Jump to content

Consum 320D e90


Mircea Pop

Recommended Posts

a mea e steptronik si ia 10 lejer in bucuresti fara forjaleala.....nu stiu ce consum aveti voi dar hai sa fim seriosi..spuneti cat consuma de la pompa la pompa nu ce va zice bc.....iar daca airhead scoti un 4.5l/100km inafara inseamna ca pe langa aia 4.5 litrimai papa inca 3 de ulei....ca sa ajungi la consumul ideal....
Link to comment
Share on other sites

a mea e steptronik si ia 10 lejer in bucuresti fara forjaleala.....nu stiu ce consum aveti voi dar hai sa fim seriosi..spuneti cat consuma de la pompa la pompa nu ce va zice bc.....iar daca airhead scoti un 4.5l/100km inafara inseamna ca pe langa aia 4.5 litrimai papa inca 3 de ulei....ca sa ajungi la consumul ideal....

daca mergi cu 90 km/h in afara, scoti si tu un 5,5 -6

Link to comment
Share on other sites

a mea e steptronik si ia 10 lejer in bucuresti fara forjaleala.....nu stiu ce consum aveti voi dar hai sa fim seriosi..spuneti cat consuma de la pompa la pompa nu ce va zice bc.....iar daca airhead scoti un 4.5l/100km inafara inseamna ca pe langa aia 4.5 litrimai papa inca 3 de ulei....ca sa ajungi la consumul ideal....

te contrazic aici pentru ca eu am scos consum 4.3l/100km in afara mers cu 80km/h constant pe pilot in treapta a 4a. era drumul denivelat si am preferat sa merg incet.si inca o data pe distanta de 80km mers cu 100km/h pe pilot cu a 5a am scos 4.4l/100km.

in rest in Constanta consuma 7.5l maxim 8/100km.

am facut recent un drum Constanta-Brasov-Ungaria-Slovacia-Austria si media pe 3200km a fost 6.5l/100km.

foarte multumit de consum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lol ce consumuri mici si ireale :)). Sunteti norocosi.

 

Consum urban: 320d automata (e90) din 2005: 12l/100 km

Extern: chiar si 6.2/100 .. mers maxim 130 km/h.

 

De curand am schimbat uleiul si consumabilele ... speram sa mai scada. Daca nu ..o data cu venirea primaverii ... cand cresc si temperaturile.

 

Oricum nu ma plang de consum :).

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

NU VA CRED BAIETI...IMI PARE RAU.... O VAD PE PIELEA MEA! O SA VB CU NISTE PRIETENI CARE AU CA SI MINE E90 SI SERIA 120 D CARE AU CONSUM CA SI MINE....CHIAR NU VA CRED!

 

IULIAN DACA SCOTI 4.2L/100KM CU E90 STEPTRONIC INDIFERENT CUM MERGI SI PE PLATFORMA EU ITI MANANC MASINA...

Link to comment
Share on other sites

Consum in Bucuresti de aprox 8% si in afara de 5,5-6%.Cutie manuala. Pe autostrada soarelui la o viteza de 160-180 media am iesit cu 6.8 % consum vara cu 5 adulti in masina si bagaje, consum facut la pompa. Eu cred ca mai e relevant si tipul de anvelope (run flat, latime, etc) ca astea mai cresc consumul cu un 0.5% cred.
Link to comment
Share on other sites

NU VA CRED BAIETI...IMI PARE RAU.... O VAD PE PIELEA MEA! O SA VB CU NISTE PRIETENI CARE AU CA SI MINE E90 SI SERIA 120 D CARE AU CONSUM CA SI MINE....CHIAR NU VA CRED!

 

IULIAN DACA SCOTI 4.2L/100KM CU E90 STEPTRONIC INDIFERENT CUM MERGI SI PE PLATFORMA EU ITI MANANC MASINA...

te rog nu mai scrie cu majuscule ... o sa avem senzatia ca tipi la noi ... si nu vrem ...

 

Lol ce consumuri mici si ireale :)). Sunteti norocosi.

 

Consum urban: 320d automata (e90) din 2005: 12l/100 km

Extern: chiar si 6.2/100 .. mers maxim 130 km/h.

 

De curand am schimbat uleiul si consumabilele ... speram sa mai scada. Daca nu ..o data cu venirea primaverii ... cand cresc si temperaturile.

 

Oricum nu ma plang de consum :).

in primul rand poate stai intr-o zona foarte aglomerata ... in al doilea rand poate conduci sportiv, iar in al treilea rand nu uita ca la cutie automata ai un consum mai mare cu 1L fata de manuala.

Link to comment
Share on other sites

NU VA CRED BAIETI...IMI PARE RAU.... O VAD PE PIELEA MEA! O SA VB CU NISTE PRIETENI CARE AU CA SI MINE E90 SI SERIA 120 D CARE AU CONSUM CA SI MINE....CHIAR NU VA CRED!

 

IULIAN DACA SCOTI 4.2L/100KM CU E90 STEPTRONIC INDIFERENT CUM MERGI SI PE PLATFORMA EU ITI MANANC MASINA...

am E90 320d manuală, nu steptronic :) şi am menţionat 4.3l/100km, nu 4.2l/100km cum ai spus tu :) e o mică mare diferenţă.

 

consum 4.3l/100km in afara mers cu 80km/h constant pe pilot in treapta a 4a. era drumul denivelat si am preferat sa merg incet.si inca o data pe distanta de 80km mers cu 100km/h pe pilot cu a 5a am scos 4.4l/100km.

in rest in Constanta consuma 7.5l maxim 8/100km.

am facut recent un drum Constanta-Brasov-Ungaria-Slovacia-Austria si media pe 3200km a fost 6.5l/100km.

foarte multumit de consum.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutari.Rog posesorii de 320D e90 sa impartaseasca cifrele legate de consumul afisat de masina.Va multumesc anticipat.

 

 

Eu am 320 automat E90 2006 si in oras pe distanta scurta cam 8-10 km cat am pana la birou unde motorul nu se incalzeste cat trebuie imi ia in oras 11l consum facut la pompa, afara in nu am reusit sa ies cu iel pe timp de iarna pe timp de vara imi ia in oras 8,5 -9 l si afara 6,5 l condus normal prin oras si afara 120-140 km /h aprox.

 

eu am avut o problema mare cu consumul cand am luato era stricat senzorul de la axu cu came si imi lua 12-13 l in oras toate lumea mi-a zis ca nu are legatura aceasta piesa cu consumul am schimbat snzorul si precum am zis acum vara am max 9 l.

 

Trafic de oras mic

Link to comment
Share on other sites

vorbiti prostii cand ziceti ca va consuma sub 10l/100km in oras pe gerurile care au fost

 

eu mereu resetez consum cand alimentez si iarna asta nu am avut sub 10 L consumu. iar afara 160 km/h constant imi luat 7 L.

 

tin sa precizez ca dimineata fac aprox o ora pana la birou(13 septembrie-intrarea straulesti) depinde de trafic.

dacĂŁ specificai BucureÂşti ĂŽn loc de oraÂş Ăži-aÂş fi dat dreptate. dar ĂŽn alte oraÂşe se circulĂŁ mai lejer, dau exemplul meu, ConstanĂža.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
320d - in mod normal.. daca e motorul de generatie noua de 177 de cai.. la 110 km-h .. pe ploiesti.. portiunea dreapta.. de 20-30 de km cat o fi... consum mediu ... 4.1 .. treapta a 6-a de viteza.. mers constant.. fara cruise-control... totul tine si de cum conduci... oricum ar fi .. in oras .. mai sus de 8 sa o duci.. fie si iarna... la un mixt.. parerea mea e ca nu stii sa conduci si iti bati joc de masina.. repet.. pe facelift.. valori cu un litru mai mari ptr variantele de 163 de cai sunt normale, ele nu au Efficient Dynamics.. si chiar daca pentru unii pare doar un nume... diferenta de consum intre motoare este f mare... 1 litru de combustibil minim.. in functie de stilul de conducere poate sa fie chiar si de 2 litrii la medie pentru acelasi motor, cu acelasi tip de transmisie.. manual sau automat...
Link to comment
Share on other sites

Mixt in jur de 7%.Depinde destul de mult si de vreme.Ca repartizare oras afara treaba sta cam asa : 8,5% oras, 5,5%inafara Daca e frig sare la 7,5%.Bine asta la un mers cat de cat normal sport sare pe la 8-9% ceea ce e destul de rezonabil pentru tipul asta de masina.Consum de 4.2 se scoate doar pe line dreapta cu a 5-a la 80km/h a patra pe la 70 a sasea pe la 130 ceva de genul asta ,sunt doar cateva momente la care se scoate consumul asta si ca atare nu poate fi consemnat pt ca practic de greu sa mergi numai in momentele astea.Dar de scos se scoate :) 3.8 la vale cand vii de la Siania deci e posibil.....vara clima oprita 1 pers in masina <_<
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.