Jump to content

Ce tractiune preferati?


Sher

ce tractiune preferati?  

792 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
Sunt la a 3-a marca cu tracțiune spate, se intelege de la sine de ce, insa cum se simte la bmw tracțiunea spate nu simte la nici una din ele, cele doua mĂŁrci nu le-am condus pe drumuri virajate cum sunt cele din Ro, in mare parte doar pe autostrĂŁzi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

As prefera noul M5 unde pot sa aleg 4x2 sau 4x4 :pardon:

 

Dar cum nu imi permit M5 tractiunea spate este ce aleg.

Pt cateva zile de zapada pe an nu consider ar fi necesar sa investesc in xDrive.

 

Pana la urma pe umed si uscat se aplica aceleas legi.Tot anvelopele sunt cele care fac diferenta.

Edited by calinbmw2000
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La noi exista basme de acum 20-30 de ani, daca nu mai mult, probabil de pe vremea cand tatal meu s-a rasturnat cu o Dacie 1100 cu tractiune spate care nu avea nici un fel de stabilitate iarna, despre tractiunea spate. Pe oricine intrebi, chiar si aici pe forum, oameni care au pretentii ca stiu conduce, ti se raspunde ca xDrive cu fel de fel de argumente, care mai de care mai haioase. Eu nu pot umbrela cu mine tot anul zi de zi, ca poate ploua. Iar de nins, ninge extrem de putin procentual de zile din an, nu avem o clima pentru xDrive. Iar atunci cand ninge, un minim de cunostinte (minim!) te face sa nu ai nici o problema. Evident, pneuri corecte anotimpului si in stare buna tehnica. Ca am vazut oameni cu 4x4 care se asteapta ca pneurile lor all season (no season!) sa faca minuni, fara sa inteleaga cat de importante sunt.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Nu stiu ce sa spun , daca mergi 90% in oras , xdrive e cam.inutil ,cari dupa tine ceva kg si un sistem care lucreaza cand ? In curba cu 17km /h . La fel nici nu deranjeaza ,doar consuma mai mult 2 l dupa estimarea mea . Pe afara pot sa spun ca i-am vazut utilitatea , mai ales daca masina e ceva mai puternica dar nu il vad must have . Poti conduce relaxat si in siguranta , la fel de bine te poti face praf si cu xdrive . Soferul e cheia . De multe ori o greseala costa , poate xdrive te ajuta sau nu . E discutabil . Clar e chestie de optiuni si pana la urma putini de aici iau masini noi sa le configureze de la zero . Asa ca luam xdrive mai mult fortati de piata . F rare cele fara x. Eu n-am gasit cand am cautat sau erau f prost echipate , cumva la un anume buget s-a pus si xdrive Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Citisem undeva o statistica ca apropae 80% din masinile noi livrate in Romania (cred ca acelasi era si procentul de diesel) aveau x drive; am intrebat cativa cumparatori de ce au preferat aceasta optiune, fata de rwd, si majoritatea mi-au mentionat siguranta si sportivitatea. Pot spune, fara a denigra, ca pentru multi siguranta era de fapt puterea motoarelor la kick-down la depasiri la limita, iar sportivitatea .....era reprezentata de acceleratii in linie dreapta. Eu personal cred ca pentru bmw acest xdrive a fost un exercitiu de marketing foarte reusit, deoarece au reusit sa convinga foarte multi cumparatori sa achizitioneze o optiune utila doar in 5% din situatiile din viata reala.

 

Nu neg superioritatea tractiunii integrale, insa eu am simit-o intr-un test pe un circuit omologat la volanul , succesiv, a unui clio rs, bmw 325 rwd e30 fara nici o asistare, si la volanul unui mitsubishi lancer evo integral.....in conditii de viata normala, xdrive nu e un must have.E plin de cretini cu x drive, 4matic, quatrro, samd care fac depasiri la limita, si alte tampenii, in care sistemul de tractiune integrala nu are nici o semnificatie. Cei mai habotnici mi se par cei ce detin wv, sau skoda cu tractiune integrala, aia se cred regii soferilor si au cea mai tare masina ce lasa in urma bmw cu rwd si sac de nisip in spate...la fel, relatez experiente personale.

Link to comment
Share on other sites

La inceput cand cautam masina vroiam musai XDrive ca asa spuneau toti. Absolut toti ca masina fara XDrive nu face doi bani si ca iarna o ti parcata.

Din intamplare am gasit masina asta cu optiunile dorite si in buget care este RWD. Norocul meu as spune.

Am trecut cateva ierni, am mers la munte pe zapada, am mers pe ploaie si nu am avut nicodata sentimentului de nesiguranta. Ba chiar odata am tras eu mai tare de volan pe drum cu mazga dar masina s-a redresat singura. Sistemele si-au fĂŁcut treaba.

Acum ca veni vorba ma gandesc cu groaza ca o sa vina vremea sa schimb masina si o sa imi fie greu sa gasesc una RWD.

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

RWD. E mai tare in curbe, se mai simte senzatia aia de condus. La inceput mi-a fost un pic teama iarna, mai ales ca am citit multe legende pe net despre tractiunea spate. A fost OK,a mai fatait din cur cand am calcat pedala si chiar am scos masina din nameti fara s-o pun pe burta.. Asa ca votez RWD.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.