Jump to content

Ce tractiune preferati?


Sher

ce tractiune preferati?  

792 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E cum spune Alex mai sus, ĂŽn anumite situații RWD sau FWD nu te ajutĂŁ deloc. Ieri am ieșit foarte ușor din niște locuri ĂŽn care s-a chinuit FWD (l-am ajutat eu, era lângĂŁ mine și la el se prezenta mult mai bine drumul), iar pe partea cealaltĂŁ era chiar un BMW 7 nou, care dupĂŁ mai multe ĂŽncercĂŁri a reușit singur.

 

Și problema nu e dacĂŁ reușești sau nu, ci cât de ușor. Sunt o mulțime de oameni care merg cu RWD și nu lasĂŁ mașinile acasĂŁ iarna. Am fost la drum lung cu RWD și nu au fost probleme pe zĂŁpadĂŁ dacĂŁ existĂŁ puținĂŁ atenție, dar la prima situație delicatĂŁ, mașina s-a dus ĂŽn bĂŁlĂŁrii.

Link to comment
Share on other sites

... dar la prima situație delicatĂŁ, mașina s-a dus ĂŽn bĂŁlĂŁrii.

Asa, si daca era FWD nu se intampla acelasi lucru?

Am tras eu de seria 1 sa-l duc in balarii, intentionat. Ghici ce, nu am putut. Pur si simplu mi-a taiat gazul si a franat. Nu iti da voie sa misti nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

asa e cu seria 1, adevarul e ca este si mica astfel ca nici nu prea are inertie sa se duca de cur, e ideala pe slovoz d-asta de vreme cum e acum. Un e60 de exemplu, cred ca il duci in balarii mai usor :)

 

mie deja mi se pare firesc RWD, nici nu ma gandesc la chestia asta, m-am obisnuit in orice situatie, iar FWD nu imi place deloc si am avut masini cu tractiune fata.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

asa e cu seria 1, adevarul e ca este si mica astfel ca nici nu prea are inertie sa se duca de cur, e ideala pe slovoz d-asta de vreme cum e acum. Un e60 de exemplu, cred ca il duci in balarii mai usor :)

 

mie deja mi se pare firesc RWD, nici nu ma gandesc la chestia asta, m-am obisnuit in orice situatie, iar FWD nu imi place deloc si am avut masini cu tractiune fata.

este foarte adevarat eu in familie pe langa e36 mai am un astra g si este total altfel cand il conduc..dar pe zapada toata iarna asta am mers cu e36-le indiferent de carosabil..este cam greu pana te obisnuiesti cu el..mai ales ca eu nu am nici un sistem..decat ABS dar si ala nu am reusit sa il fac sa intre..se infraneaza rotile se duc putin taras si atat..de exp la astra cand intra abs imi bate in pedala..

Edited by Alex4u
Link to comment
Share on other sites

Asa, si daca era FWD nu se intampla acelasi lucru?

Am tras eu de seria 1 sa-l duc in balarii, intentionat. Ghici ce, nu am putut. Pur si simplu mi-a taiat gazul si a franat. Nu iti da voie sa misti nimic.

 

Nu ai vrut,nu poti spune ca nu ai putut,pe vreme nasoala poti duce in balai si un awd cu cele mai bune anvelope de iarna si cu cele mai bune sisteme.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti trebuie 80km/h sa bagi un awd in balari ci mult mai putin,nu trebuie sa fie numai gheata pe jos ci este suficient sa fie acoperit cu un strat subtire de zapada si cateva curbe....un pic de neatentie si lipsa de experienta si te trezesti in balari imediat,cu rwd-ul mult,mult mai usor.

 

La x6 pe serpentine,drum acoperit un pic cu zapada,anvelope de iarna noi si f bune,toate sist on,vit in jur de 30-35km/h,imediat o simti ca fuge un pic de spate daca o accelerzi un pic.

 

Ieri cu DTC off,DSC on,la 25-30km/h cu volan vitart daca o acceleram la jumatate mergea de-a latul in jur de 10m.

 

Imi amintesc cand aveam e46(carosabil acoperit cu un strat subtire de zapada) si eram nevoit sa intru pe o alta strada,adica sa virez la 90 de grade,intram cu 15km/h,hai 20,tr a2a,cum acceleram un pic cum fugea de spate cu tot cu roti de iarna si DSC.

Link to comment
Share on other sites

Cu Subaru am mers ~120 pe zĂŁpadĂŁ când toți aveau 40-50 și nu au fost probleme. Ba mai mult, am evitat și vreo 2 imbecili ĂŽn condițiile astea și mașina a stat perfect pe trasĂŁ la tras brusc stânga/dreapta, pe zĂŁpadĂŁ, dar fĂŁrĂŁ nici o frânĂŁ. Atunci și FWD și RWD au ieșit ĂŽn decor. OK, dupĂŁ EVO caz particular, Subaru are poate cea mai bunĂŁ tracțiune pe zĂŁpadĂŁ ĂŽn condițiile astea.

 

X-drive e un RWD la bazĂŁ. DacĂŁ tragi brusc de volan trebuie sĂŁ te pregĂŁtești sĂŁ reacționezi imediat prin contrabracare și gaz. Se ĂŽndreaptĂŁ imediat pe zĂŁpadĂŁ. Eu am mers de-a latul cu el și pe ploaie, pur și simplu așa s-a dus mașina. Atunci FWD a fĂŁcut accident, eu am putut controla. Pentru mine frâna este ultima opțiune de obicei.

 

Tot cu X-drive iarna porțiuni de asfalt cu porțiuni de zĂŁpadĂŁ. Am mers cu ~160-180. Cele cu 2 roți motrice au ajuns dupĂŁ vreo 2 ore, pur și simplu nu au putut mai mult.

 

La X6 trebuie sĂŁ te gândești cĂŁ nu vorbești numai despre X-drive, ci și despre multe sute de KG ĂŽn plus, care afecteazĂŁ manevrabilitatea serios.

 

Toate mașinile folosite ĂŽn condiții de aderențĂŁ scĂŁzutĂŁ sunt 4x4. Ăn orice sport. Și au ajuns așa ĂŽn timp cu un motiv.

Link to comment
Share on other sites

 

La X6 trebuie sĂŁ te gândești cĂŁ nu vorbești numai despre X-drive, ci și despre multe sute de KG ĂŽn plus, care afecteazĂŁ manevrabilitatea serios.

 

 

 

F adevarat,insa si cu golful 4motion sau audi a4 quattro existau pb de genul,numai ca fugeau cu totul in lateral.

 

Oricum dif mare intre awd si rwd in conditii meteo nefavorabile.

Link to comment
Share on other sites

Pe vremea asta nu prea scot cazanul din parcare in principal datorita faptului ca ating cu podeaua si pe strazi sunt destule sleauri.De mers merg cu un Clio 1,5dci masina e absolut decenta iese fara probleme din zapada si pana pe la 60 e chiar ok,la viteze mai mare se simte comparativ cu BMW-ul lipsa sistemelor electronice.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

ca sa nu se ia cata de mine ca votez aiurea...am avut si 330xi acum conduc tractiune spate, inainte de xi am avut tot tractiune spate, acum am ambele masini cu tractiune spate...personal mie mi se pare ca nu se compara nimic cu tractiunea spate :)

 

ps: nu spun ca 4x4 nu te ajuta mai mult decat tractiunea spate, intrebarea a fost ce tractiune preferati...

Edited by ckh
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma iau de nimeni, evident ca parerile sunt impartite, si mie imi place tractiunea spate dar x-drive sta mai bine in curbe, face plecari mai bune si te ajuta ceva mai mult iarna.

Totusi confirm ca si tractiunea spate este ok iarna daca ai anvelope bune contrar acelor mituri care circula si astazi in gurile celor care nu au condus macar o iarna un rwd. Chiar si vara prefer sa conduc un rwd.

BMW anyway. :thumbsup:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ai condus si x-drive? :rolleyes:

 

xDrive nu, insa am mers cu cele de la VAG, 4motion si Quattro dar nu iarna. :thumbsup:

Ideea generala este ca se sta bine pe curbe cu ele si cred ca esti mai sigur cand este ud pe jos.

Iar iarna este un plus evident fata de RWR si FWR.

Dar, daca vine o vreme cu muuulta zapada, cum a fost in zilele trecute, nici cu AWR nu mai pleci, fie ea xDrive, 4motion, Quattro..etc.

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

xDrive nu, insa am mers cu cele de la VAG, 4motion si Quattro dar nu iarna. :thumbsup:

Ideea generala este ca se sta bine pe curbe cu ele si cred ca esti mai sigur cand este ud pe jos.

Iar iarna este un plus evident fata de RWR si FWR.

Dar, daca vine o vreme cu muuulta zapada, cum a fost in zilele trecute, nici cu AWR nu mai pleci, fie ea xDrive, 4motion, Quattro..etc.

Am si Quattro si X-drive si mi se pare net superior x-drive.

Atata timp cat am vazut masina de armata 6x6 sau senilata blocata in zapada sunt perfect de acord ca nici un AWD nu te poate scoate din zapada foarte mare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma iau de nimeni, evident ca parerile sunt impartite, si mie imi place tractiunea spate dar x-drive sta mai bine in curbe, face plecari mai bune si te ajuta ceva mai mult iarna.

Totusi confirm ca si tractiunea spate este ok iarna daca ai anvelope bune contrar acelor mituri care circula si astazi in gurile celor care nu au condus macar o iarna un rwd. Chiar si vara prefer sa conduc un rwd.

BMW anyway. :thumbsup:

 

foarte frumos spus :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.