Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Nu cunosc toate dedesubturile afacerii discutate aici, dar un singur aspect as dori sa cunosc: De ce acel far a fost vandut de tine si nu de cel care a avut dauna cu el? Am avut CASCO si destule belele, dar piesele inlocuite mi/au ramas de fiecare data. Eu vreau sa inteleg ca, prin Contract, Asiguratorul isi asuma dauna, nicidecum si foloasele pe care le poate avea de pe urma acesteia. Nu vreau sa devin prea lugubru cu exemplificarile, dar daca eu inchei Contract cu tine si in urma unui accident ma duc in lumea celor fara tristete, tu te bucuri la cateva sute de euro cat iei la un parc de dezmembrari pe epava masinii mele?
Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc toate dedesubturile afacerii discutate aici, dar un singur aspect as dori sa cunosc: De ce acel far a fost vandut de tine si nu de cel care a avut dauna cu el? Am avut CASCO si destule belele, dar piesele inlocuite mi/au ramas de fiecare data. Eu vreau sa inteleg ca, prin Contract, Asiguratorul isi asuma dauna, nicidecum si foloasele pe care le poate avea de pe urma acesteia. Nu vreau sa devin prea lugubru cu exemplificarile, dar daca eu inchei Contract cu tine si in urma unui accident ma duc in lumea celor fara tristete, tu te bucuri la cateva sute de euro cat iei la un parc de dezmembrari pe epava masinii mele?

Ideea e ca un asigurat a venit sa-si repare masina pe casco! I-am dat farul la inlocuit pt ca era ciobit iar el, un tip cu bani si cu foarte putin timp liber a preferat sa mi-l aduca mie pe cel avariat decat sa-l lase in service! Iar eu, ca un mare escroc si oportuninist ce sunt la-am vandut pe eorma suma de 100 euro (nou e peste 1000) unui membru al acestui club!

De aici, mare tragedie!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Acum, ontopic, am si eu nevoie de parerea ta visavis de situatia pe care o voi relata:

 

Copilul a agitat o sticla de 1L Pepsi, dupa care a deschis capacul acesteia. Trei sferturi din continut a fost spumat pe bord, consola, etc etc. Evident, pe el l/a distrat scena, pe mine nu, mai ales ca s/a intamplat in plin trafic, la o viteza destul de mare. Avarii: Finisajul trimurilor de bord si al schimbatorului de viteza a avut de suferit (se exfolia vopseaua grafit originala). Acelasi efect a avut Pepsi/ul si asupra finisajului consolei centrale, iar butonul de avarii (aflat in consola centrala) a "baut" atat de mult Pepsi, ca a ramas blocat pe avarie, iar usile se incuiau si descuiau la fiecare doua secunde. Societatea de asigurari la care aveam full casco nu a vrut sa accepte acest eveniment ca dauna si am remediat singur problemele. Trimurile le/am vopsit in culoarea masinii si mi/am cumparat singur acel intrerupator. Pe cel defect l/am curatat si, perfect operational, l/am donat unui coleg de forum. Consola, de asemenea, am cumparat/o si am inlocuit/o singur, pe cea afectata am vopsit/o si am vandut/o, la un pret modic, unui alt coleg de forum.

 

Evenimentul este consumat dar doresc sa stiu parerea ta. Era sau nu eveniment asigurat?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Acum, ontopic, am si eu nevoie de parerea ta visavis de situatia pe care o voi relata:

 

Copilul a agitat o sticla de 1L Pepsi, dupa care a deschis capacul acesteia. Trei sferturi din continut a fost spumat pe bord, consola, etc etc. Evident, pe el l/a distrat scena, pe mine nu, mai ales ca s/a intamplat in plin trafic, la o viteza destul de mare. Avarii: Finisajul trimurilor de bord si al schimbatorului de viteza a avut de suferit (se exfolia vopseaua grafit originala). Acelasi efect a avut Pepsi/ul si asupra finisajului consolei centrale, iar butonul de avarii (aflat in consola centrala) a "baut" atat de mult Pepsi, ca a ramas blocat pe avarie, iar usile se incuiau si descuiau la fiecare doua secunde. Societatea de asigurari la care aveam full casco nu a vrut sa accepte acest eveniment ca dauna si am remediat singur problemele. Trimurile le/am vopsit in culoarea masinii si mi/am cumparat singur acel intrerupator. Pe cel defect l/am curatat si, perfect operational, l/am donat unui coleg de forum. Consola, de asemenea, am cumparat/o si am inlocuit/o singur, pe cea afectata am vopsit/o si am vandut/o, la un pret modic, unui alt coleg de forum.

 

Evenimentul este consumat dar doresc sa stiu parerea ta. Era sau nu eveniment asigurat?

 

Din ce ai relatat zici ca ai varsat acid sulfuric nu cola :)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu esti tare-n gura si nu-i iei la ceva pe domnii inspectori de daune te alegi fix cu un ......... Daca ar putea sa-ti carpeasca masina cu super glue ar fi cel mai bine pt ei.

Nu cred ca aceasta afirmatie isi avea locul pe acest topic!

Recunosc, sunt oameni si oameni, in orice domeniu, buni, rai, care cunosc meserie mai multa sau mai putina, care vor sa-si faca bine meseria sau care nu, dar totusi afirmatia ta nu isi avea rostul aici, pe acest topic pe care incerc sa ajut neconditionat pe altii sacrificandu-mi din timpul liber.Sincer o fac cu placere pt ca, prin intermediul vostru, intalnesc si eu niste cazuri particulare de care poate nu m-am lovit inca si intreband in jurul meu, sfatuindu-ma cu alti colegi sau sefi pt a va raspunde la obiect, ma perfectionez si eu!

 

Si, pentru marea curiozitate a unora, sa stiti ca de un an de cand lucrez in acest domeniu am acceptat o data, la inceput 50 de roni de la o cucoana care mi-a spus ca e placerea ei, ca am fost dragut, ca am tratat-o ca pe o adevarata clienta! Chiar i-am oferit o cafea de la aparat, din banii mei, spunandu-i ca o ofera gratis firma.Si sa nu credeti ca era vreo bunaciune.Era o femeie chiar trecuta bine! Am lucrat multi ani in vanzari la viata mea si asa m-am format.Cu respect pt clienti!

E, la cateva zile, femeia, a reparat masina si service-ul a trimis devizul pt acceptul de plata.Acesta se da conform legii in maxim 48 de ore.Asta pt a avea inspectorul timp sa analizeze devizul sau sa ia la dosar vizele de care este nevoie in dosar. (confirmari ale politei, avizarea juridica, verificarea fotografiilor de la inspectia de risc etc).I-am explicat treaba asta, mai ales ca o sfatuisem ca atunci cand baga masina in service sa le spuna celor de acolo sa trimita devizul inaintea terminarii reparatiei tocmai pt a nu bloca masina dupa reparatie. Socant, tipa mi-a spus ca in contul banilor pe care mi i-a dat ea vrea acceptul in maxim o ora ! A picat cerul pe mine dar nu am avut replica.M-am zbatut, m-am rugat de toti cei de care depindea acceptul si am rezolvat acceptul, lasand multe treburi urgente deoparte!

A fost prima si ultima data cand am acceptat bani la deschiderea dosarului.Tuturor celor care intentionau sa ma cinsteasca si care insistau le spuneam ca eu tratez la fel orice client si ma zbat la fel pt fiecare dosar deschis.Daca dupa ce isi rezolva problema sunt multumiti de ritmul dosarului si de calitatea serviciilor oferite de service-urile pe care le recomand si vin la mine cu o atentie, atunci o accept, recunosc.Totusi credeti-ma ca prefer sa ii las sa se simta datori si atat.E mut mai bine sa iti faci cunostinte in cat mai multe domenii decat sa te bucuri de o placere momentana.

 

 

Deasemenea, tin sa mentionez ca niciodata nu am acceptat regiile sau facaturile indiferent cate foloase puteam obtine! Daca am putut sa le dovedesc le-am turnat!

Bineinteles, au fost si cazuri cand clientul a fost dezamagit de mersul dosarului, dar asta nu a tinut de mine, exista norme, legi, clauze pe care multi nu le cunosc,nu le inteleg sau nu vor sa le accepte,unele absurde altele nu, lucruri de care trebuie sa tin cont fara sa am loc de intors,pt ca astea sunt regulile jocului.

 

Pe viitor v-as ruga sa folositi acest topic strict pt ce a fost deschis!Pentru acuze, injurii etc exista PM!

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu-si aibe rostul cand toti inspectorii de daune sunt la fel (mentionez, toate reparatiile sunt facute pe RCA)

 

1. Bara M5 E39 schimbata cu o luna inainte, factura de 30 mil la timpul acela, crapata 2 cm - inspectorul de daune - se repara, se lipeste - l-am luat la doamna P in cele din urma s-a schimbat

 

2. Aripa dr tot E39, se rapara, imi baga chit in ea - aceeasi problema, scandal mare - inlocuit

 

3. accesori tuning nu despagubim - pai a dat masa banii pe ele sau eu?

 

Nu stiu cum ai putut tu sa deschizi topicul asta cand toti sunteti niste .... sunt banii nostri, sunt masinile noastre, nu va bateti voi joc de munca noastra

Link to comment
Share on other sites

@CC23298 Nu cred ca vei gasi o firma de asigurari sa despagubeasca asa ceva, desi la unele firme de asigurari contractul e atat de ambigu si de interpretabil ca e posibil sa ai sanse de castig in instanta.

Cel mai bine e sa cititi atent politele la capitolul EXCLUDERI si la capitolul RISCURI ASIGURATE!

 

@tom Piesele schimbate pe asigurari raman pot ramane la asigurat doar daca inspectorul decide sa le dea "la inlocuit cu recuperare".Anumite piese se dau cu recuperare pt a impiedica doua riscuri:

1. lucratorii din service sa nu poata insela clientul (sa creada ca i s-a inlocuit o piesa iar ea de fapt sa fie reparata) si firma de asigurari (sa plateasca o piesa reparata, de noua,cea platita ramanand in "custodia" service-ului , mai bine zis a unor lucratori). Pe baza acestui mecanism sunt reparate daunele totale pe care le cumpara cei din service de la asiguratii care vor sa scape repede de epave.

 

2. se elimina riscul ca firma de asigurari sa fie inselata de service cu incuviintarea si participarea asiguratilor. Acest caz se intalneste cel mai des la masinile de firma, imputernicitii acestora, contra unui "stimulent" pagubesc firma de asigurari si pe proprietarii autovehiculelor.

 

Acesta este scopul pt care anumite piese sunt cerute cu recuperare.Ele sunt adunate si mai tarziu distruse.

@ tom, ai cumva nevoie de vreo piesa avariata?

 

PS farul vandut de mine nu a fost dat cu recuperare!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

totul depinde de tine ca si inspector de dauna. ca totul sa fie corect noi ar trebui sa te credem pe tine pe cuvant pentru ca nu stim noi cum s-a inchis dosarul ala de dauna cu farul si ce ai decis TU. ramane la client sau ramane la "casco". totul depinde de tine, de ce spui tu, noi nu avem nici o dovada ca ce spui tu e adevarat sau nu. noi ( defapt marea majoritate ) nu credem ce spui tu iar tu nu poti demonstra ca noi ne inselam. puterea cuvantului tau impotriva puterii cuvintelor noastre. tot ce spui e irelevant.........

 

 

eu propun sa ceri inchiderea acestui topic pentru ca nu esti persoana in masura sa dai raspunsuri legate de daune

 

PS: nu am nevoie de nici o piesa, prefer sa pun noi

 

a fost ultima mea poste pe acest topic.........

 

Preferi sa pui piese noi dupa ce in prealabil pui una avariata pe masina si apoi de duci smerit la asigurator? Crezi ca imi sunt straine aceste obiceiuri? De obicei le practica cei care si-au luat o masina pe care nu o pot si intretine sau upgrada! Mai sunt si cei care au naravul in sange!

 

 

Nu ma intereseaza ce cred despre mine unii ca tine si nici nu iti sunt dator cu nicio explicatie!

Daca trecbuie inchis acest topic, are cine sa decida, si rog sa o faca daca trebuie!

 

Dar cred ca mai repede ti-ai merita o sanctiune pt flame!

Link to comment
Share on other sites

@CC23298 Nu cred ca vei gasi o firma de asigurari sa despagubeasca asa ceva, desi la unele firme de asigurari contractul e atat de ambigu si de interpretabil ca e posibil sa ai sanse de castig in instanta.

Cel mai bine e sa cititi atent politele la capitolul EXCLUDERI si la capitolul RISCURI ASIGURATE!

 

Multumesc pentru raspuns. Si uite cum ne vin si noua, asiguratilor, idei sa fraudam asiguratorul. Daca cineva pateste ceva asemanator, in loc sa se duca si sa dea o declaratie cinstita si sa isi acopere paguba, stiind ca nu va primi nimic, se apuca si isi vandalizeaza zona afectata, producand o dauna de cateva ori mai mare, dar de data aceasta acoperita prin clauza de "vandalizare" a contractului. Si in loc de niste amarate de trimuri, o consola si un banal buton de comanda, Societatea ii va plati si o navigatie cu DVD, panou de bord si eventual si un volan sport... sa mai zic si de tapiserie care parca este cam depreciata? :)

 

Stiu ca nu este ortodox ce sugerez aici, dar daca este dauna, apoi DAUNA sa fie!

 

PS Poti sa imi dai exemplu de formulare contractuala de excludere a cazului prezentat mai sus? Te rog.

Link to comment
Share on other sites

Preferi sa pui piese noi dupa ce in prealabil pui una avariata pe masina si apoi de duci smerit la asigurator? Crezi ca imi sunt straine aceste obiceiuri? De obicei le practica cei care si-au luat o masina pe care nu o pot si intretine sau upgrada! Mai sunt si cei care au naravul in sange!

 

In general aceste obiceiuri nu se fac mana in mana cu un asigurator?

Link to comment
Share on other sites

Preferi sa pui piese noi dupa ce in prealabil pui una avariata pe masina si apoi de duci smerit la asigurator? Crezi ca imi sunt straine aceste obiceiuri? De obicei le practica cei care si-au luat o masina pe care nu o pot si intretine sau upgrada! Mai sunt si cei care au naravul in sange!

 

In general aceste obiceiuri nu se fac mana in mana cu un asigurator?

Nu e o regula! Unii sunt ajutati de un inspector sau altcineva care cunoaste niste lacune ale sistemului, altii sunt isteti si o fac fara ajutor din interior si altii se cred isteti si ajung mai devreme sau mai tarziu sa dea cu subsemnatul la departamentele antifrauda!

 

@CC23298 polita difera de la un asigurator la altul, in functie de departamentul juridic al fiecaruia! Citeste-ti atent polita si vei gasi singur raspunsul!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

@CC23298 polita difera de la un asigurator la altul, in functie de departamentul juridic al fiecaruia! Citeste-ti atent polita si vei gasi singur raspunsul!

 

Nu o mai am, s/a intamplat acum vreo 3 ani, daca retin bine... Vroiam sa stiu de ce anume sa ma feresc cand mai semnez contracte de CASCO> Acum lucrez cu Asitrans, in tara nu am avut probleme, iar partenerii din Suedia au fost cat se poate de corecti si receptivi cand a fost cazul.

Link to comment
Share on other sites

Un pic de offtopic: nu ziceai ca nu poti merge cu masina prin Suedia din cauza motorinei bio? Sau poate confund, la cate bagi din top, nu mai le tin sirul.

 

Asa a fost, nu confunzi, am avut problema cu pompa si am dat vina pe motorina bio.

 

Dar cine poate sa se uite la un BMW, fie el chiar si un 320d si sa mearga cu Volvo? Eu unul nu. Lasand gluma la o parte, nu am idee daca de la cateva pline de bio sau de la altceva, masina nu mai scoate fum in demaraj. Ce sa se fi intamplat? Acum sunt in Romania si alimentez ca orice roman, de la pompele de aici. Inca nu a reaparut fumul.

Link to comment
Share on other sites

Inecepand cu 1 ianuarie 2009 asiguratii CASCO nu vor mai fi nevoiti sa mearga la Politie pt avariile din parcare sau pt avariile provocate in evenimente rutiere in care nu au fost implicati terti! Totodata firmele de asigurari au dreptul de a efectua cercetari in vederea stabilirii veridicitatii declaratiei asiguratului!

Constatul amiabil intre parti inca nu se stie cand va intra in vigoare!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi, , asta depinde de situatie!

Pentru un parbriz, o zgarietura nu trebuie sa se faca nici o cercetare!

E vorba de cazurile cu avarii grave, in care masina prezinta urme de avariere in mers! Am avut cazuri in care avaria se datorase coliziunii cu un zid sau cu un copac pt ca erau urme de tencuiala sau material lemnos in zona avariei.Pagubitii le declarasera gasite in parcare!Banuiesc ca nu il lovea blocul sau copacul in parcare!

Link to comment
Share on other sites

pentru un accident petrecut in Romania intre 2 masini, ambele inmatriculate in alte 2 tari europene, iar cel vinovat este asigurat la o societate care nu e reprezentata in Romania, care este procedura?

 

trebuie urmata calea BAAR - Biroul Carte Verde?

 

si care este procedura de reparatie a masinii avariate a persoanei nevinovate la reprezentanta marcii auto respective?

 

se impune neaparat sa achite el din buzunar si apoi sa isi recupereze banii de la asigurari? sau se poate repara masina si reprezentanta isi primeste banii direct de la asigurare...

 

poti sa dai ceva consultanta macar telefonic?

Link to comment
Share on other sites

XXL: eu am patit dar nu chiar cazul descris de tine, ci masina inmatriculata in RO a fost accidentata de o masina inmatriculata in HU... cel din HU avea asigurare la ceva Allianz, am mers la tiriac in cluj, mi-au spus ca nu e sigur, ca ei sunt colaboratorii allianz din ungaria, dar totusi mi-au deschis dosar, si au scris pe actele alea ca eu platesc daunele, si dupa aceea cu factura sa merg la ei, si ei trimit la allianz ungaria urmand ca in decursul a 1 -3 luni sa ma despagubeasca cei din ungaria, dar ideea era ... ca eu trebuia sa merg nustiu unde sa vad care e colaboratorul din romania a acestei firme... eu ca prostu am mers la allianz tiriac...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.