Jump to content

Montaj proiectoare pe e36


Recommended Posts

Buna ziua. Urmaresc de ceva timp acest forum insa nu am postat pentru ca nu am avut ce:))

Eu am un BMW E36, 316i touring din 1997 cu aproape de toate pe el, insa fara proiectoare. As dori sa aflu cum ne dam seama daca masina este cablata pentru montaj(daca da, unde se afla aceste fire) si daca mai trebuie sa luam ceva in afara de proiectoare si alt intrerupator care sa aiba si functia pentru proiectoare.

Multumesc anticipat.

Radu

Link to comment
Share on other sites

Vezi intai daca ai fire sub bara fata. Desfa capacele care vin in locul proiectoarelor si trebuie sa fie pe acolo mufele.

 

m-am uitat si nu am decat sus in dreapta langa far doua fire verzi(unu verde/galben si unu verde simplu parca)

insa nu am siguranta 15 si releul 5(care teoretic ar trebui sa fie pt proiectoare)

stii cumva macar ce culoare ar trebui sa aiba firele ca sa nu caut aiurea ca e frig afara:D

ms

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut nici proiectoare, nici fire. Am scos capacele din bara, mi-am cumparat proiectoare, cu tot cu fire si buton, am montat eu proiectoarele si cu firele si butonul am mers la electrician. Cu 100 ron mi le-a montat + siguranta + releu.. si gata treaba.

 

foarte scump electricianul ala, atunci pt. o alarma cat cere?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut nici proiectoare, nici fire. Am scos capacele din bara, mi-am cumparat proiectoare, cu tot cu fire si buton, am montat eu proiectoarele si cu firele si butonul am mers la electrician. Cu 100 ron mi le-a montat + siguranta + releu.. si gata treaba.

 

 

imi poti spune te rog de unde ai luat kit-ul complet de fire si buton?(butonul e cel original si are in + functie pt proiectoare, sau e separat?)

ms

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut nici proiectoare, nici fire. Am scos capacele din bara, mi-am cumparat proiectoare, cu tot cu fire si buton, am montat eu proiectoarele si cu firele si butonul am mers la electrician. Cu 100 ron mi le-a montat + siguranta + releu.. si gata treaba.

 

 

imi poti spune te rog de unde ai luat kit-ul complet de fire si buton?(butonul e cel original si are in + functie pt proiectoare, sau e separat?)

ms

Le-am luat din Franta, de la Strasbourg... :) nu sunt ca cele clasice Bmw, sunt rotunde, mici si cu lupa. Da, au functie de care zici, adica daca se aprind pe pozitie ? Se aprind odata cu pozitiile, dar le pot folosi si separat din buton.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut nici proiectoare, nici fire. Am scos capacele din bara, mi-am cumparat proiectoare, cu tot cu fire si buton, am montat eu proiectoarele si cu firele si butonul am mers la electrician. Cu 100 ron mi le-a montat + siguranta + releu.. si gata treaba.

 

 

imi poti spune te rog de unde ai luat kit-ul complet de fire si buton?(butonul e cel original si are in + functie pt proiectoare, sau e separat?)

ms

Le-am luat din Franta, de la Strasbourg... :) nu sunt ca cele clasice Bmw, sunt rotunde, mici si cu lupa. Da, au functie de care zici, adica daca se aprind pe pozitie ? Se aprind odata cu pozitiile, dar le pot folosi si separat din buton.

 

...martorul din bord destinat proiectoarelor(cel verde) se aprinde?

ms

Link to comment
Share on other sites

daca masina nu a avut din fabrica proiectoare e cam greu sa faci sa se aprinda martorul din bord

iar instalatia pe care ti-o face electricianul nu stiu daca merge sa-i faca functia aia de oprire a proiectoarelor cand opresti motorul

eu am avut un E36 care nu a avut din fabrica si i-a pus cineva inaintea mea, si mereu aveam aceasta problema, ramaneau aprinse odata cu pozitia.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut nici proiectoare, nici fire. Am scos capacele din bara, mi-am cumparat proiectoare, cu tot cu fire si buton, am montat eu proiectoarele si cu firele si butonul am mers la electrician. Cu 100 ron mi le-a montat + siguranta + releu.. si gata treaba.

 

 

imi poti spune te rog de unde ai luat kit-ul complet de fire si buton?(butonul e cel original si are in + functie pt proiectoare, sau e separat?)

ms

Le-am luat din Franta, de la Strasbourg... :) nu sunt ca cele clasice Bmw, sunt rotunde, mici si cu lupa. Da, au functie de care zici, adica daca se aprind pe pozitie ? Se aprind odata cu pozitiile, dar le pot folosi si separat din buton.

 

...martorul din bord destinat proiectoarelor(cel verde) se aprinde?

ms

nu, nu se aprinde.

Link to comment
Share on other sites

nu, nu se aprinde.

 

mi-am imaginat..eu as vrea sa-mi montez proiectoarele si sa mearga exact cum erau de la mama lor, numai ca nu stiu exact ce imi trebuie pentru a realiza acest lucru(in afara de proiectoare, comutator original cu functie pt proiectoare, siguranta, releu)

...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am reusit si am montat proiectoare. Am luat de pe un e36 dezmembrat toata instalatia ce are legatura cu proiectoarele, butonul din bord + proiectoarele.

De montat nu a fost prea greu deoarece aveam instalatia facuta deja pana in tabloul de sigurante.

Instalatia e OEM(ca sa zic asa), adica se aprinde si martorul din bord, iar proiectoarele se aprind exact ca cele din fabrica(pozitie+ proiectoare, cand opresc motorul se sting proiectoarele, etc)..

 

PS: culoarea firelor e galben+maro si negru

Link to comment
Share on other sites

Salut Radule,martorul din bord este galben parca,si eu de ceva timp am luat proiectoare la e36....,a-si vrea sa le fac sa lumineze dar nu cred dar..incerc ca masina asta ma invins nu prea mai ma tin nervii sa lupt cu asa ceva,dar ca tu tot ti-ai rezolvat problema asta si te-ai confruntat cu asa ceva,vreau sa te intreb firele de proiectoare in caz ca masina are din fabrica pana unde sunt trase?deci eu la bord am un buton atat si cand apas se aprinde becul de ceata si se aprinde si martorul in bord,dar daca leg proiectoarele a-si fi multumit sa le leg sa se aprinda odata cu becul de ceata desi nu ar fi normal dar....,dar.....,si apropo la tine butonul acela mare de la bord avea un singur intrerupator sau 2?
Link to comment
Share on other sites

Salut Radule,martorul din bord este galben parca,si eu de ceva timp am luat proiectoare la e36....,a-si vrea sa le fac sa lumineze dar nu cred dar..incerc ca masina asta ma invins nu prea mai ma tin nervii sa lupt cu asa ceva,dar ca tu tot ti-ai rezolvat problema asta si te-ai confruntat cu asa ceva,vreau sa te intreb firele de proiectoare in caz ca masina are din fabrica pana unde sunt trase?deci eu la bord am un buton atat si cand apas se aprinde becul de ceata si se aprinde si martorul in bord,dar daca leg proiectoarele a-si fi multumit sa le leg sa se aprinda odata cu becul de ceata desi nu ar fi normal dar....,dar.....,si apropo la tine butonul acela mare de la bord avea un singur intrerupator sau 2?

 

 

eu aveam doar un singur buton pe intrerupator insa am luat altul cu 2.

becul la proiectoare e primul din dreapta, se aprinde verde nu galben. cel galben e de la ceata pe spate.

eu aveam firele trase pana in cutia de sigurante insa nu stiu daca si la tine e la fel(al meu e din 1998).

bafta la "tuning"<_<)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
salut. am si eu de putin timp un e36 si desi e prevazuta din fabrica cu proiectoare nu functioneaza, probabil au becul ars. stie cineva ce becuri trebuie acolo, H3 sau H1? si cum se demonteaza sa nu trag de ele aiurea sa le rup :) vreau sa le rezolv dupa masa ca acum toamna e sezonul cu ploaie si ceata maxima, dimineata si seara sunt ce trebuie pe masina, foarte utile.mersi fain! :frantics:
Link to comment
Share on other sites

asa este, H1 in proiectoarele de ceata, nu H3, cei de la magazinul de piese auto habar nu au. dar problema acum e alta, desi ambele becuri sunt bune, testate la baterie si se aprind ok, pe masina nu functioneza si nici iluminarea butonului din bord nu se aprinde la fel ca cel pentru stopul de ceata, ma gandesc sa verific si siguranta din cutie, dar nu stiu care este siguranta cu pricina.

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.