Jump to content

Intrebare Jante E34 1993 17"


just_skyzzo

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu am BBS-uri pe E34, 9J latime, ET 18, 235/45/17 cauciucurile, si nu am probleme. insa trec incet peste gropile din asfalt, si peste liniile de tramvai. cauciucurile nu ating nicaieri nici cu masina incarcata full.

 

(jantele sunt cele din poza atasata, sunt echipate cu gume 225/55/16 de vara echilibrate, si am pt ele si gumele de iarna, toate 4 ( Pirelli WinterSport f. bune, le am in garaj la Pitesti).

le vand cu tot cu toate cauciucurile contra sumei de 300 Euro, sau doar jantele pentru 200

Contact la nr 0726 292207 sau Mihaijust@yahoo.com )

 

un mesaj mai vechi de-al tau.le-ai vandut pe alea?

Link to comment
Share on other sites

Uite cum arata a mea cu jante de 18:

 

pare un pic ridicata de fata sau mi se pare mie.

ai modificat ceva la suspensii?

ce Et si J au jantele?

 

Jantele astea noi in magazin la 110 euro bucata sunt scumpe?

 

si am gasit la o cunostinta jantele astea.(ultima poza)

Le da jos de pe un mercedes w210

distanta intre prezoane este de 5x112 225/45/17

sunt curios daca sunt bune de E34

post-14357-1228684791_thumb.jpg

post-14357-1228684821_thumb.jpg

post-14357-1228684832_thumb.jpg

post-14357-1228684845_thumb.jpg

post-14357-1228684893_thumb.jpg

post-14357-1228685407_thumb.jpg

Edited by just_skyzzo
Link to comment
Share on other sites

Jantele astea noi in magazin la 110 euro bucata sunt scumpe?

De pe site-ul afisat, afli toate cele despre o janta: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Ia intereseazate tu, asa de curiozitate, cam cat te duce o janta noua originala BMW, sau jante de la producatori seriosi gen BBS, si vorbim dupa daca e scump! :)

Intreabal pe "maestru' Ciupanezu" :) ca el are originale de M si a "simtit" diferenta de pret intre original si replica.

Atentie, anumite poze afisate pe siteuri, jantele in sine nu se mai gasesc, asa ca intreaba daca mai au pe stoc sau mai aduc!

Asta am patit-o eu personal cand cautam un anume model de janta care din pacate nu se mai fabrica nici macar ca replica.

Mai eu lucru care l-ai omis, si anume butucul, sau mai bine zis marimea gaurii din centrul jentii pentru butuc! Daca e prea mica gaura trebuie sa le alezezi.

Daca dai un search, sigur mai gasesti subiecte cu aceia problema ca a ta.

Eu as tine vechiul set pentru iarna iar pe asta de acum pentru vara. :) Ce-a mai buna metoda, dute si fa o proba cu una din jante alea, ca daca e OK, inseamna ca merg toate 7. :) ;)

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

Intreabal pe "maestru' Ciupanezu" :) ca el are originale de M si a "simtit" diferenta de pret intre original si replica.

 

:)

Am avut şi jante originale de M5 E39 şi jante replici.

Am ales să păstrez replicile pentru că jantele originale nu ofereau nimic ĂŽn plus.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Intreabal pe "maestru' Ciupanezu" :) ca el are originale de M si a "simtit" diferenta de pret intre original si replica.

 

:)

Am avut Âşi jante originale de M5 E39 Âşi jante replici.

Am ales sĂŁ pĂŁstrez replicile pentru cĂŁ jantele originale nu ofereau nimic ĂŽn plus.

Gresit! Valoarea difera, deci replicile "ofera" un rest considerabil in buzunar... :)

Acum ca sa nu se creeze confuzii, trebuieste precizat ca replicile "Made in Italy" se apropie, calitativ cel mai bine de original.

Asadar sunt si replici care lasa de dorit calitativ. :)

Link to comment
Share on other sites

eu am BBS-uri pe E34, 9J latime, ET 18, 235/45/17 cauciucurile, si nu am probleme. insa trec incet peste gropile din asfalt, si peste liniile de tramvai. cauciucurile nu ating nicaieri nici cu masina incarcata full.

 

(jantele sunt cele din poza atasata, sunt echipate cu gume 225/55/16 de vara echilibrate, si am pt ele si gumele de iarna, toate 4 ( Pirelli WinterSport f. bune, le am in garaj la Pitesti).

le vand cu tot cu toate cauciucurile contra sumei de 300 Euro, sau doar jantele pentru 200

Contact la nr 0726 292207 sau Mihaijust@yahoo.com )

 

un mesaj mai vechi de-al tau.le-ai vandut pe alea?

 

 

da, le-am vandut acum 8-9 luni, din ce stiu au fost puse pe un E46. Cat a mers omul cu ele, asta nu mai stiu. sunt cele folosite de mine iarna trecuta. Acum am pe 17.

 

 

L.E - nu merg jantele de Mercede_s pe E34, difera distanta intre prezoane. Poti folosi flanse adaptoare pentru gaurile tale, insa NU recomand. Am incercat, si nu e acelasi lucru.

Un sfat personal, incearca sa gasesti un model "old school" pentru E34, designul caroseriri se imbina cel mai bine cu un astfel de tip de jante. Iti dau pe PM un link de vanzare, in caz ca vrei sa le incerci. Jante pe 16" ma refer.

 

Eu acum pe E34 am jantele astea pentru iarna(stiu, sunt cam late, dar...astea sunt):

post-6911-1228827644_thumb.jpg

post-6911-1228827660_thumb.jpg

post-6911-1228827678_thumb.jpg

Edited by mehigh
Link to comment
Share on other sites

eu am BBS-uri pe E34, 9J latime, ET 18, 235/45/17 cauciucurile, si nu am probleme. insa trec incet peste gropile din asfalt, si peste liniile de tramvai. cauciucurile nu ating nicaieri nici cu masina incarcata full.

 

(jantele sunt cele din poza atasata, sunt echipate cu gume 225/55/16 de vara echilibrate, si am pt ele si gumele de iarna, toate 4 ( Pirelli WinterSport f. bune, le am in garaj la Pitesti).

le vand cu tot cu toate cauciucurile contra sumei de 300 Euro, sau doar jantele pentru 200

Contact la nr 0726 292207 sau Mihaijust@yahoo.com )

 

un mesaj mai vechi de-al tau.le-ai vandut pe alea?

 

 

da, le-am vandut acum 8-9 luni, din ce stiu au fost puse pe un E46. Cat a mers omul cu ele, asta nu mai stiu. sunt cele folosite de mine iarna trecuta. Acum am pe 17.

 

 

L.E - nu merg jantele de Mercede_s pe E34, difera distanta intre prezoane. Poti folosi flanse adaptoare pentru gaurile tale, insa NU recomand. Am incercat, si nu e acelasi lucru.

Un sfat personal, incearca sa gasesti un model "old school" pentru E34, designul caroseriri se imbina cel mai bine cu un astfel de tip de jante. Iti dau pe PM un link de vanzare, in caz ca vrei sa le incerci. Jante pe 16" ma refer.

 

Eu acum pe E34 am jantele astea pentru iarna(stiu, sunt cam late, dar...astea sunt):

 

Intrebare..zic si eu din auzite.

Daca pun jante mari pe masina...trebuie sa modific si bratul ala pe care sunt bucsele?

am inteles ca sunt nu stiou ce brate cu busce mai late sau mai mari care sunt speciale pentru jante mai , se deterioreaza mai greu

si ofera un plus de confort masinii dispare un pic din rigididatea masinii cauzata de jante.

Cica daca las bratele originale si pun jante mari imediat termin bucsaraiele(tinem cont de drumurile din tara)

Link to comment
Share on other sites

eu am BBS-uri pe E34, 9J latime, ET 18, 235/45/17 cauciucurile, si nu am probleme. insa trec incet peste gropile din asfalt, si peste liniile de tramvai. cauciucurile nu ating nicaieri nici cu masina incarcata full.

 

(jantele sunt cele din poza atasata, sunt echipate cu gume 225/55/16 de vara echilibrate, si am pt ele si gumele de iarna, toate 4 ( Pirelli WinterSport f. bune, le am in garaj la Pitesti).

le vand cu tot cu toate cauciucurile contra sumei de 300 Euro, sau doar jantele pentru 200

Contact la nr 0726 292207 sau Mihaijust@yahoo.com )

 

un mesaj mai vechi de-al tau.le-ai vandut pe alea?

 

 

da, le-am vandut acum 8-9 luni, din ce stiu au fost puse pe un E46. Cat a mers omul cu ele, asta nu mai stiu. sunt cele folosite de mine iarna trecuta. Acum am pe 17.

 

 

L.E - nu merg jantele de Mercede_s pe E34, difera distanta intre prezoane. Poti folosi flanse adaptoare pentru gaurile tale, insa NU recomand. Am incercat, si nu e acelasi lucru.

Un sfat personal, incearca sa gasesti un model "old school" pentru E34, designul caroseriri se imbina cel mai bine cu un astfel de tip de jante. Iti dau pe PM un link de vanzare, in caz ca vrei sa le incerci. Jante pe 16" ma refer.

 

Eu acum pe E34 am jantele astea pentru iarna(stiu, sunt cam late, dar...astea sunt):

 

Pai ce poate fi rau in flansele alea.

:) stai un pic sa ne intelegem , cu toate ca E34 este o limuzina si cea mai potrivita reconditionare in materie de

bare ar fi pachetul M...eu sunt mai fixist si m-i sa pus pata pa masinile astea din poza.

Ideea este ca am gasit jante foarte asemanatoare cu alea si mai sunt si ieftine pe de-asupra.

Daca jantele alea se pot adapta la E34 cu flanse le-as lua.Cu barele am rezolvat-o...400 euro ma costa

Spune-mi ....de ce nu-mi recomanzi flansele?

post-14357-1228858877_thumb.jpg

post-14357-1228858920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mie unul, nu imi prezinta siguranta flansele, am avut puse pe fata flanse distantiere de 20mm si nu mi-a placut comportamentul masinii. in afara de aspectul greutatii in plus la fiecare roata, mai apareau si probleme de genul batai sau slabiri ale flanselor.
Link to comment
Share on other sites

Adica nu tre sa schimbi bratele...

 

Dar cu jante mai mari si talon mai mic la cauciucuri, clar ti se vor duce articulatiile la masina mai repede.

 

Eu am avut flanse la jantele pe 18".. si distantiere ca sa se potriveasca niste jante de seria 3 pe seria 5... si inafara de faptu ca adauga greutate la roata nu au nici un dezavantaj...nu bat nu se desfac, nu nimic sunt de material bun, facute la firma care face doar asa ceva,.. au fost 500 de lei 4 flanse + 20 de suruburi.

 

Nu se recomanda distantierele/flansele de aluminiu, si care folosesc doar 5 prezoane ptr a prinde flansa de butuc si janta de flansa... neaparat flansa sa fie prinsa cu 5 prezoane de butuc si janta sa fie prinsa de flansa cu alte 5 prezoane... sau suruburi.. cica prezoanele ar fi alea.. pe care s-ar strange.. "piulita"... deci 10 suruburi la 1 roata..

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Ca tot veni vorba de jante pe 17" pentru E34, am si eu nevoie de o lamurire:

 

Pe jante cu latimea de 7,5 merg puse anvelope cu latimea de 235?

 

Am posibilitatea de a cumpara foarte ieftin un set de 4 jante Borbet Design A cu dimensiunea 17"x7,5", ET 20 (tot pe un E34 au fost), dar anvelopele sunt 225/45/17, iar eu am nevoie de 235/45/17 (conform dimensiunilor notate in talon).

As putea sa le cumpar si sa schimb anvelopele, dar vreau sa fiu sigur ca imi intra anvelope mai late pe jantele resepctive.

 

Astept sfaturi si opinii.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare ! Am si eu o problema legata de acelasi lucru. Am jante de 15 , etc si as vrea sa ii pun de 17 . In carte imi scrie - fata :235/45/ 17 8J profunditate 20 mm, iar in spate : 255/40/17 9J profunditate 22 mm .

Am inteles ce inseamna tot , mai putin profunditatea aia care m-a lasat masca. . Vreau sa-mi cumpar niste jante de pe un site din America si nu stiu exact ce sa le spun acolo, mai ales ca am vazut ca exista si "ET" care pe mine ma inchide. ok "J"-ul e de inteles ca nu trebuie sa fie mai lat ca na atinge amortizoarele sau mai stiu eu ce. Dar ET ce rol mai are ? http://customwheel.com/custom_wheels/produ...roducts_id/5987 - Aici se gasesc gentile care vroiam s le cumpar dar sunt 17 /7 care banuiesc ca e j-ul . asta inseamna ca nu se mai pot pune cauciucuri asa late?

Dati-mi si mie va rog o lista cu ce aspecte trebuie sa respecte o janta pentru a fi potrivita pe fata cat si pe spate , macar asa stiu ce sa caut exact.

mersi

Link to comment
Share on other sites

Salut ! am si eu o problema oameni buni : Am un e34 din 94 si as vrea sa-i pun niste jante de 17 , dar ma cam incurca niste lucruri . Am tot vazut ca se vb de ET , de J , lucruri care trebuiesc respectate. vreau sa cumpar niste jante din USA si nu stiu ce sa le scriuacolo . http://customwheel.com/custom_wheels/produ...roducts_id/5987 aici e un exemplu . poti selectiona marimea( 17) , cred ca J-ul pentru ca ai vfariante de ( 6, 6.5 , 7, 7.5,8,8.5,etc) . spuneti-mi si mie ET-ul e profundiatea ?care la mine in carte scrie ca pe fata trebuie sa fie 20mm si pe spate 22mm . exista vreo lista cu criterile care trebuiesc respectate ( adica ex:235/45/17 j8 , et 20) asa scrie la mine in carte daca nu gresec pentru fata .

mersi

Link to comment
Share on other sites

Uite aici un link la intamplare despre ce inseamna ET (=profunditate cum zici ca scrie in carte):

 

http://www.matey-matey.com/alloy-wheels.shtml

 

.. am cautat pe google 'et definition wheels'

 

Cel mai corect afli ET care iti trebuie de pe realoem.com, bagi seria masinii si te uiti la rublica Wheels prin toate modelele de la Light Alloy Rim ce ET scrie.

Uite aici un exemplu:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=15

 

Vad ca da, 20 si 22 ar fi, probabil cum ai spus tu ca scrie in carte.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Profunditate = Offset = ET = distanta de la marginea butucului la exteriotul jantei, adica cat intra in interiorul caroseriei sau cat iese in exterior, cu cat ET-ul este mai mic cu atat iti iese in exetriorul caroseriei. Pt E34 ai nevoie de ET in jurul valorii de 20.

 

sper sa intelegi ceva.

Link to comment
Share on other sites

0k. am inteles. eram nelamurit ca eu am cartea masinii in italiana si ei nu folosesc termenul de ET, ci profunditate si atat , iar in carte spune ca profunditatea pentru jante de 17 / J8 e 20 mm si 17 / J9 e de 22 mm.

Inca ceva . Daca nu gasesc modelul de jante care vreau eu cu ET-ul corect ce e de facut? se aplica cumva distantiere?

mersi

Link to comment
Share on other sites

0k. am inteles. eram nelamurit ca eu am cartea masinii in italiana si ei nu folosesc termenul de ET, ci profunditate si atat , iar in carte spune ca profunditatea pentru jante de 17 / J8 e 20 mm si 17 / J9 e de 22 mm.

Inca ceva . Daca nu gasesc modelul de jante care vreau eu cu ET-ul corect ce e de facut? se aplica cumva distantiere?

mersi

 

 

Daca gasesti cu ET-ul mult mai mare o sa ai nevoie de distantiere.

Link to comment
Share on other sites

0k. am inteles. eram nelamurit ca eu am cartea masinii in italiana si ei nu folosesc termenul de ET, ci profunditate si atat , iar in carte spune ca profunditatea pentru jante de 17 / J8 e 20 mm si 17 / J9 e de 22 mm.

Inca ceva . Daca nu gasesc modelul de jante care vreau eu cu ET-ul corect ce e de facut? se aplica cumva distantiere?

mersi

nu-ti recomand distantiere cel mai bine mai astepti si cumperi de dimensiuni care iti trebuiesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.