Jump to content

Probleme de sarbatori :(


Recommended Posts

Salut,

Tocmai eram la un chef si am fost sa cumpar mancare. Inainte sa ajung in parcare am mers cam 50 metri in marsharier. Imediat ce am bagat in viteaza 1 am observat ca masina nu se misca. A intrat in viteza (ma refer ca schimbatorul s-a miscat), dar cand turam masina pur si simplu nu se misca.

Dupa ce am miscato putin (am impinso) a intrat in viteza dar a mers doar putin si dupa aia iar a inceput sa se tureze aiurea fara sa se miste.

Care poate fi problema ? Mentionez ca am schimbat ambreajul acum 1 luna, nu cred ca mi-au dat baietii teapa :)

Am observat ca se aude un sunet ciudat sub masina cand incercam sa accelerez si era in viteaza.

 

Astept niste sfaturi si sper ca vesti nu foarte rele :)

 

Sarbatori fericite

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru raspunsuri. Credeti ca ar putea fi volanta ?

Sau poate mi-au dat tzapa cu ambreajul ?

 

Chestia e ca ar fi bine sa stiu care e problema. Daca e ambreajul merg la aia si le dau in cap. Nu vreau sa merg acolo sa imi zica ca jentile sunt indoite (gluma) si sa imi ceara 500 euro ca sa imi schimbe ambreajul din nou .

mersi

 

EDIT: pedala se simte la fel.

Edited by blastergod
Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvate problema din fericire foarte usor.

Am fost cu un mecanic la masina si se pare ca a iesit planetara din grup, a zis probabil din cauza gropilor.

A bagato inapoi si nu mai am nici o problema.

 

Va salut

 

 

dar planetara aia nu are ceva o piedica ? ..sta asa ca bleaga acolo ? ...zau ca e aiurea ce zici tu ..sa iasa planetara din grup ...

Link to comment
Share on other sites

Baieti, deci nu am de ce sa va mint. Poate ma insel si nu era din grup, dar planetara a iesit de undeva de langa grup atunci (in cazul in care mai este o conexiune in plus).

NU este nici un surub, nimic, pur si simplu a iesit, a bagato la loc (l-am vazut, e prieten de al meu ...) si acum masina merge ca inainte.

Puteti sa inchideti topicul daca nu ma credeti, dar ce sa fac daca asta s-a intamplat.

 

Sal

 

EDIT: Poate am zis gresit cand am zis planetara, este articulatia care e conectata la planetara sau nu stiu cum sa zic :)

Edited by blastergod
Link to comment
Share on other sites

Daca tragi de ea, planetara iese din diferential cu tot cu flansa de care e prinsa.

Asa e facut sistemul, flansa e fixata cu un inel de siguranta elastic care nu-i permite sa iasa singura, insa daca tragi de ea iese. Asa se si demonteaza.

 

Acum este posibil sa pierzi ulei pe la acea flansa, probabil s-a cam dus simeringul.

Link to comment
Share on other sites

exact planetare are 12 suruburi sau mai multe dar.. iese cu tot cu bucata aia de care e prinsa planetara.. intra si iese pur si simplu.. are si un semering pt ulei.. o bagi foarte usor.. doar impingi d ea eu ma chinuiam sa le desfac... si cand trag d ea a iesit:)))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.