Jump to content

Consum 525D E60/E39


Geme

Recommended Posts

Spuneti-mi va rog la ce consum ar trebui sa ma astept de la un BMW 525d E60/E39? Puteti sa scrieti aici cat va consuma masinile personale deoarece ma intereseaza date cat mai corecte. Sunt sigur ca acest topic va ajuta multa lume in alegerea unei masini. Multumesc! :)
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca stau intr-un oras mic consum urban 7,7-7,8 cam aici. In bucuresti 8,5-8,7. Autostrada in afara(italia, austria,ungaria) peste 140km/h 8-8.5 In tara pe drumuri precum E85 unde maxim 120-130km/h consum6,3-6,5. Vara cu AC creste consumul cu 1-1,5 l la100 km. Acum 2 ani am venit din slovacia pina la bucuresti cam 1000km pe timp de iarna medie 54km /h consum 4,9. Tin sa precizez ca nu sunt un sofer agresiv in general schimb la 2300-2700 de ture .
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Foloseste functia SEARCH si vei afla mai multe.

Si ca sa-ti raspund, totusi, la intrebare mai trebuie precizat ca este o diferenta de consum si in functie de cutie. Eu am E39 steptronic si fata de colegii cu manuala imi ia mai mult cu 1-1,5L/100.

In afara 7-7,5 iar in Bucuresti ajunge si la 14 :) , justificat ca stau in Militari si am o medie de 19km/h.

Link to comment
Share on other sites

salut

am mai citit si pe alte forumuri despre consumul uni 525d e60 si sunt pareri impartite consumuri de la 8 - 9 in orasi si 6,5 - 7 afara.

la mine va spun sincer in bucuresti am 13 - 14 si afara 8 - 9 (140 - 150 km/h)

oare sa aiba masina mea ceva?

apreciez orice sfat parere

merci

 

Al meu imi ia asa:

 

oras Cluj-Napoca - 9,3 - 10 L / 100km (a luat si 13L/100 daca conduc ca nebunu`)

afara, condus cu bun simt - 6 - 6,5 L / 100km (viteza pana prin 130km/h)

autostrada viteza constanta 150km/h pe pilot automat - 5,7 - 6,0 L / 100km

 

sedan, cutie manuala

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, eu cred ca toti userii ce au postat in topicul asta au spus cat se poate de corect consumul. Doar la membrul "525dtouring" nu stiu cat e de adevarat consumul... in rest e ok (zic eu). :)

 

 

nu am nici un interes sa spun ca am o masina care consuma cat un smart astea sunt datele care le inregistrez eu cum am spus nu sunt foarte agresiv dar nici nu merg intr-un regim de economie pur si simplu atat i-mi arata consumul masini si o am de 4 ani dar eu un consum de 10 la 100/km nu am avut niciodata ca medie

nu am facut insa niciodata consumul real cu rezervorul plin dupa care sa merg 100 de km ca apoi sa refac plinul sa vad cat a consumat real pentru ca mi se pare cat se poate de corect cel indicat de calculator

 

eu am cutie manuala astazi am sa adaug si o poza cu o medie de km

Link to comment
Share on other sites

525dtouring : media pe 100.000 km. desi e relevanta, ca pana la urma atata te costa plimbatul cu masin, nu este relevanta in cazul de fata, cand omul intreaba cat consum masina propriuzi oras/exterior, reseteaza-ti consumul in bord si o sa te surprinda.

 

decat sa faci poze, mai bine reseteaza-ti consumul in bord. consumul 1 si 2...

Link to comment
Share on other sites

Consumuri, exemple :

iunie: 305 km facuti cu 26,87 litri =8,8 extraurban bucuresti-constanta autostrada si un pic prin constanta-mamaia.

august : 253 km facuti cu 21,1 litri motorina =8,3 constanta -bucuresti (cu viteza mare pe autostrada )

oct :221,1 km facuti cu 31,09 litri = 14,06 numai urban

nov : 246,4 km facuti cu 36,24 litri = 14,7 numai urban

decembrie : 249,5 km facuti cu 31,93 litri = 12,8 urban si putin afara(vre 30 de km)

ieri : 313,9 km facuti cu 34,99 litri = 11,14 urban si vreo 80 km in afara.

Intotdeauna fac plinul cand acul rezervorului imi indica aprox 30 litri, intodeauna premium/alpin diesel de la omw (acelasi omw daca e posibil :) ) si notez mereu, am un pitic :) .

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

525dtouring : media pe 100.000 km. desi e relevanta, ca pana la urma atata te costa plimbatul cu masin, nu este relevanta in cazul de fata, cand omul intreaba cat consum masina propriuzi oras/exterior, reseteaza-ti consumul in bord si o sa te surprinda.

 

decat sa faci poze, mai bine reseteaza-ti consumul in bord. consumul 1 si 2...

 

 

Ca nu e relevant sunt de acord consumul din cate stiu eu are multe variabile( urban,extraurban,cauciucuri iarna-vara,jante 15-18,19,cutie manuala su automata,stil de condus ,greutatea masini+persoanele ocupante,starea motorului,carburant, in plus capacitatea motorului,etc chiar si viteza si directia vantului fara sa fiu ironic) eu am prezentat numai situatia mea ramane ca geme sa traga o concluzie, nu neaparat sa considere situatia mea reprezentativa pentru consumul la un e39

 

..apreciez sfatul dar dupa reset consumul ramane acelasi

Edited by 525dtouring
Link to comment
Share on other sites

Consum urban 9-10, extraurban 6-7 deoarece nu ma pot abtine fara sa o afum un pic. Avand in vedere aglomeratia din Arad si din imprejurimi mi se pare un consum destul de bun avand in vedere faptul ca nici motorul nu e mic, nici masina nu e usora. Consum de autostrada(nu e asa de relevant) intre 5-6 asta in ungaria si austria pt ca in germania sare de 7 ca nu ma pot abtine. :) . Cine vrea consum mic sa isi cumpere Matiz si sa il puna pe gaz :)
Link to comment
Share on other sites

Consum urban 9-10, extraurban 6-7 deoarece nu ma pot abtine fara sa o afum un pic. Avand in vedere aglomeratia din Arad si din imprejurimi mi se pare un consum destul de bun avand in vedere faptul ca nici motorul nu e mic, nici masina nu e usora. Consum de autostrada(nu e asa de relevant) intre 5-6 asta in ungaria si austria pt ca in germania sare de 7 ca nu ma pot abtine. :) . Cine vrea consum mic sa isi cumpere Matiz si sa il puna pe gaz :)

Matiz? Ala consuma prea mult, cel mai bine e un micro-car... consum pe masura ^^

Link to comment
Share on other sites

525d automata 2004 extraurban 7-9,5 urban 12-14,5 depinde cum o calci...totusi regret ca nu mi-am luat un 530 ar fi fost un consum apropiat si dupa parerea multora este motorul cel mai adecvat si echilibrat pt aceasta masina...diferenta de putere se simte fff bine....nu zic ca nu sunt multumit de 525 ca oricum mananc asfaltul dar acuma mi-as lua un 530 fara discutie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, consumul s-ar putea sa nu fie foarte mare in comparatie cu 525D, dar daca vorbesti de modelul 525D E60 care are 2500cmc (modelul pana in 2006-2007 daca nu ma insel) si compari cu 530D E60 (3000cmc), intretinerea va fi mai mare, aici ma refer la impozit. Daca e vorba de 525D (3000cmc) si 530D (3000cmc), da, aici se poate schimba masina si te astepti doar la un cosum putin mai mare... :) Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

da stiu ca impozitul este dublu de la 4,5 aproximativ la 9...dar daca-ti achizitionezi o asemenea masina stai linistit ca nu te mai uiti la 5 mil pe an cand atata costa niste filtre sau alte chestii...este o masina pentru cine are o situatia materiala buna...si daca tot iti iei un E60 mi sa pare stupid sa o iei cu 10 mii de dotari dar sa ai un motor de 2,0...cum am vazut la multi...2,5 este ok dar 3,0 dupa parerea mea ar fii ideal..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Consumuri, exemple :

iunie: 305 km facuti cu 26,87 litri =8,8 extraurban bucuresti-constanta autostrada si un pic prin constanta-mamaia.

august : 253 km facuti cu 21,1 litri motorina =8,3 constanta -bucuresti (cu viteza mare pe autostrada )

oct :221,1 km facuti cu 31,09 litri = 14,06 numai urban

nov : 246,4 km facuti cu 36,24 litri = 14,7 numai urban

decembrie : 249,5 km facuti cu 31,93 litri = 12,8 urban si putin afara(vre 30 de km)

ieri : 313,9 km facuti cu 34,99 litri = 11,14 urban si vreo 80 km in afara.

Intotdeauna fac plinul cand acul rezervorului imi indica aprox 30 litri, intodeauna premium/alpin diesel de la omw (acelasi omw daca e posibil :) ) si notez mereu, am un pitic :) .

 

 

in sfarsit cineva care are consumuri apropiate de ale mele............

 

la sfarsitul sapt ii voi face revizia si revin sa va spun daca voi avea consumuri mai reduse. (asa am inteles ca se va intampla)

Link to comment
Share on other sites

da stiu ca impozitul este dublu de la 4,5 aproximativ la 9...dar daca-ti achizitionezi o asemenea masina stai linistit ca nu te mai uiti la 5 mil pe an cand atata costa niste filtre sau alte chestii...este o masina pentru cine are o situatia materiala buna...si daca tot iti iei un E60 mi sa pare stupid sa o iei cu 10 mii de dotari dar sa ai un motor de 2,0...cum am vazut la multi...2,5 este ok dar 3,0 dupa parerea mea ar fii ideal..

 

Nu am stiut ca impozitul e de 9 milioane la 3000cmc, credeam ca e de 30 milioane :)

Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

da stiu ca impozitul este dublu de la 4,5 aproximativ la 9...dar daca-ti achizitionezi o asemenea masina stai linistit ca nu te mai uiti la 5 mil pe an cand atata costa niste filtre sau alte chestii...este o masina pentru cine are o situatia materiala buna...si daca tot iti iei un E60 mi sa pare stupid sa o iei cu 10 mii de dotari dar sa ai un motor de 2,0...cum am vazut la multi...2,5 este ok dar 3,0 dupa parerea mea ar fii ideal..

 

Nu am stiut ca impozitul e de 9 milioane la 3000cmc, credeam ca e de 30 milioane :)

 

Al meu consuma acum ca e frig 14% urban extraurban intre 7-9%, iar legat de impozit eu am platit anul trecut cand am inmatriculat-o asta in luna iunie pe persoana juridica 4,5 mil lei. Banuiesc ca a fost doar pe jumatate de an, pe un an intreg ma astept la 9,0 mil lei.

Link to comment
Share on other sites

deci: am 2 bmwuri

 

2447 cmc- impozit de 4,5 mil pe an..sau pe-acolo

2997 cmc -impozit de 9 mil pe an..

 

ontopic...aseara cu e39 din semnatura..mers normal in buc pe la 9-10 seara..de la 11 in sus..cred ca dc merg babeste scot si mai bine.. automat

 

in trafic 14..poate chiar 15..chiar 13 depinde f mult

Edited by bytzu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.