Jump to content

Resetare manuala a oil service-ului!


adrian121

Recommended Posts

Sincer mi se pare cea mai mare tampenie sa bagi un fir si sa faci scurt...numai un roman putea inventa asta. :) Incercati si poate va parliti calculatoarele .E atat de scump sa dai cateva sute pt o diagnoza (cam 50 ron) si sa restezi oil sevice?Oricum in sevice plan-ul masinii trebuie facuta o data pe an diagnoza si inerogati toti martorii si sterse eventualele erori.
Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare cea mai mare tampenie sa bagi un fir si sa faci scurt...numai un roman putea inventa asta. :) Incercati si poate va parliti calculatoarele .E atat de scump sa dai cateva sute pt o diagnoza (cam 50 ron) si sa restezi oil sevice?Oricum in sevice plan-ul masinii trebuie facuta o data pe an diagnoza si inerogati toti martorii si sterse eventualele erori.

'SA FACI SCURT' e o exprimare,stai linistit ca nu se arde nimic 'CATEVA SUTE' nu sunt 50 ron

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare cea mai mare tampenie sa bagi un fir si sa faci scurt...numai un roman putea inventa asta. :lol: Incercati si poate va parliti calculatoarele .E atat de scump sa dai cateva sute pt o diagnoza (cam 50 ron) si sa restezi oil sevice?Oricum in sevice plan-ul masinii trebuie facuta o data pe an diagnoza si inerogati toti martorii si sterse eventualele erori.

'SA FACI SCURT' e o exprimare,stai linistit ca nu se arde nimic 'CATEVA SUTE' nu sunt 50 ron

asa este (scurt este o exprimare)practic se inchide un circuit exact ca si cum ai apasa pe un buton acelas lucru face si aparatul acela de resetat :)

Link to comment
Share on other sites

daca nu as fi facut diagnoza nu as fi vorbit de pret care e valabil si pt ambele masini din semnatura, plus ca mi se pare normal sa mi cumpar masina pe care mi o permit sa o intretin

A fost o remarca la faptul ca 50 ron sunt cateva zeci nu sute cum ai zis, nicicum nu m-am indoit asupra faptului ca nu-ti poti permite o diagnoza. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Cei de la service BMW au un "aparat" special cu care reseteaza intervalul de service pentru e36 (probabil se saturasera sa le ocupam calc. de diagnoza doar pt atata lucru :)) ...arata ca o lanterna, care intra in mufa de diagnoza si in capatul celalalt are un buton care practic face acelasi lucru (scurt intre cei 2 pini...7 si 19), eventual cu un mic circuit care sa tina cont de numarul de secunde pentru fiecare operatiune (reset oil, inspektion si brake fluid)

 

...cu alte cuvinte, m-am convins ca nu are cum sa fie daunatoare metoda improvizata, singura greseala care poate fi facuta e sa se depaseasca numarul de secunde, resetand astfel mai mult decat se dorea la inceput...

post-27200-1254766217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ma tot uit aici si ma minunez....

 

pentru cei care nu stiu..da e buna resetarea cu puntea intre pinii aia dar puneti un bec pe post de siguranta in caz de ceva bubuie becu si va salveaza restu circuitului intrerupandu-l....aceeasi chestie e si aparatu din service...are o siguranta

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul>>>

 

Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici>>>

 

Good info. Dar spune tu pe ce model merge...

exact...si eu am un e46 diesel model 2000 si la mn nu merge pot sa tin apasat butonul din stanga o eternitate k nu se intampla nimik:((

Link to comment
Share on other sites

La mine a mers. e46, 318i, 1999. Acum l-am resetat. Chestia e ca inainte cand puneam contactul aparea un nr de km, care a scazut pana la 4500. Acum am resetat exact cum scrie in primul post si cand pun contactul apare "INSPECTION" si "25000km". Sunt curios cat de repede o sa scada acesti km.
Link to comment
Share on other sites

La mine a mers. e46, 318i, 1999. Acum l-am resetat. Chestia e ca inainte cand puneam contactul aparea un nr de km, care a scazut pana la 4500. Acum am resetat exact cum scrie in primul post si cand pun contactul apare "INSPECTION" si "25000km". Sunt curios cat de repede o sa scada acesti km.

 

Eu am facut aprox 6000 km de la resetare si acum am ajuns pe la 18000 (din 25000). Cred ca depinde mult de stilul de condus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut la toti,imi cer scuze daca am postat gresiit.am si eu cateva intrebari,am cump de curand un BMW 320d din 2000 si mai am 1500km pana la oil change,ce trebuie sa fac,ce ulei sa cumpar,sa o duc la service sau sa il schimb acasa?dak il schimb eu tr sa resetez calculatorul lui....?dp ce schimb ulei o sa ma anunte el cand o sa apara inspectionI si II ?daca o duc la service cat m-ar costa k stau cam prost cu banii(am facut accident cu un transporter5 si tr reparat ala),si mai am o problema imi vibreaza volanul la gropi pe partea soferului,mi s-a rupt arcul si l-am schimbat acum face mai rau decat inainte..sa fie de la amortizor?eu sunt din targoviste.va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea personala din experienta: nu ai de ce sa iti resetezi numarul de km, deoarece nu vei respecta nicioadata ce scrie acolo. Asta cu resetatul o faci asa , efectiv "la misto". Este valabila pentru masinile noi, pana ies din garnatie (desi exista dubii si la treaba asta).

Un schimb de ulei la o masina de cel putin 3 ani vechime se face in jur de 10.000-15.000 km, acum depinde si de uleiul folosit si uzura motorului, dar nu exista sa faci la mai mult de 15.000 km. Avand in vedere aceste cifre, computerul de bord nu va face asa ceva niciodata: el tot la 25.000 sau 30.000 km iti va arata perioada de service si nu va scadea in functie de felul de mers, sau alti factori, la jumatate. Asa am crezut si eu la inceput, ca dupa ce i-am bagat cel mai bun ulei recomnadat pt BMW (Castrol fur BMW), dupa aproxiamtiv 10.000 km el imi ajunsese la vreo 18.000 de la 30.000. Am mai vorbit si cu alti prieteni care mi-au aratat aceasi treaba. Asa ca, real, eu am schimbat uleiul la vreo 12.000 km, in timp ce computerul imi arata ca mai am de facut vreo 16.000 de km cu uleiul respectiv. Pai cine o fi nebun sa mearga cu un ulei 25.000 km????

Link to comment
Share on other sites

Salut la toti,imi cer scuze daca am postat gresiit.am si eu cateva intrebari,am cump de curand un BMW 320d din 2000 si mai am 1500km pana la oil change,ce trebuie sa fac,ce ulei sa cumpar,sa o duc la service sau sa il schimb acasa?dak il schimb eu tr sa resetez calculatorul lui....?dp ce schimb ulei o sa ma anunte el cand o sa apara inspectionI si II ?daca o duc la service cat m-ar costa k stau cam prost cu banii(am facut accident cu un transporter5 si tr reparat ala),si mai am o problema imi vibreaza volanul la gropi pe partea soferului,mi s-a rupt arcul si l-am schimbat acum face mai rau decat inainte..sa fie de la amortizor?eu sunt din targoviste.va multumesc

 

 

Slautare si tie. Sfatul meu, daca nu ai prietenei in domeniu este urmatorul: fa-ti drum in targ la Vitan si cumpara-ti de acolo toate filtrele (polen, aer, ulei si motorina). Ia-ti si 6 litri de ulei (la mine au intrat 5 dar e bine sa ai si de rezerva)(aici eu le-am gasit cel mai ieftin). Acum, cu uleiul, recomandat este: 1)Castrol Special BMW 5w-30; 2)Castrol Edge 0W-30; 3)Castrol Magnatec 5W-40 A3/B4 sau 5w-30.

Pe site-ul Castrol, ar trebui sa te uiti tu, ca acolo recomanda pt fiecare model in parte, dar pt BMW 320 d, 110 kw, 2004 ei recomanda: Edge 0w-30, Edge formula RS 0w-40, Magnatec 5w-40 A3/B4.

Deci, daca esti mai stramtorat cu banii incearca un Magnatec ca e mai ieftin.

Apoi, dac anu te pricepi sa le schimbi tu, mergi la un service, orice fel de service, nu reprezentanta ca te rupe, si intreaba cat te costa sa iti schimbe toate astea si te hotarasti la care iti convine ca pret. In principiu e destul de usor de schimbat, dar iti trebuie scule si un pic de experienta. Nu te apuca singur ca s-ar putea sa o patesti. Daca spui ca tocami ai cumparat masina, e imperios necesar sa faci aceste schimburi, deoarece nu se stie cum a exploatat masina cel dinaintea ta. Oricum, teoretic la fiecare 10.000 km sau la schimbare de sezon (toamna si primavara) trebuie facute schimburile astea.

Cat despre perioada de resetare, nu se intamapla nimic daca nu o resetezi, decat ca iti apare acolo in bord. La modelul tau nu stiu cum se reseteaza, la al meu merge din butonul din bord.

Problema de mecanica, nu stiu ce sfat sa iti dau, ca nu ma pricep si nu am intalnit problema pana acum.

Succes

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare. nu reusesc sa resetez oil service-ul desi am mai facut asta in trecut. (e36)

 

nu se reseteaza din cauza ca nu a ajuns inca indicatorul la rosu? e inca la portocaliu.

 

am tinut un cablu intre 7 si masa, si mi se pare ca mi s-a resetat si inspectionul, ca a disparut ceasul acela mic din bord.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

 

eu am reusit sa il resetez la un e46 din 99 dar nu prin aceasta metoda ci prin http://forum.e46fanatics.com/showthread.ph...+interval+reset

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

 

salut

am incercat metoda asta si nu merge

tin apasat ,pun contactul in pozitia 1 si dupaia astept sa imi apara oil....... dar nu imi apare nimic si mi se stinge !!

 

metoda lui CT-07-XUC nu imi apare...mai este alta metoda...? ma poate ajuta cineva? multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai dati bani pe tester iata cum resetari singuri intervalul de schim ulei cand faceti schimbul. Automat functioneaza si pentru intervalul de schimb al lichidului de frana:

1- tii apasat pe butonul de pe bord cel din stanga

2- introduci cheia la pozitia I tinand in continuare apasat pe butonul ala pana apare ceva de genul OIL SERVICE RESET sau inspection reset

3- cum a aparut asta ii dai drumul la boton si apesi imediat din nou inca 5 secunde si incepe sa clipeasca mesajul "RESET" sau "RE"

4- ii dai drumul la buton iarasi dupa care apesi inca o data pe el, dar de data asta scurt, fara a tine apasat pe el

5- noul interval de service a aparut

6- mai apesi inca o data tot scurt butonul asta si apare mesajul "END SIA"

7- scoti cheia din contact sa memoreze datele si............ it's done

 

Urmati cu atentie pasii astia ca sa faceti o treaba buna. Vreau sa verific daca merge si la alte modele asa ca astept raspunsuri aici... Plus ca vreau sa vad daca se poate pune si pt o alta distanta decat pt 25000 km, ca eu de ex schimb uleiul la 15000 km si as vrea sa il dau la 15000, nu la 25000 cum se da din default el...

 

salut

am incercat metoda asta si nu merge

tin apasat ,pun contactul in pozitia 1 si dupaia astept sa imi apara oil....... dar nu imi apare nimic si mi se stinge !!

 

metoda lui CT-07-XUC nu imi apare...mai este alta metoda...? ma poate ajuta cineva? multumesc

 

pai rasucesti cheia in pozitia 2 apoi ridici capota shi langa baterie tre sa fie o mufa acolo iei o agrafa shi cuplezi pini 7 shi 13 timp d 3 sec

post-29208-1256417455_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am un e36 din 94, am citit pe acest topic ca trebuie facut scurt intre pini 7-12 pt resetare oil service dar, nu stiu care sunt aceea si nici unde se afla.

Un pic de ajutor pt un incepator? :)

E chiar mufa de deasupra postului tău.

 

Se află ĂŽn compartimentul motor.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.