Jump to content

Ajutor! E normal kum merge 316 meu?


Alexxx

Recommended Posts

Am achizitionat de curand (acum 2 zile) un seria 3 compact coupe pisicutza din 1995 motor 316 i

si am obs k de la 1.000 ture pana la 3.000 ture la acceleratie merge ca un Logan!!!!!! (ca asta am avut inainte) adik abia se miska si imediat knd a sarit acul de 3.000 ma baga in scaun, accelerand super marfa intre 4.000 si 5.000! PANA in 3.000 e SUPER LENEASA! E normal? Va rog sa-mi raspundeti daca stiti si ink o intrebare ....cat ar trebui sa-mi consume k pana acum dupa calculele mele imi ia 12 in BUC.

Link to comment
Share on other sites

....cat ar trebui sa-mi consume k pana acum dupa calculele mele imi ia 12 in BUC.

67341[/snapback]

am avut 316 dar berlina, din '91, motor M40 si nu am reusit un consum mai mic de 11,5 in bucuresti

eu zic ca in privinta consumului sa stai linistit ca e bine(dpdv al meu)

Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema am si eu si sincer nu prea ma pricep e primul meu Bmw tot pisicuta tot din 91 si pana in 3000 ture e lenes apoi se simte ca conduci un bmw :-)) e vreao problema care se poate remedia sau cum sa spus mai sus e totul ok si tre asteptat sa se ajunga la cuplu maxim

merci

Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema  am si eu si  sincer nu prea ma pricep e primul meu Bmw  tot pisicuta  tot  din 91 si pana  in 3000  ture  e lenes  apoi  se simte ca conduci un bmw :-)) e vreao problema  care se poate remedia  sau cum sa spus mai sus  e  totul ok  si tre asteptat  sa se ajunga la cuplu maxim

merci

67968[/snapback]

 

Daca o sa va uitati pe graficul putere/cuplu/turatie o sa va dasi seama ca nu e nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

"Daca o sa va uitati pe graficul putere/cuplu/turatie o sa va dasi seama ca nu e nici o problema."

 

ma bag in seama (adica vin cu un reply fara sa am cunostintele necesare): un chip tuning nu poate modifica acea curba?

 

Altfel mi se pare super ok. Deci poti sa mergi linistit pana-n 3000RPM, fara consum exagerat, fara sa fuga de sub tine. Daca ai nevoie de putere sti ca te asteapta acolo! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Este normal ca dupa 2800-3000 sa accelereze serios, pana acolo - viteza de croaziera, consumul nu mi se pare normal pt. un 316, o tii mai mereu forjata? :blink:

68504[/snapback]

Nu o tin chiar delok forjata...merg normal si-mi ia 12!! L-am sunat p tipul d la kre am luat-o, kre mi-a spus knd am negociat pretul k ia 10 in oras sa-i zik k defapt ia 12 si a motivat k e normal la - 5 grade si in gen iarna sa ia mai mult!! VOI CE CREDETI????

Link to comment
Share on other sites

Nu o tin chiar delok forjata...merg normal si-mi ia 12!! L-am sunat p tipul d la kre am luat-o, kre mi-a spus knd am negociat pretul k ia 10 in oras sa-i zik k defapt ia 12 si a motivat k e normal la - 5 grade si in gen iarna sa ia mai mult!! VOI CE CREDETI????

68528[/snapback]

 

Mecanicul de la BMW la care ma duc de obicei mi-a recomandat sa schimb in curand sonda olambda de la catalizator, sonda ce poate da eronat in calculator si in consecinta sa creasca consumul...eu mai merg momentan asa este totusi un pic cam scumpa...deci poate fi si asta o problema, iar cu gerul...da e posibil sa creasca consumul fata de anotimpil calduros, dar nu cred ca mai mult de 1-1,2L/100Km

Link to comment
Share on other sites

Si am 316 E46 din 2001 cu motor de 1.8 Valvetronic si-mi ia tot 12. O calc un pic, schimb pe la 4000 cateodat si 4500

68713[/snapback]

 

consumul dat de firma este 10.3 in oras... eu vara am in jur de 11 si acum iarna in jur de 12 (e46, motor de 1.9)... recunosc insa ca unori schimb mai sus putin (in jur de 3000) si merg mult in cozi... cred ca asta este consumul ei si nu ai ce-i face... intradevar o remapare poate sa scada consumul in ideea ca o sa aranjeze curba de cuplu ca sa fie mai aproape de stiulu tau de condus dar mai mult de 0,5 l maxim 1 l nu o sa-ti scada consumul... se simte intradevar o imbunatatire la comportamentul masinii in special pe turatii mici...:) oricum pentru un motor de 1.6 consumul de 11-12 la suta e ceva normal la orice producator...:blink:

Link to comment
Share on other sites

La 12 in oras iarna e ceva cam multisor pt un 316,te dai la ea,eu cu 325 e30 si scot un 15 iarna,deci ar trebui sa fie ceva mai putin,un reglaj la injectie si un mers mai linistit ar trebui sa scada cu ceva consumul ala.cat despre cum trage,e foarte normal ca pana la 2800-3000 sa mergi "cu loganul" abea intra si ea in cuplu.So...take care !!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

La 12 in oras iarna e ceva cam multisor pt un 316,te dai la ea,eu cu 325 e30 si scot un 15 iarna,deci ar trebui sa fie ceva mai putin,un reglaj la injectie si un mers mai linistit ar trebui sa scada cu ceva consumul ala.cat despre cum trage,e foarte normal ca pana la 2800-3000 sa mergi "cu loganul" abea intra si ea in cuplu.So...take care !!!  :blink:

69997[/snapback]

Stii ceva despre kat ar costa sa schimbe sonda de la catalizator? Am auzit k se shimba la 100.000 sii a mea are 140.000! Deci poate de la aia are consum mare, k da alti parametrii la comp!

Link to comment
Share on other sites

Stii ceva despre kat ar costa sa schimbe sonda de la catalizator? Am auzit k se shimba la 100.000 sii a mea are 140.000! Deci poate de la aia are consum mare, k da alti parametrii la comp!

70267[/snapback]

 

Consumul e mare, daca ai multi Kilometri la bord, mai mult de 280K...Daca nu, atunci schimba sonda lambda. Eu cu 325 din 95 am 16/100 in oras, dar cand drumul imi permite schimb viteza peste 4500...

Nu stiti cumva cum lucreaza serviceul asta BMW la TG Mures, Automobile Transilvania? Acolo am rezervatie sa-mi schimba sonda lambda miercuri.

Link to comment
Share on other sites

Consumul e mare, daca ai multi Kilometri la bord, mai mult de 280K...Daca nu, atunci schimba sonda lambda. Eu cu 325 din 95 am 16/100 in oras, dar cand drumul imi permite schimb viteza peste 4500...

    Nu stiti cumva cum lucreaza serviceul asta BMW la TG Mures, Automobile Transilvania? Acolo am rezervatie sa-mi schimba sonda lambda miercuri.

71320[/snapback]

 

da este cam mare consumul, eu la ursul meu 316i m40 am consumul de 10-11 in oras dar este schimbat debitmetrul

Link to comment
Share on other sites

Consumul e mare, daca ai multi Kilometri la bord, mai mult de 280K...Daca nu, atunci schimba sonda lambda. Eu cu 325 din 95 am 16/100 in oras, dar cand drumul imi permite schimb viteza peste 4500...

    Nu stiti cumva cum lucreaza serviceul asta BMW la TG Mures, Automobile Transilvania? Acolo am rezervatie sa-mi schimba sonda lambda miercuri.

71320[/snapback]

Ti-ai schimbat sonda? Cat a costat? Cat consuma acum?

Link to comment
Share on other sites

Ti-ai schimbat sonda? Cat a costat? Cat consuma acum?

72641[/snapback]

Am un 316i Touring M40 problema este la fel la turatii sub 3000. Problema 2 obisnuit de pe dacie pe BMW, primul drm de 500km consum de 12% mixt, dupa care am ,,invatat sa conduc" si acum am un consum mediu de 7-8%mixt :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ti-ai schimbat sonda? Cat a costat? Cat consuma acum?

72641[/snapback]

 

Modicul nu arata nimci o problema la sonda lambda. Dupa modic nu e nici o problema cu motor. Apoi am incercat sa merg asa, cum merg oamenii normali, si consumul in oras era 11.5 . Am fost la Bucuresti saptamana trecuta, eram obosit, si n-am mers mai mult decat 130. E de necrezut, dar consumul extraurban a iesit 7.4l/100 km.

Link to comment
Share on other sites

Consumul dupa cartea tehnica de la E36:

- 316i - cu catalizator -cutie manuala - 90 km/h - 6,5

- 120 km/h - 7,9

- oras - 10,7

- cutie automata - 90 km/h - 6,3

- 120 km/h - 7,8

- oras - 11,0

fara catalizator - cutie manuala - 90 km/h - 5,7

- 120 km/h - 7,1

- oras - 9,8

- cutie automata - 90 km/h - 5,9

- 120 km/h - 7,4

- oras - 10,6

Link to comment
Share on other sites

Consumul dupa cartea tehnica de la E36:

- 316i - cu catalizator -cutie manuala  -  90 km/h - 6,5

                                                      - 120 km/h - 7,9

                                                        -    oras    - 10,7

                                - cutie automata - 90 km/h - 6,3

                                                      - 120 km/h - 7,8

                                                        -  oras -    11,0

        fara catalizator -  cutie manuala - 90 km/h - 5,7

                                                      - 120 km/h - 7,1

                                                        -    oras    - 9,8

                                - cutie automata - 90 km/h - 5,9

                                                      -  120 km/h - 7,4

                                                        -    oras -    10,6

80086[/snapback]

DIN CE SURSE?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.