Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

Am resetat oil inspection dar ceasul de la lichidul de frana nu s-a resetat,cum pot sa-l resetez?

Nu se reseteaza ambele in acelasi timp? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am incercat din buton ...nici o sansa, masina 318i E46 98. Cand trebuia sa imi apara oil service sau inspection, imi aparea iar meniul cu kilometrajul masinii.

Apoi am incercat cu scurt intre pinii 7 si 19 si cheia in pozitia 2...nimic. In final scurt intre pinul 7 si masa masinii cu cheia in pozitia 2 a mers. Resetat la 25.000.

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
e46 316i m43an 99,nu merge sa resetez INSPECTION ,am schimbat uleiu desi imi arata inca 3780km,nici metoda cu butonu nici cea de sus a colegului cu scurt intre pinu 7 si masa masini,cu testeru imi arata FAULT 1 la INSTRUMENT CLUSTER(cand dau pe eroare imi arata Inspection resset servie asa ceva) si nu merge sa resetez intervalu ,ultima oara a mers fara probleme(acum 1 an),ce sa fie oare?mss,orice sugestie e binevenita
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
Am avut și eu problema asta, ĂŽmi apĂŁrea bec ars când funcționau toate. Am verificat toate becurile și la stop frânĂŁ se topea locașul unde intra becul, am schimbat becul curĂŁțat puțin și n am mai avut probleme. FĂŁrĂŁ sa resetez
Link to comment
Share on other sites

Salut, a reusit cineva sa reseteze intervalul de schimbat ulei la E91 din 2011, 320D / 184CP?

Eu am incercat cam toate variantele de pe youtube, ce da google la search si ce-am gasit pe forum pana am facut cu nervii si m-am oprit :(

 

Deci la mine e asa:

- am iDrive ... de-acolo nu ai ce reseta

- in meniul ascuns (dupa ce am facut unlock) nu am reusit sa gasesc care-i optiunea ... am trecut prin tot si nicicare nu mi-a dat de inteles ca ar fi pentru asa ceva. Daca stie cineva care este meniul / submeniul as aprecia foarte mult daca mi-ar spune :) . Am reusit in schimb sa-i dau un reset general de-a uitat tot ... inclusiv cat e ceasul :( (din meniul 21 cred)

- ce arata tipul asta aici (

) mie imi apare daca folosesc scroll-ul de pe maneta de semnalizare, astea nu le vad in meniul ascuns.

- de pe maneta de semnalizare, pot sa vad intervalul de schimbat ulei dar nu am gasit nimic legat de reset si nu merge nici cu schema cu apasat si tinut apasat BC sau butonul de trip reset ...

 

Se mai poate reseta manual intervalul la versiunea asta sau trebuie tool de diagnoza? :(

Link to comment
Share on other sites

Am reusit intr-un final, iar primul gand care mi-a trecut prin cap dupa ce am reusit a fost "mari perversi sunt programatorii de cluster / ECU" :)

 

Procedura:

 

Nota: nici o treaba cu apasat frana sau ambreiaj, ambele pedale lasate libere.

 

1. Introdus cheie in contact, partea de jos arata initial asa:

http://s23.postimg.org/n6oczk3br/bmw1.jpg

 

2. Tinut apasat pe BC pana dispar sagetile de deasupra de km de la trip si display-ul arata asa:

http://s21.postimg.org/wm055g4o3/bmw2.jpg

 

3. Tinut apasat pe butonul de trip pana cand apare meniul "ascuns" de service (cu iconita de ulei. Mai intai apare triunghiul de avertizare, dispare si apoi apare meniul de service), cel care mie nu-mi aparea ... si care are optiunea de reset --> gata

 

P.S.: s-a resetat la 33.000 km sau doi ani ... daca e cineva curios / are vreo importanta :)

 

Mersi de hint alr!

Edited by huskar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Cred ca am mai intrebat asta pe undeva dar in fine,nu mai gasesc topicul...Intrebarea mea e : se poate micsora numarul de km la intervalul schimbului de ulei la bmw e46 318i 2003. Azi am facut schimbul si am resetat manual si vreau ca in loc de 25.000 km sa apara 10.000. Mersi !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.