Jump to content

E90/E91-mici secrete


IulianC

Recommended Posts

Nu i ai rĂŁspuns la ĂŽntrebare, doar ai comentat fĂŁrĂŁ sens, cred ca asta a fost scopul postului tau, posibil sa nu știe lumea partea de audio si anume daca boxele sunt pe aceeași ieșire ca si subwooferul, de aia nici nu i a rĂŁspuns.

 

Si ca sa ti dai seama de ce nu ti raspunde lumea la topicurile pe care le faci, tot ce ai vrut tu sa aflii despre codare cu winkfp, k dcan, ista p, etc, se afla pe forum in diverse topicuri, toate informațiile pe care le cauți sunt deja foarte detaliat + alte câteva sute de lucruri pe care nu le știi si nu le ai intrebat. Normal ca lumea nu sta sa ti rĂŁspundĂŁ când tu pui efectiv o ĂŽntrebare proasta si nici mĂŁcar nu te ai gandit sa cauți informațiile pe forum sa vezi daca sunt sau nu si colac peste pupĂŁza tot tu ești ala indignat ca nu ti a rĂŁspuns nimeni la o ĂŽntrebare stupida.

 

FĂŁrĂŁ supĂŁrare, dar vad ca tot insisti ca “ lumea nu raspunde pe aici ca nu prea știe”, de cele mai multe ori eu incerc sa ajut pe toatĂŁ lumea, dar trebuia sa ma apuc sa scriu un roman ca sa ti explic care e treaba cu wi kfp-icon- ista p si kdcan, dar mi am dat seama ca tu nici mĂŁcar nu ai citit topicurile de pe forum asa ca de ce sa mi bat capul, posibil si majoritatea care știu nu a vrut sa ti spuna nimic din același motiv.

 

Bafta cu update urile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Vezi ca pe multi ii blochezi cu aceste intrebari :))) sunt doar cativa care stiu sa iti rasp. Si aia sunt cam rari pe aici :))) oricum pune o pe un tester si vezi daca ai probleme in amplificator verifica sigurantwlw si firele de la AMP e in portbagaj acum depinde ce masina ai poti sa il ai in stanga cum te uiti in portbagaj in fata sub capitonaj pe unde ar trebuii sa fie roata de rezerva si mai rar dar am vazut nu stiu daca retrofit in dreapta dar trebuie sa scoti tot capitonajil ala de acopera partea dreapta ... Sper sa te ajute ce ti am zis

Mananci rahatel pe aici....datele furnizate de el nu sunt complete.

Daca are sistem audio standard nu are niciun amplificator, cum spui tu...deci portia 2 de rahatel.

Daca are sistem HI_FI, iar e alta poveste.

Daca are L7, povestea, din nou, se schimba.

Asa ca....ciocul mic si joc de glezne.

 

de cele mai multe ori eu incerc sa ajut pe toatĂŁ lumea, dar trebuia sa ma apuc sa scriu un roman ca sa ti explic care e treaba cu wi kfp-icon- ista p si kdcan, dar mi am dat seama ca tu nici mĂŁcar nu ai citit topicurile de pe forum asa ca de ce sa mi bat capul, posibil si majoritatea care știu nu a vrut sa ti spuna nimic din același motiv.

 

te-ai cam atacat gratuit :)))

Link to comment
Share on other sites

Si raspunsul la intrebarea lui care e, daca noi suntem suparaciosi (sau nu)?

 

Eu cred ca da, sunt pe aceleasi fire. Si ca sunt in paralel legate.

Din moment ce au murit cele de sub scaune iar cele din usi doar incearca ceva minuscul, ceva e in neregula.

Oricum, eu a desfacut, vazut si adaugat firele mele ca sa evit ce au facut ei in fabrica si sa iasa ce am vrut eu.

(De acolo stiu..)

 

Sa stii ca WIN60 a punctat bine. Si nu trebuie sa te superi.

 

In general, o problema bine explicata (pe forum..) si inteleasa de tine, tu acela, oricare.. (cu problema la masina) e pe jumatate rezolvata!!!

Asta o sa inveti o data ce o sa repari incet lucrurile din jurul tau.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

la sistemul standard sunt pe aceasi iesire, oricum.

daca tot se plange nou venitul, de lipsa informatii tehnice, pun aici un link tehnic, pe subiect:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e90-320d-lim/wiring-functional-info/body/audio-video-telephone-navigation-most-ring/sound-output/stereo-speaker-system/kWSba2v

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Alea au functie de DRL pe angel eyes de cele mai multe ori active din fabrica. Pe de alta parte functiile de pozitie fata si pozitie spate sunt ON in mod simultan si sunt descrise ca si "parking lights" Sunt diferente intre cele doua functii, DRL(lumini de zi) si F-PO/TAIL. Ma gandesc ca ai un E90 NFL sau un model si mai vechi care nu are DRL si asta pt ca la vremea aceea nu se inventase inca. La E90-ul detinut in trecut prin codare am putut sa activez functia de DRL pe reflectoarele interioare de HB ale farului. Stiu ca poate vrei sa faci inelele de PO sa fie si DRL doar ca nu merge si asta pt ca becurile folosite sunt mult prea slabe pt o astfel de functie de lumina.

Salut, raspund cu intarziere.

Masina este un e90 LCI din 2009, nu sunt sigur dar in navigatie ( CIC ) gasesti la lights setings 3 functii. Posibil sa fie la fel ca pe urmatoarele modele ? f10, f30? Din cate am vazut la acele modele se poate face sau asa vin din fabrica, cu pozitie doar pe fata.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut.

Mi s-a ars semnalizatorul dreapta fata. Masina e un E90 318i din 2011. Are cineva unul (bun) de dat? Sau se pricepe cineva sa il repare? Am citit ca se pot si repara.

Dati un semn.

 

Eu aici am fost pentru reparatia led-urilor pentru stop-ul spate si nu mai am probleme cu el de atunci:

 

http://www.electricautocustom.ro/home/2614-reparatie-semnalizare-led-far-bmw-e90e91e92.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
  • 5 months later...

Launch control la Seria 3 E90 cutie manuala, in cazul meu 320d n47

 

Am gasit informatia asta acum cativa ani in urma pe un forum extern si desi nu este ceva ce trebuie experimentat zi de zi, e bine de stiut ca aceasta optiune exista si poate fi folosita la nevoie.

 

Operatiunea este destul de simpla : Cutia in viteza 1, se tine pedala de ambreiaj calcata la maxim, apoi se apasa acceleratia la maxim, moment in care turatia motorului ramane stabila la 2500rpm, iar dupa aproximativ 2 secunde (lasand turbina sa faca boost) se elibereaza pedala de ambreiaj si masina va pleca perfect.

 

De retinut faptul ca este important sa indeplinesti anumite conditii inainte, cum ar fi : sa aduci motorul la o temperatura optima de functionare, sa ai anvelopele bune si sa gasesti un drum liber cu asfalt bun.

 

Eu am experimentat aceasta optiune acum 3 ani cand aveam roti pe 18" cu anvelope de 255 latime si am reusit o acceleratie 0-100km/h de 7,5 sec ( masurat pe filmare video).

 

P.S. - Daca apasati butonul DTC, functia se dezactiveaza.

 

Chiar sunt curios daca mai stie cineva de optiunea asta la cutie manuala, sau daca este prezenta si la alte modele, nu doar E90.

Link to comment
Share on other sites

Este si la E60 deși plecare mai buna o fac cu dtc dezactivat si turatie mai mare 7,2 7,3 ĂŽnsĂŁ cu soft. Iar asta cu softul vechi, cu softul nou de la completechip nu am Mai fĂŁcut acest test deși trage mai bine si mai tare fata de vechiul soft. Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am un E91 320 diesel - 2006. Navigație ccc mare. La setĂŁri nu am bluetooth, deși pe volan am un receptor/semn de telefon. Exista posibilitatea sa ĂŽmi pun bluetooth pe mașinĂŁ? Sau se poate sa am bluetooth dar sa fie nu știu,dezactivat, etc? Mulțumiri!

 

In cotiera ai o mufa jack. Cauti cablul corespondent si-ti conectezi telefonul. Merge pentru convorbiri telefonice si pentru a asculta muzica de pe telefon inclusiv Youtube in conditiile in care selectezi AUX. La mine nivelul volumului este foarte scazut pentru a asculta muzica astfel, pe telefon merge ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare! am un E 91 touring 2008,iar cheile masinii s au desincronizat,le am masurat,se pare ca ba..trebuiesc taiate ba nu se baga...mentionez ca ca am alarma viper pe  pe cheie.Am 2 luni de când caut pe cineva să o pună la punct electronic...nu găsesc! Cred că am și butonul scroll/ Menu care nu pot da ok ,practic orice martor sau eroare nu o pot anula...va rog dacă știți pe cineva care se pricepe,v a mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare! am un E 91 touring 2008,iar cheile masinii s au desincronizat,le am masurat,se pare ca ba..trebuiesc taiate ba nu se baga...mentionez ca ca am alarma viper pe  pe cheie.Am 2 luni de când caut pe cineva să o pună la punct electronic...nu găsesc! Cred că am și butonul scroll/ Menu care nu pot da ok ,practic orice martor sau eroare nu o pot anula...va rog dacă știți pe cineva care se pricepe,v a mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 months later...
On 6/21/2023 at 6:15 PM, frateletau said:

Si voi mai patiti din cand in cand sa nu intre in vitrza 1 sau in marsarier si trebuie sa calcati ambreijul din nou sa intre in viteza?

Da, este o practica buna ca la schimbarea treptei din mers inainte, oprit la stationat si dat cu spatele sa eliberezi doua secunde ambreiajul apoi sa il apesi din nou ca sa bagi marsarier. 

Daca ce am spus mai sus nu te convinge, am un E90, M48 cu 480k km si cutia din fabrica... la km de mai sus. Schimba perfect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.