Jump to content

E36 turbo / bi-turbo


XSD

Recommended Posts

Hello,

 

Daca tot am ajuns aici pe forum cu alte probleme, m-am gandit sa va intreb cine ar avea experienta cu turbo pe m52-uri vanos, in special 2.0 si 2.5 pre-'95 (fara nikasil). Eu pe langa altele am si un E36 coupe 320i foarte frumos si intretinut pentru care am un "kit" de bi-turbo cu headers custom, turbine de audi S4 racite cu apa, intercoolere, extra radiatoare, rampa + injectoare mai mari etc.

 

In momentul de fata sunt putin in dilema daca sa ma "grabesc" putin si sa-l montez pe motorul meu curent sau sa astept pana la primavara si pana atunci sa-mi fac un 2.5 custom pregatit pentru turbo si sa-mi pastrez 2.0 de bun undeva printr-un garaj.

 

Practic problema este ca nu ii pot face mari modificari interne acum la 2.0, doar garnitura de chiulasa mai groasa sa mai maresc putin compresia. Nu vreau sa ma apuc sa-l desfac bucati pentru ca motorul e ca nou (are cam 60k cu factura schimbat in .de de fostul prop.) si ar fi pacat. In conditiile astea am inteles ca un boost de 0.4-0.5 bar ar fi maxim pentru a nu-l face praf.

 

Pentru celalalt caz as fi vrut sa va intreb cam ce configuratii mai aveti cei cu E36 supraalimentate, ce ati schimbat intern si pe partea de admisie/evacuare/electronica etc. In ideea in care o sa fac alt motor asa cum trebuie, una din turbine va deveni hibrid setata pt. presiune jos si cealalta ar ramane la fel, eu sper sa reusesc in extrem sa ajung la un 1.1-1.2 bar in conditii decente de fiabilitate. Acum, eu am in mare o "lista de cumparaturi" in cap, printre care pistoanele forjate, arborele de tds, axele mai agresive, piggy back-ul, pompa benzina etc. insa nu m-am gandit chiar serios spre ce as vrea sa ma indrept, de aia as aprecia ceva opinii, experiente etc. de la cei care au facut pasul deja.

 

Pana acum ca modificari nu am facut conversia unei aspirate la turbo, doar cel mult power-up la motoare deja supraalimentate, deci nu am experienta cu rezolvarea de probleme pe partea asta si as prefera sa invat din experienta altora inainte sa ma bag in el serios.

 

In esenta, ca am lungit-o mult, pentru cine are motorul aproape de stock, cum stati cu fiabilitatea si ce presiuni aveti, iar cei cu modificari serioase, daca nu e secret, hai sa vb. despre cum putem pune nesimtit de multi cai pe jucariile astea :)

Link to comment
Share on other sites

pe forumul asta sunt doar cativa care au facut modificari si investitii serioase in hp .......e la vanzare un E36 cu 30 k euro ...omul spune ca a investit cam 50k in el ca sa-l aduca in configuratia actuala ..ia legatura cu el ..poate te ajuta cu info concrete ..

 

LE .. . http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=46270 aici vezi masina

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

bagat muuult in m3-ul ala, insa tot asa mult peste planurile mele :) M-ar fi gadilit si pe mine ideea de un 3.2 m3 supraalimentat dar asta dupa ce stii exact ce faci, inca nu am bani sa experimentez cu motoare din astea, un 2.5 nu plang daca-l prajesc :)

 

E elegant si cu compresor, dar nu e ce vreau eu, speranta mea e sa o fac sa se puna f. usor de-a latul deci sa aiba mult cuplu si jos (motiv pt. biturbo si una sa fie hibrida pt. presiune jos), chestie care nu prea o realizezi cu compresor pe motor mic.

 

Mai astept ursi pisici si toate animalele turbate, orice aveti, ca totusi sunt multicele prin tara, nu intra nimeni pe forum ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
dupa o lunga absenta revin sa completez thread-ul. Din nefericire timpul nu-mi permite sa ma ocup de "jucarie" si decat sa stea sa stranga praful in parcare o voi pune la vanzare. Normal ca imi pare rau masina fiind impecabila nu inca o rabla cum se tot aduc e36-uri, insa m-am saturat sa fac colectie de masini. Sper in vreo 2-3 ani daca voi avea timp neaparat voi face un proiect E36 turbo, sunt niste masini excelente. Vand de asemenea si kit-ul turbo daca e cineva interesat :) Masina si kitul vor apare in sectiunea de mica publicitate in curand.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.