Jump to content

Incalzire scaune


alex mihalciuc

Recommended Posts

Cum a spus si mikken mai sus . Cel mai bine iei interior complet cu incalzire si il dai pe al tau , altfel nu se prea merita .

 

Tu acu nu ai deloc incalzire in scaune ? E mai complicat , trebuie taiata toata partea electrica a masinii si modificata . E riscant .

 

Aceiasi problema am avut-o si eu la masina veche care nu aveam , luasem interiorul complet cu piele si incalzire si cand am ajuns sa il montez si am vazut cate trebuie facute si cate magarii pe partea electrica , m-am lasat pagubas !

Link to comment
Share on other sites

nu e original, dar e o solutie zic eu mai putin costisitoare si de timp si de bani...

o rezolvare in stil OEM pe pamant romanesc nu e intotdeauna indicata

 

Corect . Daca nu ma insel , myxage a avut asa ceva pe vechiul 316 si a fost foarte multumit . Ma insel ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult tuturor! Voi lua legatura cu @grozadan cat de curand. Daca nu, urmez sfatul lui @Bavaria si comand OEM. Din cate stiu, OEM-urile nu au nevoie de shunt-uri in instalatia electrica, tocmai asta ma incanta. Daca cineva ma poate ajuta cu retrofituri, astept. Multumesc frumos!

 

Alex Mihalciuc

Link to comment
Share on other sites

Ala nu este original BMW.

Pe langa asta nu mi-ar place sa ciopartesc masina si sa pun tot felul de fire si de relee, chit ca sunt magice :)

Ma rog, ideea este ca are de unde alege.

-mi-am montat eu kitul respectiv,nu trebue sa ciopartesti nimic,pur si simplu il alimentezi in tabloul de sigurante ca si pe cel original,inclusiv releul are loc sub tabloul de sigurante,singura treaba nasoala sant butoanele de comanda,care nu se potrivesc deloc cu interiorul de la bmw,eu nefiind fumator,le-am ascuns in scrumuera,pe viitor vreau sa-mi iau panoul cu butoane si arata ca cel original.

Link to comment
Share on other sites

Eu doresc sa fac acest retrofit, dar putin mai incolo, cand voi avea fondurile necesare. Doresc neaparat ceva original! Asadar, am gasit pana acum butoanele. Treaba este simpla, mai am de facut un cablaj, si de luat efectiv acele "pernite" incalzite electric, pe care le voi monta in scaune la un atelier de tapiterie auto.

Mai multe detalii pentru cei interesati puteti gasi aici. Eu voi urma exact instructiunile de acolo.

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

o sa incerc si eu diy-ul

 

http://forum.e46fana...ad.php?t=341242

 

sper sa nu gresesc nimic :)

 

 

scaunele sunt incalzite ,dar n-au legatura la consola cu butoane :) deci jumate din diy este deja executat.

 

 

am sa revin cu poze din timpul operatiunii :D weekendul viitor am de gand.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am executat si eu azi diy-ul , am intampinat cateva probleme dar am reusit..

 

1. ground de sub mocheta pe net arata ca are slot liber pt a te infige si tu cu inca un pin, dar se pare ca la mine erau toate ocupate..

2. panoul de sigurante este un chiiinn...trebuie desfacut in 3-4 bucati ca sa poti insera pinii pt sigurante care intra ca o p**a trebuie trasi cu ceva fir in fine.. montatul la loc al panoului de sigurante = chin.

3. nu am gasit mufa c k -bus x10116 ..aici l-am sunat pe TAU sa il intreb ce si cum ,si mi-a zis ca trebuie sa ma leg la un fir (WT/RD/YE) ,desi eu cautam o mufa ca sa mai inserez inca un pin wacko.gif .... noroc cu mufa de la consola caci mi-am dat si seama mai usor.. oricum TAU m-a salvat.. thumbsup.png

4.pinii de inserat in mufele de la scaune, aia mari sunt o placere de inserat ,aia mici sunt un chin.

trasul firelor pe sub praguri si pe sub bord , relativ usor.

in final am iesit la liman , me happy !thumbsup.png

m-am apucat la 12 si am terminat la 19:30.. daca nu te pricepi e naspa basbai aiurea ore ..acum cred ca mi-ar lua maxim 3 ore..dar cine stie..

poze n-am facut din pacate.. :(

mi-am facut prea multi nervi in unele situatii incat nu mi-a stat capul la poze dar diy-ul are suficiente detalii si poze.

p.s. o sa fac o poza /filmulet cu scaunele functionale , acu , savurez o bericica..imi cam tremura incheieturile..pirate.png

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

da , ale mele au si incalzire din fabrica nu trebuia decat consola cu butoane si instalatia electrica trasa ..thumbsup.png

 

oricum , am vazut cum vine si incalzirea in scaune..daca ai cablul cu mufe nu e prea greu pt desfacerea scaunului..daca se vor pisca astea si nu mai incalzesc uniform vreau sa pun incalzirea d-aia cu cofrag de carbon sau ceva in genu..fibre de carbon sau ceva..

 

uite au astia

 

http://www.pieleauto...zire-scaune.php

 

p.s. merci pt felicitari ! good.gif

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Despre "chestiile" alea gen huse cu incalzire ce parere aveti? mi-as fi facut si eu un retrofit de genul dar mi-e groaza de desfacerea tapiteriei la scaune, oricum astea le folosesti vreo 2 luni pe an, din pct meu de vedere n-as avea nevoie, as vrea mai mult pentru sotie, ea are probleme cu frigul ...
Link to comment
Share on other sites

da , ale mele au si incalzire din fabrica nu trebuia decat consola cu butoane si instalatia electrica trasa

 

Eu nu inteleg ceva, scaunele cum de aveau incalzire din fabrica, dar butoane pt. a le folosi nu?

Daca tot au pus, greu era sa traga si instalatia?

 

Stima, Raul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.