Jump to content

a rezolvat cineva trepidatia masinii la plecarea de pe loc?


pavel_marius

Recommended Posts

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit
Link to comment
Share on other sites

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit

 

Tremuratul asta e de doua feluri:

-1 cand mergi mult in aglomeratie si atunci e volanta 100%.

-2 cand e rece dimineata si tremuratul are mai mica intensitate, in cazul asta poate sa mai fie si altceva inafara de volanta(cel mai probabil ambreiajul)

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit

 

Tremuratul asta e de doua feluri:

-1 cand mergi mult in aglomeratie si atunci e volanta 100%.

-2 cand e rece dimineata si tremuratul are mai mica intensitate, in cazul asta poate sa mai fie si altceva inafara de volanta(cel mai probabil ambreiajul)

cum am maispus mai sus sa schimbattot ambreajul cu placa cu rulment si degeaba

tind sa cred ca problema ar fi de la pompa de ambreaj . daca faci niste pedale isi revine ,dar pt putintimp.

am avut un ursulet si pompa de ambreaj era mult mai mare ,la e46 estte mult mai mica si cred ca intimp nu face fata adica are viata mai scurta.avind uzura debraiaza mairepede si cred ca din cauza asta apare trepidatia

Link to comment
Share on other sites

din cite ma vazut pe forumurile bmw se pare ca sint multe masini care sufera de aceasta boala . adica de multe ori la plecarea de pe loc masina trepideaza f tare .dubios este faptul ca nu apare aceasta simptoma de fiecare data . apare in general cind este folosit mai des ambreiajul de ex.la intersectii.masina mea este318d 2005,dar aceasta problema aparesi la318iadica la benzinare.unii au schimbat tot ambreajul, altii filtru epurator,bucsa la cardan,tampoane la motor,si ultima gaselnita un senzor pe la axul cu came.concuzia ar fi; ce trebuie schimbat pina la urma .vreo piesa sau marca pt ca pe mine ainceput sa ma dispere aceasta trepidatie.va multumesc si sper ca nu v-am plictisit

cine are aceasta problema il rog sa ne spuna ce masina are si citi km ca sa vedemdupa citi km apare problema.multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sal...Nu trebuie schimbat nimic decat daca trepidatia e foarte mare.Dar B.M.W-urile au un cuplu motor mai mare decat alte masini si trebuie accelerat un pic mai tare la plecarea de pe loc.Incearca sa pleci un pic mai turat,aproepe de 2000 si vezi cum se comporta... :)

 

TrepidaĂžiile nu sunt deloc normale.

Link to comment
Share on other sites

Sal...Nu trebuie schimbat nimic decat daca trepidatia e foarte mare.Dar B.M.W-urile au un cuplu motor mai mare decat alte masini si trebuie accelerat un pic mai tare la plecarea de pe loc.Incearca sa pleci un pic mai turat,aproepe de 2000 si vezi cum se comporta... :)

am mers cu un 320d 80000km si pleca fara sa l turez mai mult de 1000 de ture . nu trepida deloc ,dar am observat ca pedala de ambreaj era mul mai tare ca la a mea

Link to comment
Share on other sites

si eu am parte de trepidatiile astea la un E90 320d 163cp din 2005 cu 120.000km. mi-a zis un mecanic sa schimb volanta si ambreiajul, piese care ma duc la 3000 de ron. la manopera nici nu ma mai gandesc. dar nu le schimb pt ca din ce citesc au schimbat mai multi si problema tot nu s-a rezolvat.

imi face mai ales dimineata. in aglomeratie chiar se comporta bine, "uita" sa mai trepideze.

Link to comment
Share on other sites

am aceasi problema cu trepidatiile la un 320d cu cutie automata si 225000km..la mine se manifesta la rece si numai in mers pe la aproximativ 2000ture (40-60km/h)...au fost schimbate volanta,tampoanele motor si cutie....saptamana asta voi schimba si ceva furtunase pe la vacumuri ca am vazut ca sunt cam duse(coapte) si am sa curat si admisia...daca merg constant in momentul aparitiei vibratiei ea nu dispare..daca accelerez sau iau piciorul dupa acceleratie dispare vibratia...dupa vreo 10 min de mers nu mai face nici o figura...am observat ca daca merg pe semiautomat si schimb in jur de 3000 ture nu mai face fite...daca mai e cineva care a avut astfel de probleme si le-a rezolvat il rog sa posteze rezolvarea...sal all
Link to comment
Share on other sites

Tremuratul asta e de doua feluri:

-1 cand mergi mult in aglomeratie si atunci e volanta 100%.

-2 cand e rece dimineata si tremuratul are mai mica intensitate, in cazul asta poate sa mai fie si altceva inafara de volanta(cel mai probabil ambreiajul)

 

La faza cu mersul mult prin trafic de ce ar fi volanta? E un caz de uzura sau proiectare?

 

SI mai am si eu o intrebare off-topic...Stiu(de la E39 525d-ul pe care l-am avut) ca temperatura optima este cand acul se afla fix la mijloc. Acum 2 zile am facut drumul Bucuresti-Iasi si pe la 5 grade pe afara la 120 la ora temperatura era undeva cu 1,5-2 cm sub mijloc. Adica aproape de a doua linie(prima fiind cea colorata cu albastru). Cum o turam mai tare...se ducea din nou la mijloc! E vreun semn rau? Adica am probleme cu incalzirea motorului? Multumesc!

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

si eu am parte de trepidatiile astea la un E90 320d 163cp din 2005 cu 120.000km. mi-a zis un mecanic sa schimb volanta si ambreiajul, piese care ma duc la 3000 de ron. la manopera nici nu ma mai gandesc. dar nu le schimb pt ca din ce citesc au schimbat mai multi si problema tot nu s-a rezolvat.

imi face mai ales dimineata. in aglomeratie chiar se comporta bine, "uita" sa mai trepideze.

nu umbla la ambreaj ca sigur nu are nimic incearca cu pompa de ambreaj.daca nu te superi pe la citi km a inceput sa faca figuri

Link to comment
Share on other sites

Posesor E46 (320d),are 200.000 km.Nu am probleme cu trepidatia,sau depinde ce intelegeti prin trepidatie.Am avut numai B.M.W-uri si toate sunt la fel.Si mie la inceput m-i se parea a fii ceva anormal,dar trebuie tinut cont si ca este o masina cu motor pe fata si tractiune spate,iar cardanul de la transmisie imprima o anumita trepidatie care este normala.Si eu imi faceam inutil probleme si schimbam piese la o simpla constatare.Trebuie vazut cum se comporta in timp,daca crezi ca trepidatia este exagerata poti sa-ti faci probleme si sa o duci la un test.Daca vrei sa schimbi si sa arunci banii inutil pe piese.....schimba,dar ramai si cu problema......daca e de la cardan :)
Link to comment
Share on other sites

pleaca cu a-1-a.

poate de-aia trepideaza ca pleci cu a-3-a sau a-2-a.

normal ca plec cu 1-a

 

si eu am parte de trepidatiile astea la un E90 320d 163cp din 2005 cu 120.000km. mi-a zis un mecanic sa schimb volanta si ambreiajul, piese care ma duc la 3000 de ron. la manopera nici nu ma mai gandesc. dar nu le schimb pt ca din ce citesc au schimbat mai multi si problema tot nu s-a rezolvat.

imi face mai ales dimineata. in aglomeratie chiar se comporta bine, "uita" sa mai trepideze.

dela citi km a inceput

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg un lucru...vad ca sunt oameni care au schimbat pana la jumatate din motor numai sa scape de vibratie. Mie imi face cand merg mult prin trafic si mi se intampla sa "sec" abreiajul cu multe plecari. Dimineata la rece nu simt...si nici daca fac drumuri lungi. Cauza e aglomeratia..asta e clar insa dupa atatea cazuri nimeni nu stie rezolvarea? Ca mi se pare straniu! As scrie din curiozitate la BMW in germania sa vad eu ce ar avea de spus...poate stiu despre problema!
Link to comment
Share on other sites

Ai schimbat volanta?

Pai nu am schimbat nimic pentru ca am auzit 10 pareri si apoi 10 oameni care au respectat parerile si nu s-au ales cu rezolvarea...cand credeam ca am gasit rezolvarea venea cineva si spunea..."pai eu am facut asta si tot la fel trepideaza"...Volanta sa fie? Desi nu prea ma prind de ce ar fi. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Este posibil sĂŁ fie volanta.

 

Ce maÂşinĂŁ ai?

 

Ai fĂŁcut un test de injectoare?

 

318d E46 din 2005. Abia am adus-o din germania pe la 120.000km. Nu am simtit asta deloc asta pana acuma 2 sapt cand am intrat in traficul bucurestean. Injectoarele is curate...au fost curatate de cei de la reprezentanta. Ulei, discuri, placute de frana...tot nou. la E39 am avut probleme cu un injector infundat si stiu cum face...trepideaza insa mai tot timpul si nu numai la plecare cu a 1-a. Daca de exp merg mult prin trafic cu timpul dispare trepidatia la plecare(sau ma obisnuiesc eu). La fel daca merg la drum lung si apoi intru in oras si incep cu plecarile dese de pe loc nu face! E destul de curios...si vad ca multi se plang, schimba volanta, ambreiaj, pompa de ambreiaj si nimic...tot acolo ajung!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg un lucru...vad ca sunt oameni care au schimbat pana la jumatate din motor numai sa scape de vibratie. Mie imi face cand merg mult prin trafic si mi se intampla sa "sec" abreiajul cu multe plecari. Dimineata la rece nu simt...si nici daca fac drumuri lungi. Cauza e aglomeratia..asta e clar insa dupa atatea cazuri nimeni nu stie rezolvarea? Ca mi se pare straniu! As scrie din curiozitate la BMW in germania sa vad eu ce ar avea de spus...poate stiu despre problema!

sigur nu e volanta daca ai citit sint mukti cei care au schimbat si volanta si degeaba. problema este canu sa gindit nimeni la pompa de ambreaj .cind apare trepidatia ,daca ai si tu probl,asta fa niste pedale si ai sa vezi ca isi revine adica numai trepideaza

Link to comment
Share on other sites

Este posibil sĂŁ fie volanta.

 

Ce maÂşinĂŁ ai?

 

Ai fĂŁcut un test de injectoare?

 

318d E46 din 2005. Abia am adus-o din germania pe la 120.000km. Nu am simtit asta deloc asta pana acuma 2 sapt cand am intrat in traficul bucurestean. Injectoarele is curate...au fost curatate de cei de la reprezentanta. Ulei, discuri, placute de frana...tot nou. la E39 am avut probleme cu un injector infundat si stiu cum face...trepideaza insa mai tot timpul si nu numai la plecare cu a 1-a. Daca de exp merg mult prin trafic cu timpul dispare trepidatia la plecare(sau ma obisnuiesc eu). La fel daca merg la drum lung si apoi intru in oras si incep cu plecarile dese de pe loc nu face! E destul de curios...si vad ca multi se plang, schimba volanta, ambreiaj, pompa de ambreiaj si nimic...tot acolo ajung!

n u stiu pe nimeni sa fi schimbat pompa,chiar ea e problema

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.