Jump to content

Recommended Posts

Userul are un topic pentru vanzarea unui E39...

 

Daca masina in cauza este acelasi E39, cheia poate fi descarcata sau trebuie reinitializata.

 

Incearca sa o reinitializezi..

 

Remote Key Re-Initialise

If a key fails to operate remotely, it will have to be re-initialised (all keys must be done at the same time)

 

- Get in and “close all doors”

 

- Turn ignition on & off quickly ( no more than 5 seconds ) to start the process. Next action must take place within 30 seconds

 

- First key - hold down button #2 (unlock) while striking button #1 (lock) three times. Release button #2. Confirmed by door lock operation.

 

- Repeat for second key within 30 seconds.

 

- After last key then cycle the ignition on/off to finalise the process (not necessary to start the engine.

poate sa mearga cu ea in contact 15-20 de minute. se reinitializeaza.

 

Se reinitializeaza cu pasii pe care i-am postat.

 

In caz contrar, nu.

 

Am avut aceasta problema de 2 ori intr-un an, nu vorbesc din auzite.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Userul are un topic pentru vanzarea unui E39...

 

Daca masina in cauza este acelasi E39, cheia poate fi descarcata sau trebuie reinitializata.

 

Incearca sa o reinitializezi..

 

Remote Key Re-Initialise

If a key fails to operate remotely, it will have to be re-initialised (all keys must be done at the same time)

 

- Get in and “close all doors”

 

- Turn ignition on & off quickly ( no more than 5 seconds ) to start the process. Next action must take place within 30 seconds

 

- First key - hold down button #2 (unlock) while striking button #1 (lock) three times. Release button #2. Confirmed by door lock operation.

 

- Repeat for second key within 30 seconds.

 

- After last key then cycle the ignition on/off to finalise the process (not necessary to start the engine.

poate sa mearga cu ea in contact 15-20 de minute. se reinitializeaza.

 

Se reinitializeaza cu pasii pe care i-am postat.

 

In caz contrar, nu.

 

Am avut aceasta problema de 2 ori intr-un an, nu vorbesc din auzite.

inainte sa vorbesti mai cauta informatii.

 

esti atat de sigur pe tine doar cu o solutie.

 

eu am adus-o pe a II-a.in caz contrar nu , ca ce ? ca vrei tu ?

 

asta nu este o problema cum spui tu , este ceva normal daca nu mai folosesti o cheie un timp :twoup:

 

stai linistit ca am avut si eu problema asta.

Edited by kretzu
Link to comment
Share on other sites

kretzu @ ciupanezu : Nu confundati forumul cu un ring in care va masurati fortele si cunostintele. Nu e post al unuia sa nu-i replice celalalt. Deja sunteti obositori si deranjati.

 

Limitati-va va rog posturile strict la subiectul care se discuta. Nu va mai ciondaniti intre voi si nu va mai dati replici si explicatii unul altuia. Folositi PM-ul pentru asta. Probabil pare o cerinta exagerata, dar si voi exagerati, nu se mai distinge informatia utila de atatea aiureli. Parca sunteti in goana dupa posturi, dati impresia ca ati facut vreun pariu ceva pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

@Paul: Toate posturile mele au fost on-topic, n-am dezinformat pe nimeni.

 

Nu este problema mea ca sunt contrazis fara argumente.

 

Eu m-am limitat exact la subiectul care se discuta si am oferit si solutii.

 

Daca doreste, userul Kretzu poate folosi functia IGNORE.

 

Eu am postat pe acest topic pentru a oferi solutii nu pentru a ma contrazice inutil.

 

Informatiile pe care le posteaza sunt in general din auzite si sunt postate de dragul contrazicerii. (parere personala)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@Paul: Toate posturile mele au fost on-topic, n-am dezinformat pe nimeni.

 

Informatiile pe care le posteaza sunt in general din auzite si sunt postate de dragul contrazicerii. (parere personala)

 

 

Esti sigur ca asa se initializeaza cheia la un E60? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Basmeee :twoup:

 

Cheia nu se reinitializeaza singura, este o aberatie.

basme ai tu in cap foarte grav si dezinformezi lumea spunand ca solutia mea nu e buna , il mai enervezi si pe paul care arunca cu kkt tot in mine.

 

kretzu @ ciupanezu : Nu confundati forumul cu un ring in care va masurati fortele si cunostintele. Nu e post al unuia sa nu-i replice celalalt. Deja sunteti obositori si deranjati.

 

Limitati-va va rog posturile strict la subiectul care se discuta. Nu va mai ciondaniti intre voi si nu va mai dati replici si explicatii unul altuia. Folositi PM-ul pentru asta. Probabil pare o cerinta exagerata, dar si voi exagerati, nu se mai distinge informatia utila de atatea aiureli. Parca sunteti in goana dupa posturi, dati impresia ca ati facut vreun pariu ceva pe tema asta.

cine-i obositor paul ? de ce vorbesti la plural ? si cine e in goana dupa posturi ? iti propun sa nu mai vorbesti la plural si aiurea , pe langa asta.

 

@Paul: Toate posturile mele au fost on-topic, n-am dezinformat pe nimeni.

 

Nu este problema mea ca sunt contrazis fara argumente.

 

Eu m-am limitat exact la subiectul care se discuta si am oferit si solutii.

 

Daca doreste, userul Kretzu poate folosi functia IGNORE.

 

Eu am postat pe acest topic pentru a oferi solutii nu pentru a ma contrazice inutil.

 

Informatiile pe care le posteaza sunt in general din auzite si sunt postate de dragul contrazicerii. (parere personala)

adu-mi un argument cum ca solutia mea nu e buna si dupa aia mai vorbim , in rest liniste.

 

de asemenea dvs. userule ciupanezu poti folosi functia ignore de altfel , ca de la un timp ai devenit foarte insuportabil pe acest forum.

 

te contrazici singur inutil si fara rost , de multe ori ti-am zis sa mai iei o pauza , esti mai rau ca aia de pe 4tuning , imi pare rau sa stii.inainte erai mai normal , mai ia nene o pauza.

 

@Paul - eu am raspuns primul pe acest topic. apoi userul ciupanezu s-a apucat sa strice tot si sa faca flame si tot pe mine pica vina ?bai sunteti culmea n-am vazut asa ceva

Edited by kretzu
Link to comment
Share on other sites

Basmeee :twoup:

 

Cheia nu se reinitializeaza singura, este o aberatie.

intaresc si eu avertismentul: asemenea replici dau nastere la flame. aberatia se justifica, nu se enunta pur si simplu.

 

daca basmeaza si abereaza, combate ideea cu argumente, nu cu palosul.

 

la urmatorul flame asemanator, se aplica regulamentul, fara alt avertisment. chiar si continuarea discutiei de fata, deasemnea, se considera ignorarea atentionarii...

 

Eu m-am limitat exact la subiectul care se discuta si am oferit si solutii.

Informatiile pe care le posteaza sunt in general din auzite si sunt postate de dragul contrazicerii. (parere personala)

nu te-ai limitat, pentru ca ai intrat in polemica.

acuzatia cu postarea de informatii doar din auzite este o insulta si un flame, pentru ca este o parere personala, postata public.

Te-as ruga ca pe viitor, sa-ti tii parerile personale pentru PM sau pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce argumente as putea oferi la o asemenea afirmatie dar incerc.

 

Cheia de E39 nu se reinitializeaza singura, banuiesc ca daca am E39 de peste un an de zile parerea mea are un anumit fundament.

 

Am folosit cam o luna o cheie la care nu mai mergea keyless entry-ul, dupa reinitializare nu au fost probleme.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce argumente as putea oferi la o asemenea afirmatie dar incerc.

 

Cheia de E39 nu se reinitializeaza singura, banuiesc ca daca am E39 de peste un an de zile parerea mea are un anumit fundament.

 

Am folosit cam o luna o cheie la care nu mai mergea keyless entry-ul, dupa reinitializare nu au fost probleme.

astea sunt chiar bune. "basmeee" si "aberatii" duc la replicile de mai sus.

 

daca nu merge metoda userului kretu, nu inseamna ca abereaza. si mai ales, nu inseamna ca trebuie combatut cu ORICE pret.

 

dar daca merge, cu atat mai bine. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Iar daca nu merge reinitializarea si nici cheia nu se incarca in contact, se poate schimba bateria din cheie.

 

La reprezentanta se sugereaza schimbarea cheii insa se poate schimba doar acumulatorul, am vazut un DIY pentru asa ceva, este foarte simplu.

Iar pretul de 600 Ron pentru o cheie este descurajant...

 

Se taie cheia fin cu un cutter, se schimba bateria si apoi se lipeste la loc.

Sau daca oricum era uzata, se poate schimba carcasa, am cumparat eu una de pe ebay, a costat 100 Ron cu tot cu transport.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pai nu are baterie, are acumulator....

nu ai ce schimba, asa stiu

 

Acumulatorul se poate schimba.

 

Am vazut un DIY pe un forum american.

Unele carcase se pot deschide fortat, altele trebuie taiate pe lateral.

Apoi se schimba acumulatorul si se asambleaza la loc cheia.

 

Este de preferat aceasta solutie in caz ca la reprezentanta se recomanda schimbarea cheii.

O cheie noua costa 6 milioane.

 

Insa ai facut reinitializare corect?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

telecomanda mergea cat de cat insa imi facea probleme! am dat sa fac o reinitiere si acum nu imi mai merge deloc...ce oare i-am facut?

condu 15 - 20 de minute cu cheia aia in contact...vezi daca se reinitializeaza poate ai noroc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca pare aiurea,dar a citit cineva instructiunile masinii???acolo scrie ca 1 data pe an trebuie sa folosesti cealalta cheie la un drum mai lung,tocmai pt a a incarca acumulatorul din cheie....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salut, aceeasi problema o am si eu. prima cheie imi merge iar cea de a doua nu merge, azi am incercat sa o fac si pe a doua ,dar nu am reusit si faza naspa e ca am stricat si prima cheie. acum nu mai merge nici o cheie. puteti sa ma ajutati si pe mn
Link to comment
Share on other sites

nu imi mergea a doua cheie de la masina, adica nu imi deschide usile,etc. am incercat sa urmez instructiunile dupa poza de mai jos si nu am reusit,faza mai naspa e ca am stricat si prima cheie care mergea. poate sa ma ajute cineva, multumesc

post-7688-1216632885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. baga cheia in pozitia 1 si revino inapoi in max 5 sec

2. scoate cheia din contact

3. tine apasat butonul lock (2).

4. apasa de 3 ori pe unlock (1) in max 10sec (butonul lock il ti apasat)

5. dai drumul la lock si usile se deschid se inchid automat.

 

dar tot nu merge :twoup:

Link to comment
Share on other sites

intru in masina , pun contanctul maxim 5 secunde ,scot cheia din contact ,apas butunul lock(2) ,apas de 3 ori butonul unlock(1) in maxim 10 sec (butonu lock il tin apasat) dau drumu butonului lock si nu se intampla nimik :twoup: :twoup:

 

 

intru in masina , pun cheia in pozitia 1, maxim 5 secunde ,scot cheia din contact ,apas butunul lock(2) ,apas de 3 ori butonul unlock(1) in maxim 10 sec (butonu lock il tin apasat) dau drumu butonului lock si nu se intampla nimik :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.