Jump to content

Ce tractiune preferati?


Sher

ce tractiune preferati?  

792 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

x-drive

 

Nu conduc in conditii periculoase prea mult dar mi-ar place sa nu ma sperii de schimbari bruste de conditii mai ales .... cand nu conduc eu!

 

Am doua mari nemultumiri cu oferta la nivel de E46 (seria care pot spera sa o am deocamdata) :

 

1. Ca nu exista x decat pe 330

2. Ca nu se poate decupla fata daca vrei

Link to comment
Share on other sites

Mai exista x si pe 325 dar numai varianta sedan si touring.

In anii 80' bmw oferea un sistem 4wd destul de ingenios la vremea aceea,sistemul repartiza puterea in functie de necesitati 38-62(fata-spate).Atat diferentialul central si spate aveau un vacocuplaj care actiona cand deraparea era simtita.de asemenea diferentialul fata nu era blocabil de nici un fel.

Tractiunea integrala a fost oferita din nou in 2001 seris X5 si seriei 3.Sistemul era similar celui folosit anterior dar fara nici un fel de diferential blocabil.

In schimb rotile care patinau aveau sa fie ajutate de sistemul DSC ajutand transferul puterii rotilor cu cea mai mare aderenta.

PS: si pe vremea asta nu prefer decat integrala permanenta + cauciucuri de iarna si pot sa spun ca nu ai treaba.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Mai exista x si pe 325 dar numai varianta sedan si touring.

In anii 80' bmw oferea un sistem 4wd destul de ingenios la vremea aceea,sistemul repartiza puterea in functie de necesitati 38-62(fata-spate).Atat diferentialul central si spate aveau un vacocuplaj care actiona cand deraparea era simtita.de asemenea diferentialul fata nu era blocabil de nici un fel.

Tractiunea integrala a fost oferita din nou in 2001 seris X5 si seriei 3.Sistemul era similar celui folosit anterior dar fara nici un fel de diferential blocabil.

In schimb rotile care patinau aveau sa fie ajutate de sistemul DSC ajutand transferul puterii rotilor cu cea mai mare aderenta.

PS: si pe vremea asta nu prefer decat integrala permanenta + cauciucuri de iarna si pot sa spun ca nu ai treaba.

 

A dat prima zapada si in Constanta azi si intr-adevar ma gandeam si eu acum ce misto ar fi cu tractiune integrala si cauciucuri de iarna :)... dar pentru o saptamana cat e zapada la noi in CT pot sa rezist deocamdata :lol:

Link to comment
Share on other sites

dupa ce am patit anul asta(de 2 ori blocat in parcare), vreau xdrive

urmatoarea masina va fi tot un seria 5 dar cu xdrive :)

 

Si eu am ramas in curtea firmei. Erau vreo 15 grade afara. Am ramas impotmolit in ceva pietris cand am parcat. F greu am iesit de acolo dar totusi prefer tractiunea spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.