Jump to content

Ce tractiune preferati?


Sher

ce tractiune preferati?  

792 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pai integrala pierde putere multa prin diferentiale , de aia ia bataie pe circuit , si oricum pe sosele nu mergem ca pe circuite.

Vezi si tu prin raliuri care e mai buna , integrala sau spatele? Ai auzit de Lancia Delta Integrale sau Audi Quattro?

noi nu mergem pe macadam, ci pe sosele. eu m-am legat de stabilitate, despre asta e vb pe curbe.

 

Inscrie-te la un test drive cu 320DxD/2010/2011 si apoi mai vorbim...

contrazici legile fizicii. cand rotile care vireaza sunt incarcate (trag), apare fenomenul de subvirare. vei iesi in decor, in exteriorul curbei.

 

ca sa nu mai spun ca la 4WD raportul de greutate 50/50 dispare, un nou motiv in favoarea instabilitatii.

Link to comment
Share on other sites

Sub egida: spune-mi ce preferi ca sa am motiv sa comentez aiurea si sa te contrazic....instigare la Flame topicul asta.

 

Motocicleta are tractiune spate.

Bicicleta a inceput cu tractiune fata apoi a evoluat si s-a mutat pe spate

F-16 :''tractiune'' spate

Remorcher :tractiune spate

Submarin: tractiune spate

Challenger : tractiune spate

Apollo: tractiune spate

Iepure: tractiune spate

Delfin: tractiune spate

Tanc: tractiune spate

Carucior supermarket: tractiune spate

 

Caruta: tractiune fata

Foca: tractiune fata

 

Locomotiva: allwheel drive....pe sine

 

 

The best: 2 piece Trolleybus-tractiune mijloc

 

Wrong topic anyway

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

noi nu mergem pe macadam, ci pe sosele. eu m-am legat de stabilitate, despre asta e vb pe curbe.

 

 

contrazici legile fizicii. cand rotile care vireaza sunt incarcate (trag), apare fenomenul de subvirare. vei iesi in decor, in exteriorul curbei.

 

ca sa nu mai spun ca la 4WD raportul de greutate 50/50 dispare, un nou motiv in favoarea instabilitatii.

 

 

ce facem? comparam 420 cp cu 530 cp? mai vem putin si il bagam si pe Bugatti Vyron in discutie.

 

pai vb de stabilitate, adica la gtr mai exista un rand de roti care vireaza pe langa alea 4 care trag ca sa te citez ?

 

http://fastestlaps.com/cars/audi_rs_5.html

 

iti recomand sa te uiti la lista de masini fata de care e mai rapid, gasesti 3 m3-uri pe acolo ... oricum asta e relativa, depinde de configuratia circuitului.

 

referitor la xdrive, asculta sfatul lui costyn, fa un drive test, dezactiveaza dsc, lasa dtc, da-i blana si trage de volan, si pe urma vino sa vorbesti de rotile care trag bla bla

 

evident tractiunea integrala pentru plusul de tractiune in momente dificile.

Link to comment
Share on other sites

ce facem? comparam 420 cp cu 530 cp? mai vem putin si il bagam si pe Bugatti Vyron in discutie.

 

GT-R e la acelasi pret cu M3 si C63 AMG si RS4 , Veyron costa de 15 ori mai mult doar.

Oricum nu are importanta , noi mergem in trafic , nu pe circuite. Cu tractiune spate daca mergi sportv si prinzi ud sau polei intr-o curba te-ai dus pe pustiu , asta da siguranta.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Ăn numite condiții de aderențĂŁ RWD nu poate ține pasul, dar asta se ĂŽntâmplĂŁ destul de rar.

 

Pe de alta parte cu tot DSC-ul și ESP-ul știu destui care au fĂŁcut piruete chiar și pe uscat cu RWD.

 

Stabilitatea la SUV sau mĂŁcar la unele, nu mai este de mult o problemĂŁ majorĂŁ. Nu vor merge la limitĂŁ la fel de tare ca o mașinĂŁ similarĂŁ, dar stabile sunt. Ce teste am mai vĂŁzut, SUV-urile astea super-sport sunt la nivel de mașini cu tradiție ĂŽn domeniu, vezi de exemplu X5M și EVO X, agilitatea maximĂŁ nu este mult peste diferența de putere, ĂŽn condițiile ĂŽn care X5M este FOARTE GREA.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am avut numai bmw-uri RWD, si cred ca daca ai o a 2a masina 4x4 pentru iarna bmw trebuie sa ramana masina cu propulsie.

 

In rest prefer 4x4 pentru siguranta pe orice tip de suprafata atat pe strada cat si la curse. :thumbsup:

 

cu propulsie dara....ca doar nu vele(propulsie eoliana) :thumbsup:

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Pana acum eram fan-ul tractiunii spate....ursul a avut un cuvant greu de spus in privinta asta :D .....si E46-le coupe cu suspensie sport deasemenea......insa de curand am descoperit ce inseamna 4x4 motor benzina turbo :D :D ....pur si simplu ador tractiunea 4x4 ...mai ales acum cu zapada asta :)
Link to comment
Share on other sites

stabilitate mai buna la integrala?? de asta RS4 e batut pe circuit de M3 si C63 AMG?!? si daca vorbim de stabilitate, si siguranta lasa la fel de mult de dorit.

 

BMW cu tractiune spate sunt cele mai stabile si echilibrate, greutatea fiind distribuita 50/50 fata-spate.

 

Am votat RWD, placerea de a conduce, confortul - sunt maxime. dupa cum spuneau si unii colegi mai sus - 4WD se justifica doar la masinile supersport.

 

pe cirucit x-drive-ul este la fel de bun ca spatele :rolleyes:

 

pe Autozeitung 750i a scos 1.45.80 si 750xi 1.45.00 ; 530d 1.48.10 vs 530xd 1.48.50

 

x-drive-ul iti ofera cam 90-95% din placerea pe care ti-o ofera un rwd,numai ca este mult mai sigur.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pai am si gume de iarna noi abia am incaltat-o ..si nu am nimic in portbagaj..dar parcarile mai ales sunt criminale...s-au facut asa niste santuri de gheata/zapada intarita..ca degeaba exista veolia ca nu isi fac treaba..si se comporta de parca ar fi suspendata..d se invart rotile in gol..dar eu am dovedit-o..mi-am luat o galetusa de 5 kg care am umplut.o cu nisip(de pisici) ca altfel nu am gasit si dau la roti si isi face treaba cu brio.. Edited by Alex4u
Link to comment
Share on other sites

Eu prefer tractiunea... shase cai frumoshi...

 

Astazi am facut test cu noul seria1.

Pe zapada, destul de permisiv dar tine masina bine pe traiectorie.

In rest, masina foarte reusita. Pacat ca nu am avut un drum cu serpentine sa o vad cum sta pe viraje comparativ cu surorile mai mari si mai grele.

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
prefer tractiunea cu propulsor tx4, mi se pare cea mai buna pentru ca actioneaza individual pe fiecare diferential autoblocant, iar cu ultimul soft G-traction poti seta in procente cat sa actioneze puterea motorului pe fiecare roata, mi se pare fenomenal mai ales ca exista o presetare pentru tarmac, mud si gravel.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.