Jump to content

E34 525i 24V (1992)


Piovra

Recommended Posts

erai cu niste tinerei,te-am si intrebat unde e cetatea, apoi ti-ai mutat si tu masina la intrarea in cetate, eu eram cu un clio cu niste jante mai maricele...

 

a da imi aduc aminte :twoup: cred ca admiram peisajul cand mergeam mai incet.. stiu la unul din cele 2 drumuri la V.T. am facut o "cursa" cu un bulgar pe serpentinele spre Arbanasi :)

 

piovra, ce sonda lambda ai pus ? Am descoperit ca Bosch are 2 variante la e34, una garantata 100k km si cealalta 160k km..

Si eu am schimbat-o recent pe a mea, nu am vrut sa ma risc ca stiu ca apar probleme, am luat OEM..

 

am pus OEM, tocmai de asta e enervant ca face iar figuri, se simte la mirosul evacuarii ca nu functioneaza, nu poti respira pe langa masina, si iar nu mai e fasneata

 

Piovra...imi cer scuze. Azi studiez topicu tau si bag mai pe seara un ontopic adevarat, ca predecesoru era de fapt pt DOMI.

Salutare!

 

Salut, nu face nimic.. sincer nu cred ca te pot ajuta cu vreun diagnostic, doar sa iti spun ca eu mai luam piese SH de pe ebay din germania, dar dura ceva timp sa ajunga

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mi-am facut temele. Am citit topicu. Suntem de aceeasi parte a baricadei. Si eu am pus mult suflet, am investit multa energie si am bagat o gramada de bani intr-o masina pe care tot anturaju meu o vedea moarta si nu exista iesire la bere la care sa nu se discute despre cum arunc eu banii pe fereastra pe o "vechitura". E bine ca stiu ca nu sunt "singur pe lume" :twoup: So...o sa urmaresc topicu...poate mai fur idei...pt ca, am descoperit intre timp, asa o masina nu e gata niciodata!
Link to comment
Share on other sites

felicitari pt rabdarea si pasiunea de care ai dat dovada in acesti ani de cand ai masina si ai investit atat de mult in ea.

 

si eu am bagat cam 1200 euro in a mea adica cam jumatate din valoarea masinii :twoup: dar la tine e vorba de o suma mult mai mare. sa nu-ti para rau. pana la urma o ai de mult timp si cred ca o vei mai tine inca multi ani. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Dupa iarna, prin martie am vrut sa o vand, ii facusem un set de poze, dar nu stiu cum s-a facut, de nu le-am mai postat pe net. Nu m-a lasat inima.

 

Din pacate acum, masina a facut o buba :( http://www.bmwclub.ro/forums/topic/107436-mi-a-dat-o-si-mie-in-e34/

 

Nu prea am timp de cautat piese si de reparatii si certuri cu asigurarea si problema cea mai mare ar fi ca imi trebuie punte spate cu totul si una sa fie dreapta. Dar urmeaza iarna si cu cauciucurile bune de iarna pe care le am si autoblocant, va fi excelenta prin zapada, abia astept. :rolleyes: Voi incerca sa o repar.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am inlocuit puntea spate si basculele cu unele de pe o masina dezmembrata adusa din Germania, am pus si bucse noi de punte Lemförder, cu care ocazie am constatat ca una din fostele bucse avea miezul rupt. Inainte de accident, masina avea un comportament saltaret pe denivelari si aveam impresia ca ar fi de la amortizoare.. cred ca era de la bucsa respectiva. Dupa acest schimb masina sta pe drum mult mai bine ca inainte, si geometria este in regula. La operatia de inlocuirea puntii, sabotii de frana de mana care erau foarte ruginiti, s-au stricat si n-au mai putut fi montati pe masina, urmeaza sa montez unii noi saptamana viitoare.

 

In urma accidentului, se strambase putin fuzeta in locul unde se prinde amortizorul si puntea in capatul cu bucsa se indoise (bucsa era ovalizata).

 

Am descoperit si cauza din care nu mergea sonda lambda... i s-a rupt un fir foarte aproape de unde iese din sonda :(

 

Acum urmeaza sa repar tabla in urma accidentului. Primesc recomandari de tinichigiu/service in Bucuresti, care sa lucreze fara autogen si sa aiba aparatura de tras caroseria. E un pic nasol ca masina are ceva rugina pe la praguri

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.