Jump to content

Consum 320D E46/E90


Geme

Recommended Posts

Spuneti-mi va rog la ce consum ar trebui sa ma astept de la un BMW 320D E46 (150cp) /E90? Puteti sa scrieti aici cat va consuma masinile personale deoarece ma intereseaza date cat mai corecte. Sunt sigur ca acest topic va ajuta multa lume in alegerea unei masini. Multumesc! :)
Link to comment
Share on other sites

e46 150cp cutie manuala, oras iarna 8,5l/100, afara 5l/100, chiar astazi am realimentat si am calculat cat am facut cu ce am avut inainte. calculatorul imi arata aproximativ la fel. fara bagaje si pasgeri (cu, nu stiu ca in general merg singur) Edited by freeone
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza la aceasta masina cutia manuala... dar nu e nimic daca scrieti si despre automata. Din cate am citit eu pe net am vazut ca la altii nu le consuma masina atat de mult ca la voi. Tind sa cred ca datele oferite de voi sunt cele corecte. :)
Link to comment
Share on other sites

Pai la 2000cmc, 1500kg si 150 CP...cat crezi ca o sa consume ??? Mai ales ca cele cu facelift au spre 200.000 km [reali] !!!

Uite :

Consommations BMW E46 320d (2001-2005)

Route : 5.5

Autoroute : 6.5

Ville : 9.0

...deci iti dai seama cand/cum schimba viteza ca sa scoata valorile astea. :)

 

 

Chiar si Golf sau Astra sau 307 consuma mai mult decat arata BC de la BMW :)

 

Stiu ca sunt unele masini la care valoarea reala a consumului si cea indicata de BC este aproape identica... :)

 

 

P.S. la 318tds din 1998, cu 90 CV imi consuma 6 % pe drum unde merg pana in 90 km/h si nu e aglomerat.In oras imi ia aprox 9 %. Per total...7,5 % de fiecare data cand am facut calculul de consum la pompa.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Mixt 7-8% depinde de vreme si cum se merge.Oricum pentru 163cp este foarte bine zic eu.Consumul asta il scoti cu o benzina de 1.6 de 100 cai care nu prea fuge.Nu prea ai cum sa scoti valorile din catalog pentru ca acolo sunt trecute consumurile minime care le ai cu masina real mai pune 1-2% in plus cel putin.
Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca acest topic va ajuta multa lume in alegerea unei masini. Multumesc! :)

eu unu sigur nu m-a uit la cat consuma o masina mai ales BMW. ideea e sa-ti ofere ce vrei. siguranta, fiabilitate si apoi consum.

bafta in alegerea unei masini bune

Edited by dox99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E90 - 320d manual - in jur de 12-12,6l doar consum urban pe distante foarte scurte si aglomerate acum la -5, -10 grade. La un prieten 11l/100km pe acelasi tip de masina - urban pe distante mai lungi. Totul e tare relativ - daca umblu numai ziua am acest consum (peste 12l) daca umblu la fel de mult si dupa ora 7 (mai putin aglomerat) scade cam la 11l sau sub.
Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca acest topic va ajuta multa lume in alegerea unei masini. Multumesc! :)

eu unu sigur nu m-a uit la cat consuma o masina mai ales BMW. ideea e sa-ti ofere ce vrei. siguranta, fiabilitate si apoi consum.

bafta in alegerea unei masini bune

 

BMW 320D E46 este o masina foarte fiabila, dar ma gandesc ca si E90 este fiabila pentru ca am vazut un clasament cu fiabiltatea masinilor, si la BMW cele mai fiabile sunt Seria 3 :)

 

E90 - 320d manual - in jur de 12-12,6l doar consum urban pe distante foarte scurte si aglomerate acum la -5, -10 grade. La un prieten 11l/100km pe acelasi tip de masina - urban pe distante mai lungi. Totul e tare relativ - daca umblu numai ziua am acest consum (peste 12l) daca umblu la fel de mult si dupa ora 7 (mai putin aglomerat) scade cam la 11l sau sub.

 

Da, e foarte importanta aglomeratia :) ... influenteaza foarte mult consumul

 

eu am un cosnum de vreo 9-9,5 % in oras, iar afara pot scoate si 4,5%. conteaza cum mergi cu ea, poti sa ai si un consum de 20%, sau sub 4, conteaza cat de groasa ai talpa la papuc. :)

 

Da... depinde de modul de cum conduci... mai sportiv, mai putin sportiv... ;)

Link to comment
Share on other sites

Spuneti-mi va rog la ce consum ar trebui sa ma astept de la un BMW 320D E46 (150cp) /E90? Puteti sa scrieti aici cat va consuma masinile personale deoarece ma intereseaza date cat mai corecte. Sunt sigur ca acest topic va ajuta multa lume in alegerea unei masini. Multumesc! :)

 

 

 

o masina consuma in functie de modul in care este exploatata.

consuma si in functie de anotimp, adica de cat de frig este afara. daca te referi la un consum urban, atunci consuma si in functie de orasul prin cate te plimbi si de orele in care este aglomeratia i toi sau nu...

deci totul este destul de relativ atunci cand vorbesti de consum.

nu am citit restul mesajelor trimise de colegi, deci daca am repetat ce au scris si ei,imi pare rau.

Link to comment
Share on other sites

nu poti sa-ti faci o idee, stii vorba aia: fiecare bordei cu obiceiul lui, asa ca e cam greu sa cuantifici cumva toti factorii care intra in situatie(stil condus, jante, A/C,etc). La mine de ex. comp imi arata 11.5 (numai in oras- Oradea) si 6 la drum(mai mult sau mai putin intins).

Ceea ce conteaza, zic eu, e faptul ca motoarele(ambele versiuni 150/177 CP) sunt commonrail si f economicoase daca nu sunt "exploatate" peste limita bunului-simt.

Link to comment
Share on other sites

mie imi arata computer-ul 10,5-11 in oras; mi-a consumat si 13 in perioade foarte aglomerate. inafara sub 7 n-am scos niciodata, desi in germania arata 5 si ceva cand am luat-o...

p.s. conduc sportiv (si nu suport adormitii - majoritatea din pacate)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

320cd steptronic in oras cel mai putin am vazut 8,2 mers sportiv sare in 10 , afara nu scade sub 6,2 oricum as merge am incercat sa merg constant in treapta 5 si 2000 ture aveam pana in 100Km/h probabil cele cu manual scot si 4,5 :)) (daca se joaca putin cu rabdarea) .... media afara e cam 7 chiar daca sar de 160Km/h , am tras o singura concluzie---> motorul asta e conceput pt drumuri lungi afara la 130-180 km/h Edited by edy1092
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e90 320d manuala, in bucuresti in conditii d trafic mixt, adica si in traficul spurcat d 5 6 si in timpul zilei, undeva la 10.4 - 10.6. extern nu imi sare niciodata peste 7 oricum as merge! Autostrada constant 140 intr a 6-a, 5.8! Am facut odata bucuresti pitesti cu 4,ceva... N am sarit d 110. N as mai repeta experienta :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut,

Am un e46 din 2004 si locuiesc in Brasov. Am un consum de 10L/100Km in oras mers combinat. Daca ma chimui sa merg economic nu scot sub 8L/100Km. La inceput am zis ca e ceva normal ca 1500 KG propulsata de 150CP sa consume atat mai ales ca e noiembrie si e destul de rece. Majoritatea deplasarilor le fac la munca si motorul nu aopuca sa se incalzeasca. Comparand consumul cu un prieten care are aceiasi masina el scoate cu 1,5-2 L mai putin ca mine pe BC. La pompa nu am facut amandoi testul dar uite ce test am facut: Cu motoarele reci,am resetat BC, am plecat amandoi din punctul A am pers amandoi aprox cu aceiasi viteza fara accelerari bruste, cu alte cuvinte economic. Cand am ajuns in puntul B (dupa 15 km aprox) eu aveam 8 si el avea 6,2. Nu imi explic cum e posibil ca 2 masini cu aceiasi motorizare, pe acelasi traseu, cu acelasi stil de mers sa scoata consumuri atat de diferite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.