Jump to content

Am nevoie de raspuns , urgent


cs-46-bmw

Recommended Posts

fratilor am fost chemat la politie sa dau declaratie, in legatura cu nr mele provizori! Sa o ia-u cu inceputul , prin august aveam nr provizorii, care au expirat la sfarsitul lunii, eu am reusit sa fac R.A.R., si am inmatriculat masina, iar nr provizorii le-am aruncat la tomberon; M-am trezit acum in decembrie ca sunt chemat la politie, pt ca a avut loc un accident la mehadia cu ceva timp in urma , iar pe masina marca opel erau nr mele provizorii, expirate, iar proprietarul a declarat ca asa a luat masina ! Am dat declaratie si le-am explicat frumos ce sa intamplat , dar nu ma crezut nici un politai ! CE E DE FACUT , CE SPUNE LEGEA ASTA ROMANEASCA?!
Link to comment
Share on other sites

numerele trebuiau retinute de cei de la registrul de inmatriculare, altfel nu trebuia sa iti dea numerele noi.

numerele vechi se taie cu foarfeca de catre agent in fata ta, la ghiseu, atunci cand te ducu cu toate actele pentru numere noi.

greseala este si a ta si a lor.

avand in vedere ca acele numere rosii sunt pe numele tau, iar tu nu le-ai distrus, suporti conseccintele...

Link to comment
Share on other sites

Se taie numai numerele de romania, cand se schimba proprietarul, cele rosii provizorii teoretic ar trebui sa-ti dea o parte de bani inapoi pe ele, numai atunci le pastreaza politia, altfel, raman la cel care le-a avut, acesta urmand sa faca ce vrea cu ele.

 

Trebuia sa le ciopartesti tu cumva, inainte de a le arunca.

Link to comment
Share on other sites

recuperarea taxei de numere rosii se face numai daca le predai inainte de expirarea valabilitatii lor...

 

e normal sa nu te creada, doar sunt politisti... :)

 

daca intradevar lucrurile stau cum ai spus mai sus, stai linistit ca nu iei mai mult de 5 ani... glumeam, ca sa iti mai revii!

 

pe bune, nu ti se va intampla nimic... mentine-ti declaratia si fii calm, ca nu se moare din asa ceva!

 

in plus, odata ce ai achitat numerele rosii, esti proprietarul lor, si nu esti obligat sa faci nimic cu ele dupa expirarea lor... poti sa ti le pui in rama, acasa pe perete, sau sa le arunci !

 

mai naspa era daca il gaseau pe-ala si cu tablele si cu autorizatia de nr.rosii... asa, cum e in cazul tau, nu ai savarsit nici macar o contraventie, daramite o fapta penala...

 

eu in locul tau, daca le-am dat deja o declaratie, le-as spune alora ca nu ma mai duc la nicio audiere, decat in instanta !

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

Nu au ce sa-ti faca, numerele provizorii nu le mai primesc inapoi si nici nu ti le cer cand iti dau numerele definitive, eu tot timpul le-am aruncat, sa nu mai zic de 20 de seturi de la masinile de la serviciu pe care le-am aruncat. Marea majoritate le gasesti pe carute.
Link to comment
Share on other sites

poi ce sa zic , va multumesc , eu unul ma gandeam sa nu imi faca probleme la servici(pompieri) , pt ca ma amenintat , politai aia cu tot felul de chesti, nu m-am speriat dar nici nu stiu ce spune legea exact despre treaba asta, asadar nu imi era totuna, va multumesc ! :) :)

pune furtunul pe ei ! :)

 

cum sa te ameninte? poate sa te santajeze emotional, pt ca amenintarea e infractiune... :)

 

e si santajul, dar cel emotional nu se pune :D

 

daca vrei sa te distrezi copios, la urmatoarea discutie mai dura, dupa ce se incheie totul si esti pe picior de plecare, spune-le ca i-ai inregistrat cu telefonul mobil si ca ii vei da la presa...

 

atunci sa le vezi mutrele... ;) si sa n-ai ambitie de nu le faci si 2-3 poze in momentul ala :)

Link to comment
Share on other sites

are dreptate XXL - in locul tau ma duceam o data ca un bun cetatean, dadeam declaratie si apoi le ziceam sa ma caute cu ceva foarte concret ....

 

asa ceva am patit si eu cu un apartament inchiriat .. m'a sunat un nenea politai ca "aveti reclamatie ca aveti inchiriat un ap fara contract...vraja marii samd" .... iau contractul vizat de fisc si inarmat cu curaj ma duc la nenea sectoristu ..... ma prezint, ala cauta un dosar prin "arhiva personala" ... eu il las sa'si faca treaba tacticos, incepe sa'mi spuna ca se intocmesc nu stiu ce acte preliminare pentru stabilirea evaziunii bla bla .... dupa ce'si termina poezia ..... scot contractul i'l pun in fata - beleste ala niste ochi cat pepenii ...... omu isi cere mii de scuze ( la faza asta nota 10 ) ... a facut o copie dupa el .... si si'a mai cerut odata scuze ... mi'a dat nr. de tel daca am nevoie de ceva ... si sanatate. puteam sa fac si eu pe victima sa'i zic imi trebuie si mie o scutire pentru servici, ca eu mi'a lasat serviciul sa vin la ora x la politie :) .....

 

apoi ce chestie eu daca vand masina cu numere rosii, sa zicem in portbagaj ..... sunt eu responsabil ca merge altul cu ele puse pe masina ?? ce gluma :) ... si eu am numerele rosii de la bmw ... nu'mi mai aduc aminte daca nu cumva dealerul de la MHS m'a rugat sa le duc inapoi sau nu ..... le tin pana ajung la ei cu urmatoarea ocazie sa intreb .... chiar am uitat !

Link to comment
Share on other sites

nu te faci responsabil daca merge altul cu nr. tale rosii, dar politia ia in calcul mai multe variante cand este prins un individ care circula cu nr. tale, din acest motiv te cheama la sectie ptr declaratii, etc... asta nu te face pe tine raspunzator ptr faptele altuia, doar daca politia dovedeste ca acel individ circula cu buna stiinta a ta, cu acele nr. rosii...

asta la modul general, ca nu de tine era vorba aici in topic... :)

Link to comment
Share on other sites

Si ala care a facut accident ce idiot ... putea macar sa fure numere negre din afara ca alea se verifica cel si cel mai greu. Astea rosii iti sar imediat in ochi.

 

1 La mana ... erau expirate si nu avea nici autorizatia originala. Inainte sa circuli sau sa cumperi o masina trebuie sa stii daca masina are actele in regula sau nu.

2 la mana, numerele alea au fost pe alta masina, masina ta. ori tu nu i-ai vandut nici un opel. Odata ce le-a "furat, "gasit", "insusit" si le-a pus pe masina e problema lui. Putea la fel de bine sa fure numere negre de pe o masina parasita si propietarul nu avea nici o vina.

 

Vina e a pol de la inmatriculare, la fiecare inmatriculare e obligat sa-ti ceara si sa-ti taie tablitele cu numerele rosii, tocmai pt a nu fi folosite in alte scopuri. Ca orice sistem militienesc de pe la noi mai apar si mici scapari.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.