Jump to content

Mini-Peugeot


Bavaria

Recommended Posts

Din 2007 Mini va folosi motoare diesel de la Peugeot.Se pare ca Mini diesel (actual) este submotorizat.

Sa vedem ce se va intampla cu cele pe benzina.Dupa cum se stie se folosesc ptr Cooper cele de la Chrysler ,numite "pentagon" :) care sunt folosite si pe modele Chrysler,Dodge.

 

Mini one foloseste motor de Toyota 1,4i ( numit si oil burner) :blink: .

Nici nu stiam ca au asa renume prost.

 

 

Sursa-Revista clubului Mini din US.

Link to comment
Share on other sites

daca apartine de bmw de ce nu le da macar dieselul de 150 cai ??

sau dieselul de pe 318 '/??

65471[/snapback]

 

 

Ar trebui sa dezvolte un motor special pentru masinuta asta.Probabil costa prea mult.

 

Motoarele pe Mini sunt montate transversal.Nu cred ca se poate adapta un motor de BMW pe caroseria de Mini.Si chiar daca s-ar putea, probabil vor un motor mai...cheap.

Link to comment
Share on other sites

.....

Sa vedem ce se va intampla cu cele pe benzina.Dupa cum se stie se folosesc ptr Cooper cele de la Chrysler ,numite "pentagon" :)  care sunt folosite si pe modele Chrysler,Dodge.

.....

65457[/snapback]

 

Benzinarele vor fi Valvetronice dezvolatate tot impreuna cu PSA :blink:.

Deja noul Peug207 va veni echipat cu un benzinar de 1.6 Valvetronic, acelasi care va echipa si noile MINI si va inlocui motorul Chrysler.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca exista deja de mai mult o colaborare si eu cred ca dieselul vine de la Peugeot dar benzinarele de la BMW o sa vedem ce vine sa faci in ziua de azi un motor costa f f mult de aceea se fac anumite motoare comune ceea ce nu ar fii nimic neobisnuit in bransa.Eu sunt curios cum va avea masina priza la public pana acuma a fost f f buna.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
motoarele peugeot de 2000 diesel sunt ff bune, nu trepideaza de loc, sunt mai silentioase ca cele bmw in 4. merg in nestire, am avut 2. se misca satisfacator fara pretentii sportive, consuma putin. Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

Din 2007 Mini va folosi motoare diesel de la Peugeot.Se pare ca Mini diesel (actual) este submotorizat.

Sa vedem ce se va intampla cu cele pe benzina.Dupa cum se stie se folosesc ptr Cooper cele de la Chrysler ,numite "pentagon" :)  care sunt folosite si pe modele Chrysler,Dodge.

 

Mini one foloseste motor de Toyota 1,4i ( numit si oil burner)  :blink: .

Nici nu stiam ca au asa renume prost.

Sursa-Revista clubului Mini din US.

65457[/snapback]

 

"oil burner" inseamna motor diesel. nu este pe benzina si nu inseamna ca mananca ulei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
motoarele peugeot de 2000 diesel sunt ff bune, nu trepideaza de loc, sunt mai silentioase ca cele bmw in 4. merg in nestire, am avut 2. se misca satisfacator fara pretentii sportive, consuma putin.

73208[/snapback]

 

alea de 110 cai ????? sa le ia dracu ..... masina aproape noua .... volanta - defect de fabricatie .... e adevarat aproape nu se simte in masina.... e super bine pus pe tempoane... caci motorul trepideaza...... nu se simte in habitaclu asta e alta treaba ... dar el trepideaza ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Benzinarele vor fi Valvetronice dezvolatate tot impreuna cu PSA :).

Deja noul Peug207 va veni echipat cu un benzinar de 1.6 Valvetronic, acelasi care va echipa si noile MINI si va inlocui motorul Chrysler.

65497[/snapback]

 

naspa masina mai ai mwahahaha :) :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Din 2007 Mini va folosi motoare diesel de la Peugeot.Se pare ca Mini diesel (actual) este submotorizat.

Sa vedem ce se va intampla cu cele pe benzina.Dupa cum se stie se folosesc ptr Cooper cele de la Chrysler ,numite "pentagon" :) care sunt folosite si pe modele Chrysler,Dodge.

 

Mini one foloseste motor de Toyota 1,4i ( numit si oil burner) :blink: .

Nici nu stiam ca au asa renume prost.

 

 

Sursa-Revista clubului Mini din US.

tu chiar crezi ce zic aia?

adica o marca renumita pune motoare de peugeot ?

de toyota poate ca am citit

bmw da motoarele de 116 cai cum sunt pe e46 folosesc cei de la toyota pe modelul avensis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.