Jump to content

Ce tractiune preferati?


Sher

ce tractiune preferati?  

792 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

scoateti fratilor bmw-urile pe strazi.

cat naiba mai costa biletul de tramvai?

 

am venit ieri de la vaslui(cu un amarat de fwd si 90cp) si am mers 80% din drum pe gheata si zapada de abia te putei tine pe picioare. cateva bmw-uri pe drum. un x3, x5 un 530xd si vreo doua amarate cu tractiune spate. m-am distrat cu toate, dar probabil si aia cu x-urile aveau ouale inghetate si mici.

 

asa e tata,fwd rulz

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...
Da, rwd e perfect pentru curse, pentru asfalt, si ala ar fi bine sa fie uscat! Cate masini de fac cu fwd si cate cu rwd? Iarna cine urca mai usor o panta cu zapada si gheata pe ea? Rwd ofera senzatii frumoase pe drumuri bune, rwd e o caracteristica a bmw, dar nu inseamna ca face legea. Se prea poate ca fwd sa aiba un cost mai mic de productie si o intretinere mai ieftina, nemaifiind nevoie diferentialul de pe spate, care ar fi ca inca o cutie de viteze pe langa cea existenta.
Link to comment
Share on other sites

RWD all the way ...vara si pe drumuri bune..iar ... iarna daca stii regulile bunului simt de rulare pe zapada cu RWD in combinatie cu o echipare ok(16' 195/205 max si cauciucuri de iarna noi si bune) nu ai nici cea mai mica problema.
Link to comment
Share on other sites

RWD all the way ...vara si pe drumuri bune..iar ... iarna daca stii regulile bunului simt de rulare pe zapada cu RWD in combinatie cu o echipare ok(16' 195/205 max si cauciucuri de iarna noi si bune) nu ai nici cea mai mica problema.

 

in conditiile astea mie chiar mi se pare ca o controlezi mai bine decar fwd.

Edited by Alex Iulian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prefer fwd cea de la dacie, pt placerea de a da scart-uri. Am avut o troaca(tinea locul tramvaiului) de 1300,si ii bagasem pe fata 155/70 R 13,oricum erau foarte uzate,aproape de sarma. Cand incepeam cu scarturile,ii dadeam chiar si cu a 3-a,scartaia destul de binisor si in treapta 3 de viteza,insa in prima si a doua,fum iesea din anvelope,si NU,nu era pe macadam sau pietris,era chiar pe asfalt.
Link to comment
Share on other sites

salut ! am votar RWD. am avut un e39 facelift RWD, acum am un 325xi. nu stiu la ce va referiti voi cand vorbiti de xDrive ? va referiti la tractiunea integrala sau la sistemul xDrive care din cate stiu eu e implementat de cativa ani fata de X-ul meu sa zicem care e din 2002. xDrive-ul e mult mai sofisticat. nu se compara una cu alta.

aaaaaa. am inteles intr-un final. comparatia era : tractiune spate, fata versus tractiune integrala. cam sare din discutie xDrive-ul care un altfel de X, quattro, formotion...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

tractiunea spate rulz pe asfalt uscat iar intro parcare sau pe un camp cu zapada mica sau gheata te poti distra fain :)

 

prima mea masina a fost ford sierra din 83 tot cu tractiune spate doar ca era fara abs / esp deci am avut chiar multe probleme cu ea in jur de 6 accidente (pt ca era cazan) din care 3 iarna cand am cumparat bimu era iarna si eram speriat de tractiune spate dar varmiu care a fost mecanic de mic ma sfatuit iati bmw ca nu se compara nimic ... si am zis hai sa-l incerc sa vedem ce stie si am duso pe varianta era zapada pe punctul de a se topi cand am bagat picioru sa fac o depasire am ramas uimit cum isi mentine stabilitatea la 90 km/h pe zapada in depasire , apoi am duso la manastire pe nu stiu ce coclauri unde erau doar 3 masini urcate 2 geepuri si 1 golf 4 4wd , a vazut un om cum urcam ma intrebat cum naiba am ajuns pana acolo ce am 4x4 ... =)) isi facea cruce si zicea la babe uite ala a urcat cu tractiune spate pana aici

 

deci RWD 4 ever :D :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Tractiune fata/propulsie spate. Sau nu ?

 

nu e exact k la bmw ... dar nu avea toate sistemele astea nu existau prin 83" si mergeam cu cauciucuri de iarna spate si vara fata , la ultimu acident eram chiar in treapta 1-a la relanti , urma o curba , am luat de volan dar masina nimic nici na schitzat sa ia curba in fata era o rapa adanca cu copaci daca nu erau 2 stalpi metalici sa ma opreasca nu cred ca as fi supravetuit

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

RWD all the way ...vara si pe drumuri bune..iar ... iarna daca stii regulile bunului simt de rulare pe zapada cu RWD in combinatie cu o echipare ok(16' 195/205 max si cauciucuri de iarna noi si bune) nu ai nici cea mai mica problema.

 

foarte bine punctat, RWD daca stii sa-l stapinesti....eu sa tot am vreo 10 ani de cind nu am mai pus mina pe altceva decit RWD , masina, camionu´ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

stabilitate mai buna la integrala?? de asta RS4 e batut pe circuit de M3 si C63 AMG?!? si daca vorbim de stabilitate, si siguranta lasa la fel de mult de dorit.

 

BMW cu tractiune spate sunt cele mai stabile si echilibrate, greutatea fiind distribuita 50/50 fata-spate.

 

Am votat RWD, placerea de a conduce, confortul - sunt maxime. dupa cum spuneau si unii colegi mai sus - 4WD se justifica doar la masinile supersport.

Edited by bedwap
Link to comment
Share on other sites

stabilitate mai buna la integrala?? de asta RS4 e batut pe circuit de M3 si C63 AMG?!? si daca vorbim de stabilitate, si siguranta lasa la fel de mult de dorit.

 

BMW cu tractiune spate sunt cele mai stabile si echilibrate, greutatea fiind distribuita 50/50 fata-spate.

 

Am votat RWD, placerea de a conduce, confortul - sunt maxime. dupa cum spuneau si unii colegi mai sus - 4WD se justifica doar la masinile supersport.

Pai integrala pierde putere multa prin diferentiale , de aia ia bataie pe circuit , si oricum pe sosele nu mergem ca pe circuite.

Vezi si tu prin raliuri care e mai buna , integrala sau spatele? Ai auzit de Lancia Delta Integrale sau Audi Quattro?

Link to comment
Share on other sites

stabilitate mai buna la integrala?? de asta RS4 e batut pe circuit de M3 si C63 AMG?!? si daca vorbim de stabilitate, si siguranta lasa la fel de mult de dorit.

 

BMW cu tractiune spate sunt cele mai stabile si echilibrate, greutatea fiind distribuita 50/50 fata-spate.

 

Am votat RWD, placerea de a conduce, confortul - sunt maxime. dupa cum spuneau si unii colegi mai sus - 4WD se justifica doar la masinile supersport.

Inscrie-te la un test drive cu 320DxD/2010/2011 si apoi mai vorbim...

Edited by costyn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.