Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

din pacate baieti mie nu mi-a mers pe E 36 meu <_< asa ca spuneti-mi si mie cum pot sa fac acest reset pentru ulei dk stie cineva ...ms

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

din pacate baieti mie nu mi-a mers pe E 36 meu <_< asa ca spuneti-mi si mie cum pot sa fac acest reset pentru ulei dk stie cineva ...ms

 

pai daca ai e36 si nu ai cheie de reset, incearca asta

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

din pacate baieti mie nu mi-a mers pe E 36 meu <_< asa ca spuneti-mi si mie cum pot sa fac acest reset pentru ulei dk stie cineva ...ms

 

pai daca ai e36 si nu ai cheie de reset, incearca asta

 

auzi ia zi-mi dk pot sa fac reset de oil si asa cum ne arata tipu asta aici http://www.bmwe36blog.com/2007/02/24/reset...-service-light/

 

din ce am citit eu pinul 19 are rolul de masa (ground) e corect ?

Link to comment
Share on other sites

eXact <_<

 

ia o sarma...o bagi in 7...si celalat capat il pui pe balamale de la usa...cand vrei sa resetezi.

 

corect si asa ti-am zis se pare si la telefon. Daca vrei to sa faci strap cu pin-ul 19 ...eu ti-am dat o pagina dintr-un soft de specialitate, unde nu se vorbeste de pin 19..

@Jacobs: Salut ..nu e pt tine raspunsul ci confirmarea a ceea ce ai zis si tu...e pentru initiatorul topicului

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc oricum. Pacat ca nu prea inteleg bine din engleza si nici carte in romana nu am. De vreo luna tot caut, si eu si prietena mea, dar nu gasim.

Dar la alte masuni mai vechi s-a explicat in romana, la marca asta nu a incercat nici un roman resetarea?

Link to comment
Share on other sites

nu se pune problema ca nu schimb lichidu de frana, dar ma interesa daca resetarea ceasului respectiv se face la fel ca si cel de interval de service de ulei

 

 

am aproape 1 an de la schimbu de ulei ca nu am prea circulat in timpu liber cu ea

 

 

 

 

am facut vreo 16 000 de km de la ulimu schimb

Link to comment
Share on other sites

Mersi de ajutor, cu oglinzile s-a rezolvat , s-a ars siguranta , poate nu chiar in momentul respectiv , fusesem la spalatorie mai devreme , poate de la apa. Acum cu resetarea asta : chiar nu merge , am incercat mult. Oricat as tine apasat butonul nu-mi apare altceva decat test 1. E singura varianta de resetare ?

pinu 7 de la mufa de sub capota cu masa si keia pusa pe pozitia 2

tii cam 5 secunde

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Step 1

Insert key into slot

Step 2

Press start/stop button without depressing clutch/brake and wait for the service reminder to dissapear.

Step 3

Immediately after service reminder goes out, press and hold the odometer reset. After 3 secs a warning triangle will appear, keep the odo. button pressed and after another 2-3 secs the Oil can will appear. I f you hold it too long (10 secs in total) you will overshoot the runway and some German writing will appear giving the software level/ can bus etc. of the car. Go back to the beginning and start again.

Step 4

You are now in the service menu, use the toggle switch on indicator stalk to scroll up/down through the various service items.

Step 5

When you have the item you want to reset showing, press the BC button on end of indicator stalk. Reset should now appear in the display. Press in and hold the BC button for 2-3 secs and a clock will start whirling around and hey presto, its done

Step 6

You can now either scroll up/down to select another item (as in step 4) or you can press the start/stop button to exit.

 

merge ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am un E36 318 i din 95 decembrie ...am incercat sa fac resetarea conform la ce am gasit pe aici . Acum nu mai am becurile gaben si rosu aprins.Am toate alea verzi. <_<

Si varianta cu pinul 7 la masa si cea cu 7 si 19 la masa si cheia in pozitia 2! Nimic !

A mai patit cineva ceva similar?

Stie cineva cum pot rezolva problema asta?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un E36 318 i din 95 decembrie ...am incercat sa fac resetarea conform la ce am gasit pe aici . Acum nu mai am becurile gaben si rosu aprins.Am toate alea verzi. <_<

Si varianta cu pinul 7 la masa si cea cu 7 si 19 la masa si cheia in pozitia 2! Nimic !

A mai patit cineva ceva similar?

Stie cineva cum pot rezolva problema asta?

 

pai ala galben cu rosu iti zice ca te apropii periculos de schimbu de ulei si ala rosu (cand apare singur) zice ca tre sa stai pe loc ca altfel rupi motoru in doua

 

acu e bine cum ai cu verde .....asa tre sa arate dupa ce restezi: doar alea verzi si dispar una cate una pana cand dispar toate si apar alea doua galben si rosu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.