Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul  OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

68575[/snapback]

 

 

Toata operatiunea de reset (oil service) se face numai din butonul stang?

Dreptul nu se foloseste deloc?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul>>>

 

Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici>>>

68575[/snapback]

 

Good info. Dar spune tu pe ce model merge...

Link to comment
Share on other sites

a , iata ca era ceva de genul..  dar in alta forma, la mine a mers exact in forma asta. a mers pe e46. mai testati si voi si vedeti daca merge. banuiesc ca trebuie sa fie pe minus schimbul ca sa mearga, daca mai aveti pana ajunge la 0 s-ar putea sa nu mearga...

68634[/snapback]

 

...ba merge si inainte de 0 (ma refer spre +). Io mai aveam vreo 7.000 km pana la oil inspection si mi s-a resetat la 22.000km

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
LA MINE NU MERGE.E36 , 1991. AM SUBTIAT CHEIA IN CONTACT SI DEGEABA.TOTUL E OK PANA APARE MESAJUL CU OIL SERVICE , SE DUC TOATE INDICATOARELE DE BORD SPRE DREAPTA SI CAND REVIN LA POZITIA INITIALA ....GATA. ALTE VARIANTE ? LA MINE NU ESTE DECAT BUTONUL DIN STANGA. Edited by MISU
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un E46, 316I, din august '99 si nu am reusit sa-i resetez OILSERVICE-ul. Am tinut apasat butonul din stanga si mi-a aparut un meniu cu 7 submeniuri, dar nu am gasit nicaieri oil-service-ul. In bord imi arata ca mai pot sa fac doar 900 de km pana sa schimb uleiul. Am auzit ca daca ajunge la 0, nu mai pot sa circul cu masina... Are cineva vreo idee?
Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu poti circula?

O sa iti arate un minus in fata numarului de km pana la revizie si gata.

237358[/snapback]

 

Multumesc de raspuns, dar totusi exista vreo posinbilitate de a reseta oilservice-ul fara a trebui s-o pun pe tester?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.