Jump to content

pasiuni MINI


Administrator

Recommended Posts

da... asa este... Mini imprumuta multe lucruri de la BMW... si bravo lor.

 

dar o mica confuzie faci... BMW cu sigla aia alb-albastru in forma de elice de avion este o marca si apartine firmei BMW Grup... pe cand MINI nu are sigla aia albastra... este o alta marca care apartine aceeasi firme BMW Grup... asta am vrut sa spun ca sunt doua marci distincte ca imagine. Cand am sa deschid capota la MINI si am sa vad ELICEA ALBASTRA pe motor atunci va fi un motor marca BMW... sau o masina marca BMW.

 

acum multe lucruri se imprumuta de colo colo... de exemplu multe televizoare au acelasi meniu... cu toate acestea MARCA este cea care face diferenta.... asta am vrut sa spun.

Link to comment
Share on other sites

da... asa este... Mini imprumuta multe lucruri de la BMW... si bravo lor.

 

dar o mica confuzie faci... BMW cu sigla aia alb-albastru in forma de elice de avion este o marca si apartine firmei BMW Grup... pe cand MINI nu are sigla aia albastra... este o alta marca care apartine aceeasi firme BMW Grup... asta am vrut sa spun ca sunt doua marci distincte ca imagine. Cand am sa deschid capota la MINI si am sa vad ELICEA ALBASTRA pe motor atunci va fi un motor marca BMW... sau o masina marca BMW.

 

acum multe lucruri se imprumuta de colo colo... de exemplu multe televizoare au acelasi meniu... cu toate acestea MARCA este cea care face diferenta.... asta am vrut sa spun.

4688[/snapback]

 

 

Pana una alta (zic eu) masina asta, Mini ,nu are nici o legatura cu BMW-ul(nu mai discutam de faptul ca apartine grupului BMW).

 

Calitatea masinii este mult (f mult) inferioara BMW-ului iar pretul este exorbitant ptr ce ofera .

 

Nu sariti pe mine :blink:

 

Asta e parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

eu as completa intr-un final... ca denumirea de Mini-BMW este contradictorie si improprie... asemuirea a doua marci distincte este o greseala.

 

Mini-BMW-ul este defapt BMW Seria 1... un autentic bmw cu tractiune spate si in miniatura... pe cand masina marca MINI este doar o masinuta englezeasca iar imaginea promovata de MINI fiind imaginea original britanica a unei masinute de oras... nici o legatura cu marca BMW... tot asa nu sariti pe mine :blink: dar asta-i treaba... Mini e Mini n-are treaba cu marca BMW.

Link to comment
Share on other sites

Oricum am lua lucrurile fiecare are dreptate in felul lui,dar eu am o denumerire pe legitimatia mea e si sigla BMW si Mini si pe orice documente oficiale pe care le detin plus ca eu care fac BMW in Regensburg ma ocup o parte si de Mini si colegii mei la fel si sa nu vorbesc de muncitorii care sunt zburati la schimburi.Dupa mine Mine e un BMW conceput de BMW si mai aproape toate materialele si multe altele de la BMW.Ca marca a ramas pentru vanzare,cand ma gandesc ca ansamblam BMW si in China ca ZKD alea ce sunt?Dar sa lasam politica e una si masinile alta.Dar evident ca un BMW seria 1 e altceva.Si eu zic sa incheiem acest subiect aici.Cel putin pentru mine e incheiat.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am eu un MINI ONE si senzatia e chiar faina, mai ales pe un drum virajat (serpentine). Motorul trage foarte bine pentru greutatea pe care o are masina.

Din informatiile prezentate pe site la www.carfolio.com motoarele pe benzina sunt facute de Chrysler, iar motorul diesel este facut de Toyota.

Sub capota totul este inscriptionat cu mini sau BMW.

Link to comment
Share on other sites

S-a "impiedicat o data geamul de la sofer. In rest nimic. Ambreiajul mi se pare destul de zgomotos la rece. Are 3000 de km.

63153[/snapback]

 

Aha!E noua,model 2005-2006 banuiesc :blink:

 

Este bine ca nu ai avut probleme ca mie mi-a mancat sufletul :)

Probabil la modelele noi nu prea mai sunt probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Si Mini este BMW si starneste pasiuni la fel de mari ca si BMW, nu vi se pare potrivit sa avem o sectiune si pentru Mini?

 

 

 

Un mini e BMW cat un rover sau un omega

Si roverul are motor de BMW ca si opel omega 2.5

 

Echitabil ar fii ori sa scoateti sectiunea MINi ori introduceti noi sectiunu cu opel omega sau rover...

 

In aceeasi ordine de idei un mini e un BMW cum este un fiat un Ferrari.

 

 

 

P.S - Am deschis un topic pe aceaasi tema . Imi cer scuze. Rog inchideti topicul

Link to comment
Share on other sites

Si Mini este BMW si starneste pasiuni la fel de mari ca si BMW, nu vi se pare potrivit sa avem o sectiune si pentru Mini?

 

 

 

Un mini e BMW cat un rover sau un omega

Si roverul are motor de BMW ca si opel omega 2.5

 

Echitabil ar fii ori sa scoateti sectiunea MINi ori introduceti noi sectiunu cu opel omega sau rover...

 

In aceeasi ordine de idei un mini e un BMW cum este un fiat un Ferrari.

 

 

 

P.S - Am deschis un topic pe aceaasi tema . Imi cer scuze. Rog inchideti topicul

 

Ti l-am sters..

 

Cat despre sectiune, nu cred ca deranjeaza sau ar avea de ce sa deranjeze pe cineva.

Link to comment
Share on other sites

Si Mini este BMW si starneste pasiuni la fel de mari ca si BMW, nu vi se pare potrivit sa avem o sectiune si pentru Mini?

 

 

 

Un mini e BMW cat un rover sau un omega

Si roverul are motor de BMW ca si opel omega 2.5

 

Echitabil ar fii ori sa scoateti sectiunea MINi ori introduceti noi sectiunu cu opel omega sau rover...

 

In aceeasi ordine de idei un mini e un BMW cum este un fiat un Ferrari.

 

 

 

P.S - Am deschis un topic pe aceaasi tema . Imi cer scuze. Rog inchideti topicul

 

Ti l-am sters..

 

 

 

Cat despre sectiune, nu cred ca deranjeaza sau ar avea de ce sa deranjeze pe cineva.

 

 

...aia cu sectiunea de opel sau rover era oarecum zeflemea... Sper dintr-o gluma sa nu ne trezim si cu opel sau rover pe forum ca mi-as da foc...:blink:

Las-o asa ca e bine. promit sa nu mai zic nimic de MINI... :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
nu inteleg de ce cei care au pasiune pt BMW-uri intra sa laude BMW cand face parte din aceeasi familie...doar gusturile diferentiaza uni vor masini mari si puternice alti vor mai mici manevrabile mai fiabile in oras sau strazi inguste (referitor la mini) nu e vb de puterea motorului si cat de repede ajunge la viteze WOOOWWW pt ca in romania nu ai drumuri pt astfel de concursuri + e vb de senzatia care iti ofera masina... fiecare cu principiile lui! respect BMW respect MINI respect cel care a inventat MOTORUL de automobil
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nu pot intelege de ce se leaga lumea aici de faptul ca Mini nu e BMW si BMW-urile sunt mai tari. E forum pt ENTUZIASTI MINI si NU BMW. Asta nu inseamna ca nu au ce cauta criticile - doar ca e suparator cand citesti si descoperi ca de fapt doar 2 - 3 posturi sunt pe subiect: PASIUNI MINI. Sau sa inteleg ca acest forum este facut ca anumiti proprietari de BMW (marca pe care o respect si care imi place) sa ia la shuturi MINI-ul. Ar trebui pus un topic: DE CE NU IMI PLACE MINI - dar ce sens ar avea pe un forum Mini?

 

In alta ordine de idei. Sunt din Cluj si am incercat de cateva ori sa iau legatura cu cativa proprietari de Mini (ce-i drept, ad-hoc: la stop sau pe strada) din oras. Insa m-am izbit de un dezinteres total din partea acestora. Nici unul nu privea masina sa cu pasiune, ca pe ceva viu, ca pe un simbol. Acesta mi se pare un lucru dureros... Ca si multe alte lucruri, in vest, povestea e diametral opusa. Multi proprietari de Mini se saluta intre ei, stau de vorba (chiar si ad-hoc) si au o activitate decenta pe forum-uri, activitate care denota o atasare fata de marca. Plus ca in fiecare oras mare este cel putin un club cu care de obicei se iese la o bere, la un pahar de vorba si cate-odata, pe circuit sau la diverse events. Ce-i drept, la noi nu ai unde... Insa problema e, in opinia mea, ca INCA nu PREA ai cu CINE sa faci asa ceva.

 

Asadar, doresc sa indemn mai multi proprietari de Mini sa posteze si cei cu BMW-uri carora nu le place Mini si o vad ca pe o datorie civica sa ne aminteasca noua, celor cu Minu-uri, ca BMW-urile sunt "mai bune" decat Mini-urile, sa isi continue manifestarea dragostei (indreptatit narcisiste) pt alb-albastru pe FORUMUL DEDICAT LOR. Nu in ultimul rand sa ne amintim ca o comparatie intre cele doua marci NU isi are rostul din cauza diferentelor la orice nivel intre cele doua. (pe langa aspectele tehnice, pret, marketing si FILOZOFIE - chiar si de viata.)

 

Mini ueber alles, meine Freunde!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.