Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

ARDAF sunt cei mai nenorociti. Ar trebui sa li se interzica sa mai ofere RCA.

Banuiesc ca faci referire la postul lui @tom, caruia ii raspund cu aceasta ocazie si lui.

Chiar lucrez la ARDAF, si iti spun ca faza cu reconstituirea nu vine de la aceasta firma, ci corespunde normelor CSA.La loviturile cauzate de mersul inapoi sau la accidentele in care pagubitii sunt motociclstii legea da voie asiguratorului sa faca propria ancheta.Asta pentru ca in spatele unor spete ca astea se ascund multe fraude.Si credeti-ma ca sunt multe, unele facute cu cap, altele nu.Firma de asigurari le depisteaza pe cele din urma si pe baza acestor reconstituiri.

In cazul lui Tom, care a fost lovit de carligul unei masini care dadea cu spatele orice firma de asigurari ar fi chemat vinovatul pt reconstituire.Acesta este obligat contractual sa se puna la dispozitia firmei de asigurari la care incheie RCA-ul! Daca in termenul legal de 30 de zile acesta nu se prezinta, firma de asigurari trebuie sa te despagubeasca si apoi sa faca regres pe vinovat.Daca inspectorul taraganeaza dosarul puteti face reclamatie la CSA.Daca ti-a scris ca nu isi asuma responsabilitatea de a da accept de plata nu inseamna ca nu vei fi despagubit.E posibil ca service-ul sa termine reparatia inaintea lamuririi situatiei cu reconstituirea si ca urmare nu poti primi accept de decontare directa.Tu in schim daca nu vrei sa stai cu masina prin service poti plati si apoi te duci la asigurator cu factura, deviz si dovada platii sa faci cererea de despagubire.Deasemenea poti da in judecata si vinovatul.Faptul ca are RCA nu il absolveste de posibilitatea de a fi dat in judecata!

Ca sa revin la Ardaf, si ma refer la ultimul an, de cand a fost cumparat de cehii de la PPF, nu la perioada lui Tender cand chiar erau probleme cu despagubirile, recunosc ca a avut ceva referinte proaste din partea pagubitilor.Acestea au fost cauzate de multe ori de taraganarea unor dosare asupra carora plana suspiciunea de frauda.Ardaful a avut cele mai ieftine polite si logic a avut o cota mare de piata la RCA-uri.Ca urmare daunele fiind multe, automat numarul fraudelor a fost direct proportional.Cine planuia o facatura, logic era tentat sa cumpare cea mai ieftina polita de pe piata.

Ca urmare anul asta au preferat sa nu mai fie cea mai ieftina firma de RCA.Au preferat bulgarii de la EUROINS sa isi rupa gatul oferind polite RCA mult mai ieftine.Nu e exclus ca anul viitor aceasta firma sa falimenteze sau e la fel de posibil ca bulgarii sa dispara in ceata prin cine stie ce jonglerie.Eu unul nu ii vad bine pe cei care vor fi nevoiti sa foloseasca un RCA de la ei. SFAT PT CEI CARE AU CASCO:PUTETI DESCHIDE DOSAR DE DAUNA SI LA ASIGURATORUL CASCO CHIAR DACA SUNTETI IN POSTURA DE PAGUBIT.Asiguratorul casco va face ulterior regres catre asiguratorul RCA.Acest dosar nu va va afecta polita pt anul viitor.Bineinteles, daca aveti casco cu fransiza, va trebui sa o platiti daca nu aveti clauza prin care sa fiti scutiti in caz de regres.

 

Acum sa nu credeti ca tin in brate firma, are si ea bilele ei negre dar nu cred ca mai multe decat oricare alta firma de asigurari.Daca rascoliti forumurile auto veti vedea ca nemultumiri sunt vis-a-vis de toti asiguratorii.

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

intrebare: ce a scris politistul pe avizul de reparatie se trece obligatoriu la deschiderea dosarului de dauna, sau constatarea inspectorului de daune este prioritara?

1. inspectorul de dauna nu poate trece in constatare elemente avariate vizibile daca acestea nu sunt consemnate in actul emis de Politie.Exceptie fac elementele care au trecut neobservate de politist, dar rezulta din dinamica evenimentului.

 

2. nu orice element trecut pe actul Politiei e obligatoriu ca inspectorul de dauna sa vi-l treaca in constatare.De ex. poate ati avut un element avariat inaintea accidentului, politistul vi la trecut si pe acesta chiar daca din dinamica reiese ca a fost avariat in alt eveniment.Aici depinde de inspectorul de daune.Nu va ganditi ca dati o spaga si vi-l trece! Chiar daca o face, e posibil sa nu fie luata constatarea in seama de catre inspectorii lichidatori sau de cine stie ce sef.

In cazul contatarilor de CASCO, treaba nu mai sta astfel.Aici este mai putina strictete!

 

Oricum o parte din aceste probleme vor disparea de la 1 ianuarie de cand intra constatul amiabil in vigoare.Bineinteles, vor aparea alt gen de probleme atunci, dar sa speram ca ne vom alinia cat mai repede la sistemul si mentalitatea din tarile unde constatul amiabil e in vigoare demult.

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am avut 2 incidente in care vinovatii aveau RCA la ARDAF. Mizerabil. In afara de faptul ca au ales o locatie infect de mica unde de abia ai loc, te mai si trateaza de parca le-ai cere de pomana.

Au incercat sa ma frece cu tot felul de mizerii. Ba sa-mi fac masina nu stiu unde, ba sa nu iau piesele de le reprezenta ( era vorba de un Logan, nu de BMW ) ca sunt scumpe.

 

Nu cred ca are sens sa ne batem joc unii de altii facandu-ne RCA la firme care s-au dovedit neserioase. Nu stiu ce au facut cehii si care este politica firmei, mi-e teama insa ca desi au marit tarifele calitatea serviciilor a ramasa aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am avut 2 incidente in care vinovatii aveau RCA la ARDAF. Mizerabil. In afara de faptul ca au ales o locatie infect de mica unde de abia ai loc, te mai si trateaza de parca le-ai cere de pomana.

Au incercat sa ma frece cu tot felul de mizerii. Ba sa-mi fac masina nu stiu unde, ba sa nu iau piesele de le reprezenta ( era vorba de un Logan, nu de BMW ) ca sunt scumpe.

 

Nu cred ca are sens sa ne batem joc unii de altii facandu-ne RCA la firme care s-au dovedit neserioase. Nu stiu ce au facut cehii si care este politica firmei, mi-e teama insa ca desi au marit tarifele calitatea serviciilor a ramasa aceeasi.

Sa stii ca multi cer de pomana de la asiguratori! Prin intermediul inspectorului, al service-ului sau al unor regii frauduloase.Daca tu esti corect nu inseamna ca toti clientii sunt la fel!Ca sa nu mai vorbesc ca nici atitudinea multor clienti nu e tocmai cea mai potrivita! Te plangi ca au sediul mic? Cumva pretul asigurarilor e la nivelul celor din tarile civilizate de vrei sedii la standard europen? Tu stii ca majoritatea asiguratorilor auto daca nu ar avea si alte tipuri de asigurari ar da faliment?De aceea si firmele de asigurari RECOMANDA alte service-uri decat reprezentantele.Sa iti mai spun ceva, sa stii ca reprezentantele au foarte multe reclamatii in ceea ce priveste calitatea seviciilor si a lucrarilor si mai ales a inocuirii pieselor bune de pe masini cu altele sh.

Du-te la o reprezentanta DACIA de exemplu , vorbeste cu un mecanic si sa vezi cate piese noi iti poate oferi la jumatate de pret.De unde crezi ca le are?

 

 

 

Si sper ca pe viitor sa posteze aici strict cei care au nevoie de consiliere! Pt lobby, reclamati, etc va rog folositi alte topicuri!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, am cam inteles ideea. Oricum jenant sa imi faca astfel de figuri pentru o usa infundata putin, pe care o indreapta si o vopseste. daca aveam cine stie ce dauna atunci da putea sa ma banuiasca de cine stie ce frauda dar in cazul meu..........oricum nu e vina mea ca eu nu dau de ala, e treaba firmei de asigurari sa il cheme cu masina sa o vada, in timpul asta mie ar trebui sa imi repare masina. cred ca va trebui sa imi platesc singur reparatie si apoi sa astept banii de la ei. o sa imi platesc ca nu e vb de cine stie de dauna dar o sa ma duc si i fac ...............le stric toata saptamana.........

Ai si tu dreptate dar crede-ma ca sunt multi care se preteaza sa faca regii pt cate un fleac.Pe parcurs o sa va mai postez cate o gainarie de care ma mai lovesc eu sau colegii mei ca sa vedeti si voi la ce se preteaza unii.

 

Nu ii lasa, streseaza-i, ca daca o lasi moale vor crede ca te lasi pagubas!

Link to comment
Share on other sites

Nu ii lasa, streseaza-i, ca daca o lasi moale vor crede ca te lasi pagubas!

 

 

Nu e normal ca un client sa faca presiuni ..in dorinta de a-si rezolva problema ....E tipic romanesc sa taraganezi lucrurile , poate poate castigi ceva ..sau ca sa fim concreti ...de fapt se acopera daune maaaaaaari ( care primesc repede accept ..si stim cum ) ...si se trage pe alti fraieri care chiar au fost pagubiti de o situatie reala !...Nu stiu de ce alte firme spui dar fffff multe situatii negative se refera la Ardaf ...Nu stiu daca a fost bine ca ai spus unde lucrezi ..Toti cel putin odata am trecut printr-o experienta f neplacuta cu Ardaf !...In schimb am colaborat cu orice alta firma F bine ...DIn respect pt ceilalti soferi tot timpul mi-am facut RCA la alt asigurator , in speta BCR de care personal am fost mereu multumit si nu am avut obiectii !...Deci oricat ai vrea sa eviti offtopic ..problema e ca NU SUFERIM ARDAF ! LOL ...Glumesc cu un sambure de adevar !...Multa bafta !.. Si ca sa-ti spun ce mi-a spus serviceul la care m-a trimis Ardaf ..citez " Ardaf e ca republica Moldova ! NU e o firma unde sa-ti asiguri masina la care tii !.Ma refer la Casco in special !.....Parerea mea ca Ardaf functioneaza din inertie nu din feedback ..Dar feedbackul se si intoarce ! ..Se pierd f multi clienti si nu stiu cati se castiga !... . ...

 

LA MULTI ANI !

Link to comment
Share on other sites

Nu ii lasa, streseaza-i, ca daca o lasi moale vor crede ca te lasi pagubas!

 

 

Nu e normal ca un client sa faca presiuni ..in dorinta de a-si rezolva problema ....

 

LA MULTI ANI !

Aici te contrazic, daca am de recuperat bani de undeva crede-ma ca ma zbat sa ii recuperez.

Si inca ceva, cand te duci la asigurator sa deschizi dosar pe RCA nu esti privit ca fiind un client.Pentru ca nu esti client!!!Tu nu ai platit nimic! Esti pagubit!

Spui ca ai avut probleme pe CASCO la Ardaf! Daca s-a intamplat anul asta sspune-mi ce numar de dosar ai avut si la ce inspector.La mine nu ai avut sigur, pt ca nu am avut nicio reclamatie, din contra, majoritatea si-au reinoit politele.Eu iau in consideratie vorba ta de buna, excluzand posibilitatea sa fi avut dosarul la mine, dupa care sa fi ajuns la fraude sau la juridic pt excludere!

Si de ce sa nu spun unde lucrez? Nu imi e rusine de mine, pt ca stiu ca sunt corect si imi fac treaba destul de bine!Nu am bagat mana in buzunarul nimanui si nici nu am pus frana la vreun dosar fara sa am motive intemeiate legal. Plus de asta poate vor fi colegi de forum care vor fi nevoiti sa deschida dosar la Ardaf si ar fi bine sa stie de cine si ce sa intrebe.

 

Si inca o data va rog sa nu mai fiti offtopic pt ca voi ruga sa fie inchis topicul si ar fi pacat pt cei care chiar ar avea nevoie de ajutor!Ca sa nu mai vorbim ca de la 1 ianuarie intra in vigoare constatul amiabil si majoritatea veti fi in ceata.Sincer, nici noi nu prea am fost clar informati de toate aspectele de catre CSA, asa ca vor fi sigur probleme!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

[si inca o data va rog sa nu mai fiti offtopic pt ca voi ruga sa fie inchis topicul si ar fi pacat pt cei care chiar ar avea nevoie de ajutor!Ca sa nu mai vorbim ca de la 1 ianuarie intra in vigoare constatul amiabil si majoritatea veti fi in ceata.Sincer, nici noi nu prea am fost clar informati de toate aspectele de catre CSA, asa ca vor fi sigur probleme!

Cred ca initiativa ta de a raspunde unor probleme legate de asigurari poate fi utila tuturor userilor. Mai devreme sau mai tarziu, mai cu vina mai fara, cam toti se lovesc de asta.

 

Notiunea de offtopic este foarte relativa. Cred ca toate posturile au avut legatura cu subiectul asigurari.

 

Poate ne dai mai multe detalii despre ce inseamna constatul amiabil. Mai e nevoie de mers la politie? Cum se stabileste vinovatul, cum se procedeaza cu amenzile si punctele de penalizare?

Link to comment
Share on other sites

[si inca o data va rog sa nu mai fiti offtopic pt ca voi ruga sa fie inchis topicul si ar fi pacat pt cei care chiar ar avea nevoie de ajutor!Ca sa nu mai vorbim ca de la 1 ianuarie intra in vigoare constatul amiabil si majoritatea veti fi in ceata.Sincer, nici noi nu prea am fost clar informati de toate aspectele de catre CSA, asa ca vor fi sigur probleme!

Cred ca initiativa ta de a raspunde unor probleme legate de asigurari poate fi utila tuturor userilor. Mai devreme sau mai tarziu, mai cu vina mai fara, cam toti se lovesc de asta.

 

Notiunea de offtopic este foarte relativa. Cred ca toate posturile au avut legatura cu subiectul asigurari.

 

Poate ne dai mai multe detalii despre ce inseamna constatul amiabil. Mai e nevoie de mers la politie? Cum se stabileste vinovatul, cum se procedeaza cu amenzile si punctele de penalizare?

Mai mult de atat nu se stie!

 

http://www.1asig.ro/V-ati-gasit-masina-lov...3,100-32831.htm

 

http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...9&Itemid=92

Link to comment
Share on other sites

2. nu orice element trecut pe actul Politiei e obligatoriu ca inspectorul de dauna sa vi-l treaca in constatare.De ex. poate ati avut un element avariat inaintea accidentului, politistul vi la trecut si pe acesta chiar daca din dinamica reiese ca a fost avariat in alt eveniment.Aici depinde de inspectorul de daune.Nu va ganditi ca dati o spaga si vi-l trece! Chiar daca o face, e posibil sa nu fie luata constatarea in seama de catre inspectorii lichidatori sau de cine stie ce sef.

In cazul contatarilor de CASCO, treaba nu mai sta astfel.Aici este mai putina strictete!

multumesc.

deci imi voi vopsi 2 elemente pe banii mei, zgarieturile constatate de politist fiind "invizibile" pentru agentul constator, pe motiv ca masina era murdara si era noapte. (asigurare de tip CASCO full)

 

alte elemente demne de luat in calcul cand se merge la asigurare mai sunt de mentionat?

 

si mi-ar placea sa nu mai amintiti de cuvantul spaga pe BMWClub, in condtiiile unei intrebari simple, fara substrat.

Multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

[

 

alte elemente demne de luat in calcul cand se merge la asigurare mai sunt de mentionat?

Ca sa mearga treaba ma usor treaba la constatare e bine sa aveti toate documentele necesare(eventual sunati inainte si intrebati ce va trebuie),sa aveti masina curata, sa incercati sa nu mergeti cu capsa pusa. De exemplu, mie mi se intampla des ca pagubitii sa fie ofensati de faptul ca trebuie sa dea o declaratie pe propria raspundere si sa faca si schita accidentului.Sar in sus repede ca de ce trebuie sa faca asta, ca au scris si la politie.Nu inteleg ca despagubirea o face firma de asigurari, nu Politia.Pt asta trebuiesc respectati anumiti.

Link to comment
Share on other sites

ARDAF sunt cei mai nenorociti. Ar trebui sa li se interzica sa mai ofere RCA.

lucrez cu asiguratorii de 1 an si jumatate si am intr-o luna de zile cam 2 evenimente(media), dintre toate societatile de asigurari dedeparte ARDAF e cea mai ciufuta, cea mai complicata si cea care incearca prin tot felu de metode sa se scoata ca sa zic asa, sa reduca la minim devizul

dupa ARDAF ar fi bine sa le dam doar bani si in caz de dauna sa ne-o reparam singuri

vin cu detalii daca e nevoie si sincer as putea umple 5 pag de probleme intampinate cu cei de la ardaf

Link to comment
Share on other sites

de cati ani lucrezi ca inspector de daune?

De ce intrebi? Pui la indoiala sfaturile mele sau vrei sa imi oferi un post mai bun si vrei sa-ti prezint cv-ul? :)

ti-as putea lua cv-ul in considerare, dar sunt din M-Ciuc. si eu lucrez in asigurari, sunt directorul unei sucursale judetene si mi-a placut, sincer, modul in care ai raspuns la anumite intrebari. bafta.

Nu lucrez la Ardaf.

Link to comment
Share on other sites

ti-as putea lua cv-ul in considerare, dar sunt din M-Ciuc. si eu lucrez in asigurari, sunt directorul unei sucursale judetene si mi-a placut, sincer, modul in care ai raspuns la anumite intrebari. bafta.

Nu lucrez la Ardaf.

Multumesc pt apreciere! Sper sa ajute sfaturile mele!

 

PS Nu mi-ar displace peste ceva ani un post in Miercurea, am o casa in Ghimes-Palanca si ajung cam rar din pacate! :)

Link to comment
Share on other sites

[

 

alte elemente demne de luat in calcul cand se merge la asigurare mai sunt de mentionat?

Ca sa mearga treaba ma usor treaba la constatare e bine sa aveti toate documentele necesare(eventual sunati inainte si intrebati ce va trebuie),sa aveti masina curata, sa incercati sa nu mergeti cu capsa pusa.

sunt deja suspectat ca am fost cu capsa pusa? :)

nu-i chiar frumos spus din partea dvs...

 

ghinion: masina era murdara, nu s-a vazut zgarietura, desi am facut tot posibilul pe loc...asta e invatatura de minte, sa ma duc de fiecare data la asigurari cand imi apare ceva la masina

Link to comment
Share on other sites

sunt deja suspectat ca am fost cu capsa pusa? :)

nu-i chiar frumos spus din partea dvs...

 

:) Am vorbit la general! Sa inteleg ca te-am nimerit? :)

 

 

eu am la BCR, la inceput au cam facut figuri, cum fac mai toti dar pana la urma a fost ok. oricum nu e vorba de firma de asigurari ci de oamenii care lucreaza acolo. poate intr-un oras e ok la BCR dar in alt oras e naspa datorita vreunui dus cu pluta. cel mai bine e sa te interesezi la tine in oras la ce firma e ok. bafta

 

Foarte bine a mentionat! Oamenii fac totul!

 

 

eu am la BCR, la inceput au cam facut figuri, cum fac mai toti dar pana la urma a fost ok. oricum nu e vorba de firma de asigurari ci de oamenii care lucreaza acolo. poate intr-un oras e ok la BCR dar in alt oras e naspa datorita vreunui dus cu pluta. cel mai bine e sa te interesezi la tine in oras la ce firma e ok. bafta

 

Foarte bine a mentionat! Oamenii fac totul!

Link to comment
Share on other sites

dupa topicul tau cu farul de seria 5 : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=48286&st=0 nu mai am incredere in explicatiile tale de agent de daune. m-ai convins inca o data ca toti sunteti o apa si un pamant si sa stii ca va inteleg, daca as fi in locul tau cred ca si eu as face la fel. cand te vezi cu atata putere in mana mai uiti de unde ai plecat sau cine esti.

 

vorba ta " e criza economica". fiecare trage jarul pe turta lui si sincer nu ma intereseaza ce faci tu, sau cum faci rost de piese sau ca le vinzi sau ce combinatii ai tu. chiar nu ma intereseaza, dar nu veni aici pe forum sa dai lectii de moralitate cand tocmai tu esti ala care le incalci si nici macar nu stii sa te feresti.

 

nu o lua personal, nu am nimic cu tine, ma revolta doar ideea de a ne lua de fraieri. suntem si noi destul de mari si majoritatea am avut tangente cu firmele de asigurari.

Tu crezi ca am prejudiciat pe cineva?

Clientul are far nou pe masina, pt ca asta era dreptul lui! Altcineva, membru cu vechime al acestui club a facut economie de multi bani pt a-si pune xenoane pe masina.Va avea un far usor avariat, dar nu il deranjeaza.La fel, la randul lui vanzandu-si farurile fara xenon la un pret bun va ajuta pe altcineva care a avut un necaz si care nu are casco.

Puteam sa spun ca farul mi l-a dat un mecanic dintr-un service ca sa-l vand dar nu am facut asta pt ca ma consider un om sincer si corect atata timp cat , repet, nu am prejudiciat pe nimeni.Din contra, acel far putea ramane intr-un service iar un mecanic mai tupeist si intreprinzator gasea un fraier care venea cu masina la revizie sau pt alte reparatii, facea repede schimbul si avaria la el fiind mica putea trece neobservata o perioada, iar daca era observata respectivul putea sustine cu tupeu ca asa a intrat masina in service!

Puteam totusi sa vand farul la mult mai multi bani, dar eu l-am dat imediat, cu cat mi s-a oferit!

Si crede-ma ca daca aveam un prieten sau un cunoscut care avea nevoie de el il dadeam gratis.

 

Asa suntem noi romanii, invidiosi si egoisti!

Plus de asta, am gasit acest topic:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=36017&hl=

 

Si tind sa cred ca esti deranjat ca nu dau si "alt gen de sfaturi privind asigurarile" ! Dar asta e problema ta si nu ma priveste!

Cand te vad afirmand ca nu mai ai incredere in sfaturile date de mine pe acest topic tocmai din motivul prezentat mai sus ma face sa cred ca esti o persoana care gandeste subiectiv.In primul rand subiectele nu au legatura unul cu altul! Si daca ma consideri in continuare un personaj negativ eu iti respect parerea.Poate ai dreptate si eu nu constientizez asta, dar parerea mea e ca nu am prejudiciat pe nimeni.Daca tu nu vrei sa mai ai incredere in sfaturile si informatiile pe care le postez e problema ta descurca-te cum poti, dar gandeste-te ca peste cateva zile intra in vigoare constatul amiabil. O sa fie o perioada dificila pt ca nici firmele de asigurari si nici asiguratii in genere nu sunt pregatiti pentru pasul asta.Romanul e invatat sa bata din palme si imediat sa se rezolve problema.Sare in sus daca i se spune ca trebuie facuta vreo adresa oficiala, ca trebuie facuta o reconstituire, o ancheta, etc.Nu cunoaste termenii contractuali dar nici vrea sa-i intelega. Veti vedea ca va fi o perioada grea, pt ca nici noi inspectorii de dauna nu suntem pregatiti.Ni s-au pus niste norme in brate in urma cu putin timp si citindu-le atent am oservat o gramada de exprimari ambigue.Multe chestii sunt interpretabile!

 

Totusi daca mai marii clubului decid ca acest topic este inutil,ca dau informatii eronate sau daca altcineva vrea sa preia rolul meu pe acest topic, eu imi plec capul!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.