Jump to content

Serie sasiu stearsa?


bmw_faner

Recommended Posts

Scuze am fost plecat si nu am apucat sa raspund la timp, ideea legata de comisie este ca inginerul a fost destul de reticent, nu ar fi fost normal sa imi spuna ca vor cauta ei serii si etc si vor vedea ce vor face dupa? De ce este atat de secret modul in care se procedeaza? Daca se stabileste clar ca masina e ok, sunt obligati sa ma lase sa o inmatriculez?

 

Legat de PKN, l-am gasit pe doua stickere de pe contraaripa dreapta, cum te uiti la motor, dar este diferit in sensul ca numai primele 4 sau 5 cifre sunt identice, ceva cu 1 121 XXX sau ceva similar.

 

Cand politistul si inginerul se uita la masina, pot sa stau si eu langa ei?

 

Cu motorul cred ca e suficienta o declaratie pe proprie raspundere la notariat, numai ca nu stiu cum vor face incadrarea euro daca ei nu stiu ce motor am :|, oricum tipul lui apare si pe placuta de pe contraaripa stanga.

 

Mersi pentru urari, sper sa o scot la capat, orice informatie oricat de mica e importnata, zici ca astia de la BMW nu ma pot ajuta cu nimic?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e normal sa fie reticenti, si mai ales sa pastreze secretele in acest domeniu...

ce-ar fi daca ar sti toata lumea unde se afla toate elementele de identificare si, mai ales, cum se procedeaza in cazuri de genul asta ?!

 

daca masina e ok, o vei inmatricula fara probleme !

 

PKN-ul este poansonat, la fel ca si seria de caroserie, dar pe suportul de amortizor stanga fata (are 7 caractere).

 

nu poti sta langa comisia mixta, totul se realizeaza cu usile inchise si nu au voie sa lase pe nimeni neautorizat in sala comisiei... doar ei si masina !

 

este important ca motorul sa aiba serie!!!

daca nu, asta este... se recurge la procedura motorului fara serie (declaratie notariala de provenienta pe proprie raspundere).

 

stiu ca nu ai rabdare si ca orice ti se pare important, dar iti spun ca nu are sens sa iti framanti atat de mult creierii... lasa lucrurile in voia lor, si o sa vezi ca va fi bine... eu asa cred, ca in final va fi ok !

 

numai bine !

Link to comment
Share on other sites

@Cristi.MD cred ca ai dreptate, in cazul asta la mine e 9.3.'94 omologarea tip si pe stampila spune 15.9.'94, in fine nu prea conteaza asta. Si eu cand am fost miercuri la RAR m-a pus inginerul sa ma bag in canal sub masina cu carpa si smirghelul ca sa curat seria la motor ca sa o poata poza sa o noteze. am sters/frecat cat am putut dar tot nu a putut fi deslusita 100%, a mai chemat pe unu si pana la urma s-au sfatuit si mi-au dat fara serie.
Link to comment
Share on other sites

Raspuns: Sa aduc din Gemania brief-ul modificat cudovada ca seria a fost polizata si rescrisa mai jos. Lucru imposibil de facut, habar nu am si nici nu pot sa aflu unde, cand, cum a fost rescrisa seria. Nu l-a interesat deloc sa se uite la masina, sa vada daca e sau nu cea din acte. Ce de facut? In Germania e clar ca nu am ce sa caut si ar fi si costurile prea mari. Nu ar fi fost suficienta o declaratie la notariat? Oare sa apelez la BMW Romania, sa-i pun pe ei sa caute in Germania daca au modificat seria masinii ? Dar la cum mi-au raspuns ultima data...
Link to comment
Share on other sites

Raspuns: Sa aduc din Gemania brief-ul modificat cudovada ca seria a fost polizata si rescrisa mai jos. Lucru imposibil de facut, habar nu am si nici nu pot sa aflu unde, cand, cum a fost rescrisa seria. Nu l-a interesat deloc sa se uite la masina, sa vada daca e sau nu cea din acte. Ce de facut? In Germania e clar ca nu am ce sa caut si ar fi si costurile prea mari. Nu ar fi fost suficienta o declaratie la notariat? Oare sa apelez la BMW Romania, sa-i pun pe ei sa caute in Germania daca au modificat seria masinii ? Dar la cum mi-au raspuns ultima data...

 

cred ca tot secretul in rezolvarea problemei este sa gasesti pe cineva la RAR (daca vrea cineva :)) sa-l mituiesti.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Odata ce esti trecut in calculator cu comisia mixta şi astea....cred ca până nu vii cu acte beton, poţi să-i pui cruce......:)....

...doar dacă vorbeşti cu cineva de la RAR, priceput şi binevoitor, să-ţi dea o alta soluţie, o soluţie legală....

 

Trebuia să fi vorbit ĂŽnainte de tot tam-tam-ul ăsta cu cineva care se pricepe....acum, cu seria aia, nu mai ai ce face in RO

 

...nu face şpaga, cât maşina....

 

...mergi la handler ĂŽn DE şi spune-i ca ĂŽn secunda 2 eşti cu poliţia pe capul lui....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Raspuns: Sa aduc din Gemania brief-ul modificat cudovada ca seria a fost polizata si rescrisa mai jos. Lucru imposibil de facut, habar nu am si nici nu pot sa aflu unde, cand, cum a fost rescrisa seria. Nu l-a interesat deloc sa se uite la masina, sa vada daca e sau nu cea din acte. Ce de facut? In Germania e clar ca nu am ce sa caut si ar fi si costurile prea mari. Nu ar fi fost suficienta o declaratie la notariat? Oare sa apelez la BMW Romania, sa-i pun pe ei sa caute in Germania daca au modificat seria masinii ? Dar la cum mi-au raspuns ultima data...

 

cred ca tot secretul in rezolvarea problemei este sa gasesti pe cineva la RAR (daca vrea cineva :)) sa-l mituiesti.

bafta

 

bine ai fi facut daca ti-ai fi tinut gura !

 

observ ca nu citeste nimeni Regulamentul forumului... sau daca il citeste, nu il respecta...

:)

1. Legile României trebuie respectate. NU se admit nici un fel de discutii despre subiecte care contravin legilor României sau care Îndeamna la Încalcarea acestor legi. Acest tip de subiecte nu va fi tolerat si va fi sters de pe forum fara preaviz. Suntem un forum public si trebuie sa ne supunem legilor acestei tari!

 

nu merge cu spaga... GARANTAT!

masina ramane blocata in baza de date a RAR pana la validarea sau invalidarea numarului de omologare...

adica dupa concluziile comisiei mixte !

 

@bmw_faner:

singura cale de rezolvare e sa contactezi handler-ul/vanzatorul si sa ii spui ca ai probleme cu masina, cu seriile acesteia...

 

in mod normal ar trebui sa fi stiut ce vinde si sa iti dea mai multe detalii despre cine, cum si cand a facut acea repoansonare...

 

daca vezi ca "o arde aiurea", il dai in judecata pentru vicii ascunse... e prevazut si in legislatia germana... la primul termen ai castigat si ii dai cu masina in cap !

 

nu te speria, nu e capat de lume, daca ai nevoie de cineva sa te ajute, uite aici...

 

ii spui ca ai datele de contact de la mine si e ok... te va ajuta fara probleme!

Link to comment
Share on other sites

bafta

 

offtopic

domnu moderatoru:

in primul rand cred ca pozitia ta de moderator nu iti permite sa vorbesti in halul asta(poate esti un pustan si atunci este scuzabila adresarea ta-mai ai timp sa cresti si sa inveti).

in al doilea rand cred ca nu sti in ce tara traiesti.

apropos unde te aflai in 1989 decembrie ca sa-mi vorbesti de legile tarii cat de bune sunt?

crezi ca cei care au murit in revolutie au murit pentru ca noi sa respectam aberatiile astea de legi la care faci dumneata trimitere?

p.s. ar trebui sa-ti revizuiesti modul de adresare.

succese

Link to comment
Share on other sites

bafta

 

offtopic

domnu moderatoru:

in primul rand cred ca pozitia ta de moderator nu iti permite sa vorbesti in halul asta(poate esti un pustan si atunci este scuzabila adresarea ta-mai ai timp sa cresti si sa inveti).

in al doilea rand cred ca nu sti in ce tara traiesti.

apropos unde te aflai in 1989 decembrie ca sa-mi vorbesti de legile tarii cat de bune sunt?

crezi ca cei care au murit in revolutie au murit pentru ca noi sa respectam aberatiile astea de legi la care faci dumneata trimitere?

p.s. ar trebui sa-ti revizuiesti modul de adresare.

succese

interesant punct de vedere. :)

ce treaba au cei care au murit in revolutie cu legile unei tari ? XXL are dreptare cand ne-a adus aminte ca unele cuvinte scrise pe un forum public pot aduce sanctiuni celor care le-au scris. faptul ca unele legi sunt bune sau nu nu este treaba DVS sa le comentati, noi toti trebuie sa le respectam, ca de aia au murit oameni in '89, sa avem un stat de drept in care legile, bune sau rele, sunt respectate, DOMNULE.

Link to comment
Share on other sites

bafta

 

offtopic

domnu moderatoru:

in primul rand cred ca pozitia ta de moderator nu iti permite sa vorbesti in halul asta(poate esti un pustan si atunci este scuzabila adresarea ta-mai ai timp sa cresti si sa inveti).

in al doilea rand cred ca nu sti in ce tara traiesti.

apropos unde te aflai in 1989 decembrie ca sa-mi vorbesti de legile tarii cat de bune sunt?

crezi ca cei care au murit in revolutie au murit pentru ca noi sa respectam aberatiile astea de legi la care faci dumneata trimitere?

p.s. ar trebui sa-ti revizuiesti modul de adresare.

succese

interesant punct de vedere. :)

ce treaba au cei care au murit in revolutie cu legile unei tari ? XXL are dreptare cand ne-a adus aminte ca unele cuvinte scrise pe un forum public pot aduce sanctiuni celor care le-au scris. faptul ca unele legi sunt bune sau nu nu este treaba DVS sa le comentati, noi toti trebuie sa le respectam, ca de aia au murit oameni in '89, sa avem un stat de drept in care legile, bune sau rele, sunt respectate, DOMNULE.

offtopic

1. da cu capul mai tare.

2.eu pot sa comentez ce legi vreau eu.sau dumneavoastra le respectati pe toate :)

3.multumesc pentru modul de adresare.

4.nu vad care este problema dumneavoastra in toata acesta discutie, dar este o vorba plina de adevar cu cainele.................

5.la militie functiona legea pumnului in gura

6.NU.cei care au murit in revolutie au murit ca sa traim noi mai bine ,ca sa avem un stat de drept(cum ati mentionat) dar si ca sa avem legi normale nu sa fie bataia de joc care era inainte.

7.am dat cam multe offtopicuri asta e ultimul.

 

 

ok am inteles.

topicul de mai sus nu se referea la dumneavoastra a fost scris dupa ce ati scris.

Link to comment
Share on other sites

Omule am sa sun, dar degeaba, prevad de pe acum, daca imi da alta e clar ca trebuie sa ajung cu BMW inapoi, ori cine plateste 600 euro platforma? El nu cu siguranta! Plus ca tipul e rus, firma are nume de Polonia si uite asa distractie, astia sunt cei mai neseriosi si nu vad de ce ar face exceptie in cazul meu. Am sa sun maine la ei sa vad ce zic. Va anunt...
Link to comment
Share on other sites

orice ai zice, astia sunt pasii de urmat: contactezi vanzatorul si daca nu te intelegi cu el, il dai in judecata, timp in care incepi verificarile pe cont propriu ...

 

asta este, ai comis-o, acum trebuie sa o scoti la capat ...

in fine, isprava e consumata... cred ca ultimul lucru de care ai nevoie acum e sa te intrebe toti cum de nu te-ai uitat la serii...

 

spor la treaba !

 

si tine-ne la curent !

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni haideti sa nu ne certam. Cred ca avem destule cu totii pe cap ca sa ne mai certam si aici. O sa va tin la curent cu ce se va intampla in continuare, ah si nu uitati: NU CUMPARATI MASINI FARA SERII DE SASIU! :)

inca unul din lucrurile care trebuie verificate cand cumperi masini SH si nu cunosti proprietarul.

nu am crezut ca se poate intampla asa ceva, dar uite ca se poate.

oricum, bafta multa si noroc cat carul, o sa ai nevoie.

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.