Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

Salut,(sunt nou pe forum) de curand am intrat in posesia unui 318 benzina din 1999 si pe drum din Germania mi-a aparut "inspection oil" am incercat varianta cu butonul din stg si contactul in treapta 1 etc. nu merge, mie imi apare "test" mai apas inca o data si se aprind toate ceasurile si bucurile din bord........cum fac sau ............. ce ii pot face???

 

 

 

 

multumesc.

Aceeasi problema o am si eu nu reusesc sa resetez oil service-ul la un 318 di 99 am incercat si varianta cu scurt la odc dar nimic si nici micile secrete din bord nu imi functioneaza (temperatura ext,consum ,km pana la alimentare etc) oare am eu vreo problema la masina sau ce ???

va rog scoateti-ma din ceata va multumesc

Edited by aditzu 28
Link to comment
Share on other sites

cum se face sa iti arate ceasu in format PM adica in loc de 8:50 sa fie 20:50 si sa schimb ora,mss

salut

daca imi aduc bine aminte, dai din butonul manetei BC pana ajungi la ceas iar apoi apesi pe unul din butoanele din ceasurile de bord, cred ca cel din dreapta (resetare km jurnalieri).

daca poate cineva confima ar fi si mai bine pentru 1983.

ca sa schimbi ora, dai tot din butonul din dreapta (de pe ceasurile de bord) spre dreapta. Trebuie sa invarti destul de tare, dar fara frica, o sa simti ca butonul are o parte din cauciuc.

Edited by ag63kry
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[...]ma ajuta si pe mine cineva daca folosesc indicatiile de mai sus pentru resetare la mine apare altceva...(e46 316i)

cred ca nu ai procedat corect... vezi filmul

 

 

Salutare tuturor , la mine nu functioneaza aceasta metoda,este cineva din hunedoara care se pricepe ?dau o bere! Multumesc!

poti sa bei berea chiar tu, nu poti sa tii apasat un buton ?

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu ai procedat corect... vezi filmul

 

 

 

poti sa bei berea chiar tu, nu poti sa tii apasat un buton ?

 

Salut.

Nu mai fiti carcotasi, poate ca nu functioneaza butonul. Daca are clema rupta, poti sa apesi butonul pana poimaine. La mine a sa a fost (BMW E46 1999).

POate ai timp si descafi ceasurile de bord sa verifici chestia asta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

salutare,

 

Maryus21,

Posted 12 June 2013 - 17:39

am facut eu la e39 dar nu imi dispare si ceasul ala este un patrat si un ceas in el

 

Si eu am resetat km cu metoda de mai sus.. dar nici mie nu-mi dispare ceasul ala (deasupra info km ramasi de parcurs cu uleiul).

A rezovat care cu "ceasul"? :)) Mie mi-a apaurut ceasul de vreo 3 zile doar, azi am facut schimbul de ulei.

Link to comment
Share on other sites

1. Cheia in contact in pozitia 0 (off)

2. Apasa butonul din stanga (Trip meter) si tine-l asa

3. Aduci cheia in pozitia 1. Pe display apare: "test 1"

4. Tine butonul apasat pana apare: "reset inspection" sau "reset oilservice"

5. Elibereaza butonul

6. Apasa odata si elibereaza butonul. Apare pe display ceasul in chenar si data cand trebuie schimbat lichidul (posibil mm.yy sau yy.mm).

7. Apasa si tine apasat butonul pana vezi "reset" pulsand. Cand se intampla asta, da-i drumul butonului. "Reset" va pulsa in continuare.

8. Apasa numai o data si da drumul butonului. Apare pe display ceasul in chenar cu data urmatorului schimb.

9. Apasa butonul si tine-l apasat pana cand apare "End" pe display.

10.Adu cheia in pozitia 0 (off). Ceasul in chenar a disparut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.