Jump to content

Mi-a dat amenda politia


dr.touring

Recommended Posts

M-au oprit politistii in Salonta pentru ca aveam proiectarele de ceata aprinse,acum eu i-am dat in judecata

credeti ca as avea vreo sansa?

Politistu` mi-a dat 10 puncte si o amenda de aprox. 2 mil iar in legislatie nu scrie ca e interzis sa ai aprinse proiectarele ceata chiar daca nu e ceata.

pe 4 februarie e judecata

Link to comment
Share on other sites

Nu,am stat ca o pisica langa Politist pana mi-a scris procesul verbal.

Am o cunostinta care e avocat,deci judecata nu ma costa nimic,acuma sper sa imi recuperez banii

 

te costa timpul mancat si drumurile, dar merita pentru 10 puncte.

Link to comment
Share on other sites

mai bine ii dadeai lui 50 de ron si te lasa in pace - asta vroia cocalarul bagai-as carne in frigider

oricum nu a procedat corect analfabetul dracului (asa ma enerveaza prostii astia de agenti idioti de-mi vine sa dau peste ei pe sosea), punctajul nu e corect

si pe mine m-a oprit un bou dintr-asta care statea noaptea la spaga pentru acelasi motiv si l-am luat in masina si l-am scos din localitate de unde veneam ca sa-i arat ca acolo era ceata si l-am lasat acolo si am plecat :)

Link to comment
Share on other sites

si pe mine m-a oprit un bou dintr-asta care statea noaptea la spaga pentru acelasi motiv si l-am luat in masina si l-am scos din localitate de unde veneam ca sa-i arat ca acolo era ceata si l-am lasat acolo si am plecat :)

 

l-ai dus cu masina in afara loc. si l-ai lasat acolo? :)

Link to comment
Share on other sites

Art. 114 alin. 1 din Regulamentul de aplicare a O.U.G. 195/2002 RepublicatĂŁ cu modificĂŁrile Âşi completĂŁrile ulterioare: "ConducĂŁtorii de autovehicule, tramvaie Âşi mopede sunt obligaĂži sĂŁ foloseascĂŁ instalaĂžiile de iluminare Âşi/sau semnalizare a acestora, dupĂŁ cum urmeazĂŁ:

 

a) luminile de poziÞie sau de staÞionare pe timpul imobilizãrii vehiculului pe partea carosabilã În afara localitãÞilor, de la lãsarea serii ºi pânã În zorii zilei, ziua când plouã torenÞial, ninge abundent sau este ceaÞã densã ori În alte condiÞii care reduc vizibilitatea pe drumul public; :) luminile de Întâlnire sau de drum, În mers, atât În localitãÞi, cât ºi În afara acestora, dupã gradul de iluminare a drumului public; c) luminile de Întâlnire ºi cele de ceaÞã pe timp de ceaÞã densã; d) luminile de Întâlnire ale autovehiculelor care ÎnsoÞesc coloane militare sau cortegii, transportã grupuri organizate de persoane ºi cele care tracteazã alte vehicule sau care transportã mãrfuri ori produse periculoase, În timpul zilei; e) luminile de Întâlnire atunci când plouã torenÞial, ninge abundent ori În alte condiÞii care reduc vizibilitatea pe drum; f) luminile pentru mersul Înapoi atunci când vehiculul este manevrat cãtre Înapoi; g) luminile indicatoare de direcÞie pentru semnalizarea schimbãrii direcÞiei de mers, inclusiv la punerea În miºcare a vehiculului de pe loc."

 

Folosirea luminilor de ceaÞã În alte condiÞii decât pe timp de ceaÞã, se sancÞioneazã cu amendã conform art. 100 alin. 2 ºi cu 3 puncte de penalizare conform art 108 lit. b pct. 8, din O.U.G. 195/2002 Republicatã.

 

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau pentru patania ta, dar eu dezaprob folosirea proiectoarelor aiurea ... nu au rost pe bune. nu inteleg majoritatea persoanelor care folosesc proiectoarele aiurea ... eu, extrem, extrem de rar am folosit proiectoarele si atunci am inchis farurile ca nu ma ajutau deloc.
Link to comment
Share on other sites

Proiectoarele mai sunt cum sunt, dar lampile de ceata din spate sunt ingrozitor de suparatoare pentru cei ce merg in spatele tau. Mai ales in oras.

Din fericire pentru el a scapat de toate punctele, daca politaiul a fost ametit si a scris balarii sigur se va anula PV. Mare noroc a avut.

Link to comment
Share on other sites

M-au oprit politistii in Salonta pentru ca aveam proiectarele de ceata aprinse,acum eu i-am dat in judecata

credeti ca as avea vreo sansa?

Politistu` mi-a dat 10 puncte si o amenda de aprox. 2 mil iar in legislatie nu scrie ca e interzis sa ai aprinse proiectarele ceata chiar daca nu e ceata.

pe 4 februarie e judecata

 

In sfarsit un politist rutier care merita admirat. De ce sa aprinzi proiectoarele daca nu e ceata? Ca sa le bagi celor de pe contrasens in ochi? Au o lumina difuza care deranjeaza. Nici macar nu poti sa zici ca e "cool" sa mergi cu proiectoarele aprinse, toata "lumea" merge asa. "Lumea" ca sa nu zic ceva jignitor.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

daca intradevar nu erau conditii de vizibilitate redusa (fum, ceata, etc), atunci politistul a procedat corect!

 

a aplicat o sanctiune pentru o fapta prevazuta de lege...

 

acum ramane de vazut daca a aplicat sanctiunea cum trebuie si nu a gresit incadrarea :)

Link to comment
Share on other sites

M-au oprit politistii in Salonta pentru ca aveam proiectarele de ceata aprinse,acum eu i-am dat in judecata

credeti ca as avea vreo sansa?

Politistu` mi-a dat 10 puncte si o amenda de aprox. 2 mil iar in legislatie nu scrie ca e interzis sa ai aprinse proiectarele ceata chiar daca nu e ceata.

pe 4 februarie e judecata

felicitari politistilor ca au inceput sa dea amenzi si pt asta!!! (chiar ma contraziceam cu un alt mebru ca sunt doar cazuri izolate cei care primesc amenda pt "nefolosirea corespunzatoare a luminilor de ceata)

 

mi se pare exagerat 10 puncte (cand am citit eu ultima data legislatia, parcare trebuiau sa fie numai vreo 6 sau 8)

 

sanse ai sa castigi procesul:

1. sa nu fii intocmit corect procesul verbal de constatare a contraventiei (un avocat bun observa greselile de redactare)

2. sa mai aiba si alt martor in afara de colegul lui (celalalt politist)

 

multa bafta!!!

 

sa ne spui si noua daca a meritat efortul!!!

Link to comment
Share on other sites

a aplicat o sanctiune pentru o fapta prevazuta de lege...

 

Hai sa fim seriosi, cate taraboante nu circula cu stopurile de ceata aprinse fara sa fie nici o vizibilitate redusa?!?! Astia sunt chiar cretini :) La fel de cretini ca si agentii de circulatie care se fac ca nu observa. Bine ca au inceput sa aplice Legea cu marcile premium...

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.