Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Art.134 din regulament

La iesirea din zonele rezidentiale, conducatorii de vehicule sunt obligati sa acorde prioritate de trecere tuturor vehiculelor cu care se intersecteaza

 

sau art.135 litera F

f) când se pune în mişcare sau la pătrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alăturată acestuia faţă de vehiculul care circulă pe drumul public, indiferent de direcţia de deplasare;

 

parcarea publica este proprietate alaturata in cazul asta

 

Faci o adresa catre primaria de sector prin care soliciti sa ti se comunice regimul zonei respective, parcaj/strada

Cu raspunsul primit le faci o adresa pe care o depui cu numar de inregistrare la ei (asigurator) in care spui ca (daca se confirma ca e parcaj) te incadrezi la art de mai sus si soliciti clarificari in acest sens.

Nu uita sa soliciti raspuns scris prin scrisoare recomandata la adresa ta de domiciliu.

 

Daca e parcare si nu platesc, ii dai in judecata (desi cred ca o sa isi reconsidere pozitia).

Daca e strada, au dreptate.

 

PS e suficient ca strada respectiva (chiar daca nu are capat) sa fie incadrata ca "intrarea ...." si se incadreaza ca strada =>pierzi.

Daca e parcaj de resedinta ai noroc.

Edited by mmneg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu de la ei, cica domnle... parcarea aia are un drum care da in drumul pe care circulam eu , si ca nefiind semn de circulatie eu trebuia sa ii dau prioritate.

.

Pai stimabile domn Vasilica , cum vrei sa intrii/iesi din parcare , prin aer????? Nu e normal ca are un drum de acces , iar in cazul de fata drumul are in jur de 20 metrii.

 

Si partea a2a , el cand a intrat in mine , eu eram deja in intersectie....nu ma apropiam de intersectie si nu l-am lasat sau altceva, eram deja acolo si el a venit fara sa puna frana...

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu de la ei, cica domnle... parcarea aia are un drum care da in drumul pe care circulam eu , si ca nefiind semn de circulatie eu trebuia sa ii dau prioritate.

.

Pai stimabile domn Vasilica , cum vrei sa intrii/iesi din parcare , prin aer????? Nu e normal ca are un drum de acces , iar in cazul de fata drumul are in jur de 20 metrii.

 

Si partea a2a , el cand a intrat in mine , eu eram deja in intersectie....nu ma apropiam de intersectie si nu l-am lasat sau altceva, eram deja acolo si el a venit fara sa puna frana...

vezi ce regim are pocnitoarea aia de strada dar e posibil rca sa se fi interesat deja. Dar verifica

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Salut. Tocmai mi-a aparut un semn in bord, stanga jos, un fel de baterie (portocalie). Taicamiu mi-a spus ca trebuie inlocuita bateria, cum ca ar fi veche. Intrebarea mea este, daca as mai putea circula cu masina vreo 150 km (am de facut 2 drumuri), fara sa apara surprize.

 

Multumesc.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vb cu inspectorul de daune sa ceara printr-o adresa politiei fotografiile de la ei

 

Asta ca sa se complice total aiurea.

Atata timp cat accidentul a fost declarat la politie si avand in vedere ca in nicio norma rca nu scrie nimic de faptul ca dosarul/plata catre pagubit se efectueaza conditionat de colaborarea vinovatului cu asiguratorul lui, nu vad nici o logica intr-o asemenea actiune.

Astra tergiverseaza toate dosarele.

Reclamatie la CSA si garantat (eu am trecut prin asa ceva) lucrurile se schimba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imi poate oferi cineva ceva informatii vis-a-vis de City Insurance? Am primit o oferta buna pt CASCO la ei si vreau sa stiu daca sunt buni platnici sau nu.

 

City nu sunt extraordinari de buni platnici. Eu , prin AmDauna am avut ceva de furca cu intarzierile de la ei.

 

@MIX La tine situatia este in felul urmator, asiguratorul are dreptul ca maxim trei luni sa faca propriile cercetari . E treaba lor daca reusesc sa dea de masina asigurata dar tie nu ti se va putea refuza plata despagubirilor pe motiva ca nu au vazut-o ei. Masina vinovata poate fi reparata pentru ca politia i-a emis autorizatie de reparatie ! Daca asiguratorul ti-a dat nota de constatare pregateste un deviz estimativ daca consideri ca poate fi dauna totala.

Da-mi un mail cu cazul tau si te voi asista fara nicio obligatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu o mica problema cu Omniasig. Saptamana trecuta m-a lovit din spate intr-un sens giratoriu un neatent. Am facut amiabila, am fost la asigurator amandoi, la prima vedere era bara zgariata si trebuia vopsita si nu mai statea la colturi lipita de masina. Asta a si fost trecut in constatarea initiala si s-au facut poze.

Nu am vrut sa ma duc la service-ul recomandat de ei pentru ca prefer sa ma duc unde cunosc si unde pot sa stau langa masina si mai ales nu sunt de acord sa imi las masina acolo cate o saptamana.

Toate bune si frumoase m-am dus la ce service am vrut eu, am dat bara jos si am constatat si armatura de metal de pe spate ca era indoita si usor crapata. I-am facut poza, am trimis de pe emailul meu poza pentru reconstatare si am asteptat. Intre timp satul sa stau cu masina in service am indreptat cat de cat armatura dar e tot crapata, i-am dat un grund si am montat bara proaspat vopsita pentru ca aveam nevoie de masina. Mi-au raspuns dupa 4 zile sa ma duc la ei fara bara. Am fost iar la service, am dat iar bara jos ... am mers la ei si au inceput sa strambe din nas ca de ce am indreptat-o. Pai e simplu ... cu armatura stramba nu se aseza bara. Acum au trecut iar 3 zile si nici un raspuns.

Cum sa procedez sa imi aprobe odata si armatura aia si sa fac masina cum era.

Parca e vina mea ca m-a lovit altul, sau parca e vina mea ca service-urile din Romania sunt de cacao.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia sa intervii asupra reperului avariat. Din pacate sunt indreptatiti sa refuze.

 

Numarul de inspectori este limitat iar volumul de munca este foarte mare la majoritatea asiguratorilor. Nu cred ca este rea intentie ca nu raspund instant.

 

Gandeste-te ca un inspector primeste 16 dosare in fiecare zi iar din astea o buna parte sunt cu reconstatare.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca sunt ocupati, dar cu toate astea nu sunt eu vinovat ca m-a lovit asiguratul lor, si mai ales nu pot sta cu masina o saptamana in service pentru o bara si o armatura in conditiile in care masina aia pentru mine produce bani. Au pozele initiale unde se vede ca bara era impinsa in afara, le-am trimis in aceeasi zi poza cu armatura avariata la doua ore dupa constatarea lor.

 

Cum pot eu sa astept 4 zile sa ma duc la o reconstatare si apoi inca nu stiu cat sa aprobe, si apoi sa mai astept sa se dea comanda si sa vina armatura inca cateva zile si tot asa.

Daca urmam cursul normal al lucrurilor si duceam masina unde vroiau ei probabil recuperam masina dupa 2 saptamani.

Voi astepta raspunsul lor ... care e termenul legal pentru a primi raspuns la reconstatatre?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am o problema si nu stiu cum sa procedez

 

Am avut un incident, m-a lovit unu in bara spate, decat zgariata, am facut constatarea, urma sa duc masina in service

La putin timp m-a mai lovit unu tot in bara spate, aproape in acelasi loc, am facut amiabila, nu am apucat sa fac inca constatarea

 

Cum pot proceda sa-mi iau banii de la amandoua societatile de asigurare ?

Pot sa repar masina pe un RCA si dupa sa cer in regie proprie la cealalta ?

 

Astept indrumari

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am o problema si nu stiu cum sa procedez

 

Am avut un incident, m-a lovit unu in bara spate, decat zgariata, am facut constatarea, urma sa duc masina in service

La putin timp m-a mai lovit unu tot in bara spate, aproape in acelasi loc, am facut amiabila, nu am apucat sa fac inca constatarea

 

Cum pot proceda sa-mi iau banii de la amandoua societatile de asigurare ?

Pot sa repar masina pe un RCA si dupa sa cer in regie proprie la cealalta ?

 

Astept indrumari

 

dar de ce vrei bani de la ambele societati ? Nu e suficient sa plateasca una reparatia ?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa am un beneficiu de pe urma timpului pierdut si a drumurilor prin service-uri

 

A pus keth punctul pe i.

 

Poate omu chiar asta a urmarit...sa fie lovit in spate si sa ramana cu banii de pe o reparatie.

 

Chiar n-am urmarit asta, a fost pura coincidenta

Link to comment
Share on other sites

Tu declari chestia asta? Ca ai avut doua evenimente rutiere in acelasi loc in interval scurt de timp fara a repara masina? Sau declari la a 2-a ca apucasei sa repari masina? Chiar sunt curios.

 

Nu am facut inca constatarea la a doua, declar ca asa era bara zgariata dinainte la cealalta lovitura, ca oricum imi dau si la a doua revopsire.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg, ce frauda ? Am avut doua evenimente pe 2 RCA-uri.

Este ceva ilegal sau nu inteleg.

 

Daca te lovea a doua oara in alt loc mergea,dar asa este ilegal(ai si o bifa de pus pe hartia pe care o completezi cum ca nu ai mai declarat incidentul la alt asigurator/circa de politie).Daca-l declari la doi asiguratori si te descopera,esti pasibil d-un dosar penal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te lovea a doua oara in alt loc mergea,dar asa este ilegal(ai si o bifa de pus pe hartia pe care o completezi cum ca nu ai mai declarat incidentul la alt asigurator/circa de politie).Daca-l declari la doi asiguratori si te descopera,esti pasibil d-un dosar penal.

 

Sunt doua incidente separate, unu mi-a facut o zgarietura si celalat alta, nu e aceeasi lovitura in acelasi loc de doua ori.

Iar la al doilea RCA cand fac constatarea declar ca mai sus asa era zgariata dinainte sa ma loveasca ala.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.