Jump to content

Recommended Posts

Salut,

acum cateva zile am fost la reprezentanta BMW care se afla pe centura, cu gandul sa verific asa zisii km reali, facand "testul cu cheia". Din cate stiu acest test e gratuit 100% in afara pentru posesorii de BMW, dar in Romanica nu. Tariful fiind de 200 ron, pentru o munca de birou care dureaza 2 minute.

A mai facut cineva acest test?

Tot contracost? ms

Link to comment
Share on other sites

Nici un test nu poate indica asa numitii kilometri reali. Cu atat mai putin cel cu cheia. Da un search, subiectul s-a discutat de multe ori.

 

Mi se pare anormal sa ai pretentia ca cineva sa munceasca gratis pentru tine. Referitor la costul testului este dreptul fiecarei firme sa-si stabileasca tarifele pentru serviciile prestate. Doar nu crezi ca face cineva acte de caritate?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca problema initiatorului nu este cea a orelor de functionare sau a kilometrajului real, ci aceea a tarifului exagerat pe o operatie care personal ma indoiesc sa existe in lista de tarife a firmei.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

acum cateva zile am fost la reprezentanta BMW care se afla pe centura, cu gandul sa verific asa zisii km reali, facand "testul cu cheia". Din cate stiu acest test e gratuit 100% in afara pentru posesorii de BMW, dar in Romanica nu. Tariful fiind de 200 ron, pentru o munca de birou care dureaza 2 minute.

A mai facut cineva acest test?

Tot contracost? ms

 

A costat 200 de ron sa introduca cheia in cititorul ala?

Link to comment
Share on other sites

Testul cu cheia e irelevant, la fel cum ochiul uman citeste de pe display km afisati, cititorul de cheie 'vede' km actualizati ultima oara in cheia respectiva, ceea ce in cazul tau au fost transmisi catre cheie din EWS.

Datele stocate in cheie exista pentru a facilita receptia masini la un service bmw, pentru ca operatorul sa nu mai trebuiasca sa ceara caietul de service si sa iasa la masina pentru a citi km de pe bord, pentru a nu culege manual seria de caroserie din talon sau de pe masina, etc.

In plus, chiar si orele de functionare ale motorului se pot modifica.

In concluzie, cel mai relevant 'test' este istoricul de service al masinii, care se poate accesa de catre orice dealer bmw.

Nu poti sa ai 100.000km cand ultima revizie a fost la 145.000km, intr-un service din germania de ex.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut testul asta cand am dus masina la AB pentru alta chestie.

De fapt a fost facut mai mult din comoditate, cred. Persoana care a preluat masina trebuia sa completeze printre altele si nr de km ai masinii; a introdus cheia in readerul respectiv cat stateam la birou si completam actele. Nu a pomenit nimeni de vreo suma ce ar fi trebuit achitata pentru serviciul asta.

Probabil daca te duci special pentru asta, se uita mai ciudat.

Link to comment
Share on other sites

daca este un contor, da, se poate umbla la el, cum si de catre cine, asta nu mai stiu.

repet, ce este facut de mana omului, se poate desface tot de mana omului.

iar cititul cheii este relevant daca faci reviziile numai la reprezentante BMW, altfel nu cred ca se inmagazineaza in cheie km atunci cand ea este in contact.

Link to comment
Share on other sites

A costat 200 de ron sa introduca cheia in cititorul ala?

se pare ca da.

incredibil!

 

M-am gandit ca poate a facut si o mica inspectie la masina, a schimbat un pivot,...si a uitat sa mentioneze acest lucru. :)

 

 

Poate i-au dat un PIX inscriptionat cu BMW macar ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ieri am fost la reprezentanta la BMW in IT sa activez maneta OBC (multumesc celui care a facut un DIY pe tema asta) si cand am plecat am intrebat pe d-soara draguta de acolo daca se pot verifica km reali la masina (am uitat sa le spun sa-mi citeasca si orele de funtionare <_< ). A zis cum sa nu: mi-a cerut cheia, a introdus-o in keyreader , a tras rezultatul la imprimanta si mi-a spus ca de pe cheie este aproape imposibil sa dai km inapoi. Eu am ramas cu gura cascata si m-am gandit ca ei saracii habar nu au ce pot face "romanasii". Bineinteles cititul kilometrilor de pe cheie a fost GRATIS! Nu cred ca este corect sa-ti ia bani pt asa ceva. Nici nu se ridica de pe scaun!

 

Tester

 

Cititul orelor de face de la orice tester de service? Sau neaparat de la testerul de reprezentanta?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Si din tester si din cheie.

La reprezentanta baga cheia in dispozitivul special pentru a importa date despre masina. (la mine nu i-am cerut asta si tot a facut-o)

Nu a aparut pe factura.

Dar oricum solicitasem alte 2 lucruri.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.