Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

Ai reusit pana la urma ?? Verifica daca ai mufa de diagnoza si langa baterie. Daca exista atunci nu mai apasa pe butoanele din bord ca nu merge asa....

 

 

nu am reusit, nu am mai avut timp de mers la service, apoi cu zapezile din Buc am lasat BMW la iernat in provincie, la caldurica, o sa ma uit sub capota cum ajung la el, dragutelu, daca nu reusesc acum oricum la primavara o sa fie mici bibileli de facut deci ajung inapoi la un service cu el si o sa cer si resetarea asta

Link to comment
Share on other sites

Apropos ,am incercat resetarea dupa modelul de mai sus si am descoperit si alte date.....care nu stiu ce reprezinta. Ceva de genu:

_79865...........1,5sau 4536..........1,2 etc.

stie cineva ce reprezinta? :blink: :)

Instructions to access the hidden OBC functions:

1. Hold Trip Reset while turning ignition key to on position

2. OBC should show "Test"

3. Use Trip Reset to select function 19.0 that unlocks all the features

3. Wait for display to show "Off"

4. Depress Trip Reset for 1/4 second and release it

5. With no delay press Trip Reset several times to select one of the following function s

==========================================

 

 

BMW E46 On-Board Computer (OBC) Hidden Codes

nr example description

1 Car Engine and cluster data

1.0 46nnn Chassis nr/VIN serial number (last 5 digits)

1.1 4nnn K-number

1.2 690236 Cluster Part #

1.3 045210 Coding (04)/diagnosis (52)/bus index (10)

1.4 1200 Week (12)/year of manufacture (2000)

1.5 09_160 Hardware (09) and software # (16.0) of cluster

1.6 Not used

1.7 04__44 CAN-version (04) KI-revision index (44)

2 (test) Cluster System Test - Activates the gauge drivers,

indicators and LEDs to confirm function

3 SI Data

3.0 1098 Used fuel in liters since last SI (Service Inspection)

3.1 0231 Periodic inspection days; elapsed days (since last SI)

4 Momentary Consumption

4.0 0145+ Instant fuel consumption - 0145=14.5 liters/100km

4.1 0018 Instant fuel consumption - 0018=1.8 l/Hour

5 Distance Gone Consumption

5.0 082 Average mileage; 082=8.2 liters/100km

5.1 0536 Calc. km to refuel (momentary distance to go)

6 Fuel Level sensor inputs in liters

6.0 109330+ Fuel level averaged; Left half sensor input=10.9 liters; Right sensor input=33.0 liters

6.1 0439+ Total tank level averaged; vlgs 6.0: 10.9+33.0=43.9 liters

6.2 0442+ Indicated value (44.2) and tank phase

7 Temperature and Speed

7.0 021+ Coolant/Engine temperature (2.1C)

7.1 130 Ambient/Outside temperature - chg met 5 pts. 125/130/135

7.2 + Engine speed / Current RPMs 1/min

7.3 + Vehicle speed / Current Speed in km/hour

8 Input value in HEX form

8.0 1d0+ System voltage ADC-Value Hex code

8.1 26C33C+ ADC Values HG left/HG right

8.2 0000 ADC Value brake degradation sensor (000=o.k.)

8.3 18C ADC Value outside temperature

9 Battery

9.0 140 Battery Voltage - 140 = UB 14.0v

9.1 242013+?

9.2 074_78+?

9.3 0011+?

10 Not used

11 Not used

12 Not used

13 GonG Gong Test

14 Not used

15 Status cluster I/O-ports (bit codes) 0=low; 1=high

1st-belt contact, seat belt fastened=0; 2) ignition lock contact, key inserted=0; 3) door contact, door open=0; 4) clock button pressed=0; 5) SI reset=0, for reset=0; 6) EGS transmission failure=0

Status Digital Outputs (bits) 0=inactive, 1=active

1) Gong output; 2) Brake warning lamp; 3) Low fuel warning lamp; 4) EGA lamp; 5) seat belt lamp; 6) manipulation dot

16 Not used

17 Not used

18 Not used

19 Lock Status; unlocks functions in range 3-18

19.0 L-On/L-Off Unlock: press button when "L-Off"

20 Not used

21 Software Reset; reset OBC settings

00 End of test

Link to comment
Share on other sites

Ai reusit pana la urma ?? Verifica daca ai mufa de diagnoza si langa baterie. Daca exista atunci nu mai apasa pe butoanele din bord ca nu merge asa....

 

 

nu am reusit, nu am mai avut timp de mers la service, apoi cu zapezile din Buc am lasat BMW la iernat in provincie, la caldurica, o sa ma uit sub capota cum ajung la el, dragutelu, daca nu reusesc acum oricum la primavara o sa fie mici bibileli de facut deci ajung inapoi la un service cu el si o sa cer si resetarea asta

Daca ai mufa de diagnoza langa baterie se pune la masa pinul 7 pt 3 sec oil service si 10 sec inspection....eu am reusit asa.

Link to comment
Share on other sites

LA E36:

la inceput am fost foarte sceptic in privinta resetarii manuale a oil service, imi era foarte frica sa nu fac vreo prostie, nu mi se parea SAFE

intamplator m-am uitat in vestitul program AUTODATA, cand am vazut ca si acolo recomanda la fel resetarea, am zis hai sa incerc si eu....

 

deci am luat un cablu, am pus contactul, un capat al cablului l-am pus pe pinul 7 si celalalt capat l-am pus pe un surub (adica masa) si am asteptat cam 20 sec

 

VICTORIE!!!

s-a resetat

 

deci daca aveati griji ca se arde ceva.... NU SE ARDE, functioneaza OK metoda

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
eu m-am tot chinuit cu laptop-ul in fata la masina ca sa urmaresc pasii si nu am reusit....nici macar ora nu o pot modifica. cred ca este ceva defect :)

 

 

dai prin Splaiul Unirii 221 si iti fac eu rest (gratis) :blink:

 

p.s. poti sa rogi un mebru forumist la o intalnire sa ti-l reseteze :)

Link to comment
Share on other sites

din ce an si ce masina e? la mine e 46 din 99 nu se reseteaza decat la tester. nu merge dupa sistemul pe care l au scris colegii, asa ca daca ai cam aceeasi masina nu te mai stresa ca e degeaba, fugi la tester si resetezi acolo. daca cineva stie mai multe plec fruntea insa la mine am incercat si nu merge. bafta
Link to comment
Share on other sites

din ce an si ce masina e? la mine e 46 din 99 nu se reseteaza decat la tester. nu merge dupa sistemul pe care l au scris colegii, asa ca daca ai cam aceeasi masina nu te mai stresa ca e degeaba, fugi la tester si resetezi acolo. daca cineva stie mai multe plec fruntea insa la mine am incercat si nu merge. bafta

 

 

asta nu o situ ...insa daca nu merge din bord ar trebui sa mearga ca la e36 ...

Link to comment
Share on other sites

din ce an si ce masina e? la mine e 46 din 99 nu se reseteaza decat la tester. nu merge dupa sistemul pe care l au scris colegii, asa ca daca ai cam aceeasi masina nu te mai stresa ca e degeaba, fugi la tester si resetezi acolo. daca cineva stie mai multe plec fruntea insa la mine am incercat si nu merge. bafta

 

 

mda esye e46 din 99 ... 316

mc mult

Link to comment
Share on other sites

nu apare nici sia nici end sia nici ce spui tu. sau eu sunt prea idiot ca sa reusesc. daca cineva e mai bun tot respectu

-nu merge la tine-eu am un 318i tot din 99 si merge numai facand scurt intre pinii 7 si 19 de la mufa din compartimentul motor,langa acumulator cu cheia in pozitia 2,se tine 9-12 sec dupa care iei contactul si vezi daca s-a resetat.

Link to comment
Share on other sites

nu apare nici sia nici end sia nici ce spui tu. sau eu sunt prea idiot ca sa reusesc. daca cineva e mai bun tot respectu

-nu merge la tine-eu am un 318i tot din 99 si merge numai facand scurt intre pinii 7 si 19 de la mufa din compartimentul motor,langa acumulator cu cheia in pozitia 2,se tine 9-12 sec dupa care iei contactul si vezi daca s-a resetat.

 

 

exact :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.