Jump to content

pasiuni MINI


Administrator

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
cat despre senzatia de condus... este total diferita de un kart... practic karting-ul asa ca hobby si am si unul dintre cei mai buni timpi de pe circuitul de la otopeni... nici o asemanare... tractiunea spate de pe kart nu se poate inlocui sau asemana cu nici o masina tractiune fata... aaaaa... ca simti asa o rigiditate pe puntea spate care te zdruncina in viraje si ca te simti jos ca intr-un scaun pe sosea? asta-i alta treaba... si in Tico te simti pe jos... dar stabilitatea masinii o simti intr-adevar atunci cand accelerezi in viraj si MINI-ul nu se comporta ca un kart. Edited by CRISTIAN
Link to comment
Share on other sites

@Bavaria oare ce motoare are Mini?si cine le face?sau unde se fac? si unde se fac motoarele de BMW?

@CRISTIAN;fiecare simte in felul lui o masina si e ceva normal eu am un fel altul altul.Deci in cele din urma fiecare are parerea lui si gusturile lui altfel ce ne-am face daca am fii toti la fel.Eu scriu todeauna din punctul meu de vedere si precum stii eu le vad pe toate din afara si poate nici nu ma exprim bine si corect e de inteles.Sigur ca accept orice alta parere si e bine ca exista.

Link to comment
Share on other sites

@CRISTIAN,treaba cu motoarele ne explica cred eu Bavaria,eu scriu un lucru sigur ca motorul diesel din mini de 75CP e de la Toyota.Si sa nu uit Rolls-Royce e facuta tot de BMW deci daca ar face motoarele acolo ar fii tot ale BMW dar sa nu uit din 2000 se numeste BMW Group.
Link to comment
Share on other sites

@Bavaria oare ce motoare are Mini?si cine le face?sau unde se fac? si unde se fac motoarele de BMW?

@CRISTIAN;fiecare simte in felul lui o masina si e ceva normal eu am un fel altul altul.Deci in cele din urma fiecare are parerea lui si gusturile lui altfel ce ne-am face daca am fii toti la fel.Eu scriu todeauna din punctul meu de vedere si precum stii eu le vad pe toate din afara si poate nici nu ma exprim bine si corect e de inteles.Sigur ca accept orice alta parere si e bine ca exista.

4615[/snapback]

 

 

Mini nu are motoare de BMW ,dupa cum spuneam.Cele de BMW, dupa cum stim ,sunt longitudinale.

 

Dupa cate stiu eu, treaba sta cam asa(productie de masini).

 

Z3/ Z4

Spartanburg, U.S.

 

3-series compact

Munich, Germany

 

Regensburg, Germany

 

3-series

Munich, Germany

 

Regensburg, Germany

 

Rosslyn, South Africa

 

5-series

Dingolfing, Germany

 

6-series

Munich, Germany

 

7-series

Dingolfing, Germany

 

8-series/ Z8

Munich, Germany

 

X5

Spartanburg, U.S.

 

X3

Magna Fahrzeugtechnik, Graz, Austria

 

MINI

Oxford, UK

 

Iar motoare de Mini se mai fac in Brazilia, impreuna cu Chrysler.

Motorul de Mini se regaseste pe Dodge Neon.Nu injectie,soft etc.

 

Teoretic sunt motoare facute de BMW (Mini apartine BMW-ului) ,dar practic vorbind, sunt diferite ,atat ca mecanica cat si ca injectie.

 

Turbo Mann (tu trebuie sa stii) ,noul trei va avea displayul din mijloc ,respectiv i drive pe toate modelele?Chiar si pe 320?Sau va fi optional?Thx!

Link to comment
Share on other sites

Deci in cel din urma sunt facute toate de BMW Group,si o precizare nu toate motoarele sunt facute in fabricile mai sus mentionate.MĂźnchen/Deutschland face o mare parte din motoare si pentru Regensburg si din Graz/Ăsterreich sigur ca anumite motoare nu ar incapea pe Mini dar toate sunt ale BMW.

Apropo de noua serie 3 i Drive va fii optional cel putin la inceput inca nu am vazut toate pachetele dar precum stii pentru USA si Canada sunt todeuna alte pachete si cu mult mai multe extras asa ca nu m-ar mira sa fie pentru acolo in serie.

Link to comment
Share on other sites

Deci in cel din urma sunt facute toate de BMW Group,si o precizare nu toate motoarele sunt facute in fabricile mai sus mentionate.MĂźnchen/Deutschland face o mare parte din motoare si pentru Regensburg si din Graz/Ăsterreich sigur ca anumite motoare nu ar incapea pe Mini dar toate sunt ale BMW.

Apropo de noua serie 3 i Drive va fii optional cel putin la inceput inca nu am vazut toate pachetele dar precum stii pentru USA si Canada sunt todeuna alte pachete si cu mult mai multe extras asa ca nu m-ar mira sa fie pentru acolo in serie.

4647[/snapback]

 

 

Da asa este .Ramane de vazut.Eram curios ptr ca as vrea un 3 dar fara idrive(o sa fie mai scump).

Thx!

Link to comment
Share on other sites

deci... intr-un final... motoru Mini este produs in fabricile BMW Grup... ceea ce stia toata lumea... dar cu alte cuvinte nu este un motor BMW dupa cum am banuit cu totii... nu avea cum. In momentul de fata se confunda ideea de BRAND, de marca, de recunoastere vis-a-vis de o anumita idee de productie sau o anumita calitate... cu ideea de firma, companie, trust.

 

eu prefer sa vorbesc mai mult spunand ca Mini-ul NU este un motor BMW, dar fabrica Mini apartine Grupului financiar BMW... cam ciudat sa o lungesti asa dar asa mi se pare corect... Altfel ar fi ca si cum am spune ca Fanta are gust de Coca-Cola...

Link to comment
Share on other sites

Cristian, ai si nu ai dreptate... :blink:

 

Franele, electronica, dvd-ul, injectia, managementul motor, garnituri, roti, ABS, samd, nu sunt concepute de BMW, dar in final sunt BMW cand sunt puse pe un BMW... Mini este o marca BMW. Are motoare de Mini, dar toata masina e un Mini-BMW.

 

Pe de alta parte, e inconfundabil spiritul BMW, de la frana la cum simti ambreiajul si directia la stabilitate. Iar faptul ca e ca un kart, e bineinteles o parabola. Nimic nu se compara cu un kart, decat un alt kart. E joasa, e mica, e stransa... Sunt multe lucruri... Ca sa ma corectez... E printre cele mai aproape de un kart dintre masini. Si ca spirit BMW... Are, cand esti la volan are multe de la BMW. Nu ma refer la piese, ci la "feeling". Parerea mea.

 

Mie unul nu-mi place mini, dar as lua unul sotiei si sa ma distrez si eu cu el din cand in cand... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.