI CU VOLANTA ASTA CA NE DISPERATI SI CITITI MAI ATENT....ma gandesc ca poate sa fie din cauza discului de presiune sau sau placa care nu leam schimbat ca nu era necesar erau ok iar masina nu face decat sa trepideze nu foarte rau la plecare atat nu alte zgomote si de tras trage bine nu da semne ca patineaza

fratele meu...am inteles ca la tine sunt noi...eu spuneam la mine ce poate fi...pentru ca de ex cand bag in marsharier si dau drumul mai violent la ambreiaj se aud un clinket destul de tare...

La tine e 70% discul (parerea mea) > daca nu mergi la un service cu timpul iti vei da seama cu siguranta de disc.

la mine deja nu mai face...s-ar putea sa fi picat ceva pe disc.

da la disc ma gandeam si eu....altceva chiar nu are ce cu toate ca masina trage bine !

Link to comment
Share on other sites

ar mai fi o solutie la care ma gandesc. sa pui testeru in mers, nu pe loc. exact atunci cand vibreaza sa te uiti la injectie....

dar eu nu am apucat sa fac asta ca pana ajung la cel mai apropiat service, masina se incalzeste si nu mai face figuri...

Link to comment
Share on other sites

io in 5 minute ajung la lucru daca-i liber drumu cum e de obicei :) ))))

 

 

Disc descentrat sau cu rapelul elastic compromis- dupa cateva minute de functionare se autocentreaza (sunt 2 variante: cu arcuri si cu diafragma elastica. Daca e din cel cu arcuri ai sa vazi cand il dai jos ca 2 sau mai multe se misca ca dracu cand il scuturi) Poate sa mai fie si de la rulment blocat (nu revine face toata cursa de debraiere) pe trompa prizei de la cutie (teava aia care imbraca partial priza in carcasa ambreiajului si pe care culiseaza rulmentul). Din cauza ca se strange praf si daca ai avut anterior si ceva pierderi de ulei la simeringul prizei.... (s-a combinat cu praful si pulbere de ferodou si ala e....e o mazga lipicioasa)

Doar o parere....

Link to comment
Share on other sites

destul de plauzibil, poate sa fie adevarat. o sa schimb kitul de ambreiaj sa vad daca mai face.... multumim mult

 

any time

da este posibil sa fie discu restu nu are cum k abia sunt schimbate adica ai 4 5 luni,cred ca pana la urma o sa schimb discu si placa de presiune dar deocamdata nu face asa deranjant adica face rar nu in fiecare dimineata.

Link to comment
Share on other sites

M-am cam lamurit si eu la mine, tot discul este, la prima patinare il schimb. Daca stau bine si ma gandesc cum naiba sa nu se duca la aglomeratia pe care o indura zi de zi, parca nici nu-mi pare rau deoarece a rezistat eroic. Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Baieti...

 

Si eu am aceeasi problema...

Am un 520d din 2001.

De ceva timp face la fel cum spuneti voi... Dimineata cand e rece, la plecarea de pe loc trepideaza putin...pana se incalzeste putin si nu mai face.

Eu am trait cu impresia ca e volanta sau kitul...dar vad ca mai sunt si alte optiuni :)

 

Ati rezolvat ceva? Care sa fie problema?

ma repet ca vad ca unii colegi o tin lamt cu volanta....FRATILOR LA MINE CEL PITIN VOLANTA AM SCHIMBATO ACUM 4 5 LUNI DE ZILE,PE LANGA ASTA TAMPOANELE LA MOTOR SUNT SCHIMBATE SI ELE TOT NOI SI TOT CAM 4 LUNI AU SI IN PLUS CAND AM SCHIMBAT VOLANTA AM SCHIMBAT SI RULMENTU DE PRESIUNE DIN CUTIE ASA CA TERMINATI CU VOLANTA ASTA CA NE DISPERATI SI CITITI MAI ATENT....ma gandesc ca poate sa fie din cauza discului de presiune sau sau placa care nu leam schimbat ca nu era necesar erau ok iar masina nu face decat sa trepideze nu foarte rau la plecare atat nu alte zgomote si de tras trage bine nu da semne ca patineaza

 

 

Hai sa-ti spun eu un secret, cand schimbi volanta este recomadat sa schimbi tot kit-ul de ambreiaj. Si daca ai problema la kit nu schimbi doar rulmentul, schimbi si placa si discul, daca ai discul dus, schimbi si rulmentul si placa, daca ai placa dusa schimbi si discul si rulmentul.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun eu un secret, cand schimbi volanta este recomadat sa schimbi tot kit-ul de ambreiaj. Si daca ai problema la kit nu schimbi doar rulmentul, schimbi si placa si discul, daca ai discul dus, schimbi si rulmentul si placa, daca ai placa dusa schimbi si discul si rulmentul.

 

Daca tot umbli la el e pacat sa nu schimbi tot, in felul asta te protejezi pe termen lung, cel putin asa fac eu. :) Asta e bine de facut in cazul tuturor pieselor ce necesita operatiuni mai delicate.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

dar parca o sa vad ca nu asta va fi problema si tot va mai vibra dupa :)

 

 

sa ma anuntati si pe mine daca a fost de la disc ,ca si eu vreau sa imi fac curaj sa schimb volanta (care e doar originala in cazul meu,la fel si kitul de ambreiaj) si am o problema ..daca sa schimb sau nu si kitul de ambreiaj(placa ,disc ,rulment)...

 

p.s. sincer sa fiu nu prea imi vine a crede ca e de la disc...cand e discu e grav...iar astea mai noi dupa 2000 incoace numai au arcuri...eu tot pe volanta mizez si la mine e volanta sigur pentru ca are uzura mare si se simte...in plus am avut un client cu un sharan...si nu ii statea la relantii nici dimineata nici cand se incalzea...a schimbat volanta si totul a mers ceas :)

Link to comment
Share on other sites

alta poveste asta cu relantiul.... la noi e altceva.... vibratii la rece in sarcina la debraiere.... seamana problemele dar is total diferite....

 

 

eu zic ca e aceeasi problema si aia e Volanta...care in functie de uzura(sau defectul de fabricatie) care/l o/il are ,face mai multe sau putine minunii...insa, "radacina" tot aia e... :)

 

p.s. si mai cred ca nu o sa o rezolve nimeni... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cazul meu:

Tampoane motor schimbate, tampoane cutie schimbate, rulment intermediar stare perfecta, flansa perfecta.

Zero efect, tremuriciul e acolo. Ori e ambreiajul, ori e volanta, ori mama ma-sii.... merg pana cade decat sa desfac toata masina pentru atata lucru care poate fi corectat din acceleratie. Daca plec de pe loc cu peste 1000 rpm nu simt absolut nimic.

 

La mine tremura la plecarea de pe loc undeva intre 1400 si 1800. Daca plec sub 1400 e liniste...daca plec peste 1900 iarasi liniste. Ideea e ca nu face tot timpul. In unele zile face mai tare in altele abia sesizabil...De multe ori mi s-a intamplat sa nu faca nici in plaja de turatii mentionata si sa mi se intample la plecarea cu turatie mica...dar asta cred ca e datorita faptului ca dadeam prea repede drumu la pedala de ambreiaj...tremuratul e foarte similar ca atunci cand te grabesti si uiti sa mai apesi si pe acceleratie in timp ce dai drumu la ambreiaj. Eu tind sa cred ca nu e de la volanta sau ambreiaj...asta pentru ca daca ar fi inseamna ca ambreiajul si volanta la BMW E46 pica cam repede! Ori la E39 am abut de a face cum ambreiaj pe duca si volanta afectat....si nu tremura asa!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.