Jump to content

118 d SH


Schnuppe

Recommended Posts

Salut,

 

Eu tocmai mi-am luat si pot sa te ajut.

 

Incep cu sumele mari:

 

1)Taxa de mediu -1400 Ron(2006 an fabricatie) , 1300 Ron(2005 an fabricatie)

2)Rar-te costa cam 300 Ron dar daca nu te descurci cu cineva o stai dupa ei de mori eu am reusit sa rezolv intr-o zi cu 700

3)Te mai costa ~=350 Ron toate taxele mici, traducere+legalizare acte etc...

4)Asigurarea obligatorie ~=520 Ron

5)Motorina din Germania pana acasa o sa te coste maxim 170 Euro

6)Numerele+asigurare obligatori in germania ~=120 Euro(pe 2 saptamani) , 180 Euro pe o luna

 

Totalul ti-l faci si tu :)

Link to comment
Share on other sites

Va salut !

As dori sa iau un 118d sh din 2005 -2006 , din Germania sau Olanda . Puteti sa-mi spuneti ce taxe ( vama si altceva ) am de platit in tara ? Incerc sa-mi calculez bugetul si nu stiu cit mai am de platit pe linga pretul masinii .

Va multumesc !

 

salut,

eu mi-am luat unul in iulie si am avut urm costuri in ron:

 

revizie cu schimb ulei,filtre,etc 1300

schimb bielete direct stg/dreapta 1500+manopera 300

placute frana fata 450

rar,omologare 300

taxa mediu 1400

asigurare rca 6 luni 250

casco 1000 euro la omniasig(binenteles ca nu toti odata)

si cam atat,daca mi-a scapat ceva iti mai scriu.

 

ps.

faci o alegere exceptionala

toate cele bune :)

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

si eu mi-am luat o seria 1 din germania ... 120d cu multe chestii pe ea ...

 

trebuie sa iei in considerare urmatoarele :

 

1. drumul (adica nu doar benzina sau biletul de avion, ci tot) - eu am cheltuit in jur de 1000 de euro, dar am si facut un tur al germaniei, m-am oprit pe peste tot ... doar numerele nemtesti ca idee sunt vreo 150 de euro (cu tot cu asigurare)

2. taxa de poluare (http://www.taxapoluare.com/calculator-taxa.htm) ... la un 118d tre' sa fie in jur de 300 de euro

3. alergaturi cu inmatricularea in romania (traduceri legalizate, omologari, taxe, taxe, taxe...) in jur de 200 de euro

 

per total la masina adauga in jur de 1500 ... la minim cred ca te descurci si cu 1000, dar trebuie sa mergi undeva de unde sigur o cumperi si sa nu arzi gazul pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru info . Am niste cunostinte bune in Germania care ma vor ajuta , practic imi cauta ei masina . Ma orientez la pret dupa mobile.de dar mi se pare prea riscant sa ma duc singur , mai ales ca nu ma pricep deloc si mi-e frica sa nu vin cu cine stie ce ciudatenie de acolo . In principiu ma duc , o iau si am plecat spre casa .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.