Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

  • 1 month later...

ai procedura in paginile anterioare.

sunt si poze.

 

serios? parca am vazut ca scria e46 in pozele alea...iar procedura am facut-o de cateva ori pana acum la e36, uleiul se reseteaza in 3-4 sec (se aude si un bip in bord) iar inspectia in 10 secunde.

 

http://www.bmwe36blog.com/2007/02/24/reset-bmw-e36-oil-service-light/

 

http://www.unofficialbmw.com/e36/electrical/e36_reset_service_lights.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

pt asta trebuie sa apara oil service? eu mai am o patratica si nu merge sa resetez..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cristi_21us, on 28/Feb/2006, 17:39, said:

Pt E36 cu cheia in contact in pozitia 2 se face scurt intre pin 7 si - (masa) timp de 3 secunde pt oil service iar pt resetarea inspection service se tine in scurt pin 7 cu - timp de 12 sec.

 

spor la treaba

 

Salutare .. la un E36 318tds functioneaza reset-ul pentru oil service dar pentru inspection nu merge (am incercat si cu tester si tot nu dispare) .. stie cineva ce as putea sa-i fac?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate la mine nu functioneaza aceasta metoda. NU APARE RESET!!!!

Am urmat pasii dar imi apar doar 2 moduri: cel cu km si temperatura si cel cu test. Am atasat o imagine cu ce imi afiseaza.

Poate voi aveti idee care ar fi problema

 

 

http://www.getica.ro/florian/bord.jpg

 

Nici la mine nu merge,in schimb am reusit cu firul intre PIN-ul 7 si 19 :)

 

Oil Service Indicator Reset

1999-2000 E46s: You need a service internal reset tool or you can do it manually from the Diagnostic Port under the hood of the car. (Figure M)

 

If you don't have a reset tool, use a paper clip or wire to ground the service inspection pin.

Turn Ignition to Position 1

Oil Reset - Connect Pins 7 and 19 for 3 seconds.

Inspection Reset - Connect Pins 7 and 19 for 9 seconds.

 

Sursa: http://www.bokchoys.com/differential/diy_oil_change.htm

post-14-0-90811600-1325934592_thumb.jpg

Edited by alex 83
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am un 318i din 99 si am facut resetarea oil service prin metoda conectarii pinului 7 la masa, ptr ca din bord imi arata doar test. am reusit resetarea si mi-a dat de la 25000 de km dar nu mai scrie "oil service" in stanga acolo, acum scrie mai spre dreapta "INSPECTION". aveti idee de ce scrie asa si nu scrie la fel ca inainte "oil service"? ms
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
salutare, am resetat chiar azi la E39 530d din 2002 si a mers, as dori sa stiu daca pot sa schimb eu Km la care sa se faca schimbu, adica el se reseteaza la peste 20.000 din cate am inteles, nu pot sa-l setez sa imi indice schimbul la 9-10 mii ? <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.